Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Διαρροή ρεύματος.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Διαρροή ρεύματος.

    Καλημέρα. Πιστεύω να είμαι στο σωστό φορουμ.Πριν δύο μέρες αγόρασα ένα ηχοσύστημα από γνωστή αλυσίδα. Το πρόβλημα που έχω είναι πως η συσκευή παρουσιάζει διαρροή ρεύματος στο αλουμινένιο σασί. Το δοκιμαστικό ανάβει σχεδόν σε όλο το σώμα της μονάδας, εκτός από το μπροστινό μέρος.Εκεί υπάρχει μια ελαφριά αίσθηση "δόνησης" όταν σέρνω το χέρι μου (όχι όταν απλά ακουμπάω) και αυτό με οδήγησε να το ψάξω με το δοκιμαστικό. Αυτό γίνεται και όταν η συσκευή είναι σε stand by επισης.Σίγουρα θα το πάω για doa, αλλά πρώτα θέλω να ρωτήσω αν νομίζετε πως φταίει κάτι άλλο. Δεν έχω άλλο πρόβλημα με το άλλο ηχοσύστημα στο σαλόνι η με άλλη συσκευή στο σπίτι. Επίσης δοκίμασα και άλλη πρίζα, με καμιά αλλαγή. Παλιότερα είχα διαβάσει πως τέτοια προβλήματα οφείλονται στο ότι το καλώδιο τροφοδοσίας δεν έχει γείωση λόγω του ότι δεν είναι σουκο, αλλά two pin (double insulated όμως). Τι λέτε για αυτο;Μέτρηση με πολύμετρο μου έδωσε 125V και με ανεστραμμενο φις 84V (αν και με ελάχιστο ρεύμα. Το ρελε δεν έπεσε, αν και δουλεύει σωστα). Καθόλου φυσιολογικό σωστα;Αύριο θα το επιστρέψω με την ελπίδα να πάρω άμεσα το καινούριο. Θα το ελέγξω επιτόπου με δοκιμαστικό. Λογικά δεν πρέπει να δείχνει τίποτα, έτσι δεν είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Παναγιωτη αυτο ειναι φυσιολογικο,,, στο περιπου ομως.

    Καταρχην αυτο γινεται διοτι υπαρχουν κατι πυκνωτες στο switching τροφοδοτικο σε σειρα πρωτευον δευτερευων και αυτο εισαγει μια διαροη ρευματος, αυτους του βαζουν για να μειωσουν τον θορυβο και να περασουν απο καποια standar(απ' οσο ξερω αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με).

    Τωρα παρ' ολα αυτα το σασι δεν θα επρεπε να ειχε ρευμα, τωρα εχει διοτι δεν κανει επαφη το σασι με την γειωση!.

    Δεν ειναι προβληματικο και το καινουργιο τα ιδια θα σου κανει.Και απ'οτι ειδα δεν ειναι σουκο οποτε δεν εχεις γειωση λογικα για να περασει τα στανταρ δεν θα εχεις προβλημα και ετσι να το αφησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον michaelcom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    panosdim82 (18-11-14)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
    Όμως εχω ενισχυτή, cassette deck, ραδιόφωνο, dvd player, πικάπ, όλα με μεταλλικό σασί και όχι σουκο. Δεν εχω παρόμοιο πρόβλημα.
    Μου φαίνεται περίεργο το γεγονός ότι έχει κυριολεκτικά πολλά reviews το συγκεκριμένο pioneer και δεν διάβασα πουθενά κάτι σχετικό.
    Και στο σέρβις που πήρα, ο τεχνικός έμεινε μ@λ...ς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Γενικα αυτο συμβαινει σε συσκευες με switching τροφοδοτικα και οχι συμβατικα με μετασχηματιστη στα 50hz που ισως έχουν τα υπολοιπα.


    Τωρα κανονικα θα επρεπε ο κατασκευαστης να είχε σουκο (γιατι δεν εχει δεν το ξερω). Αλλα στο 99% των περιπτωσεων αυτο δεν ειναι προβλημα, εγω σου λεω μην ανυσηχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν μπορώ να βασιστώ στο 1% που μένει. Το θέμα είναι πως δεν είμαι ο μόνος που χειρίζεται τη συσκευή. Κανονικά θα έπρεπε το σασί να μην έρχεται καθόλου σε επαφή με το εσωτερικό. Το γιατί το κάνει θέλω να πιστεύω πως είναι κατασκευαστικό και όχι σχεδιαστικό λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Αυτό που περιγράφεις είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. Το μεταλλικό σασί ενώνεται ΠΑΝΤΑ με τη γείωση των κυκλωμάτων στις συσκευές αυτές και επειδή υπάρχουν στο παλμοτροφοδοτικό της συσκευής πυκνωτές φίλτρου (ενωμένοι μεταξύ φάσης - γείωσης και μεταξύ ουδετέρου - γείωσης) έχεις το αποτέλεσμα αυτό. Οι υπόλοιπες συσκευές σου προφανώς δεν έχουν παλμοτροφοδοτικά και γι αυτό δεν σου κάνουν το ίδιο. Αυτό που θα κάνεις, είναι να συνδέσεις τη συσκευή σου κανονικά, και, στη συνέχεια, εφόσον καμιά συσκευή του συστήματός σου δεν έχει γείωση στο καλώδιο τροφοδοσίας της, θα βάλεις εσύ μία (προσοχή, μόνο μία), κατά προτίμηση στον ενισχυτή. Δηλαδή, με ένα καλώδιο, θα συνδέσεις το μεταλλικό του σώμα με τη γείωση μιας πρίζας ρεύματος.

    5 Not allowed! Not allowed!

  8. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alefgr (18-11-14), bchris (18-11-14), klik (18-11-14)

  9. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Η μονάδα αντικαταστάθηκε χωρίς καμία αντίρρηση.
    Μετά το στήσιμο, εξακολουθεί να δείχνει τάση το δοκιμαστικό στο σασί, οπότε επιβεβαιώνονται τα παιδιά πριν.
    ΟΜΩΣ
    Τώρα δεν νοιώθω καθόλου ρεύμα στο μπροστινό σημείο που ανέφερα στο πρώτο ποστ.
    Σας ευχαριστώ όλους για τον κόπο σας.

    tapatalked from my Zed 10

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που περιγράφεις είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. Το μεταλλικό σασί ενώνεται ΠΑΝΤΑ με τη γείωση των κυκλωμάτων στις συσκευές αυτές και επειδή υπάρχουν στο παλμοτροφοδοτικό της συσκευής πυκνωτές φίλτρου (ενωμένοι μεταξύ φάσης - γείωσης και μεταξύ ουδετέρου - γείωσης) έχεις το αποτέλεσμα αυτό.
    Ακριβώς! Οι λεγόμενοι πυκνωτές Y



    Αυτοί σχηματίζουν ένα διαιρέτη τάσης, οπότε αν μετρήσεις με το πολύμετρο μεταξύ του σασί και της γείωσης της πρίζας θα δείξει 110 Volt. Επειδή οι πυκνωτές αυτοί είναι πολύ μικρής χωρητικότητας, παρουσιάζουν μεγάλη εμπέδηση και έτσι το ρεύμα που σε χτυπάει είναι πολύ μικρό και ακίνδυνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον dog80 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (19-11-14), klik (18-11-14)

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    εγω να κανω μια ερωτηση?
    Δεν υπαρχει οδηγια που λεει οτι οποιαδηποτε συσκευη διαθετει μεταλικο κελυφος πρεπει απαραιτητως να γειωνεται?
    Πως καταφεραν και πηραν CE με διπολικο φις???????

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    panosdim82 (19-11-14)

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    εδω τα μουφα τα κινεζικα παιρνουν ce ακομα και ul ανετα!αγαπητε μου φιλε πεσμας την μαρκα και το μοντελο αν μπορεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 02:49
  2. Διαρροή ρεύματος
    By diamantisi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-14, 00:29
  3. Διαρροή ρεύματος από θερμοσίφωνο
    By pans in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 16:22
  4. Διαρροή ρεύματος σε moto
    By silver_21 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-12, 16:50
  5. διαρροή ρεύματος σε Honda dio
    By axel in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-10, 01:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας