Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Συναγερμος κ εξωτερικος φωτισμος

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή Συναγερμος κ εξωτερικος φωτισμος

    Καλημερα θέλω τη βοήθεια σας.Εχω ενα συναγερμό στο σπιτι Bosch VR8 αν θυμαμαι καλα,στον οποιο θελω οταν ενεργοποιείται η σειρήνα να ανάβω 6 προβολείς για να φωταγωγηθεί όλο το σπιτι - οικοπεδο.Αυτο που σκάφτομαι ειναι να βάλω ενα ρελε ισχυος του οποιου το πηνιο θα οπλίζεται παράλληλα με τη σειρήνα για να δίνει εντολή στους προβολείς.
    Για υλικα θα χρησιμοποιήσω περίπου 100μ 3*2,5 ΝΥΜ περασμένο σε CB με τις διακλαδώσεις να γίνονται μεσα σε στεγανά κουτιά ,οι προβολεις θα ειναι 6*500Watt αλογουνου(θελω να αναβουν αμεσως) σκεφτομαι για LED 50Watt αλλα ανεβάζουν το κοστος κ δεν ξερω τη φωτεινότητα θα εχω.
    Εκει που κολλαω ειναι ο ρελες.Δεν ξερω ποιον να επιλεξω γιατι το πηνιο του θα περνει εντολη απο συνεχες ρευμα ενω το ρευμα-ταση για τους προβολεις θα ειναι εναλλασωμενο.
    Επισης φανταζομαι οτι το ολο εγχείρημα μου ειναι εφικτό αλλα μηπως θα μπορούσα να τους κανω να αναβουν και με κάποιον αλλο διακόπτη πλιν της εντολη που θα δινει ο συναγερμος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Iασωνα.
    Ο συναγερμος διαθετει δικες του εξοδους (12vdc) οποτε καλυτερα να χρησιμοποιησεις αυτες και οχι παραλληλα με την σειρηνα.
    Θα παρεις ενα οποιοδηποτε ρελε με ταση πηνιου 12vdc.
    Αυτα συνηθως εχουν 10-16Α επαφη οποτε μπορεις να δωσεις απευθειας στα φορτια σου ή να δωσει σε ενα μεγαλυτερο ρελε,να βαλεις εκει και τον διακοπτη που θες ή οτι αλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Η προηγούμενη απάντηση καλύπτει το ερώτημα. Εγώ απλά θα ρίξω μια ιδέα που έχω κάνει και δουλεύει 3 χρόνια + απροβλημάτιστα.
    Είχα ένα παλιό πομποδέκτη από γκαραζόπορτα.
    Ο πομπός είναι 12V οπότε έδωσα ρεύμα από συναγερμό αντι για την μπαταριούλα. Ξεκόλλησα το κουμπί και έβαλα στην θέση του ενα ρελεδάκι το οποίο ενεργοποιείται από έξοδο συναγερμού.
    Τον δέκτη τον έχω συνδέσει σε 30 μετρά απόσταση με τα φώτα με ρελέ...
    Έτσι πιθανόν να γλυτώσεις καλώδιο γιατί δεν θα χρειαστεί να ξεκινάει από πίνακα συναγερμού, αλλά από μια οποιαδήποτε παροχή 220V.
    Και με 1 δεύτερο τηλεχειριστήριο, έχεις και μαζί σου όταν επιστρέφεις...
    Έχω βάλει στην 2ή επαφή το δεκτή ένα ρελε καστανιάς και έχω το 2ο τηλεχειριστήριο μαζί μου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις,μηπως εχετε να προτεινετε καποιο ρελε 12vdc κ επαφες AC γιατι χθες που πηγα σε μαγαζι δεν ειχε να μου δωσει κ μου προτειναι να παρω απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα αυτοκινητων.
    Επισης μηπως θα μπορουσε καποιος να μου σχεδιασει πως να συνδεσω το διακοπτη ετσι ωστε οταν εχω αναμενω το διακοπτη για τους προβολης κ βαρεση ο συναγερμος να μην εχω προβλημα κ καουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jason13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις απαντησεις,μηπως εχετε να προτεινετε καποιο ρελε 12vdc κ επαφες AC γιατι χθες που πηγα σε μαγαζι δεν ειχε να μου δωσει κ μου προτειναι να παρω απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα αυτοκινητων.
    Επισης μηπως θα μπορουσε καποιος να μου σχεδιασει πως να συνδεσω το διακοπτη ετσι ωστε οταν εχω αναμενω το διακοπτη για τους προβολης κ βαρεση ο συναγερμος να μην εχω προβλημα κ καουν.
    Βλέπω είσαι Πορτο Ράφτη.
    Πετάξου στον Καυκά στο Μαρκόπουλο. Έχει σίγουρα. Δες πρώτα τί προβολείς θα βάλεις (πόσους και πόσα watt) για να πάρεις και αντίστοιχο σε Amper ρελέ.

    Ας απαντήσει και κάποιος που ξέρει τους Bosch VR8: χρειάζεται να βάλει και δίοδο στο ρελέ ή είναι προστατευμένες οι έξοδοι;


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Στον Καυκα πηγα κ ο πωλητης μου ειπε οτι ο ρελες που μου εδωσε δεν ηταν σιγουρος αν θα οπλιζε με dc ταση απο το συναγερμο.Ισως να μην ηξερε ο ιδιος και γι αυτο μου προτειναι να παω σε καταστημα ηλ αυτοκινητων

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Δες πρώτα πόσους προβολείς και watt θα βάλεις και βλέπουμε. 12vDC ρελέδακι έχει ο Καυκάς. Στα είδη αυτοκινήτου θα βρεις με πηνίο 12 vdc αλλά οι επαφές δεν είναι για 220v, είναι για 12v

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Θα του πεις ρελε Mini τυπωμενου κυκλωματος με πηνιο 12vdc ,αν θες και βασουλα εχει και διοδακι και ledaki και οτι θες.μικρορελε RS τα λεει η telemecanique.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Απλά λίγο προσοχή γιατί αυτά είναι για μέγιστο ρεύμα 16Α.
    Αν βάλεις πάνω από 6 προβολείς, θέλει άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Ιασωνας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Πορτο Ραφτη
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω,θα ξαναπαω.Θα βαλω 6 προβολεις * 400w=11a περιπου συν τα 100m αποσταση στο συνολο πιστευω με 16α ασφαλεια διακοπτη κ ρελε θα ειμαι οκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εξωτερικος ανιχνευτης
    By MAN0S in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-16, 18:36
  2. ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ Η ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ?
    By thrylostheos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-12, 21:29
  3. Ρανταρ εξωτερικου χώρου
    By picdev in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-11, 23:26
  4. ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ
    By gorgos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-11, 17:40
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-10, 17:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας