Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Μετατροπές σε fullrange μεγάφωνα Fostex Fe126En

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Κερατέα
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή Μετατροπές σε fullrange μεγάφωνα Fostex Fe126En

    Καθ' ότι τα τελευταία δύο χρόνια ζω με τα fullrange Fostex Fe126En, αντιμετώπισα το τυπικό πρόβλημα της προβολικότητας της μεσαίας περιοχής η οποία μετά από κάμποση ώρα ακρόασης κουράζει και καπελώνει τα υπόλοιπα κομμάτια του φάσματος.

    Προσπαθώντας να βρω λύση στο ζήτημα περιφέρθηκα επι μακρόν στα διάφορα φόρα του εξωτερικού όπως το diyaudio. Κάποιοι επιλέγουν τη λύση ενός κυκλώματος διόρθωσης γνωστό ως baffle step correction (ή BSC) ωστόσω άλλοι θεωρούν ότι στερεί από τον ήχο τη ζωντάνια και αναλυτικότητα που αγαπάνε στα fullrange.

    Αλλοι επιλέγουν να επεξεργαστούν τον κώνο με διάφορα υλικά (όπως το dammar) ώστε να περιορίσουν την προβολικότητα και να μειώσουν τον ήχο που προέρχεται από το τρίψιμο των ινών του χαρτιού μεταξύ τους. Απ' ότι διάβασα η τεχνική αυτή είναι αρκετά παλιά και αποδίδει.

    Μετα φόβου θεού και πίστεως επέλεξα την τελευταία, πιο φτηνή και επικίνδυνη λύση, λόγω μη αναστρεψιμότητας σε περίπτωση που το αποτέλεσμα δεν αρέσει.
    Πέρασα τον κώνο με δυο στρώματα κόλλας για σταθεροποίηση παζλ χρησιμοποιώντας το κάτωθι εικονιζόμενο προϊόν της UHU κι ένα πλακέ πινέλο Νο12. Τα στρώματα περάστηκαν με 24 ώρες διαφορά ώστε να έχουν στεγνώσει πλήρως. Οι ξένοι χρησιμοποιούν ένα αντίστοιχο προϊόν του ονομάζεται Mod Podge. Το UHU κάνει την ίδια δουλειά και είναι 3 ευρώ φτηνότερο.



    Το αποτέλεσμα ήταν μια θεαματική βελτίωση (επαναλαμβάνω, βελτίωση) σε σχέση με ό,τι άκουγα μέχρι τότε. Η μεσαία περιοχή, και ιδιαίτερα οι γυναικείες φωνές και τα χάλκινα πνευστά στις ψηλές νότες, ηρέμησαν και γενικότερα η μεσαία περιοχή βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με τις υπόλοιπες συχνότητες. Για να το περιγράψω, σαν οι τραγουδίστριες να πήγαν δυο βήματα πίσω και τώρα να βρίσκονται μαζί με την υπόλοιπη ορχήστρα.
    Ωστόσω υπάρχει κι ένα αρνητικό. Εχασα κάμποσο από τις υψηλές συχνότητες κάνοντας επιτακτική την ανάγκη για ένα tweeter που θα δίνει τις συχνότητες από 10Khz κι απάνω. Οι ειδήμονες του φόρουμ θεωρούν ότι αυτό συμβαίνει εξαιτίας της αύξησης της μάζας του κώνου από την κόλλα.

    Κι επειδή μου άνοιξε η όρεξη είπα να πιέσω ακόμα περισσότερο την τύχη μου και να τοποθετήσω στο κέντρο του κώνου ένα phase plug, όπως το περιγράφει ο David Dlugos planet10-hifi.com.
    Αρχικά, αφαίρεσα την κεντρική χάρτινη τάπα από το μεγάφωνο με ένα νυστέρι αγορασμένο από φαρμακείο με 0,50ε. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ. Κοντα στις δυο βουλίτσες του μεγαφώνου και στο σημείο που βρίσκεται απέναντι από αυτές, υπάρχουν δύο χάλκινα συρματάκια που ξεπροβάλλουν ανάμεσα από την μαύρη κόλλα και την κεντρική χάρτινη τάπα. Καθώς κόβετε, κάντε το προσεκτικά γιατί αν τις κόψετε θα καταστρέψετε το μεγάφωνο. Περιέργως, εγώ στα δικά μου βρήκα μόνο ένα να ξεπροβάλλει το οποίο κατα τύχη και μόνο δεν έκοψα.
    Εκεί σταμάτησα και έβαλα τα μεγάφωνα στα ηχεία να παίξουν. Ο ήχος ήταν πιο οξύς από πριν και σαν να ερχόταν μέσα από ένα στενό και μακρύ σωλήνα. Τα μεγάφωνα ξαναβγήκαν.

    Μετά πήγα σ' έναν ξυλότορνο και του ζήτησα να μου φτιάξει δυο "οβίδες" μήκους 4cm και διαμέτρου 23mm κατά τα λεγόμενα του site. Προφανώς τα 23mm ήταν η διάμετρος της κεντρικής τρύπας γιατί όταν τα πήρα στα χέρια μου και τα δοκίμασα δεν έμπαιναν στην τρύπα αλλά την κάλυπταν ιδανικά!! Μετά από πολύ λιμάρισμα, γυαλοχάρτισμα, δοκιμές και βλαστήμιες τα έφτασα στα 20mm όπου και εφάρμοσαν στην τρύπα χωρίς να τρίβονται με τον κώνο και να τον εμποδίζουν στην κίνησή του.

    Μετά ξανατοποθετήθηκαν στο ηχείο και άρχισαν πάλι οι ακροάσεις.
    Μετά από ένα μήνα καθημερινών ακροάσεων η εικόνα που παίρνω είναι ότι ο ήχος είναι λιγότερο οξύς μιας και δεν ακούγεται σαν να βγαίνει από χαλκοσωλήνα και δεν είμαι αναγκασμένος να κάθομαι βιδωμένος σ' ένα και μόνο ένα σημείο για ν' ακούσω χωρίς να έχω το δικαίωμα να κουνηθώ ούτε εκατοστό. Η στερεοφωνική εικόνα άνοιξε και πλάτυνε και πλέον δεν πληγώνει τ' αυτιά μου.
    Συμπέρασμα:
    Η μετατροπή με το phase plug βελτιώνει τον ήχο αλλά δεν είναι και θεαματική.
    Το πέρασμα με κόλλα ήταν η πιο σημαντική με τα πιο θεαματικά και κυρίως θετικά αποτελέσματα.
    Θα το ξανάκανα; Ναι.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010187.jpg Εμφανίσεις:  1093 Μέγεθος:  188,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010185.jpg Εμφανίσεις:  1216 Μέγεθος:  155,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010196.jpg Εμφανίσεις:  1141 Μέγεθος:  143,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010195.jpg Εμφανίσεις:  1347 Μέγεθος:  160,6 KB  

    7 Not allowed! Not allowed!

  2. 6 μέλη ευχαρίστησαν τον nikosras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hulk (03-11-14), ironda19 (28-10-14), manolena (28-10-14), moutoulos (28-10-14), spirakos (29-10-14), usa (01-11-14)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Μπραβο σου για ολο το εγχειρημα.
    Αρτια η περιγραφη βημα-βημα.
    Δινεις τοσες πολλες λεπτομερειες που καποιος μπορει ανετα να κανει την μετατροπη διαβαζοντας ΜΟΝΟ την δικη σου παρουσιαση.
    Ο ορισμος του DIY !

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    μπράβο σου!! πολύ προσεγμένη δουλειά
    μόνο και μόνο για την ανάλυση που έχεις κάνει θα το έκανα εάν είχα fullrange
    αλλά τώρα λογικά δεν έχουν χάσει την ευαισθησία τους τα μεγάφωνα ?
    το λέω γιατί έχει βαρύνει ο κώνος
    αυτό βέβαια θα ήταν πιο ωραίο εάν τα είχες μετρήσει πριν το χειρουργείο την ευαισθησία και μετά το χειρουργείο για να δεις σίγουρα εάν έχει διαφορά αλλά και πόση !
    από χαμηλές πως πάει ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Κερατέα
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Αυτός ήταν ο σκοπός μου ultra. Οποιος fullranger το διαβάσει να γλυτώσει το ψάξιμο και το χρόνο που έφαγα εγώ.
    Ξέχασα όμως να αναφέρω κάποια σημαντικά πράγματα:

    α) Επιτέλους ΕΧΩ ΜΠΑΣΟ. Είναι μύθος τελικά ότι τα fullrange και οι κόρνες δεν έχουν μπάσο. Οκ, δεν είναι μπάσο-βόθρος απ' τα βάθη της κόλασης αλλά είναι εκεί καθαρό , ακουστές χαμηλές νότες και αρκετά στακάτο. Φυσικά καμμιά σχέση με μπάσα τύπου boomcar.

    β) Για άλλα Fostex υπάρχουν phase plugs άλλης διαμέτρου και μήκους. Ψάξτε στο http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...77880786,d.d2s

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikosras : 28-10-14 στις 16:32

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Κερατέα
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ninolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπράβο σου!! πολύ προσεγμένη δουλειά
    μόνο και μόνο για την ανάλυση που έχεις κάνει θα το έκανα εάν είχα fullrange
    αλλά τώρα λογικά δεν έχουν χάσει την ευαισθησία τους τα μεγάφωνα ?
    το λέω γιατί έχει βαρύνει ο κώνος
    αυτό βέβαια θα ήταν πιο ωραίο εάν τα είχες μετρήσει πριν το χειρουργείο την ευαισθησία και μετά το χειρουργείο για να δεις σίγουρα εάν έχει διαφορά αλλά και πόση !
    από χαμηλές πως πάει ?
    ninolas, απ' ότι λένε οι στο εκεί forum παρεπιδημούντες υπάρχει και μικρή απώλεια ευαισθησίας. Οργανα να μετρήσω δεν έχω αλλά από αυτά που ακούω η πτώση πρέπει να είναι μικρή. Εκεί που έβαζα το ποτενσιόμετρο το βάζω και η διαφορά δεν μου είναι σίγουρο αν οφείλεται στο ότι ο ήχος είναι πιο ήρεμος και "ήσυχος" ή πιο "σιγανός"... Με λίγα λόγια η απώλεια πρέπει να είναι μικρή. Φυσικά δεν ξέρω τι πρόβλημα θα έχει κάποιος που ακούει με ένα SET των 5W...

    Οσο για το μπάσο, τώρα ακουω και τις ροκιές μου, αν και η μπότα δεν μου δίνει κλωτσιά στα γκάγκαλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    νικο αφου σαρεσουν στα αυτια σου ο ηχος μην ακους κανεναν...βεβαια οσοι φανατικοι high fidelity σιμφορουμιτες δουν την επεμβαση σου θα παθουν εγκεφαλικο και μονο που δουν την εικονα...

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Κερατέα
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    νικο αφου σαρεσουν στα αυτια σου ο ηχος μην ακους κανεναν...βεβαια οσοι φανατικοι high fidelity σιμφορουμιτες δουν την επεμβαση σου θα παθουν εγκεφαλικο και μονο που δουν την εικονα...
    Betacord, εμπιστεύομαι τη γνώμη κάποιων ανθρώπων πιο έμπειρων από μένα με πολύ περισσότερες γνώσεις. Ηταν ένα άλμα πίστης που πέτυχε και το μοιράζομαι μαζί σας. Οι χαϊεντάδες μπορούν ανενόχλητοι να συνεχίσουν ν' ακούν μουσική από κροσόβερ-μητρικές κάρτες και κουτιά από νοβοπάν με τιμές airbus. Δεν σκοπεύω να ταράξω τις αντιλήψεις κανενός. Εγώ απλά θέλω να παίξω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    καλά πάνω απόλα εσένα εάν σου αρέσει( είσαι και συνονόματος )!
    υπάρχει πάντα ο ορισμός της σχετικότητα!!!!
    έχω ακούσει προσωπικά ένα καλό σχετικά hi end ηχοσύστημα αντικειμενικά ήταν ωραίο αλλά εμένα δεν μου αρέσει
    μπορεί να είναι τέλειος ο ήχος για τους hi endakides αλλά εμένα δεν μου έκανε γιατί εγώ σαν Νίκος γουστάρω πιο πολύ το μπασάκι !
    και αν θες και καμιά κλωτσιά και καμιά μπουνιά
    φτιάξε κανένα subwoofer και θα πετάς !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Νικο μπράβο για το εχγειρημα, να ρωτήσω απο περιέργεια, στην φωτο βλέπω ενα ηχειάκι ακόμα απο πάνω έβαλες εξωτερικό τουιτερ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Κερατέα
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radiofonias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο μπράβο για το εχγειρημα, να ρωτήσω απο περιέργεια, στην φωτο βλέπω ενα ηχειάκι ακόμα απο πάνω έβαλες εξωτερικό τουιτερ?
    Ηταν μια αποτυχημένη όπως απεδείχθη τελικά προσπάθεια για supertweeter. Το εγχείρημα εγκαταλείφθηκε γιατί ο ήχος ήταν εντυπωσιακός αρχικά, αλλά κουραστικός μετά από κάμποση ώρα ακρόασης. Επίσης σύμφωνα με τα λεγόμενα του sakis που ξέρει περισσότερα από μένα ήταν κι εντελώς λάθος σαν κύκλωμα. Μπορείς να διαβάσεις εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72467

    Θα προσπαθήσω να φτιάξω κάτι πιο σωστό στο μέλλον γιατί με την μετατροπή με την κόλλα α) έχασα λίγα ψηλά και β) παρά τα 44 χρόνια μου μετά από τεστ που έκανα μπορώ ακόμα να ακούω αρκετά ψηλά και μου λείπει αυτό το κάτι από "κει πάνω"

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηχεια PA fullrange
    By Panοs in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-15, 13:49
  2. Fullrange backloaded horn Ηχείο με Fostex Fe126En
    By nikosras in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 18:09
  3. Που θα βρω μεγάφωνα Fostex?
    By Panoss in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-07, 11:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας