Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Αναζήτηση dimmer.

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    τωρα θα αγορασεις ενα βιβλιο για να δεις αν θα καταφερεις να φτιαξεις μια εφαρμογη?
    Πιστευω ποιο οικονομικο θα ειναι να στο προγραμματισει καποιος και εσυ να τα συνδεσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #12
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη AntoniosR
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα θα αγορασεις ενα βιβλιο για να δεις αν θα καταφερεις να φτιαξεις μια εφαρμογη?
    Πιστευω ποιο οικονομικο θα ειναι να στο προγραμματισει καποιος και εσυ να τα συνδεσεις.
    Ξέρεις εσύ άνθρωπο τον οποίο να πάω να του πω τη θέλω να μου φτιάξει και να του πάω και τα υλικά; Να βάλει το μυαλό του κάτω να φτιάξει πατέντα και να βγει οικονομικότερο από 30 ευρώ που κάνει το βιβλίο με το οποίο θα δω αν μπορώ να το κάνω μόνος; Και που στο φινάλε μπορει να ξεστραβωθώ κιόλας; Αν ξέρεις μακάρι!!! Αύριο κιόλας θα είμαι εκεί!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    A q u a r i s t a s

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Αν επανέλθουμε στην ιδέα του Arduino, και το συνδυάσουμε με την μηχανική λύση που πρότεινες, ίσως (λέω ίσως γιατί δεν είμαι και σίγουρος):
    Οδηγώντας ενα μικρό βηματικό κινητήρα από το arduino (η και απλό κινητήρα), με ένα απλό πρόγραμμα που θα ενεργοποιεί την έξοδο για κάποια millisecond και θα απενεργοποιεί για αρκετά second, μπορέσεις να περιστρέφεις το ντιμμερ. Και για σβήσιμο απλά θα αναστρέφεις την τάση στο μοτεράκι με 2 ρελεδάκια.
    Μια ιδέα έριξα που μόλις μου ήρθε, στην υλοποίηση δεν ξέρω τι άλλο πρόβλημα θα προκύψει...

    1 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  4. #14
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη AntoniosR
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν επανέλθουμε στην ιδέα του Arduino, και το συνδυάσουμε με την μηχανική λύση που πρότεινες, ίσως (λέω ίσως γιατί δεν είμαι και σίγουρος):
    Οδηγώντας ενα μικρό βηματικό κινητήρα από το arduino (η και απλό κινητήρα), με ένα απλό πρόγραμμα που θα ενεργοποιεί την έξοδο για κάποια millisecond και θα απενεργοποιεί για αρκετά second, μπορέσεις να περιστρέφεις το ντιμμερ. Και για σβήσιμο απλά θα αναστρέφεις την τάση στο μοτεράκι με 2 ρελεδάκια.
    Μια ιδέα έριξα που μόλις μου ήρθε, στην υλοποίηση δεν ξέρω τι άλλο πρόβλημα θα προκύψει...
    Καλό ακούγεται !!!! Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα το ψάξω!

    0 Not allowed! Not allowed!
    A q u a r i s t a s

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.998

    Προεπιλογή

    Ειχα δει κατι τετοι παλιότερα σεφορουμ για ενυδρεία.Ριξε μια ματια και απο εκει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    πάντως ένα ηλεκτρονικό μπάλαστ για 2 λάμπες Τ5 με είσοδος 1-10 βολτ έχει μέχρι 30 ευρώ( μηλόντας για κάνα osram) οπότε ή με αρδουινο ή με plc ποιο εύκολα θα το κάνεις.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (24-11-14)

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Να σας βοηθήσω λίγο γιατί το θέμα το έχω....
    Ένα παλικάρι ο SFK σε φόρουμ για ενυδρεία είχε φτιάξει ένα κύκλωμα που έκανε την ανατολή-δύση,
    είχε βέβαια κάποια λαθάκια τα οποία με την βοήθεια ενός φίλου ηλεκτρονικού τα λύσαμε!!!
    Εδώ λοιπόν είναι το θέμα με τις διορθώσεις το οποίο άνοιξε ο φίλος με τον οποίο το φτιάξαμε μαζί (όχι ο ηλεκτρονικός).
    http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53779
    Δουλεύει άψογα και κάνει περίπου μία ώρα σταδιακό άναμμα της λάμπας (ανατολή) και το ίδιο μία ώρα σβήσιμο (δύση)
    με την βοήθεια ενός χρονοδιακόπτη!!!
    Εγώ επιπλέον πρόσθεσα και ένα voltόμετρο για να μπορώ να βλέπω σε ποιο στάδιο βρίσκεται η ανατολή-δύση!!!


    2013-02-19 22.43.08.jpg2013-02-21 22.52.00.jpg2013-02-27 23.46.46.jpg2013-02-27 23.47.01.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xapns : 27-11-14 στις 21:34

  9. #18
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη AntoniosR
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xapns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας βοηθήσω λίγο γιατί το θέμα το έχω....
    Ένα παλικάρι ο SFK σε φόρουμ για ενυδρεία είχε φτιάξει ένα κύκλωμα που έκανε την ανατολή-δύση,
    είχε βέβαια κάποια λαθάκια τα οποία με την βοήθεια ενός φίλου ηλεκτρονικού τα λύσαμε!!!
    Εδώ λοιπόν είναι το θέμα με τις διορθώσεις το οποίο άνοιξε ο φίλος με τον οποίο το φτιάξαμε μαζί (όχι ο ηλεκτρονικός).
    http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53779
    Δουλεύει άψογα και κάνει περίπου μία ώρα σταδιακό άναμμα της λάμπας (ανατολή) και το ίδιο μία ώρα σβήσιμο (δύση)
    με την βοήθεια ενός χρονοδιακόπτη!!!
    Εγώ επιπλέον πρόσθεσα και ένα voltόμετρο για να μπορώ να βλέπω σε ποιο στάδιο βρίσκεται η ανατολή-δύση!!!


    2013-02-19 22.43.08.jpg2013-02-21 22.52.00.jpg2013-02-27 23.46.46.jpg2013-02-27 23.47.01.jpg
    Φίλε Χάρη μου φάνηκε πολύ δύσκολο τι να σου πω... Έχω καταλήξει στο arduino mega με το οποίο θα αναβοσβήνω σειρές ledακια σταδιακά. Θα εκμεταλλευτώ όλες σχεδόν τις εξόδους του arduino. Πολύ μπελάς θα είναι και ο προγραμματισμός και η συνδεσμολογία με το συγκεκριμένο τρόπο αλλά θεωρώ ότι είναι μια απλή λύση χωρίς να εμβαθύνω στις ιδιότητες και ικανότητες του arduino σαν ένα πρώτο αναγνωριστικό κύκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    A q u a r i s t a s

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Ότι νομίζεις φίλε μου, να σου πω όμως ότι δεν είναι καθόλου δύσκολο να το φτιάξεις,
    έχω φτιάξει 5 μέχρι τώρα, όλη η δουλειά είναι στο να εμφανίσεις το κύκλωμα στην πλακέτα,
    τα υπόλοιπα είναι απλά πράγματα!
    Ετοιμάζεις την πλακέτα, αγοράζεις τα υλικά, τρυπούλες και κόλλημα!
    Τώρα όσον αφορά το ολοκληρωμένο στο προγραμματίζω εγώ αν δεν μπορείς...
    Επίσης να σου πω, ότι εγώ δεν έχω θεωρητικές γνώσεις στα ηλεκτρονικά,
    απλά μου αρέσουν και ψάχνω όσα μπορώ να καταλάβω!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Dimmer
    By d.loupos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-15, 20:36
  2. dimmer συνδεση
    By giannis far in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-15, 10:51
  3. Dimmer με PIC
    By ganagnost02 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-13, 17:56
  4. Dimmer 2000W.
    By Thansavv in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-11, 20:47
  5. Dimmer
    By aristos87 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-06, 15:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας