Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 75

Θέμα: Αρχή με μικροελεγκτές

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή Αρχή με μικροελεγκτές

    Καλησπέρα φίλοι μου!
    Μετά από καιρό ενασχόλησης με τα ηλεκτρονικά λέω επιτέλους να μπω και στον κόσμο στον μικροελεκτών!


    Τους θέλω για διάφορες κατασκευούλες, από το να οδηγήσω μια οθόνη lcd, ρελέδια, να διαβάζω αισθητήρια κτλ, χωρίς όπως κάποιο συγκεκριμένο ειδικό πεδίο εφαρμογής.

    Με ποιους προτείνεται να αρχίσω, Microchip ή Atmel?

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Οι μικροελεγκτές είναι σα θρησκεία... ο καθένας θα υποστηρίξει αυτόν που ξέρεις και ας μην ξέρει καλά το γιατί είναι καλύτερος από τον άλλο....

    προσωπικά θα σου έλεγα να ασχοληθείς με atmel (avr) γιατί είναι μάλλον ποιο φθηνοί (γι αυτά που προσφέρουν) τους βρίσκεις εύκολα μπορείς να φτιάξεις προγραμματιστή που να συνδέεται στην παράλληλη θύρα και να προγραμματίζει πολλούς απ αυτούς (pony prog... θα σου κοστίσει 1-2 ευρώ)
    και το βασικότερο αν θα δουλέψεις σε assembly έχουν πολύ ποιο κατανοητή αρχιτεκτονική απ αυτή τον microchip (τουλάχιστον για τον δικό μου τρόπο σκέψης)
    Επίσης στα βασικά τους μοντέλα είναι ποιο γρήγοροι από τα αντίστοιχα της microchip (όλοι οι AVR εκτελούν σχεδόν όλες τις εντολές σε ένα κύκλο ρολογιού πράγμα που δεν συμβαίνει σε όλους τους microchip....)

    Ας περιμένουμε τώρα και τους φίλους των microchip να πουνε τα υπέρ τους απέναντι στου atmel....

    ίσως κάποιοι σου πουν να ασχοληθείς με arm αλλα πιστεύω καλύτερα να αρχίσεις με κάτι ποιο απλό που κυκλοφορεί ευρύτατα σε dip package που θα το βάλεις εύκολα στο breadboard (ξέρω υπάρχουν και κάτι ελάχιστες εξαιρέσεις arm σε dip) και που έρχονται με ολοκληρωμένο (δωρεάν) λογισμικό ανάπτυξης (IDE) που τους βρίσκεις εύκολα και δουλεύουν με 5V όπως τα περισσότερα κυκλώματα που πιθανόν έχεις συνηθήσει να χρησιμοποιείς

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Κι εγώ chip, κατόπιν έρευνας που έκανα, αλλά με λιγοστές γνώσεις ως πρωτάρης, τείνω προς Atmel Avr

    1 Not allowed! Not allowed!
    www.coffeeheat.gr Τα πάντα για τον καφέ και τα ροφήματα!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Αν και δεν εχω ασχολειθει (ακομα) με microchip μπορω να πω οτι οι τιμες τις δεν ειναι και ασχημες πιστευω πανω κατω τα ιδια ειναι.

    Τωρα εχω δει την αρχιτεκτονικη των microchip αν κατσεις πιστευω ειναι αρκετα ευκολη και υπαρχουν πλεονεκτηματα σε σχεση με τους avr οτι η microchip εχει πολυ λιγοτερες εντολες.

    Τωρα γνωμη μου ειναι ξεκινα με avr για το λογο του οτι θα βρεις πολυ βοηθεια στο νετ λογο του arduino. Και φυσικα μπορεις κι εσυ να φορτωσεις τον arduino bootloader για ποιο ευκολια.

    Το θεμα ειναι ομως οτι οταν θες να φτιαξεις ενα project δεν πρεπει να κολας στο οτι ξερεις μονο avr οποτε δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις microchip.

    Γνωμη μου καθαρα αν θες απλα να κανεις κανα-δυο προτζεκτακια μαθε avr αν ομως θες να μπεις βαθεια μαθε και τα 2!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    να πούμε κάτι για τις πλατφόρμες ανάπτυξης τους για κάθε έναν απο αυτούς;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Έτσι κι εγώ σκόπευα να ασχοληθώ με μικροεπεξεργαστές, αλλά με πρόλαβε ενα θέμα εδώ στο φόρουμ, που έδειχνε μια καμπάνια της smartmaker με κλόνους του arduino leonardo. 9Ε ο ένας με αρκετά παρελκόμενα, ε και πήρα 2. Πολύ κατανοητός προγραμματισμός ακόμη και για κάποιον τελείως άσχετο όπως εγώ. Με στοιχειώδες διάβασμα θα κάνεις αυτά που θές, με λίγο παραπάνω θα κάνεις παπάδες, καθώς υπάρχει τεράστια πληθώρα από επεκτάσεις με gps-wifi-ethernet κλπ κλπ κλπ...

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Έχω παραγγείλει pickit 3 και μερικούς μικρούς pic με ενσωματωμένο ταλαντωτή για να δοκιμάσω.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Εγώ θα πρότεινα να ασχοληθείς με ARM. Μπορείς να πάρεις ένα arduino due που έχει arm chip της atmel
    Έχω ασχοληθεί μόνο με megaAVR και tinyAVR και επειδή πρόσφατα είχα μια επαφή με arm μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα.
    Είναι σχετικά δύσκολοι και θέλει πολύ διάβασμα, αλλά με υπομονή, επιμονή και αρκετά examples θα δεις οτι είναι εύκολο.
    Εγώ έχω ξεκινήσει εδώ και 3 μέρες να παίζω με arm χρησιμοποιόντας το Atmel Software Framework (ASF).
    Αν και πάω λίγο στα τυφλά, σιγά σιγά καταλαβαίνω τη φιλοσοφία.
    Είναι πιο high level από τους AVR επειδή είναι 32bit και είναι δύσκολο να μιλάμε με τους καταχωρητές.
    Γιαυτό έχουμε το ASF μέσω του οποίου η atmel μας δίνει συναρτήσεις και οδηγούς για ολόκληρο το εσωτερικό του.
    Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο και τον χρόνο.
    Στους AVR είναι πιο εύκολα τα πράγματα γιατί είναι 8bit και πιο εύκολη αρχιτεκτονική. Μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας με τους καταχωρητές και καταλαβαίνεις ακριβώς τι κάνει ο μικροελεγκτής τη δεδομένη στιγμή. Άλλο ένα πλεονέκτημα για τους αρχάριους είναι ότι βρίσκονται σε dip μορφή και μπορείς να τους κουμπώσεις σε ράστερ αλλά εγώ προτείνω με ότι και να ασχοληθείς να πάρεις κάποιο αναπτυξιακό, πχ arduino.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Καλύτερα να αρχίζει κανείς με 8bit....
    διαφορετικά μπορεί να μπλέξει και να τα παρατήσει...
    επίσης στους 32bit ARM, MIPS κλπ πρακτικά για να τους δουλέψεις μάλλον πρέπει να ξέρεις C πράγμα το οποίο δεν ξέρουν όλοι.... (ούτε εγώ θυμάμαι C μετά από 20 περίπου χρόνια που έκανα στο πανεπιστήμιο...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ALAMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    2.525

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα να αρχίζει κανείς με 8bit....
    διαφορετικά μπορεί να μπλέξει και να τα παρατήσει...
    επίσης στους 32bit ARM, MIPS κλπ πρακτικά για να τους δουλέψεις μάλλον πρέπει να ξέρεις C πράγμα το οποίο δεν ξέρουν όλοι.... (ούτε εγώ θυμάμαι C μετά από 20 περίπου χρόνια που έκανα στο πανεπιστήμιο...)
    Για την ακρίβεια κανείς δεν ξέρει C :P
    Μπορεί να παίξει λίγο με κανένα arduino avr και μετά να προχωρήσει σε arm.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Το μέλλον είναι πλέον παρόν, ας το κατακτήσουμε.
    Τα microchip είναι απο τα πιο περίπλοκα κυκλώματα που φτιάχτηκαν ποτέ στον κόσμο.

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ξεκίνημα με μικροελεγκτές (?)
    By frix199 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-12, 13:07
  2. Βοήθεια με μικροελεγκτές
    By Manolis1 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-10, 16:52
  3. Σεμινάριο για μικροελεγκτές
    By gRooV in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-09, 15:57
  4. Μικροελεγκτές PIC
    By leosedf in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-04, 04:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας