Σελίδα 11 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 180

Θέμα: AΠΡΟΣΜΕΝΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ LIDL.

  1. #101
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Πάντως τα εργαλεία του λιντλ υπάρχουν ακριβώς τα ίδια σε ενιχελ . Πχ τρυβειο που πήρα σε παρκεσιντ με 18€ υπήρχε σε ενιχελ 32€. Σε άλλα που έχω τσεκαρει ή διάφορα είναι πιο μικρή . Πιο πολύ διαφημιστικό τρικ είναι γιατί βλέπω στο κινητό εργαλεία σε καλή τιμή και πάω και τα παιρνω επειδή μου αρέσει και όχι επειδή τα χρειάζομαι , απλά μπαίνεις στο τρυπακι της "προσφοράς".
    Χτες πήρα το το γιαπωνέζικο πριόνι με 10€


    Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #102
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από argizel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δουλειά κάνεις ρε φιλαράκο για να δούμε μέσα από ποιό φακό την αγναντεύεις την ανεργία. Για δημόσιο σε κόβω από την άνεση που έχεις. Τώρα όσο για την ερώτηση που έθεσες η απάντηση είναι πολύ απλή. Όταν ανοίγει μιά επιχείριση με λίγο προσωπικό, για να μπορεί να πουλάει φθηνότερα έχοντας μειωμένο κόστος, θα αναγκάσει τους ανταγωνιστές να κάνουν το ίδιο (απώλεια θέσεων εργασίας), κατάλαβες?
    Η ανεργία μειώνεται όταν λίγες επιχειρήσεις απασχολούν πολλούς εργαζομένους; Ακολουθείς αυτή την τακτική στην επιχείρησή σου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από argizel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δουλειά κάνεις ρε φιλαράκο για να δούμε μέσα από ποιό φακό την αγναντεύεις την ανεργία. Για δημόσιο σε κόβω από την άνεση που έχεις.
    Όσο αφορά το τί δουλειά κάνω, νομίζω πως δεν σε αφορά, και ούτε θα αλλάξει κάτι στο πόσους θα πρέπει εσύ να προσλαβεις αν ανοίξεις τυροπιτάδικο ή αν πάρεις το μαγαζί του πατέρα σου. Αν υπάρχει κάποιος ο οποίος ενδιαφέρεται να ανοίξει κουβέντα μαζί σου για το τί δουλειά κάνω, δεν με αφορά, πείτε τα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #104
    Μέλος Το avatar του χρήστη argizel
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο αφορά το τί δουλειά κάνω, νομίζω πως δεν σε αφορά, και ούτε θα αλλάξει κάτι στο πόσους θα πρέπει εσύ να προσλαβεις αν ανοίξεις τυροπιτάδικο ή αν πάρεις το μαγαζί του πατέρα σου. Αν υπάρχει κάποιος ο οποίος ενδιαφέρεται να ανοίξει κουβέντα μαζί σου για το τί δουλειά κάνω, δεν με αφορά, πείτε τα.
    Έχω την εντύπωση, ότι δεν πρέπει να το κουράζω μαζί σου , γιατί θα πρέπει να παίξω στο γήπεδό σου και θα βγω χαμένος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #105
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως τα εργαλεία του λιντλ υπάρχουν ακριβώς τα ίδια σε ενιχελ . Πχ τρυβειο που πήρα σε παρκεσιντ με 18€ υπήρχε σε ενιχελ 32€. Σε άλλα που έχω τσεκαρει ή διάφορα είναι πιο μικρή . Πιο πολύ διαφημιστικό τρικ είναι γιατί βλέπω στο κινητό εργαλεία σε καλή τιμή και πάω και τα παιρνω επειδή μου αρέσει και όχι επειδή τα χρειάζομαι , απλά μπαίνεις στο τρυπακι της "προσφοράς".
    Χτες πήρα το το γιαπωνέζικο πριόνι με 10€
    Θα έλεγα ότι τα parkside είναι λίγο καλύτερα από τα einHELL και βρίσκεις και ανταλλακτικα (κι έχεις και καλύτερη εγγύηση). Νομίζω ότι αρκετοί από εμάς εδώ μέσα έχουμε "πέσει" σε αυτή την "παγίδα".
    Μετά από λίγο καιρό συνηδειτοποίησα ότι τα περισσότερα είναι για εντελώς ερασιτεχνική χρήση. Πιο πολύ προτιμώ πλέον από εκεί να αγοράζω εργαλεία που ξέρω ότι είτε θα μου χρειαστούν μια φορά το χρόνο είτε κάτι σχετικά εξειδικευμένο που θα το αγόραζα σε 10πλάσια τιμή (και εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σε εργαλεία της κύριας δουλειάς μου αλλά σε εργαλεία για εργασίες χόμπυ). Πχ, πολύ χρήσιμες είναι κάτι γωνίες με μοιρογνωμόνια και κάτι αλφάδια που φέρνει κάπου κάπου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #106
    Μέλος Το avatar του χρήστη argizel
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Πάντως με 8300 εμφανίσεις ο σκοπός του τόπικ επετεύχθη και με το παραπάνω. Κάπως λέγεται αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #107
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από argizel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως με 8300 εμφανίσεις ο σκοπός του τόπικ επετεύχθη και με το παραπάνω. Κάπως λέγεται αυτό.
    Θα μπορούσε να έχει την ίδια πολιτική με την Χ πολυεθνική και ο Χ ντόπιος μικρο ή μεγαλοπωλητής και να έχει την ίδια αναγνωσιμότητα.
    Αλλά όμως η λογική της αρπαχτής έχει μπει βαθιά μέσα μας... δυστυχώς!
    Έτσι, αναγκαζόμαστε να εκθειάζουμε τι? Το αυτονόητο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  8. #108
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι επιχειρήσεις, όπως το lidl ή το aldi που πρόλαβε και έκλεισε, δεν λειτουργούν ακριβώς ανταγωνιστικά στα άλλα sm και σίγουρα όχι στα μπακάλικα.
    Πουλάει κυρίως προϊόντα που δεν υπάρχουν στα παραπάνω. Παίζει με δικές του φίρμες και με άλλα προϊόντα που δεν τα βρίσκεις σε αυτά, όπως εργαλεία, gadjets κλπ. Αυτός που είναι πελάτης του lidl θα πάει και σε κάποιο άλλο sm να κάνει κάποια άλλα ψώνια. Νομίζω πως αν κάποια άλλη εταιρία "έχασε" από την ύπαρξη του lidl, αυτή είναι η DIA και η ALDI - PLUS που είναι και αυτές sm "ιδιωτικής ετικέτας".

    Τέλος πάντων, το ίδιο που ανέφερες συμβαίνει και όταν ανοίγει ένα νέο σουβλατζίδικο στην γειτονιά, ένας νέος φούρνος ή μια νέα καφετέρια. Τα κωλόχαρτα που θα πουληθούν είναι συγκεκριμένα, τα σουβλάκια που θα πουληθούν το ίδιο, οι φρατζόλες το ίδιο. Υποτίθεται πως περιμένουμε να έρθουν επενδύσεις για να γίνουν προσλήψεις. Τώρα όσο αφορά την ικανότητα κάποιων εταιριών να μην πληρώνουν τον φόρο που πρέπει να πληρώσουν, ας γίνει το κράτος σοβαρό ώστε να μην επιτρέπει στην πολυεθνική να φοροδιαφεύγει. Εγώ πρέπει με τις συγκεκριμένες αποδοχές να αγοράσω περισσότερο γάλα, ψωμί, ζυμαρικά, ψάρια. Προφανώς θα δω ποιος τα πουλάει φθηνότερα. Εξάλλου και το lidl φοροδιαφεύγει, και ο μπακάλης φοροδιαφεύγει. Η κατάσταση όπως έχει διαμορφωθεί, είναι "ο σώζων εαυτόν σωθήτω".
    Άσχετα με το αν λειτουργούν ευθέως ανταγωνιστικά ή όχι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
    πχ ίσως δεν είναι στο πλάνο τους να "χτυπήσουν" άμεσα τους φούρνους (απλά να έχουν ένα κράχτη) αλλά τοποθετώντας τα ψωμιά και τις σφολιάτες το πετυχαίνουν. Βλέπω να πηγαίνει εκεί και ο μάστορας από την απέναντι οικοδομή για την τυρόπιτα και ο πιτσιρικάς πριν πάει σχολείο για το κουλούρι ή το κρουσάν. Και βέβαια και ο πελάτης που είναι ήδη μέσα για άλλα ψώνια τσιμπάει και τη φρατζόλα για να μην τρέχει. Όλοι αυτοί κανονικά θα πήγαιναν στο φούρνο, ο οποίος και απασχολεί 2,3,4 άτομα ενώ τώρα πάνε στο Lidl το οποίο παραμένει με το ίδιο 5μελές προσωπικό.
    Τώρα για το "ο σώζων εαυτόν.....", προσωπική μου άποψη, είναι ψευδαίσθηση.
    Όταν το "πλοίο" (αναφέρομαι σε πλοίο-χώρα ή πλοίο-κοινωνία) πάει κάτω στη μέση του ωκεανού, μπορεί να είσαι ο τελευταίος που θα βραχεί/πνιγεί αν έχεις σκαρφαλώσει το ψηλότερο κατάρτι (ή στην κεραία του ραντάρ για πιο σύγχρονα πλοία) αλλά μοιραία θα πας κι εσύ κάτω. Εκτός αν έχεις φροντίσει να είσαι σε άλλο..."πλοίο" (ζητώ συγνώμη και σταματώ εδώ το φιλοσοφικό παραλήρημά μου)

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #109
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι αυτοί κανονικά θα πήγαιναν στο φούρνο, ο οποίος και απασχολεί 2,3,4 άτομα ενώ τώρα πάνε στο Lidl το οποίο παραμένει με το ίδιο 5μελές προσωπικό.
    Μιλάς για τον φούρνο της γειτονιάς, όπως τον ξέραμε από παλιά, που ο φούρναρης ξυπνούσε στις 2 το πρωί να ζυμώσει, ή τον φούρνο όπως είναι σήμερα που το 80-90% αυτών δουλεύουν με έτοιμες ζύμες, που κανείς δεν ξέρει από που κρατάει η σκούφια τους?
    Αν είναι για την πρώτη περίπτωση κρίμα για τον φούρναρη που τον χτυπάνε οι μεγαλομπακάληδες, αλλά αν είναι για την δεύτερη, όπως έστρωσαν ας κοιμηθούν!
    Και τελικά ποιος κάνει ζημιά στον φούρναρη της γειτονιάς?
    Ο Χ μεγαλομπακάλης, ή οι αλυσίδες τύπου Βενέτης κλπ? Που στην περίπτωση του σούπερ μάρκετ θα πας να πάρεις ψωμί ξέροντας από που το παίρνεις, ενώ στην περίπτωση της αλυσίδας νομίζεις ότι αγοράζεις ψωμί από φούρνο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  10. #110
    Μέλος Το avatar του χρήστη argizel
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    202

    Προεπιλογή

    Έτσι, αναγκαζόμαστε να εκθειάζουμε τι? Το αυτονόητο![/QUOTE]
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!Αναγκαζόσαστε?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 11 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-23, 02:03
  2. Κομπρεσερ αερα(Lidl) απο 12V σε 220V
    By dant3 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-14, 13:39
  3. τηλεκοντρολ σιλβερ κρεστ απο Lidl
    By σεατ 2 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 01:26
  4. Μια ωραια προσφορα απο lidl
    By Γιώργος 231 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-09, 21:26
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-07, 03:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας