Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ηλεκτρονικοί ΤΕΙ και ΕΕΤΕΜ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή Ηλεκτρονικοί ΤΕΙ και ΕΕΤΕΜ

    Καλησπέρα σε όλους,

    ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα με αφορμή ενα τηλωφώνημα που δέχτηκα απο την ΕΕΤΕΜ για την συνδρομή που είχα να πληρώσω τρία χρόνια (90 ευρο δλδ) , στην ΕΕΤΕΜ είχα γραφτεί όταν μου είπαν ότι είναι υποχρεωτικό και είναι το επιμελητήριο των ΤΕΙ και τέτοια και σου χρειάζεται στην εφορία κλπ κλπ. Τελικά ούτε στην εφορία μου ζήτησαν τίποτα και γενικά ξέχασα και την υπάρξη του και νόμιζα( κακώς βέβαια) ότι αν δεν πληρώσεις διαγράφεσαι.

    Μετά το τηλεφώνημα αυτό μπήκα στην διαδικασία να δώ και να διαβάσω για την ΕΕΤΕΜ και απο ότι είδα είναι σύλλογος και όχι επιμελητήριο( αν και στο τηλέφωνο είπαν επέχει θέση επιμελητηρίου αλλά από το επέχει μέχρι το "είναι" είναι κάποια απόσταση), επίσης είδα ότι κυριώς ασχολείται με τους ηλεκτρολόγους και τους μηχανικούς και για μας κάτι λίγες αναφορές σε κάποια foroum που διάβασα .

    Το ερώτημα που θέτω τελικώς είναι πρέπει να πληρώνουμε δεν πρέπει ,είναι νομικά αναγκαίο και τέλος αξίζει για μας τους ηλεκτρονικούς τουλαχιστον γιατί για τους υπόλοιπους ίσως αξίζει!

    Γιατί ρε παιδία δεν λέω πως με 30 ευρό το χρόνο σώθηκα αλλά θα προτιμούσα να τα δίνω για τον μπέμπη μου(καινουριος πατέρας βλέπετε) και να πιάνουν τόπο παρά να πηγαινούν στον βρόντο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Κι γω ηθελα να γραφτω αλλα τελικα ειδα οτι ειναι ενα συνδικαλιστικο οργανο για τους ΤΕιτζηδες και μπορω να πω οτι εχει πιεσει και εχει κανει καποια πραγματα (κυριως για εμας τους ηλεκτρολογους), βεβαια ακομα εκρεμμουν πολλα ζητηματα αλλα παντως ΤΕΕ δεν ειναι...

    Νομιζω οτι προς το παρων δεν αξιζει να δινεις συνδρομη εκτος αν θες να ψηφιζεις τοπικους συνδικαλιστες η για καμια βεβαιωση ωστε να συμμετεχεις σε διαγωνισμους δημοσιου κλπ δες εδω http://eetem.gr/index.php?option=com...d=22&Itemid=34

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Συνάδελφε αν και θεωρητικά τέτοια όργανα όπως η ΕΕΤΕΜ θα πρέπει να ήταν υποχρέωση του καθενός μας να είμαστε μέλη, δυστυχώς όπως έχουν τα πράγματα της Ελληνικής πραγματικότητας και όπως έχει ισοπεδωθεί το κάθε μορφής εργασιακό δικαίωμα, νομίζω ότι είναι στην κυριολεξία πεταμένα λεφτά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Και εγω που ΑΝ θελω τους πληρωνω οποτε εχουν εκλογες(δεν λεω οποτε εχουμε) δεν εχω δει ποτε τιποτα ανταποδοτικο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    332

    Προεπιλογή

    Με την ισχύουσα κατάσταση η εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ έχει νόημα (χρειάζεται για κάποιες επαγγελματικές δραστηριότητες) βασικά σε ειδικότητες ηλεκτρολόγων, ενεργειακών, μηχανολόγων και δομικών. Στους ηλεκτρονικούς μηχανικούς ΤΕ , και να μην είσαι μέλος δεν σε περιορίζει σε κάτι.

    Ανάλογο θέμα έχουν και οι ηλεκτρονικοί και πληροφορικάριοι των πολυτεχνείων με το ΤΕΕ. Η εγγραφή τους στο ΤΕΕ μικρό αντίκτυπο έχει στην δουλειά τους.

    Κακά τα ψέματα, όλα τα συνδικαλιστικά/επαγγελματικά στην Ελλάδα περιστρέφονται γύρω από την οικοδομή και τα δημόσια έργα κατά 90%. Οι λοιποί μηχανικοί είμαστε στην αφάνεια.

    Δείτε τον χαμό για τα επαγγελματικά δικαιώματα μεταξύ πολυτεχνείων/ΤΕΙ/κολλεγίων/ΑΕΙ , όλη η μάχη γίνεται για μηχανολόγους/πολιτικούς/ηλεκτρολόγους.

    Εδώ έχουν αρχίσει να "σφάζονται" και οι πολυτεχνίτες μεταξύ τους για τα επαγγελματικά δικαιώματα. Είχαν καλομάθει που από την δεκαετία του 1920 όλοι "υπέγραφαν" για τα πάντα αρκεί το "χαρτί" που κρεμόταν σε κορνίζα στον τοίχο να είχε τα τρία μαγικά γράμματα ΕΜΠ. Τώρα μίκρυνε η πίτα και αυξήθηκαν οι συνδαιτημόνες στο φαγοπότι.


    Προσοχή όμως. Αυτά ισχύουν σήμερα. Αν αύριο περάσει κανένα νομοσχέδιο/διάταγμα κλπ που να υποχρεώνει και τους πάσης φύσεως ηλεκτρονικούς μηχανικούς να είναι μέλη τέτοιων ενώσεων και χρειαστεί να γίνει εγγραφή στο σύλλογο, θα έρθει η ΕΕΤΕΜ και θα ζητάει συνδρομές από κτίσεως πτυχίου (δείτε το καταστατικό).

    Επομένως ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ ρε παιδιά για τις απαντήσεις τελικά πήρα απόφαση να πληρώσω και να διαγραφώ να τελειώνουμε δεν μου δίνει κάτι αν κάποτε χρειαστεί τότε ίσως αλλά είναι εντελώς παράλογο να σου λέει με το έτσι θέλω πλήρωσε από κτήσης του πτυχίου είναι καθαρά εισπρακτικό ....να έκαναν και κάτι πάει στο καλό ακόμα και το περιοδικό που βγάζανε πλέον είναι μέσω net και το βλέπουν όλοι .

    Για μένα αν δεν πιέσουμε να μπούμε μέσα στο ΤΕΕ κανονικά όπως σε όλες τις άλλες χώρες του κόσμου ο καθένας στην βαθμίδα του όμως για να μην αδικείται κανένας δεν θα γίνει τπτ !

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ ρε παιδιά για τις απαντήσεις τελικά πήρα απόφαση να πληρώσω και να διαγραφώ να τελειώνουμε δεν μου δίνει κάτι αν κάποτε χρειαστεί τότε ίσως αλλά είναι εντελώς παράλογο να σου λέει με το έτσι θέλω πλήρωσε από κτήσης του πτυχίου είναι καθαρά εισπρακτικό ....να έκαναν και κάτι πάει στο καλό ακόμα και το περιοδικό που βγάζανε πλέον είναι μέσω net και το βλέπουν όλοι .

    Για μένα αν δεν πιέσουμε να μπούμε μέσα στο ΤΕΕ κανονικά όπως σε όλες τις άλλες χώρες του κόσμου ο καθένας στην βαθμίδα του όμως για να μην αδικείται κανένας δεν θα γίνει τπτ !
    Εδώ στο ΤΕΕ δεν μπαίνουν οι καινούριες πολυτεχνικές σχολές, θα μπεί το ΤΕΙ? υπάρχει τεράστια κόντρα μεταξύ νέων πολυτεχνικών σχολών και παλιών,

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και σχέδιο Αθηνά
    By perithess in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-13, 11:38
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 15:30
  3. ΕΕΤΕΜ - Έναρξη Επαγγέλματος
    By robotakias in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-11, 04:14
  4. ΤΕΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
    By johny16 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-07, 02:00
  5. ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ
    By johny16 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-07, 20:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας