Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Σύνδεση καινούγιας ελεύθερης κουζίνας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Lord Jimis
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    8

    Question Σύνδεση καινούγιας ελεύθερης κουζίνας

    Είναι η πρώτη φορά, και θέλω να εγκαταστήσω καινούργια ηλεκτρική κουζίνα(ελεύθερη) για σπίτι με μονοφασικό ρεύμα.
    Έχω ήδη καλώδιο 3x6 και καινούργιες κλέμες. Επισυνάπτω τη φωτογραφία με το σχεδιάγραμμα στο πίσω μέρος της κουζίνας _Η_Κ_Ε+¬+¦_Β+-_Η+ψ+- 1.jpg και αυτό _Η_Κ_Ε+¬+¦_Β+-_Η+ψ+- 3.jpg.
    Έχω ήδη φτιάξει τις γέφυρες σύμφωνα με το τρίτο σχεδιάγραμμα(ένωση του 1,2,3 με 2 γέφυρες και του 4,5 με άλλη μία). Απ' τον τοίχο βγαίνουν τρία καλώδια(καφέ, κιτρινοπράσινο, μπλε). Άρα το μόνο που μένει είναι να ενώσω με κλέμες το καφέ στο 2(έχω ήδη τσεκάρει ότι είναι η φάση με δοκιμαστικό κατσαβίδι), το μπλε στο 5 και το κιτρινοπράσινο στο σήμα της γείωσης. Τέλος τυλίγω και με μονωτική και τελείωσα..σωστά;(εννοείται με κατεβασμένο το διακόπτη της κουζίνας)

    Είναι η πρώτη φορά που το κάνω και δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο..γιατί ακούω που λένε ότι χρειάζεται ηλεκτρολόγο κτλ αλλά πρώτον δεν ξέρω τι παραπάνω κάνει από αυτά που είπα και δεύτερον..δεν θέλω να δώσω 30-50 ευρώ για να μου συνδέσουν ένα καλώδιο που ήδη έχω..

    Τέλος, έχω δει ότι οι κουζίνες λένε πως αν δεν το εγκαταστήσει ειδικός χάνεται η εγγύηση ή κάτι τέτοιο..τι ισχύει εδώ; και πως εγώ αποδεικνύω ότι το έκανε ειδικός και αν το έκανε ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη.

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή

    Στην πορτοκαλί βίδα βάζεις την γείωση. Τις επαφές 1,2,3 τις γεφυρώνεις μεταξύ τους και βάζεις την φάση και τέλος γεφυρώνεις μεταξύ τους τις επαφές 4,5 και βάζεις το ουδέτερο.

    Περίμενε να απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος αν και δεν νομίζω να έχω γράψει κάτι λάθος.

    Τις γέφυρες με τι τις έκανες?

    Ότι κάνεις θα το κάνεις πάντα με κατεβασμένη την ασφάλεια της κουζίνας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Σε δύο καινούριες κουζίνες που είδα πρόσφατα, είχε ήδη τις γέφυρες εγκατεστημένες στις θέσεις για μονοφασική εγκατάσταση.

    Αυτή δέν είχε καθόλου γέφυρες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με τις φωτογραφίες δεν βλέπω να έχει γέφυρες αλλά με ένα πολύμετρο μπορεί να το τσεκάρει σε 2 λεπτά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    έχει γέφυρες και φαίνονται στην βίδα 5 απλά τις έχει όλες μαζί πρόχειρα για να επιλεχθεί στο τέλος τι σύνδεση θέλει να κάνει.

    Έχω ήδη φτιάξει τις γέφυρες σύμφωνα με το τρίτο σχεδιάγραμμα
    Αν τις γέφυρες τις έκανες με απλό καλώδιο , κάνε το από την αρχή με τα λαμάκια που έχεις ήδη στην βίδα 5.
    Έχω ήδη καλώδιο 3x6 και καινούργιες κλέμες.
    Δεν φτάνει το καλώδιο να συνδεθεί απευθείας? γιατί κλέμες? αν δεν γίνεται αλλιώς βάλε καλές κλέμες (πορσελάνης?)

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordjimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η πρώτη φορά, και θέλω να εγκαταστήσω καινούργια ηλεκτρική κουζίνα(ελεύθερη) για σπίτι με μονοφασικό ρεύμα.
    Έχω ήδη καλώδιο 3x6 και καινούργιες κλέμες. Επισυνάπτω τη φωτογραφία με το σχεδιάγραμμα στο πίσω μέρος της κουζίνας και αυτό .
    Έχω ήδη φτιάξει τις γέφυρες σύμφωνα με το τρίτο σχεδιάγραμμα(ένωση του 1,2,3 με 2 γέφυρες και του 4,5 με άλλη μία). Απ' τον τοίχο βγαίνουν τρία καλώδια(καφέ, κιτρινοπράσινο, μπλε). Άρα το μόνο που μένει είναι να ενώσω με κλέμες το καφέ στο 2(έχω ήδη τσεκάρει ότι είναι η φάση με δοκιμαστικό κατσαβίδι), το μπλε στο 5 και το κιτρινοπράσινο στο σήμα της γείωσης. Τέλος τυλίγω και με μονωτική και τελείωσα..σωστά;(εννοείται με κατεβασμένο το διακόπτη της κουζίνας)

    Είναι η πρώτη φορά που το κάνω και δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο..γιατί ακούω που λένε ότι χρειάζεται ηλεκτρολόγο κτλ αλλά πρώτον δεν ξέρω τι παραπάνω κάνει από αυτά που είπα και δεύτερον..δεν θέλω να δώσω 30-50 ευρώ για να μου συνδέσουν ένα καλώδιο που ήδη έχω..

    Τέλος, έχω δει ότι οι κουζίνες λένε πως αν δεν το εγκαταστήσει ειδικός χάνεται η εγγύηση ή κάτι τέτοιο..τι ισχύει εδώ; και πως εγώ αποδεικνύω ότι το έκανε ειδικός και αν το έκανε ποιος αναλαμβάνει την ευθύνη.

    Ευχαριστώ
    Αν η κουζίνα σου είναι καινούρια θα πρέπει να έχει κάπου "σφηνωμένες" τις γέφυρες και να χρησιμοποιήσεις αυτές. Ψάξε λίγο καλύτερα στο πίσω μέρος τις κουζίνας ή σε κανένα σακουλάκι που ήρθε μαζί με την κουζίνα.

    Εσύ, πώς τις έκανες τις γέφυρες; Τι καλώδιο χρησιμοποίησες;

    Το καλώδιο που βγαίνει από τον τοίχο είναι τόσο κοντό ώστε θα χρειαστεί να κάνεις ένωση;

    Οι απλές κλέμες δεν κάνουν πολύ σωστή δουλειά και θα είναι καλύτερα να πάρεις μεγάλο νούμερο κλέμας ώστε να χωράνε δύο εξάρια μέσα και να περάσεις πέρα ως πέρα τα καλώδια στις κλέμες ώστε η κάθε βίδα να σφίξει και τα δύο καλώδια μαζί. Αν η προέκταση που θα βάλεις είναι εύκαμπτη τότε θα πρέπει να την τερματίσεις με ακροδέκτη "κος" ή με καλάϊ ώστε να μη διαλυθούν τα συρματάκια από το σφίξιμο.

    Το σχεδιάγραμμα είναι σαφέστατο για τον τρόπο που πρέπει να κάνεις τη σύνδεση απλά θέλει προσοχή επειδή τα ρεύματα είναι μεγάλα και η θερμότητα του φούρνου επιδεινώνει την κατάσταση!

    Αν δε νιώθεις σίγουρος για αυτό που θες να κάνεις, μην το κάνεις! Και όταν θα συνδέσεις θα κατεβάσεις τον γενικό γιατί είναι πολύ πιθανό να ρίξεις τον ΔΔΕ αν η κουζίνα σου δεν απομονώνεται με διπολικό διακόπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει γέφυρες και φαίνονται στην βίδα 5 απλά τις έχει όλες μαζί πρόχειρα για να επιλεχθεί στο τέλος τι σύνδεση θέλει να κάνει.


    Αν τις γέφυρες τις έκανες με απλό καλώδιο , κάνε το από την αρχή με τα λαμάκια που έχεις ήδη στην βίδα 5.

    Δεν φτάνει το καλώδιο να συνδεθεί απευθείας? γιατί κλέμες? αν δεν γίνεται αλλιώς βάλε καλές κλέμες (πορσελάνης?)
    Σωστά τώρα που κοίταξα καλύτερα την βίδα 5 κάτι είδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Lord Jimis
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Συγνώμη που δεν το διευκρίνησα, οι γέφυρες ήταν η μία κάτω απ' την άλλη στην 5η..εγώ τις άλλαξα όπως σας είπα, απλά δεν έβγαλα δεύτερη φωτογραφία(δεν γεφύρωσα με καλώδιο).
    Κλέμες χρησιμοποιώ γιατί τα καλώδια που βγαίνουν απ' τον τοίχο είναι κοντά(ίσα ίσα που βγαίνουν) οπότε εγώ με κλέμες και ένα 3χ6 καλώδιο το συνδέω με τη κουζίνα..
    Γενικώς δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι πέρα από αυτή την σύνδεση..γιατί ακούω όλους να λένε, θέλει ηλεκτρολόγο κτλ κτλ..αλλά τι παραπάνω θα κάνει;

    Οι κλέμες που πήρα είναι μεγάλες(χωράνε άνετα το 3χ6 καλώδιο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lordjimis : 30-09-14 στις 21:54

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    266

    Προεπιλογή

    Δες μήπως υπάρχει κουτί δίπλα στα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο (συνήθως υπάρχει μεταλλικό).
    Αν έχει, αφαίρεσε τα κοντά καλώδια που υπάρχουν πέρασε το δικό σου καλώδιο και κάνε την ένωση μέσα στο κουτί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Lord Jimis
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες μήπως υπάρχει κουτί δίπλα στα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο (συνήθως υπάρχει μεταλλικό).
    Αν έχει, αφαίρεσε τα κοντά καλώδια που υπάρχουν πέρασε το δικό σου καλώδιο και κάνε την ένωση μέσα στο κουτί.
    Δηλαδή να κάνω την ιστορία με τις κλέμες και την ένωση μέσα στο κουτί;(δυστυχώς δεν είμαι σπίτι να το δω τώρα)..
    Πάντως υπάρχει κάτι πέρα από την σύνδεση και τις μονώσεις που χρειάζεται να κάνω;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση ηλεκ. Κουζίνας με ξεχωριστά ματια
    By giannis.serres in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 17:58
  2. Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας (χρώματα)
    By wolfhawk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 12:24
  3. Σύνδεση αυτόνομων εστιών κουζίνας
    By iguana in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-10, 03:21
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-08, 19:28
  5. σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας
    By mpoumplis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 20:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας