Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Q9500 σε ASUS P5N-E

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Q9500 σε ASUS P5N-E

    Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα!
    Περνάω κατ'ευθείαν στο "ψητό"! Έχω μια μητρική ASUS P5N-E SLi με το nForce 650 SLI τσιπάκι με ένα C2D E8500 πάνω.Θέλω να βάλω λοιπόν πάνω τετραπύρηνο επεξεργαστή για μεγαλύτερη ισχύ σε απαιτητικές εφαρμογές μιας κι ο Ε8500 αν και σκυλί πραγματικό, με τους δύο πυρήνες, δείχνει τα χρονάκια του πλέον... Ως καλύτερος τετραπύρηνος απο τον Ε8500 και σύμφωνα με την επίσημη λίστα συμβατότητας της ASUS είναι ο QX6850 ο οποίος όμως ως extreme edition επεξεργαστής είναι πανάκριβος. Φυσικά δε συζητάω για Q6xxx γιατί καλύτερα να κρατήσω τον Ε8500! Ψάχνωντας βρήκα οτι κάποιοι έχουν κουμπώσει πάνω τον Q9500 και Q9550 με διάφορα τρικ. Όντας πιο φθηνός ο Q9500 (και σίγουρα λιγότερο ζορισμένος λόγω κλειδωμένου πολ/στή....), έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο; Αξίζει να ρισκάρω αγοράζοντας έναν απο το ebay? Συνολικά το σύστημα έχει 8GB RAM στα 800 MHz (Corsair XMS2 DHX με δυνατότητα στα 1333 MHz) και μια Gainward nVIDIA GTS450 OC edition και σκέφτομαι να κάνω μια ψιλοαναβάθμιση στη CPU και να προσθέσω άλλη μια κάρτα γραφικών για να κάνω SLi. Φυσικά αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για τον QX6850, τη συζητάμε!!
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    δεν μας είπες τι τροφοδοτικό έχεις γιατί μπορεί να μην αντέχει
    πάντως
    εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μια καινούρια μητρική και να βάλεις πάνω κανένα i5 που είναι έχει 4 πυρήνες
    και ένα ζευγάρι καινούριες ram
    και κρατάς το pc για άλλα 3 χρόνια αξιοπρεπέστατα !
    και αν θες και extra ταχύτητα έναν ssd μικρό γιατί είναι και ακριβοί και περνάς εκεί το λειτουργικό μόνο και κάποια παιχνίδια !

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Γεια σου Αντωνη, επειδη και εγω βρισκομαι στη ιδια κατασταση με εσενα "υλικα" θα σου πω το εξης
    Για αναβαθμιση στο υπαρχον συστημα μονο SSD αξιζει. Και ο τετραπυρηνος που ψαχνεις αν κοστιζε ως 40 γιουρινια οκ..αλλα δεν..
    Πλεον ακομα και οι διπυρηνοι σελερον 1155 ειναι πολυ καλυτεροι απο τους αντιστοιχους διπυρηνους πεντιουμ 775
    Και οι τιμες αυτων ΧΩΜΑ, και μη ξεχνας και τον επετειακο G3258
    http://ark.intel.com/products/82723/Intel-Pentium-Processor-G3258-3M-Cache-3_20-GHz

    1 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον Νίκο. Δε συμφέρει να αλλάξεις επεξεργαστή. Δεν θα κερδίσεις κάτι παραπάνω ειδικά αφού ο Q9500 δεν υποστηρίζει Hyper-Threading & καταναλώνει & 30 W παραπάνω στο φούλ από τον E8500. Για τον QX6850 με 130 W max δεν το συζητάμε καν. Αυτός από μόνος του θέλει έξτρα τροφοδοτικό για πάρτυ του! Όλοι οι επεξεργαστές που ανέφερες είναι 5ετίας & άνω & με τα σημερινά δεδομένα είναι ψόφιοι σε σχέση με αυτούς της σειράς i. http://ark.intel.com/products/33911/...z-1333-MHz-FSB http://ark.intel.com/products/37159/...z-1333-MHz-FSB http://ark.intel.com/products/30789/...z-1333-MHz-FSB Γνώμη μου είναι να αφήσεις αυτό το μηχάνημα όπως είναι & αν θες πιο δυνατό να πας σε καινούρια σύνθεση. Του βγάζεις & την nvidia που φοράει πάνω τώρα & παίρνοντας ακόμη μία όπως είπες, φτιάχνεις sli στο καινούριο σύστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    363

    Προεπιλογή

    Γενικά αν θές φτηνή αναβάθμιση επεξεργαστή, μπορείς να τσεκάρεις τους Xeon αντίστοιχης γενιάς, οι οποίοι είναι πολύ φτηνα στο ebay και με μικρες τροποποιήσεις μπορουν να μπουν σε σοκετ 775.
    http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Βασικα να πω και γω την εμπειρια μου εχω κι γω ενα core 2 duo ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ και επειδη εβλεπα και δεεενννν τραβουσε του τραβηξα ενα overclock οχι τρομερα πολυ, απο 1,86 το πηγα στα 2.45 με fsb 350Mhz και ραμ 1400MHZ....και απο θερμοκρασιες κομπλε σταθερα 45C aftermarket cooler και αθορυβος

    Anyways γενικα ειναι νομος! Αν θες ταχυτητα παρε επεξεργαστη αν θες να παιζεις παιχνιδια δεν πα να εχεις και pentium(τους καινουργιους μην ξεχνιομαστε) αμα εχεις μια GTX 770 θα τα παιζεις ολα ultra.Τωρα αν θες να ειναι γρηγορος στο περιβαλλον σκασε τα λεφτα σου σε SSD.Το μεγαλυτερο bottleneck ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΝΓΗΤΙΚΟ-ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ σκληρος!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michaelcom : 16-10-14 στις 00:44

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michaelcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα να πω και γω την εμπειρια μου εχω κι γω ενα core 2 duo ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ και επειδη εβλεπα και δεεενννν τραβουσε του τραβηξα ενα overclock οχι τρομερα πολυ, απο 1,86 το πηγα στα 2.45 με fsb 350Mhz και ραμ 1400MHZ
    Τι όχι τρομερά πολύ, πες ότι τον γκάζωσες για τα καλά! Υποθέτω κλειδωμένος ο πολλαπλασιαστής στο 7 & το fsb από 266 MHz το πήγες στα 350 MHz. Αφού αντέχουν το mobo & η ram, εντάξει, δεν έχει πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι όχι τρομερά πολύ, πες ότι τον γκάζωσες για τα καλά! Υποθέτω κλειδωμένος ο πολλαπλασιαστής στο 7 & το fsb από 266 MHz το πήγες στα 350 MHz. Αφού αντέχουν το mobo & η ram, εντάξει, δεν έχει πρόβλημα.
    Ναι ναι ετσι ακριβως κλειδωμενο στο 7 και σκεψου οτι πηγαινε κι αλλο αλλα μετα οταν ετρεχα το prime95 πετουσε που και που κανα bsod και ειπα να το κρατησω ως εχει, μιας και τωρα 1 χρονο τρεχει απροβληματιστα.

    Βεβαια να πω την αληθεια πειραξα και λιγο τις τασεις αλλα μονο κατι δεκατα του βολτ μονο και μονο για σταθεροτητα και οχι επειδη δεν ετρεχε.

    Untitled.png

    Τωρα που το ξαναβλεπω ισως να εκανα καμοια λαλακια και δεν μου εχει αλλαξει τις τασεις... anyways οπως να εχει ειναι πολυ stable

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michaelcom : 16-10-14 στις 11:09

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michaelcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια να πω την αληθεια πειραξα και λιγο τις τασεις αλλα μονο κατι δεκατα του βολτ
    Δέκατα είναι πάρα πολύ, συνήθως αποφεύγουμε να πειράξουμε την τάση εκτός αν έχουμε πάρα πολύ δυνατή ψύξη. Θυμάμαι σε ένα περιοδικό υπολογιστών παλιά είχα διαβάσει για υπερχρονισμό που είχανε κάνει σε pentium 4 σε έναν διαγωνισμό overclocking. Από 3,8 GHz τον είχανε πάει περίπου στα 8 GHz, διπλασιάσανε σχεδόν τη συχνότητα λειτουργίας. Αλλά όμως με την τάση του επεξεργαστή τραβηγμένη από τα μαλλιά στα 1,8 V από 1,5 V. Για να ψύχεται είχανε βάλει για ψύκτρα ένα κωνικό κάνιστρο & ρίχνανε μέσα χύμα υγρό άζωτο!
    Από τους πιο γνωστούς overclockers παγκοσμίως είναι & ένας δικός μας, ο Γιώργος Θεολόγου (hipro5). Μιλάμε για τρελά κλοκαρίσματα! http://www.e-pcmag.gr/doit/mainomenos-hipro5

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 16-10-14 στις 12:43

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matthew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δέκατα είναι πάρα πολύ, συνήθως αποφεύγουμε να πειράξουμε την τάση εκτός αν έχουμε πάρα πολύ δυνατή ψύξη. Θυμάμαι σε ένα περιοδικό υπολογιστών παλιά είχα διαβάσει για υπερχρονισμό που είχανε κάνει σε pentium 4 σε έναν διαγωνισμό overclocking. Από 3,8 GHz τον είχανε πάει περίπου στα 8 GHz, διπλασιάσανε σχεδόν τη συχνότητα λειτουργίας. Αλλά όμως με την τάση του επεξεργαστή τραβηγμένη από τα μαλλιά στα 1,8 V από 1,5 V. Για να ψύχεται είχανε βάλει για ψύκτρα ένα κωνικό κάνιστρο & ρίχνανε μέσα χύμα υγρό άζωτο!
    Επειδη με παραξενεψε γιατι δεν μου εχει αλλαξει τις τασεις το εψαξα λιγο και ειδα οτι τις αλλαζει τις τασεις (στο Bios) κοιτα εγω εχω τον εχω παει απο 1.344 που ειναι στα 1.4! χωρις προβλημα πουθενα και ουτε θεμα θερμοκρασιας εχω, σιγουρα βαραει ποιο πολυ απο πριν αλλα 5C οχι παραπανω. Επισης τον ψυχαν με υγρο αζωτο διοτι τραβουσε μεγαλα ρευματα εξαιτιας τις χωρητικοτητας των πυλων εσωτερικα του επεξεργαστη! και σκεψου ποσο θα επρεπε να αυξηθει το ρευμα για να παει απο 3.8 στα 8!

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Asus 1101ha + linux
    By xlife in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-18, 13:02
  2. Πατέντα σε tablet ASUS ME373CG
    By baffidoro in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 22:25
  3. Δεν ανοιγει λαπτοπ ASUS
    By Κωστης in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-11, 04:22
  4. Asus Eee PC 1008HA προβλημα!!!
    By nop in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-10, 21:18
  5. asus u3000
    By jakektm in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-09, 22:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας