Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: Προσωπικός SERVER

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ds electronics
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    180

    Προεπιλογή Προσωπικός SERVER

    Δεν είμαι σίγουρος εάν αυτή είναι η σωστή ενότητα για να το βάλω. Εάν όχι ας μεταφερθεί.

    Αρκετό καιρό τώρα ασχολούμαι ψάχνοντας να βρω έναν τρόπο ώστε να μπορώ να διαχειρίζομαι τα αρχεία μου όσο το δυνατόν καλύτερα.

    Έχω κάνει διάφορους λογαριασμούς , στο google drive , dropobox και σε όποιον άλλο βρήκα.
    Δυστυχώς δεν με ικανοποίησαν διότι παρουσιάζουν είτε περιορισμούς στο bandwith είτε στην χωρητικότητα.
    Τέλος πάντων μετά από αρκετές δοκιμές και ψάξιμο , έστησα τουλάχιστον 4 διαφορετικούς server, κατέληξα στην απλή και γνωστή πλατφόρμα των windows 7.
    Ενημερωτικά και η πλατφόρμα FREENAS είναι εξαιρετική απλά είναι δύσκολη στο στήσιμο και δεν συγχωρεί προγραμματιστικά λάθη.
    Στα Windows 7 λοιπόν έστησα τα παρακάτω:



    1. FTP server
    2. Webserver
    3. Coud
    4. Ημερολόγιο σε συγχρονισμό με το κινητό μου
    5. DLNA Media Server
    6. Download manager



    Αναλυτικά τώρα ο ftp με βοηθάει να έχω πρόσβαση στα αρχεία μου μακριά ώστε εάν χρειάζομαι κάτι σε ένα πελάτη να μπορώ με συνοπτικές διαδικασίες να το πάρω.


    Σε ότι αφορά των web server βασικά των χρησιμοποιώ για να υποστηρίξω το cloud.


    Το σύστημα cloud είναι αυτό το οποίο με ενδιέφερε ως επί το πλείστων διότι τραβάω αρκετές φωτογραφίες για την δουλεία ή οικογενειακές και δεν ήθελα να βρίσκονται σε public server γιατί φοβάμαι ή πιθανή κλοπή ή απώλεια αυτών για οποιονδήποτε λόγο που δεν χρειάζεται αυτή τη στιγμή να αναλύσω.


    Το σύστημα cloud μου προσφέρει την δυνατότητα να κάνω backup στα μηχανήματα μου σε on-line σύνδεση καθώς επίσης και την δυνατότητα ότι αρχείο πχ φωτογραφία τραβάω στο κινητό να συγχρονίζεται άμεσα με το server. Έχω κάνει σε κάθε θέση εργασίας ένα λογαριασμό όπου αυτά πέφτουν μέσα σε ένα δίσκο 3ΤΒ mirror.


    Το ημερολόγιο τώρα είναι και αυτό βασικό τουλάχιστον για εμένα διότι κάθομαι στο υπολογιστή γράφω τα ραντεβού μου ή όποια άλλη πληροφορία με αυτά περνάνε στο S-PLANER. Αυτή η λειτουργία είναι αμφίδρομη δλδ ότι γράφω από το κινητό περνάει στην βάση του ημερολογίου.


    Το σημαντικό, είναι ότι το cloud και κατ' επέκταση το ημερολόγιο, βασίζονται σε mysql.


    Για τον DLNA δεν έχω να πω πολλά. Το χρησιμοποιώ για να μπορώ να δω κανένα έργο στην τηλεόραση χωρίς πολλά πολλά δηλαδή βάλε στικάκι ή βάλε δίσκο usb.


    Προσπάθησα να συνδυάσω όσο το δυνατόν περισσότερες λειτουργίες .


    Στο μηχάνημα χρησιμοποίησα τα παρακάτω υλικά:


    Window ultimate 7 64bit
    Τροφοδοτικό 750 watt
    QUADCORE 2,4
    4gb memory
    1 x 40GB SSD λειτουργικό
    3x 1TB HD 3,5 NAS
    1x 3ΤΒ HD 3,5 NAS
    O 3TB είναι σε θήκη HOTSWAP.



    Αυτή λειτουργούν σε τεχνολογία MIRROR
    Στην ουσία έχω 3ΤΒ να χρησιμοποιώ.


    Τα προγράμματα που χρησιμοποίησα είναι τα παρακάτω:



    1. Window 7 Ultimate
    2. Xampp server
    3. Allmedia server
    4. Owncloud
    5. Λογαριασμό DYNDNS





    Μελλοντικά θέλω να βάλω ένα δίσκο 3ΤΒ ακόμα για να ''ρίχνω'' εκεί και τις καταγραφές από τις κάμερες.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  screenshot-2014-11-03-12-06-43.png Εμφανίσεις:  1602 Μέγεθος:  123,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  client.JPG Εμφανίσεις:  1587 Μέγεθος:  64,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  pc.jpg Εμφανίσεις:  1541 Μέγεθος:  146,8 KB  

    6 Not allowed! Not allowed!
    La vie est belle

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ds electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    loukas174 (21-04-19), Sted (08-11-14)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή κατασκευή. Μπράβο. Είμαι κι εγώ στην φάση αυτή ώστε να έχω το δικό μου cloud για όλους τους λόγους που προανέφερες. Θα το προτιμούσα βέβαια σε linux κατ αρχάς για την ασφάλεια που παρέχει, για τους χαμηλούς πόρους που χρησιμοποιεί και για την απρόσκοπτη λειτουργία μηνών η ακόμη και χρόνων χωρίς επανεκκίνηση του συστήματος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Καιρό τώρα θέλω κάτι παρόμοιο αφού τα NAS που έχω δοκιμάσει (NAS200 της LinkSys και MyCloud EX4 της Western Digital) είναι τραγικά αργά.

    Από την άλλη με προβληματίζει και το θέμα της κατανάλωσης ενέργειας αφού ένα PC μάλλον καταναλώνει πολύ περισσότερη ενέργεια.

    Έχεις μετρήσει τι κατανάλωση έχει το μηχάνημα που έφτιαξες? Υποθέτω ότι έχεις βγάλει περιττές κάρτες όπως video και ήχου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    801

    Προεπιλογή

    αφού το 100% των εφαρμογών είναι open source , τα Windows τί τα θες;;;; ¨ολα αυτά που χρησιμοποιείς δουλεύουν καλύτερα σε linux / bsd

    Για να μήν πω την περίπτωση που ιιιιισως είναι "κατεβασμένα" τα Windows.
    κάνεις update, μπορεί να σου κλειδώσει
    δεν κάνεις update, περιμένεις τα χειρότερα

    κι εφώ έχω κάτι τέτοιο στο σπίτι +VPN +DNS που κόβει τις διαφημίσεις, Centos 6.6 2 χρόνια τώρα, no problem

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καιρό τώρα θέλω κάτι παρόμοιο αφού τα NAS που έχω δοκιμάσει (NAS200 της LinkSys και MyCloud EX4 της Western Digital) είναι τραγικά αργά.
    Από την άλλη με προβληματίζει και το θέμα της κατανάλωσης ενέργειας αφού ένα PC μάλλον καταναλώνει πολύ περισσότερη ενέργεια.
    Έχεις μετρήσει τι κατανάλωση έχει το μηχάνημα που έφτιαξες? Υποθέτω ότι έχεις βγάλει περιττές κάρτες όπως video και ήχου.
    Γιάννη, όταν λές οτι τα NAS που δοκίμασες ήταν πολύ αργά, τι εννοείς ?
    Πώς ήταν συνδεδεμένα στο δίκτυο ?? Με WiFi ?? με καλώδιο UTP ?? και σε τί ταχύτητα ??

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ραφαηλ
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    οραιος !!! αλλα βγαλε τα windows βαλε linux τα windows κρασαρουν πολυ ευκολα .... και θα εχεις πολλα προβληματα αντιθελα με τα linux που δεν κρασαρουν σχεδον ποτε και εισαι καλυμενος απο πολλες αποψεις !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ds electronics
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    180

    Προεπιλογή

    Να σας πώ την δική μου άποψη για ποιό λόγο διάλεξα WINDOWS και όχι linux.

    1. Είχα εγκαταστήση την έκδοση FREENAS όπου είναι αξιόλογη και πραγματικά σφαλής αλλά αντίμετώπισα ένα "πρόβλημα" το οποίο για εμένα τουλάχιστον είναι σοβαρό. Δεν είχα πρόσβαση στα αρχεία cloud άμεσα με χρήση sharing(locked as www). Δηλαδή όταν εγώ ανέβαζα ένα αρχείο απο cloud αυτά τα κρυπτογραφούσε και στην συνέχεια είχα πρόσβαση μόνο remote και μόνο στα αρχεία του εκάστοτε χρήστη. Στα windows το έλυσα διότι πάνω απο των server έχω πρόσβαση και μπορώ να τα κάνω share.
    2. Τα windows είναι γνήσια
    3.Η κατανάλωση δεν είναι ευκαταφρόνητη. Σε πλήρη λειτουργία'καίει' 550 mA. (3 χρήστες πάνω στο σύστημα) Αλλά δεν το θεωρώ τραγικό διότι ένα απλό NAS δικτυακό με 2 δίσκους που είχα πρίν είχε κατανάλωση γύρω στα 300mA.

    Πάντως ώς συμπέρασμα γενικά συμφωνώ και επαυξάνω ότι LINUX και άγιος ο θεός αλλά εγώ 'βολεύτηκα' με το Bill.

    ****Ξέρει κάποιος καμιά πλατφορμα asterisk για windows 7 64bit?? έχω μια tdm2400P και κάθεται και λέω να την βάλω και αυτήν και να ακυρώσω το κλασικό κέντρο που έχω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    La vie est belle

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Λετε για τα windows που μπορει να κρασαρουν αλλα δεν λέτε οτι το linux μπορει να διαλυθει με ενα στραβο update. Εχω φάει μερονυχτα να βρω γιατι πως και τι σε συστήματα διαφορων διανομων. Το χειρότερο απο ολα ειναι να θέλεις να εγκαταστήσεις κατι και να μην υπαρχει στον package manager... καληνυχτα. Στο επομενο-μεθεπομενο update το χασες.

    Και τωρα που στηνω asterisk, καθε βημα που κανω για να πειράξω κατι, παιρνω backup ολο το συστημα γιατι μπορει να διαλυθει ετσι μια μερα με καποιο update.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!


  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ninetie
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Σταμάτα, Αττική
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Μεγάλο φάουλ η σύνθεσή σου γι αυτή τη χρήση. Μπορείς να αγοράσεις ένα τρακτέρ για να σκάψει το 100τμ παρτέρι σου, αλλά μια φρέζα δεν είναι πιο ανέξοδη; Μιλάμε για "σπιτικό" server όπου ο μόνος που συνδέεται, είσαι εσύ. Τo τροφοδοτικό των 750W, ο θηριώδης επεξεργαστής και όλα τα υπόλοιπα, μόνο ρεύμα τραβάνε! Την ίδια δουλειά θα έκανες με έναν μικρό Atom και το 1/4 της μνήμης. Ή ακόμα καλύτερη αν πήγαινες και σε ARM και GNU/Linux.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λετε για τα windows που μπορει να κρασαρουν αλλα δεν λέτε οτι το linux μπορει να διαλυθει με ενα στραβο update. Εχω φάει μερονυχτα να βρω γιατι πως και τι σε συστήματα διαφορων διανομων. Το χειρότερο απο ολα ειναι να θέλεις να εγκαταστήσεις κατι και να μην υπαρχει στον package manager... καληνυχτα. Στο επομενο-μεθεπομενο update το χασες.

    Και τωρα που στηνω asterisk, καθε βημα που κανω για να πειράξω κατι, παιρνω backup ολο το συστημα γιατι μπορει να διαλυθει ετσι μια μερα με καποιο update.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
    Θα συμφωνήσω οτι το linux είναι επαγγελματικό εργαλείο. Απο τους 500 supercomputer οι 487 τρέχουν linux/unix ενώ μόνο 2 windows, Οι server του διαδικτύου είναι 70% linux και 30% windows, μετεωρολογικοι σταθμοί , ο ISS αλλα και τα απλά ρουτερακια που έχουμε στο σπίτι τρέχουν linux/. Ακόμη και η microsoft όταν χρειάζεται ασφάλεια χρησιμοποιεί linux server(πολύς λόγος είχε γίνει παλιότερα που το windows update ειχε μετακομίσει σε akamai server που τρέχανε linux) Στην καθημερινότητα ομως ο απλός χρήστης που δουλεύει σε windows είναι λογικό μόλις βλέπει το τερματικό του linux να σαστίζει. Ετσι πιστεύω αν και είμαι αντίθετος στη χρήση windows για επαγγελματικές εφαρμογές οτι εξυπηρετεί αρκετούς χρήστες που δεν έχουν γνώση, να φτιάξουν κατι εύκολο, γρήγορα χωρίς να χρειάζεται να ξανανοίξουν βιβλία για τις βασικές λειτουργίες του λειτουργικού συστήματος

    ενα πράγμα σαν τα smartkit. αν δεν μου αρεσουν , ειναι πολύ καλά για να κάνει κάποιος απειρος τις κατασκευές του

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xlife : 08-11-14 στις 15:06
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. free server
    By aporiess in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-16, 22:19
  2. server email
    By kleima in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-16, 17:23
  3. server windows 2008 server
    By Sky in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-12, 10:51
  4. Αλλαγή server
    By gRooV in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-05, 17:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας