Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49

Θέμα: Για γέλια και για κλάμματα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή Για γέλια και για κλάμματα

    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί τη σημερινή εμπειρία που είχα, η οποία ήταν για γέλια και για κλάματα.
    Είχα ένα ραντεβού για δουλειά το πρωί(συνέντευξη όπως λέγεται στην καθομιλουμένη) Συζητήσαμε για τις δεξιότητες μου και με βάση το βιογραφικό μου και την πλούσια προϋπηρεσία είδα ότι ήταν πρόθυμοι να συνεργαστούμε. Οι απαιτήσεις βέβαια ήταν να είμαι συνεργάσιμος ευπαρουσίαστος ομαδικός λόγω του ότι η δουλειά είχε να κάνει με μεγάλους πελάτες κτλ. Μέχρι εδώ καλά. Όταν φτάσαμε στο ύψος του μισθού άκουσα ένα 300ευρώ να βγαίνει από το στόμα του υπεύθυνου. Βέβαια πρόκειται για 3ημερη εργασία αλλά... δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο ταυτόχρονα γιατί θα πρέπει να είμαι διαθέσιμος όλες τις μέρες τις εβδομάδας μήπως και βγει κάποιος επιπλέον πελάτης!!! Δεν ήξερα αν πρέπει να κλάψω η να γελάσω. Φυσικά και δεν θα δεχτώ , όμως στεναχωριέμαι που κάποιοι συνάνθρωποι τεχνικοί(πιθανών και με περισσότερα προσόντα από μένα) θα πάνε γιατί δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Ευτυχώς είμαι από τους τυχερούς που δεν έχω τόσο μεγάλο οικονομικό πρόβλημα, και θέλω να εργαστώ πρωτίστως γιατί μου αρέσει η δουλειά ... αλλά δεν θα χαραμίσω 15 χρόνια ασχολίας και γνώσης για 300 ευρώ.

    10 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    δυστυχως ειναι η πραγματικοτητα αυτη που περιγραφεις. η εκμεταλευση σε ολο της το μεγαλειο.

    4 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Αφού σε θέλουν ευπαρουσίαστο, έπρεπε να ζητήσεις να σου δώσουν καμιά διακοσαριά χιλιάδες € για κουστούμια, παπούτσια, γραβάτες κλπ κλπ. Δυστυχώς είναι μόνο για η κατάσταση γενικώς...

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    τα ίδια έλεγα και εγώ στο θέμα της εξαέρωσης και τότε πετάχτηκαν κάτι επιχειρηματίες και είπαν , ε μην πάς τόσα δίνουν.
    Μέσα στη βδομάδα η κοπέλα μου έψαχνε για δουλειά, πτυχίο νομικής αθηνών, αγγλικά γαλλικά με επάρκεια διαδασκαλείας και στα 2,
    χρόνια προϋπηρεσία σε συμβολαιογραφείο, και έχει κάνει άσκηση.
    Ο καθαρός μισθός που δίνουν είναι 380! και μπορεί και πιο λίγα αν τους κόβει απόδειξη,
    δεν θέλω να περιαφτολογίσω αλλά είναι ευπαρουσίαστη, έξυπνη και πολύ εργατική, όπου έχει εργαστεί λένε τα καλύτερα !
    βλέπω ότι είμαστε σε χειρότερη μοίρα και απο τους πακιστανούς της μανολάδας , εγώ απο αύριο μεθαύριο θα ψάξω για εργασία ,
    και περιμένω να ακούσω τα ίδια.
    Σε λίγο θα ζητάνε να τους πληρώνουμε, , αλλά στην Ελλάδα καλύτερα γκαρσόνι! με 300 και 400ε δεν παίρνουν ούτε πακιστανό που έχει τελειώσει το σχολείο!

    Με αυτά που ακούω επλίζω να μην τραβήξω κανένα μπουκέτο

    5 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    πετάχτηκαν κάτι επιχειρηματίες
    επιχειρηματίες? χαχαχαχα ε καλά τώρα ,δουλέμποροι θέλεις να πεις.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Δυστηχως ο νομος επιτρεπει να γινονται τετοιες εκιννησεις με μισθους φτωχειας..
    Απο τη μια η ουρα να περιμμενει απ εξω για συνεντευξη,απο την αλλη η ασυδοσια και κερασακι η παντελης απουσια του ελεγκτικου κρατους, κανουν κανονα την απελπισια.
    Τελευταια εξαιρεση που ακουσα ηταν τα τουρκοJUMBO της ξανθης . Ακουστηκε οτι καθιστερησε 6 μηνες την εναρξη λειτουργειας ,γιατι δεν εβρισκε δουλους (υπαλληλους) να δουλευουν 4ωρο με 200 ευρω. Τελικα αναγκαστηκε να προσφερει εξαωρη εργασια ...

    2 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    μια που ανοιξε το θεμα ο κωστας...ετοιμαζω το βιογραφικο μου αυτες τις μερες λογο που εκλεισε το μαγαζι λογο κρισης(επισκευες hi-fi tv και τα σιναφη)λοιπον στο βιογραφικο μου για την νεα δουλεια να γραψω ολες τις εμπειριες και ολες τις ασχολιες εκτος κλαδου των ηλεκτρονικων?τι να αποφυγω να γραψω?να βαλω σαλτσες η οχι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Μπάμπη θεωρώ ότι το βιογραφικό πρέπει να είναι λιτό αλλά να επιδεικνύει τις ικανότητες σου επαρκώς για την ειδικότητα σου. ένα 5σελιδο βιογραφικό είναι δύσκολο να το διαβάσει κάποιος. Εκτός κλάδου τον ηλεκτρονικών.. εγώ δεν θα έβαζα κανένα από τα επαγγέλματα που έχω κάνει. πχ στα 17 δούλευα σε οικοδομή και σε υδραυλικό. Δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν εκτός αν στείλω το βιογραφικό σε οικοδομικές εργασίες. Καθαρογραμμένο και χωρίς ορθογραφικά λάθη είναι το δεύτερο σημαντικό. Εννοείτε αλήθειες. Εαν γράψεις κάτι που δεν ξέρεις να το κάνεις θα έχεις σοβαρά προβλήματα

    2 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    σωστος...απο θεμα αποδοχων?οταν ο αλλος σου προσφερει για 8ωρο 500 και 600 ευρω θα πας?παντα για τον κλαδο μας μιλαω ουτε για σερβιτορος ουτε για νετελιβερι

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Νομίζω αξίζει να περάσεις βράδυ, σε κανα δίμηνο, με ένα σπρέι και να γράψεις απ'έξω δουλέμποροι (αν είναι κανα ισόγειο).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για συνδεσμολογία για LED με dimmer, 2x drivers και >5meters
    By krasokamenos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 13:25
  2. ΤΡΟΦΟΔΟΤΚΟ 1,5V-18V ΓΙΑ ΤΡΑΙΝΑΚΙ ΚΑΙ 5V ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΔΙΟΡΑΜΑΤΟΣ
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 09:37
  3. AMARAD Hellas .. ΝΕΑ Πολύμετρα για Γέλια και για Κλάματα VA18B
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-11, 23:22
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-09, 06:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας