Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Θηλυκό βύσμα 4χιλ (να μπει σε πάνελ) για 26 Amp

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή Θηλυκό βύσμα 4χιλ (να μπει σε πάνελ) για 26 Amp

    Γειά χαρά,
    Είναι το δεύτερο τροφοδοτικό που κάνω μετατροπή για να έχω παροχή 12V στο εργαστήρι. Από το πρώτο, τραβάω το πολύ 9 αμπέρ και χρησιμοποιώ το μικρό βύσμα στην φωτογραφία χωρίς πρόβλημα (θηλυκό βύσμα για 4χιλ "μπανάνα", στο μαγαζί το ξέρανε ως "μπόρνα").

    Το δεύτερο τροφοδοτικό δίνει μέχρι και 26 αμπέρ, και ξεκίνησα το ψάξιμο για μεγαλύτερο βύσμα. Μετά από πολλή αναζήτηση στα μαγαζιά του κέντρου, κατέληξα με αυτό της φωτογραφίας.

    Έχω πελαγώσει τελείως και δεν μπορώ να καταλάβω :
    α) πως θα κολλήσει το καλώδιο στο βύσμα. Πήρα το κίτρινο βύσμα αλλά δεν νομίζω να μπαίνει ανάμεσα στις βίδες (οι βίδες δεν θα κάνουν καλή επαφή με το σπείρωμα για τόσο ρεύμα). Το καλώδιο είναι σιλικόνης 2χιλ. (12AWG).
    β) πως θα στερεωθεί το βύσμα σε πάνελ (ξύλο ~6χιλ πάχος). Ο στόχος είναι να μπεί το τροφοδοτικό κάτω από πάγκο και να βγαίνουν στην επάνω επιφάνεια του πάγκου μόνο τα βύσματα (και ένας διακόπτης on/off). O πάγκος είναι πολύ χοντρός, αλλά θα γίνει μία μεγάλη τρύπα στην κάτω πλευρά για κάθε βύσμα και τα τελευταία 5-6χιλ θα είναι μία μικρή τρύπα όσο χρειάζεται για να βγεί το βύσμα στην επιφάνεια.

    Αν υπάρχει εναλλακτική πρόταση για άλλο βύσμα είναι καλοδεχούμενη αρκεί να καταλήγει σε υποδοχή για μπανάνα 4χιλ (το βύσμα που έχουν όλες οι συσκευές μου και θα ήταν δύσκολο να αλλάξω τα πάντα).

    Ευχαριστώ,
    Δημήτρης
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη,
    για τα αμπέρ θα πρέπει να δεις το datasheet του κατασκευαστή, σε κάποιο που είδα τυχαία είχε αντοχή 36Α.
    το κίτρινο βύσμα από τα ηλεκτρολογικά είναι για 4μμ καλώδιο. (το μπλε για 2,5 & το κόκκινο για 1,5). Δεν κολλάει το καλώδιο πάνω στο βύσμα, το περνάς μέσα στην τρύπα και το πρεσάρεις με ειδικό εργαλείο χειρός.
    Για την στερέωση στον πάγκο μπορείς να κάνεις μια μακρόστενη τρύπα λίγο μεγαλύτερη από ότι υπολογίζεις και να την κλείσεις βιδώνοντας ένα κομμάτι λαμαρίνας ή καλύτερα αλουμινίου στο οποίο θα στερεώσεις τις μπόρνες και τον διακόπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    801

    Προεπιλογή

    Επίσης, αν δε θελεις να κάνεις τρύπα στον πάγκο σου μπορείς να βρέις μπόρνες για ηχεία. Υπάρχουν πιό μακρυές (μπαίνουν πάνω στο ξύλο του ηχείου) και είναι συνήθως μπρούτζινες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    elektronio ευχαριστώ για το κατατοπιστικό μήνυμα.
    Λάθος βύσμα - πάμε για το μπλε. Νομίζω επίσης ότι θα καταφέρω μια πατέντα με το κολλητήρι (αντί το ειδικό εργαλείο).
    Σε ποιό σημείο της μπόρνας θα περάσει το μπλε βύσμα?
    Επίσης, η ιδέα για το αλουμίνιο είναι καλή και θα βγεί όμορφο το αποτέλεσμα, αλλά το σημείο που στερεώνεται η μπόρνα δεν είναι μονωμένα (η λαμαρίνα λογικά θα πάει ανάμεσα στην πλαστική ροδέλα και την μεταλλική ροδέλα που είναι αριστερά από τα παξιμάδια, όπως φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία, σωστά?)

    Κωστή, νομίζω ότι οι μπόρνες που λες δεν έχουν πλαστικά καπάκια για μόνωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Το καλυτερο ειναι να βρεις ενα κομματι πλεξιγκλας και να βιδωσεις εκει τις μπορνες, για να ειναι σιγουρα μονωμενες.Φυσικα οι μπορνες ειναι κατασκευασμενες να μπαινουν και σε λαμαρινα για τι εχουν το πισω μερος που ειναι χωνευτο το ενα στο αλλο, αλλα θα σε μπερδεψει αν δεν εχεις εργαλεια και εμπειρια.Χρειαζεσαι ενα παχυμετρο να βρεις την εσωτερικη διαμετρο του μικρου μερους της πατουρα της πισω ροδελας και θα γινει χωνευτη με το φαρδυ μερος ωστε να μην ακουμπαει το πασο στο μεταλο.Οσο για την ενωση το γλωσσακι που μπαινει αναμεσα στα παξιμαδια ειναι αρκετο για να κολλησεις ενα καλωδιο.Νομιζω οτι αρκαει στα 2mm γιατι ειναι πολυ δυσκολο να τραβηξεις τα αμπερ που σου δινει το τροφοδοτικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Έχω παχύμετρο και νομίζω ότι κατάλαβα αυτό που είπες για το χωνευτό πίσω μέρος. Δηλαδή μιλάμε για λεπτή λαμαρίνα μόνο, όσο η κάσα του υπολογιστή - μου φαίνεται πιο χοντρή δεν χωράει ανάμεσα στα πίσω πλαστικά.

    Το γλωσσάκι με τα παξιμάδια μου φαίνεται πολύ αδύναμο για τόσα αμπέρ. Έχω ήδη κάνει δοκιμή να τραβήξω 16 αμπέρ με προσωρινή πατέντα στα βύσματα και δεν είχα πρόβλημα - αλλά δεν ξέρω για 26 αμπέρ αν θα έχω πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Αν προκειται να τραβηξεις πολλα αμπερ βαλε αναμεσα στα δυο παξιμαδια δυο ροδελες και εκει στριψε το καλωδιο να ειναι σε απευθειας επαφη με το σπειρωμα της μπορνας.Το πισω μονωμενο μερος της μπορνας χωραει ανετα μεχρι 2mm παχος λαμαρινα.Αν θυμαμαι καλα εσωτερικη διατομη εχει 8mm.Δηλ. βαζεις απο την εξω μερια του σασσι τη μπορνα με το δαχτυλιδι και απο μεσα το χωνευτο μετα μικρη ροδελα, παξιμαδι, δυο μεγαλυτερες ροδελες που θα πιασουν το καλωδιο και παλι παξιμαδι.Καλο ειναι πριν στερεωσεις το καλωδιο να του περασεις ενα φαρδυ θερμοσυστελομενο που θα καλυψει το πισω μερος της μπορνας.δες τη φωτο που παραθετω.
    Συνημμένο Αρχείο 53043

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Σάκη.
    Οι απορίες λύθηκαν και προχωράω στην κατασκευή

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. PT100 και ενίσχυση για να μπει σε Arduino
    By pavel in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 10:04
  2. ΕΧΤΡΑ ΕΓΕΦΑΛΑΚΙ ΓΙΑ ΜΠΕΚ ψεκασμου
    By alexts in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-08, 21:56
  3. Πάνελ για pc
    By Hercules in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-06, 15:34
  4. ΥΠΕΡΗΧΟΙ ΓΙΑ ΜΠΕΚ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ
    By athalex in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-05, 22:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας