Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Περιστροφική βάση κεραίας WiFi

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Περιστροφική βάση κεραίας WiFi

    Καλησπέρα σε όλους.Στο καράβι που δουλεύω έχουμε βάλει με τους συναδέλφους μου μία κεραία της TP-LINK
    και συγκεκριμένα την TL-WA5210G για σύνδεση σε ξεκλείδωτα ασύρματα δίκτυα.Το πρόβλημα που έχουμε είναι
    πως κάθε φορά που θέλουμε να της αλλάξουμε κατεύθυνση για να κάνουμε σάρωση,πρέπει κάποιος να ανέβει
    στον ιστό και να την γυρίσει.Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα άσε που είναι και
    αρκετά επικίνδυνο καθώς η κεραία βρίσκεται σε ύψος αρκετών μέτρων.Αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα σύστημα
    που θα αποτελείται από μία περιστροφική βάση για την κεραία,η οποία θα δουλεύει με την χαμηλότερη δυνατή
    τάση (6v ή 12v) και η οποία θα ελέγχεται μέσα από το σκάφος με την βοήθεια ενός περιστροφικού διακόπτη
    360 μοιρών.Για την ακρίβεια,θέλω ο διακόπτης να έχει όρια λειτουργίας κάποιες μοίρες πριν και μετά από το
    σημείο 0 π.χ τα όρια του να είναι από τις 2 μέχρι τις 358 μοίρες.Έτσι δεν θα υπάρχει κίνδυνος πλήρους
    περιστροφής της βάσης/κεραίας και περίπτωση κοπής του UTP καλωδίου.Επίσης η θέσεις των 0 και 180 μοιρών,
    θέλω να αντιστοιχούν στην πλώρη και στην πρύμη του σκάφους αντίστοιχα,έτσι ώστε να ξέρουμε κάθε στιγμή
    προς τα πού είναι στραμμένη η κεραία.Ξέρει κάποιος να μου πει αν είναι εφικτό αυτό που σκέφτηκα και αν ναι
    πως μπορεί να γίνει;Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    264


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vale46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.Στο καράβι που δουλεύω έχουμε βάλει με τους συναδέλφους μου μία κεραία της TP-LINK
    και συγκεκριμένα την TL-WA5210G για σύνδεση σε ξεκλείδωτα ασύρματα δίκτυα.Το πρόβλημα που έχουμε είναι
    πως κάθε φορά που θέλουμε να της αλλάξουμε κατεύθυνση για να κάνουμε σάρωση,πρέπει κάποιος να ανέβει
    στον ιστό και να την γυρίσει.Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα άσε που είναι και
    αρκετά επικίνδυνο καθώς η κεραία βρίσκεται σε ύψος αρκετών μέτρων.Αυτό που θέλω να κάνω είναι ένα σύστημα
    που θα αποτελείται από μία περιστροφική βάση για την κεραία,η οποία θα δουλεύει με την χαμηλότερη δυνατή
    τάση (6v ή 12v) και η οποία θα ελέγχεται μέσα από το σκάφος με την βοήθεια ενός περιστροφικού διακόπτη
    360 μοιρών.Για την ακρίβεια,θέλω ο διακόπτης να έχει όρια λειτουργίας κάποιες μοίρες πριν και μετά από το
    σημείο 0 π.χ τα όρια του να είναι από τις 2 μέχρι τις 358 μοίρες.Έτσι δεν θα υπάρχει κίνδυνος πλήρους
    περιστροφής της βάσης/κεραίας και περίπτωση κοπής του UTP καλωδίου.Επίσης η θέσεις των 0 και 180 μοιρών,
    θέλω να αντιστοιχούν στην πλώρη και στην πρύμη του σκάφους αντίστοιχα,έτσι ώστε να ξέρουμε κάθε στιγμή
    προς τα πού είναι στραμμένη η κεραία.Ξέρει κάποιος να μου πει αν είναι εφικτό αυτό που σκέφτηκα και αν ναι
    πως μπορεί να γίνει;Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    απ οτι βλέπω εδω

    Tp-Link Access Point 54mbps Αδιαβροχο Με Κεραια 12dbi TL-WA5210G
    http://www.e-photoshop.gr/tp-link-access-point-54mbps-me-kerea-eksoterikou-xorou.html

    η συσκευή (δεν ειναι μόνο κεραία ) που λες οτι εχεις και θέλεις να τη στριφογυριζεις εχει κεραία 12dbi


    βάλε μια Omni και δεν χρειαζεσαι τροφοδοσίες και εξτρα καλώδια ...ουτε να κυνηγάς το σήμα εαν η πλώρη στρίψει 3 μοίρες η λόγω κυματισμου εχει κλίση λίγες, μοίρες πραγμα αναπόφευκτο κατά την γνώμη μου.



    εχεις κεραία 12dbi

    βάλε μια ιδιας απολαβής 12dBi
    πχ.
    http://www.wirelesslan.gr/product.php?id_product=397

    η ακόμη "καλύτερα" μεγαλύτερης 15dBi
    πχ.
    http://www.wirelesslan.gr/product.php?id_product=398

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikknikk4 : 04-10-14 στις 08:09
    ...

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ και τους 2 για την βοήθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή κεραίας WIFI
    By jackie1989 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-13, 18:59
  2. Πρόβλημα σύνδεσης wifi κεραίας Q-TECH
    By electrostef in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-13, 19:54
  3. Πρόβλημα σύνδεσης wifi κεραίας Q-TECH
    By electrostef in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-13, 18:47
  4. Usb stick wifi τοποθέτηση κεραίας
    By Crane in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 13:15
  5. Πρόσθαιση κεραίας wifi σε wirelless module?
    By picdev in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-11, 16:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας