Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: Σύνδεση καινούγιας ελεύθερης κουζίνας

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη geoek4
    Όνομα
    askme
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    παντού
    Μηνύματα
    74

    Προεπιλογή

    Κι εμένα τα καλώδια που έρχονται απο τον τοίχο είναι κοντα, ίσα ίσα που βγαίνουν έξω. Συνδεεις εκει μια κλεμα με το καλώδιο σου και απτην αλλη ακρη το βιδωνεις στην κουζίνα. Τέλος, τίποτε άλλο. Μην αγχωνεσαι και οι ηλεκτρολογοι δεν κάνουν κάτι παραπάνω. Απλα ότι κανεις με κλειστή ασφάλεια, ή ρίξε τον γενικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Καλό σφίξιμο στην κλέμα και στις ράγες της κουζίνας. και τα καλώδια να πατάνε καλά μέσα στην κλέμα και στις ράγες τις κουζίνας. Και είσαι OK.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    266

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordjimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή να κάνω την ιστορία με τις κλέμες και την ένωση μέσα στο κουτί;(δυστυχώς δεν είμαι σπίτι να το δω τώρα)..
    Πάντως υπάρχει κάτι πέρα από την σύνδεση και τις μονώσεις που χρειάζεται να κάνω;
    Αν υπάρχει θα έχει μέσα κλέμες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Δεν είναι σίγουρο ότι το κουτί του τοίχου θα έχει κλέμες μπορει να είναι μονωμένα τα καλώδια με μονωτική ταινία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    266

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Δεν είναι σίγουρο ότι το κουτί του τοίχου θα έχει κλέμες μπορει να είναι μονωμένα τα καλώδια με μονωτική ταινία.
    Ναι σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Lord Jimis
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Τέλος;;

    Λοιπόν παιδιά, μόλις τελείωσα...ανεβάζω φωτογραφίες απτή διαδικασια...Ωστόσο είχατε δίκιο για το κουτί, εγω δυστυχώς το ειχα ξεχάσει τελείως και έκανα όλη τη συνδεση εκτος "κουτιού" οπότε ξεβιδωσα το καλωδιο απτή πλευρά της κουζινας και το πέρασα μεσα απτο σωλήνα του τοίχου όπως φαίνεται στην φωτογραφία..ο φούρνος φαίνεται να λειτουργεί κανονικα..
    υπάρχει κατι άλλο που πρεπει να προσέξω απο δω και πέρα;
    Επ΄ισης μου κανει εντύπωση πως το "κουτάκι" γενικα δεν ειναι τόσο μονωμενο, οπότε αν μπει νερό πχ απο κατι που θα χυθεί...δεν θα εχω πρόβλημα; να σημειώσω οτι η κουζίνα εχει δικιά της ασφάλεια στον πίνακα
    image.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg image.jpg (159,6 KB, 75 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg image.jpg (154,8 KB, 80 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg image.jpg (155,3 KB, 74 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Οι απλές κλέμες δεν κάνουν πολύ σωστή δουλειά και θα είναι καλύτερα να πάρεις μεγάλο νούμερο κλέμας ώστε να χωράνε δύο εξάρια μέσα και να περάσεις πέρα ως πέρα τα καλώδια στις κλέμες ώστε η κάθε βίδα να σφίξει και τα δύο καλώδια μαζί. Αν η προέκταση που θα βάλεις είναι εύκαμπτη τότε θα πρέπει να την τερματίσεις με ακροδέκτη "κος" ή με καλάϊ ώστε να μη διαλυθούν τα συρματάκια από το σφίξιμο.
    Προφανώς και δουλεύει η κουζίνα αλλά αγνόησες κάποια βασικά πράγματα. Πολύκλωνο σε κλέμα χωρίς τερματισμό = κομμένα τα μισά συρματάκια!

    Για του λόγου το αληθές, βγάλε τις ταινίες και ξεβίδωσε έστω μία από τις κλέμες για να το δεις!
    Αν δεν έκοψες τα μισά συρματάκια τότε δεν έσφιξες αρκετά!

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Lord Jimis
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και δουλεύει η κουζίνα αλλά αγνόησες κάποια βασικά πράγματα. Πολύκλωνο σε κλέμα χωρίς τερματισμό = κομμένα τα μισά συρματάκια!

    Για του λόγου το αληθές, βγάλε τις ταινίες και ξεβίδωσε έστω μία από τις κλέμες για να το δεις!
    Αν δεν έκοψες τα μισά συρματάκια τότε δεν έσφιξες αρκετά!

    Να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες..
    Λες οτι η κλίμα πρεπει να ειναι ακομα πιο μεγάλη(γιατι εμένα μου φαίνεται ήδη μεγαλη καθώς στο πάχος χωράει άνετα το καλωδιο) ώστε να μπαίνουν τα καλώδια άπτις δυο πλευρές "ταυτόχρονα"?
    παντως μου κανει εντύπωση γιατι καθε βίδα που έσφιξα στην Κλεμα την έκανα τσιτα και νομιζω το πιάνει πολυ ισχυρά ... Τωρα γιατι να τα κόβω μισά τα σύρματακια και να αδυνατίσω το καλωδιο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lordjimis : 01-10-14 στις 15:50

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordjimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες..
    Λες οτι η κλίμα πρεπει να ειναι ακομα πιο μεγάλη(γιατι εμένα μου φαίνεται ήδη μεγαλη καθώς στο πάχος χωράει άνετα το καλωδιο) ώστε να μπαίνουν τα καλώδια άπτις δυο πλευρές "ταυτόχρονα"?
    παντως μου κανει εντύπωση γιατι καθε βίδα που έσφιξα στην Κλεμα την έκανα τσιτα και νομιζω το πιάνει πολυ ισχυρά ... Τωρα γιατι να τα κόβω μισά τα σύρματακια και να αδυνατίσω το καλωδιο;
    Τα σύρματα του πολύκλωνου καλωδίου έχουν την τάση να κόβονται κατά την σύσφιξη της βίδας στην ηλεκτρολογική κλέμα, με αποτέλεσμα να μειώνεται η διατομή του αγωγού και ούτω καθεξής.

    Η στάνταρ λύση είναι το καλό στρίψιμο του καλωδίου με πένσα. Το μαθαίνεις εμπειρικά ώστε το στρίψιμο των κλώνων να είναι τεντωμένο - σφιχτό - ομοιόμορφο χωρίς κοπεί κάποιο σύρμα. Έχει τον τρόπο του. Κατά την τοποθέτηση στην κλέμα δεν θα πρέπει να έχεις τα λεγόμενα "μουστάκια", δηλαδή κάποια σύρματα του πολύκλωνου να είναι εκτός της κλεμας.

    Η επαγγελματική λύση και σίγουρη είναι να τερματίζεις τον πολύκλωνο αγωγό με ακροχιτώνια http://www.pasolutions.gr/corporate/....php?PrID=4384

    0 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

  10. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordjimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες..
    Λες οτι η κλίμα πρεπει να ειναι ακομα πιο μεγάλη(γιατι εμένα μου φαίνεται ήδη μεγαλη καθώς στο πάχος χωράει άνετα το καλωδιο) ώστε να μπαίνουν τα καλώδια άπτις δυο πλευρές "ταυτόχρονα"?
    παντως μου κανει εντύπωση γιατι καθε βίδα που έσφιξα στην Κλεμα την έκανα τσιτα και νομιζω το πιάνει πολυ ισχυρά ... Τωρα γιατι να τα κόβω μισά τα σύρματακια και να αδυνατίσω το καλωδιο;
    Διάμετρος κλέμας: να χωράνε δύο εξάρια απογυμνωμένα μέσα ώστε το κάθε καλώδιο να το βιδώσεις και στις δύο βίδες αφού το απογυμνώσεις σε διπλάσιο μήκος από πριν (αν θες τα βάζεις και τα δύο από την ίδια πλευρά της κλέμας για ευκολία).

    Κομμένα συρματάκια: αν ξεβιδώσεις τις κλέμες θα δεις ότι με το σφίξιμο έχεις κόψει αρκετά από τα συρματάκια του κάθε καλωδίου στο σημείο που τα "πάτησε" η βίδα με αποτέλεσμα την εξασθένηση του.

    Λύση: Μεγάλες κλέμες και τερματισμός του καλωδίου με κοσάκια τύπου "καρφί" (ακροχιτώνια όπως ανέφερε κι ο Στέλιος) ή με καλάϊ αν δεν έχεις την πρέσα για τα κος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση ηλεκ. Κουζίνας με ξεχωριστά ματια
    By giannis.serres in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 17:58
  2. Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας (χρώματα)
    By wolfhawk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 12:24
  3. Σύνδεση αυτόνομων εστιών κουζίνας
    By iguana in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-10, 03:21
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-08, 19:28
  5. σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας
    By mpoumplis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 20:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας