Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: Αγορά gps tracker

  1. #21
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Ναι οκ εγώ κοιτάω για σκούτερ μιας και μπαίνει κάτω από πλαστικά πανελ. Υπάρχει και android εφαρμογή για διαχείριση και tracking.
    To 103 είναι πιο ταιριαστό σε αυτοκίνητο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.ebay.com/itm/Vehicle-Moto...item1c42892154

    Παρόμοιο με το arknav, αυτό το περίπου περιοχή που λες είναι το LBS μέσω κυψέλης κινητής τα συγκεκριμένα υποστηρίζουν και τα δυο. Και αισθητήρα δόνησης για deep sleep.
    Ειχα δοκιμασει kai ενα τετοιο (εμοιαζε με αυτο) και ειχε προβλημα με το deep sleep. Αν ειναι διαφορετικο απο αυτο που ειδα εγω και το εχεις δοκιμασει και εσυ τοτε αξιζει να παρω ενα να το δω

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  3. #23
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω κι εγώ ψάχνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Εχω μια παλιότερη version του TK-102. Εδώ και περίπου δύο χρόνια δουλεύει σχεδόν μιά χαρά. Το σχεδόν έχει να κάνει με το οτι στην πρώτη κλήση SMS μου απανάταει με παλιότερη κασαρισμένο LAT/LON αλλα με την δεύτερη κάνει lock και όλα μια χαρά. Αν δέν πιάνει δορυφόρους σου επιστρέφει το CellID οπότε και σε καμιά υπόγα να είναι πάλι κάπως βοηθάει, ειδικά άν σε περίπτωση ανάγκης αν υπάρχει άκρη με τον operator μπορείς με το timing advance value να δείς την απόσταση απο την κεραία του sector.
    Κατασκευαστικά δέν μου εμπνέει και τόση εμπιστοσύνη, περιμένω δύο τέτοιους φορτιστές με USB έξοδο μήπως και μειώσω την πιθανότητα να πάρω φωτιά.
    Οι μπαταρία πρέπει να είναι σαν παλιού κινητού Nokia.
    Αυτό που θα κάνω άμεσα είναι να βάλω το TK-102 στο ένα αυτοκίνητο (άντε να αξίζει 2-3Κ) και στο άλλο θα μπεί ο φορτιστής με ένα Xperia Neo έτοιμο κουρεμένο απο όλα τα άχρηστα services κλπ, κομμένες δονήσεις ήχοι και μόνο το WhereIsMyDroid να τρέχει.
    Το ΤΚ-102 απο όσες φορές δοκίμασα αυτονομία παίζει κάπου στις 2 μέρες. Οπως είπαν και παραπάνω η SIM πρέπει να έχει απενεργοποιημένο το PIN, επίσης, για φόρτιση μιά-δύο φορές το χρόνο πηγαίνω στον operator και μου βάζουν τα € απευθείας στο νούμερο.

    Εχω περάσει καλωδίωση για το can-bus εγγεφαλάκι του κοτσαδόρου με παροχή απευθείας απο την μπαταρία οπότε έχω συνδέσει εκεί μέσα πίσω απο την μοκέτα του αριστερού θόλου του πορτμπαγκάζ και τον φορτιστή του ΤΚ.
    Η καλωδίωση μέχρι το ΤΚ δέν είναι πουθενά ορατή και το ΤΚ βρίσκεται πάνω απο την μεταλλική εταζέρα (4πορτο αυτοκίνητο) ανάμεσα στη λαμαρίνα και το κάλυμα/μοκέτα που έχει κάτω απο το πολύ κεκλιμένο πίσω παρμπρίζ. Η λήψη δορυφόρων είναι μιά χαρά. Το αυτοκίνητό μου έχει εργοστασιακά σκούρα φυμέ τζάμια πίσω -όχι ζελατίνες- και δέν υπάρχει κενένα πρόβλημα.

    Να έχετε υπόψιν σας όμως πως οι πρόσθετες ζελατίνες άν υπάρχουν κόβουν πάρα πού έως τελείως το σήμα απο τους δορυφόρους GPS. ΄σε αυτή την περίπτωση ίσως να είναι μονόδρομος η τοποθέτηση κάπου μπροστά στο ταμπλό. Και μπροστά η δοκιμές που έχω κάνει με το ΤΚ χύμα μέσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγου ήταν επιτυχείς παρόλο που απο πάνω υπάρχει ο αερόσακος του συνοδηγού και διάφορα πλαστικά/μονώσεις.
    Επίσης το ΤΚ μου ήρθε με 2 μπαταρίες και δύο καπάκια, ένα σκέτο και ένα με 4 μαγνητάκια για να κολλάει πάνω σε λαμαρίνα. Ενα αυτοκόλλητο που κρατάει τα μαγνητάκια δέν τα πάει καλά με τον ήλιο οπότε ίσως να χρειαστεί πιάσιμο με tie-wraps για σιγουριά.
    Οπότε αυτό που τελικά προτείνω είναι άν κάποιος έχει ένα παλιό smartphone (πχ Χ10 mini) τότε είναι η καλύτερη λύση, υπάρχει ακόμη και τρόπος (για το Χ10 mini) μετά απο root να bootάρει ακόμη και χωρίς μπαταρία με το που πάρει τροφοδοσία.

    Αυτά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη passer07
    Όνομα
    παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    και μαζεύουμε διάφορες πληροφορίες


    οταν λες πας στο operator και βάζεις δηλ πάς πχ στη Vodafone Και τους λές να φορτώσει 40Ε? (γίνετε ? )

    πάω να βρώ πωλητή τώρα




    καλός κακός βλέπω οτι όλη η δουλειά είναι να το προλάβεις μέσα σε μισή ώρα .Αν χασεις τα ίχνη απλά το ξεχνάς


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα εν λογω μηχανακια τα εχω δουλεψει πολυ .
    Η πιο φτηνη λυση ειναι το ΤΚ 102 αλλα εχει τα μειωνεκτηματα της. Δεν πεφτει σε υπνωση και τρωει αρκετη μπαταρια . Προσωπικα δεν τα δουλευα ποτε με sms γιατι αμα στο κλεψουν και το χωσουν στην αποθηκη ,οσα σμσ και να στειλεις ,απαντηση δεν θα παρεις . Αυτα τα δουλευα παντα σε gprs και 1 στιγμα ανα 30 δευτερα . Υπαρχουν δωραεν σερβερ που λογκαρουν τα στιγματα και μπορεις να τα δεις μεχρι και 1 μηνα μετα .
    Κορυφη στα μηχανηματα αυτα ειναι της Arknav pt33 ,pt35 κλπ . Μεγαλη μπαταρια εισοδοι ,εξοδοι , και το πιο συμαντικο αισθητηρα δονησης για να πεφτει σε υπνωση. Το κακο ειναι οτι το βρισκεις πολυ δυσκολα. Υ.Γ. Μεχρι και δυνατοτητα να σου πει που περιπου βρισκεται χωρις να πιανει gps σημα εχει!


    εννοείς οτι το δούλευες με την λογική να σε ειδοποιεί αυτό (πχ απο οτι είδα αν βγεί απο την περιοχή που θα ορίσεις ή αν κουνιθει κτλπ ) και οχι να πεις "αχ τι κρίμα μου το κλέψανε ας στείλο sms να σωθω"

    αν δεν το έπιασα κ μπορείς να μου το εξηγήσεις δώσε κανα λινκ πουθενά να διαβάσω και να καταλάβω


    Painter ευχαριστώ για τις συμβουλές , σίγουρα καλωδίωση θα μου την περάσει άλλος (δεν με εμπιστεύομαι ) απλά θα ψάξω λίγο και του θα μπει τι ,



    EDIT

    θα το ρωτήσω μιας και μου ήρθε τώρα αν τραβήξω καλωδίωση απο τον αναπτήρα που ει στο πορπακαζ το ίδιο δεν είναι ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    __________
    Ο υπολογιστής είναι ενα μηχάνημα το οποίο μπορεί να κάνει κάποια πράγματα εκπληκτικά γρήγορα....
    όπως το να σου σπάσει τα νευρά...

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από passer07 Εμφάνιση μηνυμάτων

    καλός κακός βλέπω οτι όλη η δουλειά είναι να το προλάβεις μέσα σε μισή ώρα .Αν χασεις τα ίχνη απλά το ξεχνάς

    εννοείς οτι το δούλευες με την λογική να σε ειδοποιεί αυτό (πχ απο οτι είδα αν βγεί απο την περιοχή που θα ορίσεις ή αν κουνιθει κτλπ ) και οχι να πεις "αχ τι κρίμα μου το κλέψανε ας στείλο sms να σωθω"

    αν δεν το έπιασα κ μπορείς να μου το εξηγήσεις δώσε κανα λινκ πουθενά να διαβάσω και να καταλάβω
    Εννοω οτι με 3 ευρω το μηνα εχω 1 στιγμα /30 δευτερολεπτα 24 ωρες το 24ωρο
    Ακομη και το τκ102 μπορει να συνδεθει σε gprs συνδεση (data) και να στελνει αυτα τα στιγματα σε ενα σερβερ. Αυτη τη στιγμη εχει πολλες δωρεαν σελιδες που δινουν δωρεαν λογαριασμο για ενα μηχανακι. Πολλες φορες με την αγορα του μηχανηματος δινουν και δωρεαν ενα λογαριασμο για ενα χρονο.
    Σε περιπτωση κλοπης λοιπον βλεπεις ολη τη διαδρομη μεχρι το "λιμερι" τους.
    Σε περιπτωση παιδιου βλεπεις την αλλη μερα αν ετρεχε με το αμαξι ή πηγε καπου που δεν επρεπε
    Σε περιπτωση γυναικας....να μην συνεχισω...καταλαβες

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    οταν λες πας στο operator και βάζεις δηλ πάς πχ στη Vodafone Και τους λές να φορτώσει 40Ε? (γίνετε ? )
    Ναι, με Cosmote αυτό κάνω. Να σημειώσω πως η SIM στα tracker είναι κανονικού (mini) μεγέθους ενώ τα τηλέφωνα έχουν αρχίσει και έχουν Μicro ή και nano sim.
    Δηλαδή και βγάλεις την SIM απο τον tracker άντε να βρείς τηλέφωνο να την βάλεις για να περάσεις τις μονάδες απο κάρτα.
    Επίσης παίζει και η μεταφορά μονάδων απο τηλέφωνο σε τηλέφωνο με επιπλέον κόστος αλλά δέν το έχω κάνει.

    Οσον αφορά τον αναπτήρα του πορτμπαγκάζ και στα δύο αυτοκίνητα (VW & Seat) οι αναπτήρες δέν δουλεύουν όταν σβήσεις το αυτοκίνητο και φύγεις, οπότε tracker ηλεκτρικά ψυγεία κλπ τα ξεχνάμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Painter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σημειώσω πως η SIM στα tracker είναι κανονικού (mini) μεγέθους ενώ τα τηλέφωνα έχουν αρχίσει και έχουν Μicro ή και nano sim.
    Δηλαδή και βγάλεις την SIM απο τον tracker άντε να βρείς τηλέφωνο να την βάλεις για να περάσεις τις μονάδες απο κάρτα.
    Επίσης παίζει και η μεταφορά μονάδων απο τηλέφωνο σε τηλέφωνο με επιπλέον κόστος αλλά δέν το έχω κάνει.
    Μπορεις να κανεις ενα λογαριασμο σε ολες τις εταιριες και να βλεπεις απο το pc σου το υπολοιπο της καρτας σου για τα καρτοκινητα . Επιπλέον , τουλαχιστον η wind, γεμιζει και απο paypal ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Εχω περιπου 2 χρονια τοποθετησει ΑΥΤΟ στο σκουτερ ,απλα αυτο που πηρα κοβει και αντλια αν θες, αυτο που εβαλα στο link ειναι το απλο και δουλευει μια χαρα ,το εχω με καρτοκινητη wind αρκει να θυμασαι να βαζεις μοναδες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Δεν χρειαζεται να βγαλεις την καρτα, τουλαχιστον cosmote. Σε ενα συναγερμο σπιτιου που εχω, παω στο Γερμανο και βαζω μοναδες κατευθιαν . επισης το εχω κανει και απο αλλη γραμμη τηλεφωνου με καρτα ανανεωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. GPS TRACKER 102B (απο Ebay)
    By RNR in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-19, 23:38
  2. Προβλημα με GPS Tracker σε παπι
    By tornado in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-17, 09:39
  3. GPS TRACKER AUTO
    By RNR in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-16, 23:49
  4. gps tracker
    By spiroscfu in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 23:22
  5. Προβλημα με GPS GSM/GPRS tracker
    By furtune in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-12, 18:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας