Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 52

Θέμα: Ηλιακος 3πλης ενεργειας ή μονο Θερμοσυφωνας 2πλης το χειμωνα

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    Ο διαφορικός θερμοστάτης έχει παραπάνω από ένα αισθητήρια θερμοκρασίας και ενεργοποιείται όταν ικανοποιούνται οι θερμοκρασιακές συνθήκες που έχουμε ορίσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgegr : 30-11-14 στις 12:34

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    εμένα είχε έναν θερμοστάτη και για τις 2 ηλεκτροβάνες , ήταν ρυθμισμένος στους 70-75 βαθμούς αν θυμάμαι καλά.
    Ήταν λάθος κάτι τέτοιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Μάνο κάντο οπωσδήποτε όπως σου είπαν και οι άλλοι. Την σερπαντίνα αγορασέ τη μόνος σου από ένα κατάστημα υδραυλικών. κοστίζει γύρω στα 50-60 ευρώ. Η ίδια έχει ενσωματωμένη ηλεκτρική αντίσταση με ανόδιο. Αδειάζεις το νερό του ηλιακού πρώτα και στη συνέχεια αντικαθιστείς την αντίσταση με την σερπαντίνα. Από κάτω ''βγαίνεις" με δύο ταφ από ένα σώμα με δύο πλαστικές σωλήνες τουμπόραμα φ18 μωνομένες με αρμαφλέξ. Η πλαστική τουμπόραμα κοστίζει κοντά στο 1-1,5Ε το μέτρο, και άλλο τόσο το αρμαφλέξ. Στην σερπαντίνα "μπαίνεις" με δύο εξαεριστικά 3bar το καθένα 5ευρώ κόστους. Από εργαλεία θα χρειαστείς οπωσδήποτε 2 τσιμπίδες. Εάν δεν έχεις τις δανείζεσαι από κάπου ή αγοράζεις κινέζικες με 4 ευρώ την κάθε μία. Η όλη Ιστορία δεν θα σου ξεπεράσει τα 100 Ευρώ, και θα έχεις αποκτήσει την εμπειρία για την επόμενη φορά. Εσύ αποφασίζεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Αν εχεις σκοπο να ξοδεψεις τοσα λεφτα να ζεσταινεις ενα εκτεθημενο σωμα 160-200λτ στην ταρατσα με πετρελαιο,θα τα κλαις τα λεφτα σου.
    Να εχεις υποψη σου οτι και το θερμοσιφωνο για να ζεσταθει και να μεινει ζεστο το νερο καταναλωνει ενεργεια οπου θα την παρει απο το ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ πετρελαιο.
    Θες αυτοματισμο να αναβεις το θερμοσιφωνο κατα βουληση,ΗΒ για αυτο . και παει λεγοντας.Αρκετα καλη περιπτωση ειναι η μεταφορα του μποιλερ σε εσωτ χωρο ωστε να αποφυγεις τις πολλες απωλειες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Κι αν μπορείς να βάλεις χέρι στις χαλκοσωλήνες, ορίστε ένα δείγμα, στην συνέχεια του έχω κάνει κι άλλες βελτιώσεις !!!! DSC00188.JPGDSC00189.JPG

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΑΘΑΝΟΣ (30-11-14), el greco 1 (30-11-14)

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    πιστευω οτι η καλυτερη λυση ειναι η μεταφορα του θερμοσιφωνα στο λεβητοστασιο ( αν γινετε) και η μονωση του εξωτερικα με πετροβαμβακα η καποιο αλλο αφρωδες μονωτικό. στην ουσια τον μετατρεπεις σε ενα μικρο boiler λεβητοστασιου ( λογο της μεταφορας του εκει το λεω ετσι )
    με την επενδυση θα μικρινεις τις απώλειες και δεν θα ειναι εκτεθιμενως στις εξωτερικες συνθηκες οπως ο ηλιακος και οι σωληνες του.
    στο χωριο εχουμε κανει ακριβως το ιδιο και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι.
    στο σπιτι μου που εβαλα ηλιακο τριπλης εξαρχης το μηκος της σερπαντινας ειναι 6μετρα και πιανει το 80% του μηκους του μποιλερ και εκει ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα δεν νομιζω οτι συγκρινονται οι προδιαγραφες με αυτο που θες να κανεις. η σερπαντινα ειναι πολυ μικρη στην περιπτωση της μετατροπης σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Δημήτρη είσαι όντως δύναμη. Βαγγέλη και όμως με την σερπαντίνα έστω και αυτή που πουλάνε, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Το νερό του ηλιακού δεν αργεί να ζεστάνει εάν οι εξωτερικές σωλήνες είναι μονωμένες με αρμαφλέξ. Αυτή τη συνταγή την έχω δοκιμάσει με επιτυχία από το 1988. Όμως με λυπεί το γεγονός που ορισμένοι εδώ μέσα αντί να πουν ένα ευχαριστώ, έχουν αμέσως εύκολο το να σε φασκελώσουν. Να λοιπόν γιατί είμαστε άξιοι της Μοίρας μας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Είναι γεγονός ότι μια σωστά μελετημένη εγκατάσταση τοποθετημένη εξαρχής είναι η καλύτερη λύση. Αυτή την εποχή όμως με τα οικονομικά μας σε κακό χάλι διαλέγεις μια λύση οικονομικά πρόσφορη χωρίς να ξηλώσεις τα πάντα. Υπό αυτή τη λογική νομίζω έγινε η αρχική ερώτηση του φίλου μας.
    Τα υπόλοιπα, όταν ξαναφτιάξουμε σπίτι, τον άλλο αιώνα, θα έχουμε την ευχέρεια να βάλουμε γεωθερμία, οικολογική κατασκευή, προσανατολισμένο σωστά, με έξυπνη κεντρική θέρμανση, ηλιακά και φωτοβολταϊκά συστήματα κλπ. !!!! Για την ώρα μπαλώνουμε, αν είναι δυνατόν, με τον καλύτερο και οικονομικότερο τρόπο.
    Για την ιστορία αναφέρω :
    α)Η προηγούμενη σερπαντίνα έχει 4,5 μέτρα χαλκοσωλήνας και είναι βασισμένη σε έτοιμη απλή αντίσταση θερμοσιφώνου. Τρυπήθηκε και πέρασα την σερπαντίνα (πολύ φθηνότερη λύση).
    β) Σε άλλη παρέμβασή μου, της πρόσθεσα μια υπό γωνία επιμήκυνση ώστε να βυθιστεί στον πάτο του θερμοσιφώνου για να έχει καλύτερη απόδοση τόσο σε όγκο όσο και σε Δt. !!!!
    γ) Επιβεβαίωση της εμπειρίας μου αποτελεί ο λογαριασμός απο το Φυσικό Αέριο της αυτόνομης θέρμανσης που δίνει και ζεστό νερό χρήσης μαζί με τον ηλιακό !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΑΘΑΝΟΣ (30-11-14)

  11. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι γεγονός ότι μια σωστά μελετημένη εγκατάσταση τοποθετημένη εξαρχής είναι η καλύτερη λύση. Αυτή την εποχή όμως με τα οικονομικά μας σε κακό χάλι διαλέγεις μια λύση οικονομικά πρόσφορη χωρίς να ξηλώσεις τα πάντα. Υπό αυτή τη λογική νομίζω έγινε η αρχική ερώτηση του φίλου μας.
    Τα υπόλοιπα, όταν ξαναφτιάξουμε σπίτι, τον άλλο αιώνα, θα έχουμε την ευχέρεια να βάλουμε γεωθερμία, οικολογική κατασκευή, προσανατολισμένο σωστά, με έξυπνη κεντρική θέρμανση, ηλιακά και φωτοβολταϊκά συστήματα κλπ. !!!! Για την ώρα μπαλώνουμε, αν είναι δυνατόν, με τον καλύτερο και οικονομικότερο τρόπο.
    Για την ιστορία αναφέρω :
    α)Η προηγούμενη σερπαντίνα έχει 4,5 μέτρα χαλκοσωλήνας και είναι βασισμένη σε έτοιμη απλή αντίσταση θερμοσιφώνου. Τρυπήθηκε και πέρασα την σερπαντίνα (πολύ φθηνότερη λύση).
    β) Σε άλλη παρέμβασή μου, της πρόσθεσα μια υπό γωνία επιμήκυνση ώστε να βυθιστεί στον πάτο του θερμοσιφώνου για να έχει καλύτερη απόδοση τόσο σε όγκο όσο και σε Δt. !!!!
    γ) Επιβεβαίωση της εμπειρίας μου αποτελεί ο λογαριασμός απο το Φυσικό Αέριο της αυτόνομης θέρμανσης που δίνει και ζεστό νερό χρήσης μαζί με τον ηλιακό !!!!
    Μιλας για ανεξαρτητη λειτουργια θερμοσιφωνα-θερμανση? (με ξεχωριστη ΗΒ ? ) Φανταζομαι αναφερεσαι σε μονοκατοικια με ιδιοκτητη θερμανση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλας για ανεξαρτητη λειτουργια θερμοσιφωνα-θερμανση? (με ξεχωριστη ΗΒ ? ) Φανταζομαι αναφερεσαι σε μονοκατοικια με ιδιοκτητη θερμανση.
    Ναι, για τριπλοκατοικία με ανεξάρτητη θέρμανση για κάθε διαμέρισμα. Το ζεστό νερό προέρχεται πάντα απο τον ηλιακό και τον χειμώνα διέρχεται από το λέβητα φυσ. αερίου για να του συμπληρώσει την θερμοκρασία στα επιθυμητά επίπεδα. Η ελάχιστη θερμοκρασία που έχω από τον ηλιακό είναι συνήθως 25 βαθμούς και στην χειρότερη περίπτωση είναι 5 β. πάνω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Το καλοκαίρι (άνοιξη μάλλον) με τρίοδη χειροκίνητη βάνα παρακάμπτω το λέβητα και παίρνω το νερό απευθείας από τον ηλιακό. Μιλάμε για 160 λίτρα και τοποθετημένο σε σκιερή πλευρά ειδικά την χειμωνιάτικη περίοδο. Ποιός μπορεί να πει ότι η ηλιακή ενέργεια δεν αποδίδει όταν σήμερα με εξωτερική μέγιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος 20 β., με αυξημένη συννεφιά και στον ίσκιο της διπλανής πολυκατοικίας είχα 35β στα 160 λίτρα, . Μια μικρή ποσότητα ενέργειας υπολείπεται από οποιαδήποτε πηγή για να κάνεις το μπάνιο σου και όχι μόνο !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 30-11-14 στις 14:54

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 09:25
  2. ηλιακος κλιματισμος
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 01:16
  3. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 08:26
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 20:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας