Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 52

Θέμα: Συστάσεις - Προειδοποιήσεις προς κάθε επίδοξο αγοραστή Laptop

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή Συστάσεις - Προειδοποιήσεις προς κάθε επίδοξο αγοραστή Laptop

    Παίδες Πολλή Καλημέρα σας!
    Είπα να ανοίξω εδώ αυτό το Θέμα μου... Αν τα παλληκάρια της διαχείρισης κρίνουν σκόπιμο, ας το μεταφέρουν, όπου νομίζουν καλύτερα!
    Γύρω μου, σε άλλο Forum πιο computerάδικο στο οποίο συμμετέχω, αλλά και σε πολλές περιπτώσεις εδώ (και στο επισκευές ) (Γρηγόρη, από 'σένα το έκλεψα το Link/Logo) είδα προβλήματα με Laptop. Το θλιβερό είναι όταν (κυρίως μέσω του Forum) δεν μπορεί να δοθεί λύση.
    Είδα και βλέπω χρήστες να 'χτυπιούνται' για βλάβες στο Laptop τους, ενώ το χρειάζονται οπωσδήποτε (ή/και επειγόντως) κλπ κλπ.
    Πάρα πολλές φορές, στις βλάβες κυρίως, έχω δει το πρόβλημα να συμβαίνει στη μαγική φίρμα-υπερσαβούρα (κατ-εμένα) TURBO-X!

    Ωστόσο... Από εδώ πιστεύω, ότι οφείλω να γράψω, προς κάθε επίδοξο αγοραστή Laptop, τουλάχιστον τις απόψεις μου, ώστε να τις έχει υπ'όψιν πριν δώσει τα ωραία του λεφτούλια!

    Κατ' αρχάς...
    1) Πρώτον και κύριον!!!!! Από τα κατηγορίας 'Υπερσαβούρα' μέχρι και τα σοβαρότερα της Αγοράς, κανένα Laptop δεν έχει κατασκευαστεί για παιχνιδομηχανή, και μάλιστα του όποιου παιχνιδιού γουστάρω (τη στιγμή-x) να παίξω. Αυτό σημαίνει: Μπορεί να έχω αγοράσει το 'καμάρι' μου ένα σκασμό λεφτά (από αιματηρές οικονομίες, ληστείες μετά φόνου, κλπ), και τη στιγμή-x να μου ρίξει ένα πληρέστατο 'σιχτίρ', μαζί με όσα συνοδευτικά μπορείτε να φανταστείτε (κάψιμο στοιχείου του υλικού: CPU, RAM, κάρτας/chip γραφικών, δίσκου, ο,τιδήποτε)
    2) Το αν το x-παιχνιδάκι έχει απαιτήσεις, ή όχι, το γνωρίζει μόνον ο κατασκευαστής (του παιχνιδιού) (άσχετα από το τι ισχυρίζεται, ώστε να πουλήσει), και -σίγουρα- το laptop σας.

    Επίσης...
    1) Το Laptop είναι τόσο ακριβό, διότι -απλούστατα- 'πουλάει' την καταπληκτική φορητότητά του.
    Αυτό το γεγονός, κάνει το Laptop -γενικά- να ανήκει στην κατηγορία 'Εργαλείο'.
    Απαιτεί λοιπόν τον ανάλογο σεβασμό στη χρήση του. Διαφορετικά θα αντιδράσει ανάλογα προς την όποια αντικανονική χρήση του.

    Φανταστείτε:
    PC με CPU τελευταίας γενιάς, κάρτες γραφικών υδρόψυκτες τρελών επιδόσεων (με πλήρεις τις δικές τους RAM), με FULL γενική RAM και Λειτουργικό 64bit (για να την βλέπει όλη), με δίσκους να κοντράρουν πλυντήρια στο στύψιμο από στροφές... Κοινώς PC Τούμπανο!...
    Ακόμα και αυτά τα PC κολλάνε σε κάποια 'παιχνιδάκια', επειδή -απλώς- ο κατασκευαστής/προγραμματιστής είναι άσχετος, ή/και φτηνιάρης.

    2) Αν υπάρχει πραγματική ανάγκη αγοράς ενός Laptop, και δεν έχετε τα χρήματα, τότε:
    ---α) Είναι προτιμότερο να δανειστείτε προκειμένου να αγοράσετε ένα αξιόπιστο (όχι αναγκαία το κορυφαίο) μηχάνημα, αντί να αγοράσετε μια
    0-----σαβούρα. Το αξιόπιστο θα σας επιστρέψει (ίσως σε είδος, σε υπηρεσία) τη δαπάνη σας (ίσως και με κέρδος). Η σαβούρα -αντίθετα- είναι
    0-----επικίνδυνη από κάθε άποψη!!
    ---β) Γράψαμε προηγουμένως ότι το μηχάνημά σας θα είναι το εργαλείο της δουλειάς σας. Ένα 'κατσαβίδι - του κιλού'/φτηνιάρικο μπορεί να
    0-----είναι πάμφθηνο, αλλά μπορεί να σας τραυματίσει, καθώς θα σπάσει στα χέρια σας σε χρόνο ανύποπτο.

    3) Αν δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη αγοράς... Είναι προτιμότερο ένα ισχυρότερο PC με τα ίδια χρήματα, ή ένα πολύ φθηνότερο PC με τις
    ---ίδιες δυνατότητες.

    Αν η πραγματική ανάγκη είναι 'παιχνιδάκια' στο κρεβάτι, σκεφτείτε έντονα και την εναλλακτική λύση μιάς καθαρόαιμης παιχνιδομηχανής. Σίγουρα (πιθανότητα 90% ) δεν θα κολλάει στα παιχνίδια της, αφού είναι φτιαγμένα, από τη μαμά-εταιρεία, 'κομμένα και ραμμένα' στα μέτρα του υλικού της παιχνιδομηχανής.
    Κάποιες παιχνιδομηχανές, αρχίζουν και παίρνουν στοιχεία H/Y... Βγαίνουν στο Internet κλπ. Εκεί, με αυτές, ίσως βρείτε και περισσότερα παιχνιδάκια, στο Site της μαμάς εταιρείας.

    Πάντως το σενάριο: "Αγοράζω σαβούρα με απαιτήσεις υπερκονσόλας!" Μία που μας περνάει από το μυαλό, και μία που το ξεχνάμε!
    Αν αγοράσετε σαβούρα και σας βγει με δυνατότητες υπερκονσόλας, πηγαίνετε ΑΜΕΣΩΣ και μιά βόλτα μέχρι το κοντινότερο ΠΡΟΠΟτζήδικο της γειτονιάς σας.... Ίσως είναι η μέρα σας!!!!

    14 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 17-10-14 στις 12:05

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... κανένα Laptop δεν έχει κατασκευαστεί για παιχνιδομηχανή ...
    ... μα κανένα !!!.

    Γιώργο ωραίο το "άρθρο" σου, αλλά εγώ θα εστιάσω μόνο σε αυτό που έχω βάλει ...
    Βλάβες σε Laptop θα υπήρχαν πολύ λιγότερες, αν σταματήσουν τα Games στο Laptop.

    Και δεν μιλάω για παιχνιδάκια τύπου MAME ή του Facebook (αν και αυτά το βράζουν),
    αλλά για τελευταίας γενιάς ... μερικών GB.

    Τα παιχνίδια σε Laptop, θα πρέπει να αποφευγονται, όπως αποφεύγει εδώ και τόσα
    χρόνια ... ο διάολος το λιβάνι.

    Όποιος σε κατάστημα πουλήσει Laptop και αναφέρει οτι έχει και ξεχωριστή κάρτα
    γραφικών για "κάνα παιχνίδάκι" ... θέλει ... καυτό λάδι στα μούτρα .

    11 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... μα κανένα !!!.

    .............
    Όποιος σε κατάστημα πουλήσει Laptop και αναφέρει οτι έχει και ξεχωριστή κάρτα
    γραφικών για "κάνα παιχνίδάκι" ... θέλει ... καυτό λάδι στα μούτρα .
    Μα επιτέλους... Πόσο πρωτόγονο-βάρβαροι γίνεστε εδω-μέσα!... Άκου εκεί "καυτό λάδι στα μούτρα...." Τσ!Τσ!Τσ!Τσ!Τσ!Τσ!
    Λίγος πολιτισμός ρε παιδιά....
    Πίσσα και Πούπουλα!!!!

    4 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Επίσης πολύ καλό στο laptop κάνουν τα παιχνιδάκια ξάπλα στο κρεβάτι, με το σεντόνι να μπουκώνει τους αεραγωγούς.....ή ταινιούλα στο κρεβάτι με το ίδιο μπούκωμα..!!!

    7 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον cosecon για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (17-10-14)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Κάθε χρόνο να αλλάζεις πάσταααααααάάάάά.... στο Laptop. Άντε, όχι κάθε χρόνο κάθε 1.5.
    Είναι σαν να αλλάζεις λάδια στο αυτοκίνητο και φύσημα από την σκόνη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα ενοω να μην παιζεις παιχνιδια.

    Πιστευω το προβλημα ειναι η αγνοια των χρηστων που τα εχουν απο τοτε που τα αγορασαν ακαθαριστα και εχουν μπουκωσει να πουμε απο την σκονη.Εχω ανοιξει αρκετα λαπτοπ και το τι παπλωματα εχω βγαλει απο μεσα δεν λεγονται!

    Πιστευω αυτη ειναι η κυρια αιτια που χαλαν τα λαπτοπ.

    Και μιλαω λογο του οτι δοξα τω θεο και εγω επαιζα παιχνιδια στο λαπτοπ και μαλιστα αρκετα βαρια παιχνιδια και δεν μου εβγαλε ποτε προβλημα και το εχω τοσα χρονια τωρα.

    Και επισης μια λαλακια που κανουν οι κατασκευαστες και οι μεγαλοι και καλοι κατασκευαστες ειναι το οτι βαζουν χαλια παστα εγω οταν την αλλαξα στον δικο μου 1χρονο μετα και εβαλα μια καλη επεσαν 5βαθμοι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    όποιος θέλει παιχνίδια στο κρεβάτι ας αρχίσει να σκέφτεται το ενδεχόμενο μήπως πρέπει να βρει γκόμενα.....

    14 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Εγώ παίζω world of tanks στο probook και παίζει άψογα. Απλά δε μπουκώνει είναι έτσι φτιαγμένο και δε ζορίζεται γενικώς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανένα Laptop δεν έχει κατασκευαστεί για παιχνιδομηχανή
    & όμως, υπάρχουν gaming laptops σχεδιασμένα ειδικά για παιχνίδια! http://www.alienware.com/Landings/laptops.aspx

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosecon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης πολύ καλό στο laptop κάνουν τα παιχνιδάκια ξάπλα στο κρεβάτι, με το σεντόνι να μπουκώνει τους αεραγωγούς.....ή ταινιούλα στο κρεβάτι με το ίδιο μπούκωμα..!!!
    Κοίταξε... Αυτό εμπίπτει στο Θέμα: Συμπεριφορά μου απέναντι στο όποιο Εργαλείο της Δουλειάς μου.

    Κάποιος γνωστός μου (με πολλά λεφτούλια) είχε 'χόμπυ' να 'σπάει' Porscheικά!! (Της δουλειάς του και ατομικά του)
    Άλλαζε τα φώτα στα έρημα τα αμαξάκια. Άξονες, ακραξόνια, αναρτήσεις... Ίσωμα όλα!
    Από τη μιά Θείες Δυνάμεις, κι από την άλλη τα χιλιάρικα Ε της αμαξάρας, τον πρόσεχαν και δεν τον είχαν στείλει στο ΚΑΤ φασκιωμένο, σαν σαλάμι αέρος, για πλήρη ευθυγράμμιση, γενική επισκευή κλπ κλπ. Έπαιζε διαρκώς με τη ζωή του, και παρ' όλα αυτά τώρα έχει σοβαρευτεί, χωρίς -ούτε μία- γρατζουνιά!

    Άλλοι δεν είναι τόσο τυχεροί! Τα Laptop, ή/και τα PC τους, βγάζουν βλάβη αμέσως με την πρώτη κακομεταχείριση.
    "..Για άλλους οι άσσοι, κι οι διπλές, και γι'άλλους οι εξάρες!!!"




    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Logout κάθε τρείς και λίγο...
    By SV1JRT in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-18, 12:26
  2. Ρελε διαφυγής σε κάθε πίνακα?
    By freebil in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-16, 04:43
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-15, 22:14
  4. Κάθε <Κριτς> και ένα λιγότερο!!!!
    By fark in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-12, 15:53
  5. Χρονοδιακότης ρυθμιζόμενος με ρελαί στην έξοδο για κάθε φορτίο
    By eebabs2000 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-12, 16:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας