Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Αξεσουαρ σε Μοτο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βάσω
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    46

    Lightbulb Αξεσουαρ σε Μοτο

    Καλημέρα!!

    Καιρό έχω να μπω,αλλα σκοπεύω να επανέλθω τώρα που έχω λίγο περισσότερο χρόνο!

    Λοιπόν αγόρια (και κορίτσια) θελώ να κάνω το εξής και χρειάζομαι την βοήθεια σας.
    Θέλω να βάλω σε ενα scooter μιας φίλης θερμενόμενη σέλα, αναπτηρα για να φορτίζει κινητό και led κάτω απο την σέλα για να βλέπει μέσα στον κουβά.
    τα heating pads είναι αυτά και δουλέυουν με 5V και θα μπουν 2, ο αναπτήρας είναι ενας κλασικός 12V και led ταινία 2 κομμάτια απο 3leds 12v.
    Όταν ήμουν στην σχολή ,είχα ζητήσει απο τον καθηγητή μου να φτιάξουμε ένα κύκλωμα οπου θα συνδέονται πάνω του όλα τα αξεσουάρ ,και όταν η μπαταρία απο το αμάξι ή μοτό πάει να πέσει κάτω απο το επιθυμιτό να τα κόβει(στα τελευταίας τεχνολογίας οχήματα υπάρχει,στις παλιατζούρες που ασχολούμε εγώ όχι ). το κύκλωμα είναι αυτό
    03042012219.jpg

    Οι ερώτησεις μου :

    1) Για τα heating pads να βάλω εναν dc-dc converter απο 12v σε 5v με μια ασφάλεια 3Α και συνδεδεμένα στην μπαταρία?θα έχουν ένα απλό διακόπτη οn-off.Μπορώ να βάλω διακόπτη με 2 σκάλλες (off-on-on) για να ρυθμίζει και την θερμοκρασία?
    2)O αναπτήρας και τα led (με ένα μίνι διακοπτάκι για τα led) με μια ασφάλεια 3Α πάλι στην μπαταρία?
    3)Για να καλύψω το ενδεχόμενο να ξεχάσει κάτι ανοιχτό και για να μην αδειάσει η μπαταρία,να βάλω το πιο πάνω κύκλωμα?ή να τραβήξω απο μια γραμμή που έχει ρεύμα μόλις ανάψει η μηχανή?αν ναι,απο πια γραμμή?
    4)Να βάλω κανα ρελεδάκι?
    αυτό είναι το ηλεκτρολογικό σχεδιάγραμμα απο το scooter και η μπαταρία του είναι 12V9A
    ET4.jpg

    Ελπίζω να μην είναι πολλές οι ερωτήσεις !!

    Ευχαριστώ προκαταβολικά !

    Βάσω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    έτσι όπως το βλέπω θα πρέπει να πάρεις σήμα(τάση) μάλλον από το άσπρο καλώδιο της κλειδαριάς (κάνε δοκιμή μετρώντας αν όταν ανοίγεις την κλειδαριά φέρνει τάση) που θα τροφοδοτήσει (ίσως) ένα ρελέ και από αυτό θα τροφοδοτήσει όλα αυτά που είπες. πρόσεξε το ρεύμα που θα αντέχουν οι επαφές του να είναι παραπάνω από το μέγιστο που θα ζητήσεις.ή θα βάλεις να έχει 2ή 3 μεταγωγικές επαφές οπότε θα σπάσεις ένα φορτίο ανα επαφή άρα ασφάλειες πριν από αυτές ή αν επιλέξεις με μία θα βάλεις μία πριν σαν γενική και μία μετά για κάθε κύκλωμα. το step down μου ακούγετε καλύτερο από όποια άλλη λύση και θα σου γλυτώσει απώλειες από απλούς σταθεροποιητές. χοντρικά θα υπολογίσεις το μισό ρεύμα εισόδου από το ρεύμα που θα χρειαστείς στην έξοδό του.
    για το κύκλωμα και τα υπόλοιπα θα πρέπει να σου απαντήσουν τα παιδιά που ξέρουν καλύτερα(ακόμα και για αυτά που σου πρότεινα).

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    τι την θελεις την θερμαινομενη σελα? στον βορειο πολο ειναι το σκουτερ? παντως να ξερεις οτι τα σκουτερ εχουν μικρες μπαταριες και μικρο δυναμο. οποια επιπλεον μονιμη καταναλωση βαζεις μπορει να δημιουργησει μακροπροθεσμα προβλημα...

    5 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βάσω
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    xsterg το γνωρίζω,για αυτό σκέφτομαι να βάλω και το κύκλωμα και να τα βάλω όλα εκεί.
    Τώρα για πιο λόγο θέλει θερμενόμενη σέλα...κοριτσάκι είναι, κρυώνει εύκολα και για ενα δυο λόγους που δεν καταλάβαίνεται εσεις οι άνδρες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Αφου τα pads ειναι 5V βαλτα σε σειρα, μαζι με 3-4 διοδακια (γιατι η ταση φορτισης σου, φτανει τα 13,5-14V περιπου. Οποτε με 4 διοδους κατεβαινεις στα 10,5-11V που ειναι μια χαρα για τα 2 pad σε σειρα. Αρκει τα διοδια να αντεχουν το ρευμα που θα χρειαστεις.
    Για την τροφοδοσια, θα πρεπει να βρεις μια ταση που να ενεργοποιειται ΑΦΟΥ βαλεις μπροστα το μηχανακι. Και για να μην το "ξεχνας" η καλυτερη απλη συνδεση, ειναι να τα τροφοδοτησεις με ενα διπλο ρελε που θα δουλευει με ενα μπουτον ΟΝ και αυτοσυγκρατηση (και φυσικα ενα μπουτον για OFF). Ετσι μολις σβηνεις το μηχανακι θα σβηνουν και τα pads. Και φυσικα εννοειται οτι θα τα ασφαλισεις με ξεχωριστη ασφαλεια (δες μηπως εχει καμια εφεδρικη θεση στην ασφαλειοθηκη). Οσο αφορα την υλοποιηση του κυκλωματος του επιτηρητη, ειναι καλη περιπτωση, αλλα πρεπει να μας πεις αν ειναι εντος των δυνατοτητων σου, ετσι ωστε να σε βοηθησουμε αναλογα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Πες μας ποιο scooter είναι για τα σχέδια.

    Μπορείς να το κάνεις όπως θέλεις, καλό θα ήταν να βάλεις πλακετίτσα ebay για να σου κατεβάσει την τάση. Πιο καλά είναι να παίρνεις από τον εναλλάκτη για να μην υπάρχει πιθανότητα να αδειάσεις μπαταρία αλλά θα μπορούσες να παίρνεις και από μπαταρία με ρελέ που θα κλείνει το κύκλωμα μόλις κλείσεις τον διακόπτη.

    Έχει και θερμαινόμενες χειρολαβές με χαμηλό κόστος αν χρειαστεί για τα χέρια.


    edit

    Α σόρυ τώρα είδα είναι vespa.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βάσω
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ και τις απαντήσεις !!
    να σχεδιάσω δεν ξέρω αλλά απο σχέδιο μπορώ να φτιάξω κύκλωμα,εκτυπώσω και να φτιάξω πλακέτα,εχω φτιάξει εναν θάλαμο εκτύπωσης απο ένα παλιο σκανερ και εμφανίζω πλακέτες σε 30 δευτερα. αποχαλκώσεις aquaforte κτλ.Τα ηλεκτρονικά είναι αγαπημένο χόμπυ .ερασιτεχνικά πάντα, προσπαθώ να διαβάζω και να μαθαίνω. με το κολλητίρι τα πάω μια χαρά! πιάνουν τα χέρια μου γενικά.

    στα pads αν βάλω ενα 7805 με μία ψύχτρα δεν θα κάνω δουλειά? και μια δίοδο Ν4148 για ασφάλεια?Η αν ανοίξω ενα φορτιστή usb αυτοκινήτου και πάρω το πλακετάκι,και τραβήξω γραμμή με μια ασφάλεια απο το + της μπαταρίας και το - το γειώσω πάνω στο σασί?παντα με μία ασφάλεια καρφωτή μίνι 3Α

    για τον φορτιστή,αν πάρω απο την γραμμή της μεσαίας σκάλας των φώτων με ένα 12V ρελεδάκι και μια ασφάλεια πλαι μινι καρφωτη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Γνωρίζεις τι κατανάλωση έχουν τα pads?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βάσω
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Στο video όταν δοκιμάζει τα pads στα 5V είναι 0,6Α.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Χμ καλά είναι.
    Πόσα pad κωλαράκι έχει? 2-3 δεν θα φορτώσεις πολύ ακόμα και 4.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανορθωτής Μοτο
    By sv7lww in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-21, 16:10
  2. αξεσουαρ για ταμπλετ
    By kleima in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-17, 13:28
  3. πολαπλασιαστης μοτο
    By Thodoris 1 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-16, 15:34
  4. συναγερμος μοτο
    By stauros772000 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-14, 09:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας