Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 52

Θέμα: Ηλιακος 3πλης ενεργειας ή μονο Θερμοσυφωνας 2πλης το χειμωνα

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΘΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όμως με λυπεί το γεγονός που ορισμένοι εδώ μέσα αντί να πουν ένα ευχαριστώ, έχουν αμέσως εύκολο το να σε φασκελώσουν. Να λοιπόν γιατί είμαστε άξιοι της Μοίρας μας.
    αυτο δεν καταλαβα για ποιον παει.
    εγω οπως ανεφερα εχω και τις δυο λυσεις και ειμαι και με τις δυο ικανοποιημενος. διαφωνω το να δωσεις 300 ευρω για να κανεις τον ηλιακο τριπλης αν δεν ειναι εξ αρχης, συμφωνώ απολυτα με αυτο που εκανε ο δημητρης και ακομα περισοτερο με τα χρηματα που το εκανε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    να κανω μια ερωτηση για τον ηλακο γενικά. ενα μειονεκτημα που νομιζω οτι εχει ενας ηλικος ειναι το εξης και το εχω δει στον δικο μου.
    ειναι 200λτρ εχει θερμικρασια νερου 80 βαθμους και εχει βραδιάσει, κανουμε μπανιο χαλωντας 100λτρ νερο και ταυτοχρονα οι δεξαμενη γεμιζει με 100λτρ απο το δυκτιο θερμοκρασιας Χ με αποτελεσμα να ριχνει την θερμοκρασια συνολικα στην δεξαμενη. αυτο μπορει να διορθωθει με καποιο τροπο?
    ειχα ακουσει για ηλιακους φυσικης ροης που εχουν μεσα φλοτερ και συμπληρωνουν νερο οταν εχει πεσει αρκετα η σταθμη της δεξαμενης (εχουν και κατι σαν εγκεφαλακι) αλλα δεν αποφασισα να τον παρω οταν αγορασα ηλιακο και δεν ξερω αν εκανα σωστα η λαθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagroul Εμφάνιση μηνυμάτων
    να κανω μια ερωτηση για τον ηλακο γενικά. ενα μειονεκτημα που νομιζω οτι εχει ενας ηλικος ειναι το εξης και το εχω δει στον δικο μου.
    ειναι 200λτρ εχει θερμικρασια νερου 80 βαθμους και εχει βραδιάσει, κανουμε μπανιο χαλωντας 100λτρ νερο και ταυτοχρονα οι δεξαμενη γεμιζει με 100λτρ απο το δυκτιο θερμοκρασιας Χ με αποτελεσμα να ριχνει την θερμοκρασια συνολικα στην δεξαμενη. αυτο μπορει να διορθωθει με καποιο τροπο?
    ειχα ακουσει για ηλιακους φυσικης ροης που εχουν μεσα φλοτερ και συμπληρωνουν νερο οταν εχει πεσει αρκετα η σταθμη της δεξαμενης (εχουν και κατι σαν εγκεφαλακι) αλλα δεν αποφασισα να τον παρω οταν αγορασα ηλιακο και δεν ξερω αν εκανα σωστα η λαθος.
    Αναπόφευκτη νομίζω η ανάμιξη ζεστού και κρύου νερού στα θερμοσίφωνα όλα, αν και έχουν ένα "σπάστη" εσωτερικά για να κατευθύνεται το κρύο νερό οριζοντίως και όχι προς τα πάνω και αναμιγνύεται με το ζεστό. Μία απο τις φιλοσοφίες των θερμοσιφώνων είναι η στρωματοποίηση του νερού όπου τα ζεστότερα στρώματα κινούνται προς τα πάνω και τα κρύα μένουν κάτω με αποτέλεσμα την καθυστέρηση της ανάμιξης και την πτώση της θερμοκρασίας.

    Από όσο έχω ασχοληθεί αυτό το τελευταίο δεν το έχω ακούσει. Τέλος πάντων αυτόν έχεις αυτόν κρατάς (λέω εγώ). Όταν μετά απο 18-20 χρόνια μου σάπισε ο παλιός λέβητας ηλιακού τον αντικατέστησα με ένα 160 (από 200) λίτρων για να μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασία πιο εύκολα με τους παλιούς συλλέκτες !!!
    Αλήθεια, έχεις τσεκάρει αν έχει σωστή στάθμη νερού το εσωτερικό κύκλωμα για να έχεις σωστή μεταφορά ενέργειας ;
    Φαντάζομαι εσύ να έχεις ικανοποιητική ηλιοφάνεια στον ηλιακό σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, για τριπλοκατοικία με ανεξάρτητη θέρμανση για κάθε διαμέρισμα. Το ζεστό νερό προέρχεται πάντα απο τον ηλιακό και τον χειμώνα διέρχεται από το λέβητα φυσ. αερίου για να του συμπληρώσει την θερμοκρασία στα επιθυμητά επίπεδα. Η ελάχιστη θερμοκρασία που έχω από τον ηλιακό είναι συνήθως 25 βαθμούς και στην χειρότερη περίπτωση είναι 5 β. πάνω από την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Το καλοκαίρι (άνοιξη μάλλον) με τρίοδη χειροκίνητη βάνα παρακάμπτω το λέβητα και παίρνω το νερό απευθείας από τον ηλιακό. Μιλάμε για 160 λίτρα και τοποθετημένο σε σκιερή πλευρά ειδικά την χειμωνιάτικη περίοδο. Ποιός μπορεί να πει ότι η ηλιακή ενέργεια δεν αποδίδει όταν σήμερα με εξωτερική μέγιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος 20 β., με αυξημένη συννεφιά και στον ίσκιο της διπλανής πολυκατοικίας είχα 35β στα 160 λίτρα, . Μια μικρή ποσότητα ενέργειας υπολείπεται από οποιαδήποτε πηγή για να κάνεις το μπάνιο σου και όχι μόνο !!!
    αυτο δεν το συζηταμε οτι ειναι η καλυτερη λυση ,αλλα στην ουσια δεν εεχεις κανει ενα μποιλερ στην ταρατσα να ζεσταινεται απο το λεβητα,αλλα περνει το οποιο ζεστο νερο εχει και ζεσταινεις.
    Εχω μια ενσταση στο αν συμφερει χειμωνιατικα να ζεσταινεις ενα μποιλερ στη ν ταρατσα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο δεν το συζηταμε οτι ειναι η καλυτερη λυση ,αλλα στην ουσια δεν εεχεις κανει ενα μποιλερ στην ταρατσα να ζεσταινεται απο το λεβητα,αλλα περνει το οποιο ζεστο νερο εχει και ζεσταινεις.
    Εχω μια ενσταση στο αν συμφερει χειμωνιατικα να ζεσταινεις ενα μποιλερ στη ν ταρατσα.
    Εμπειρία σημαίνει ότι δεν το έχω κάνει μία φορά μόνο στο σπίτι μου, αλλά και σε άλλα σπίτια !!! Μιλώ για το σπίτι μου από το γεγονός ότι μπορώ να έχω στατιστικά στοιχεία και να συγκρίνω και να βγάζω συμπεράσματα. Αν δεν μπορείς να αντιστρέψεις το σκεπτικό ότι μια ενέργεια είναι πάνω από το κεφάλι μας και είτε λειτουργήσει ως προθέρμανση είτε καλύψει τυχόν απώλειες, είτε όπως είπε και ο θέτων το ερώτημα ένας ηλιακός έχει καλύτερη μόνωση απο τους κοινούς θερμοσίφωνες, τότε δεν μπορώ να σε μεταπείσω.
    Εσύ όπως και ο πιο πολύ κόσμος μπορείτε να βάζετε τους θερμοστάτες σας να δουλεύουν στους 70-75 βαθμούς κυνηγώντας ένα πολύ ψηλό Δt για να λειτουργεί η θέρμανση λίγες φορές την μέρα και στο τέλος να μένει κλειστό όλο το σύστημα γιατί δεν μπορεί να πληρωθεί ο λογαριασμός του !!!! Θεωρίες υπάρχουν πολλές και ο καθένας έχει το δικαίωμα να τις υποστηρίζει όπως νομίζει καλύτερα. Δεν έχω νιώσει κρύο και δεν μου έχει λείψει το μπάνιο ότι ώρα θέλω, τόσο προ κρίσης όσο και στη διάρκειά της και μπορώ να καυχιέμαι για χαμηλούς λογαριασμούς, κι όλα αυτά με τις μικροπαρεμβάσεις μου . Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπειρία σημαίνει ότι δεν το έχω κάνει μία φορά μόνο στο σπίτι μου, αλλά και σε άλλα σπίτια !!! Μιλώ για το σπίτι μου από το γεγονός ότι μπορώ να έχω στατιστικά στοιχεία και να συγκρίνω και να βγάζω συμπεράσματα. Αν δεν μπορείς να αντιστρέψεις το σκεπτικό ότι μια ενέργεια είναι πάνω από το κεφάλι μας και είτε λειτουργήσει ως προθέρμανση είτε καλύψει τυχόν απώλειες, είτε όπως είπε και ο θέτων το ερώτημα ένας ηλιακός έχει καλύτερη μόνωση απο τους κοινούς θερμοσίφωνες, τότε δεν μπορώ να σε μεταπείσω.
    Εσύ όπως και ο πιο πολύ κόσμος μπορείτε να βάζετε τους θερμοστάτες σας να δουλεύουν στους 70-75 βαθμούς κυνηγώντας ένα πολύ ψηλό Δt για να λειτουργεί η θέρμανση λίγες φορές την μέρα και στο τέλος να μένει κλειστό όλο το σύστημα γιατί δεν μπορεί να πληρωθεί ο λογαριασμός του !!!! Θεωρίες υπάρχουν πολλές και ο καθένας έχει το δικαίωμα να τις υποστηρίζει όπως νομίζει καλύτερα. Δεν έχω νιώσει κρύο και δεν μου έχει λείψει το μπάνιο ότι ώρα θέλω, τόσο προ κρίσης όσο και στη διάρκειά της και μπορώ να καυχιέμαι για χαμηλούς λογαριασμούς, κι όλα αυτά με τις μικροπαρεμβάσεις μου . Ευχαριστώ.
    Καλυτερη μονωση εχει.Αν ειναι το ιδιο αποτελεσματικη δεν το ξερω .Καθοτι στην αποδωση παιζει ρολο η ΔΘ που ενω στο παταρακι ή στο υπογειο εχεις 18 βαθμους στην ταρατσα εχεις 8.
    Οποτε δεν χρειαζεται να με πεισεις οτι εχει καλυτερη μονωση .Το ξερω ηδη .
    Οχι δεν διαφωνω οτι εστω και ενα βαθμο να παρουμε απο τον ηλιο ειναι κερδος.Διαφωνω στο οταν δεν εχουμε ζεστο νερο απο τον ηλιο σπαταλαμε περισσοτερη ενεργεια να ζεσταινουμε ενα καζανι αρκετα μεγαλο.
    Μεχρι στιγμης και εγω ενα ηλιακο εχω και χρονια ολοκληρα με ηλιακο δουλευω,αλλα δεν παευει να εχει τα ελλατωματα του.
    Εγω δεν εβαλα καννενα θερμοστατη ψηλα ,μενω σε πολυκατοικια και οι δυνατοτητες παρεμβασης ειναι μικρες δυστηχως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #27
    Banned
    Όνομα
    Αριστοτέλης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Η λύση είναι: ηλιακά θερμοδυναμικά συστήματα... Η ηλιοθερμία με την μορφή που την γνωρίζαμε μας τελείωσε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Φίλε μου, δεν σε συμφέρει να ζεσταίνεις τον ηλιακό με το καλοριφέρ αν έχει την δυνατότητα να έχεις και μπόιλερ, ο λόγος είναι πολύ απλός, είναι οι θερμίδες που χάνεις στο περιβάλλον από την διαφορά θερμοκρασίας (λόγο χαμηλής εξωτερικής στον ηλιακό).
    Αυτό που για μένα πρέπει να κάνεις είναι να βάλεις έναν θερμοστάτη απόστασης και να βλέπεις τη θερμοκρασία του ηλιακού μέσα στο καζάνι του, έτσι ώστε και τον χειμώνα αν έχει ήλιο να βλέπεις ότι είναι ζεστό και να το χρησιμοποιείς και να μην πηγαίνει χαμένη η ενέργεια.
    όσον αφορά την αντίσταση-σερπαντίνα δεν έχει μεγαλύτερο κόστος από 80 €

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Τάκη, τόσα χρόνια που το λειτουργώ όπως και τόσοι άλλοι, έχω υπολογίσει εμπειρικά ότι καίει περίπου σαν να έχεις ένα επιπλέον σώμα καλοριφέρ στο διαμέρισμά σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.390

    Προεπιλογή

    αυτο λεμε αλλο να ηταν το μποιλερ μεσα στο σπιτι και αλλο στη ταρατσα εκει εχουμε απωλειεs.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 09:25
  2. ηλιακος κλιματισμος
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 01:16
  3. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 08:26
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 20:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας