Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 52

Θέμα: Ηλιακος 3πλης ενεργειας ή μονο Θερμοσυφωνας 2πλης το χειμωνα

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΘΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν πρόσεξες εγώ δεν μιλάω πουθενά για Ηλεκτροβάνες. Και όμως ο χρόνος που κάνει για να ζεσταθεί το νερό και να φτάσει στους 75 βαθμούς κελσίου είναι περίπου 15 λεπτά σε συνεχή λειτουργία του καυστήρα και την προυπόθεση οι δύο πλαστικές σωλήνες τουμπόραμα που θα είναι στην ταράτσα, να είναι μονωμένες εξωτερικά με αρμαφλέξ. Το πόσο πετρέλαιο θα κάψει ο καυστήρας υπολόγισέ το εσύ. Το ιδανικό είναι σε μια πολυκατοικία να συνδέσεις το όλο κύκλωμα από την κεντρική παροχή πράγμα που απαγορεύεται από το νόμο. Τί δεν καταλαβαίνεις;
    Στο σπίτι της μητέρας μου, έχω βάλει διπλά αρμαφλεξ και όλα μαζί σε τετράγωνης διατομής 6 χ 10 σωλήνα PVC υδροροής. ...... άμα έχεις μεράκι ..... !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη αν εχει αυτοματισμο και ρυθμισει τον ηλιακο μεχρι 40 c μεχρι εκει ομωs γιατι μετα μπωρει να βγει ηλιοs και να φθασει 60c ετσι δεν θα εχει οικονομια? ρωταω εγω. γιατι ετσι δουλευω εγω αυτα τα multi σηστηματα με plc πολλα χρονια και κανεναs δεν μουπε που ξωδευει για πετρελεο γκαζι ρευμα ξυλα.δηλαδη ρυθμιζω την εφεδρικη πηγη μεχρι εκει που ειναι η αναγκεs μου και η κυρια πηγη φτανει στο max.για πεs τι σκεψη μου αν ειναι σωστη που εισαι ποιο ηδυμων?
    Ελα ρε Γιωργο,τι ειδημων .
    Καταρχην για να μετρησεις τι καταναλωση εχει αυτο το συστημα πρεπει να βαλεις θερμιδομετρητη.Στο κομματι αν ειναι οικονομικο πρεπει να βαλεις δυο παραμετρους.
    -την ενεργεια που θα χρησιμοποιησεις για να ζεστανεις το νερο (που ανεβαινει λογω του μεγαλου δοχειου ,αντι του κλασικου 80ριου και βεβαια των περισσοτερων απωλειων λογω μεγαλης ΔΘ ) Φανταζομαι εδω συμφωνεις οτι οντως το μεγαλο δοχειο εξω εχει περρισοτερες απωλειες και απαιτει περισσοτερη ενεεργεια-εκτος ποια και αν τα 80 λτ δεν επαρκουν για ενα μπανιο οποτε δεν αξιζει να το συζηταμε..
    -δευτερο ειναι το κοστος που εχει η εφεδρικη και η κυρια πηγη οπως λες.Αν εκει τα ξυλα τα περνεις τσαμπα ποιος ο λογος να τα κανεις ολα αυτα?αστο ολη μερα να το ζεσταινει.
    Στην περιπτωση για το ακριβο(και φετος) πετρελαιο ειπα. 1 λτ πετρελαιο αποδιδει 11,9kwh (αν ειναι καθαρο και δεν εχουν κατουρησει μεσα,αν πληρωσεις 1 λιτρο και αγορασεις ενα λιτρο ).Το λτ εχει 1,10 .Κανε τις πραξεις και θα δεις τελικα οτι ρευμα και πετρελαιο δεν εχει και μεγαλη διαφορα + τις μεγαλυτερες απαιτησεις λογω περισσοτερων απωλειων (και υπολογισε κιολας οτι κανενα συστημα θερμανσης δεν δουλευει χωρις απωλειες.)

    Θελει πολυ κουβεντα γγια να καταληξουμε καπου,ισως και το plc και τα συστηματα που βαζεις αν αντικατασταθουν απο ενα ακομα πανελ (να ζεσταινει περισσοτερο το χειμωνα να κανει μεγαλυτερη οικονομια.το εχεις σκεφτει?

    ΥΓ φανταζομαι μιλας για 24/7 ζεστο νερο??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    σιγουρα θελει πολλη κουβεντα αυτο το θεμα . αν παντοs τοποθετηθη εξτρα πανελ τωρα το χειμωνα ειναι δυσκολο να εχει αποδωση απο την ανοιξη και μετα θα εχει.ΥΓ φανταζομαι μιλας για 24/7 ζεστο νερο??τι ενωειs?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σιγουρα θελει πολλη κουβεντα αυτο το θεμα . αν παντοs τοποθετηθη εξτρα πανελ τωρα το χειμωνα ειναι δυσκολο να εχει αποδωση απο την ανοιξη και μετα θα εχει.ΥΓ φανταζομαι μιλας για 24/7 ζεστο νερο??τι ενωειs?
    Δεν εξηγησες την φιλοσοφια του αυτοματισμου και κανω εικασιες.εννοω οτι οποιαδηποτε ωρα της ημερας το ζνχ θα ειναι ζεστο.η εχει καποιο διακοπτη και το αναβει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    οχι χωριs διακοπτη απλα ζεστενειs to boiler μεχρι 40 βαθμουs με οτι εφεδρικη πηγη εχειs(καυστηρα γκαζιου πετρελεου κοκ)ετσι εχειs παντα ΖΝΧ μπωρει να εχει συννεφια για μερεs η καταναλωθηκε ολο το ζν το βραδι το πρωι πρεπει να εχειs παλι ζεστο νερο αυτη η διαδικασια δεν σταματα .τα πανελ τα ενεργοποιω οταν εχουν 55 c εκει αρχιζω το κυκλοφοριτη και την η/β να κανουν παιγνiδι στο μποιλερ που οταν εχει ηλιοφανεια ανεβαινει 70-75-80 βαθμουs.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Το μαγαζί που αγόρασα τον ηλιακό, ο υδραυλικός και ο μηχανολόγος που μου έβγαλε τις θερμίδες για το σπίτι υπολόγισαν τις θερμίδες του ηλιακού( τριπλής) από 2500-3000. δεν ξερώ αν υπάρχει τρόπος η μου το είπαν εμπειρικά.

    Ο ηλιακός έχει συλλέκτες 4τμ επιλεκτικό , δεν έχει χρειαστεί ποτέ να ανοίξω την αντίσταση αλλά πιστεύω ότι θέλει πάνω από 1 ώρα για να ζεστάνει 200λιτρα.
    ο χρόνος τα 15 λεπτά για να ζεστάνει ο καυστήρας τον ηλιακό μου φαίνονται πολύ λίγα.
    Ο καυστήρας αυτό τον χρόνο χρειάζεται για να ζεστάνει το νερό του λέβητα στους 75 ποσό μάλλον και του ηλιακού.

    Εγώ έχω άλλο θέμα ο υδραυλικός έχει κάνει τον ηλιακό να είναι το by pass του συστήματος . πριν την ηλεκτροβανα του σπιτιού είναι η γραμμή του ηλιακού με αποτέλεσμα το νερό να πηγαίνει στον ηλιακό θέλω δεν θέλω . συμφωνούσε μαζί του και ο καυστηριατζης ότι είναι το σωστό.
    Το θέμα είναι ότι τις ηλιόλουστες μέρες έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται ο καυστήρας να ζεσταίνει τον ηλιακό και καιω αυτές τις 3000 θερμιδες χωρις λογο συν του ότι το ωερο του ηλιακου εχει θερμοκρασία πάνω από 60 βαθμούς που είναι η θερμοκρασία εκκίνησης του κυκλοφορητη και για να μην (παγωνει) το νερό του ηλιακού από τον λέβητα δεν μπορώ να χαμηλώσω άλλο την θερμοκρασία εκκίνησης του κυκλοφοριτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι χωριs διακοπτη απλα ζεστενειs to boiler μεχρι 40 βαθμουs με οτι εφεδρικη πηγη εχειs(καυστηρα γκαζιου πετρελεου κοκ)ετσι εχειs παντα ΖΝΧ μπωρει να εχει συννεφια για μερεs η καταναλωθηκε ολο το ζν το βραδι το πρωι πρεπει να εχειs παλι ζεστο νερο αυτη η διαδικασια δεν σταματα .τα πανελ τα ενεργοποιω οταν εχουν 55 c εκει αρχιζω το κυκλοφοριτη και την η/β να κανουν παιγνiδι στο μποιλερ που οταν εχει ηλιοφανεια ανεβαινει 70-75-80 βαθμουs.
    Α το μποιλερ ειναι στο υπογειο;εχεις κανει καλο συστηματακι.σιγουρα βεβαια με τις αβαγκες καθε οικογενειας μπορει να γινουν μικροδιορθωσεις με.σκοπο την οικονομια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagroul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μαγαζί που αγόρασα τον ηλιακό, ο υδραυλικός και ο μηχανολόγος που μου έβγαλε τις θερμίδες για το σπίτι υπολόγισαν τις θερμίδες του ηλιακού( τριπλής) από 2500-3000. δεν ξερώ αν υπάρχει τρόπος η μου το είπαν εμπειρικά.

    Ο ηλιακός έχει συλλέκτες 4τμ επιλεκτικό , δεν έχει χρειαστεί ποτέ να ανοίξω την αντίσταση αλλά πιστεύω ότι θέλει πάνω από 1 ώρα για να ζεστάνει 200λιτρα.
    ο χρόνος τα 15 λεπτά για να ζεστάνει ο καυστήρας τον ηλιακό μου φαίνονται πολύ λίγα.
    Ο καυστήρας αυτό τον χρόνο χρειάζεται για να ζεστάνει το νερό του λέβητα στους 75 ποσό μάλλον και του ηλιακού.

    Εγώ έχω άλλο θέμα ο υδραυλικός έχει κάνει τον ηλιακό να είναι το by pass του συστήματος . πριν την ηλεκτροβανα του σπιτιού είναι η γραμμή του ηλιακού με αποτέλεσμα το νερό να πηγαίνει στον ηλιακό θέλω δεν θέλω . συμφωνούσε μαζί του και ο καυστηριατζης ότι είναι το σωστό.
    Το θέμα είναι ότι τις ηλιόλουστες μέρες έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται ο καυστήρας να ζεσταίνει τον ηλιακό και καιω αυτές τις 3000 θερμιδες χωρις λογο συν του ότι το ωερο του ηλιακου εχει θερμοκρασία πάνω από 60 βαθμούς που είναι η θερμοκρασία εκκίνησης του κυκλοφορητη και για να μην (παγωνει) το νερό του ηλιακού από τον λέβητα δεν μπορώ να χαμηλώσω άλλο την θερμοκρασία εκκίνησης του κυκλοφοριτή.
    Οι θερμιδες βγαινουν με.βαση την επιφανεια που εχει η αντισταση μποιλερ και η ΔΘ μεταξυ τους.
    Εχεις δικιο σε αυτο .αυτο το καναν για αποθερμναση και οντως το θεωρω σπαταλη οταν δεν το χρειαζεσαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    εγώ βλέπω και ένα άλλο πρόβλημα χασούρας στην απλή εφαρμογή. το βράδυ ας πούμε έχουμε ζεστάνει τον ηλιακό ξοδεύοντας πετρέλαιο αλλά δεν το χρησιμοποιήσαμε με αποτέλεσμα την άλλη μέρα που θα βγει ο ήλιος να μην έχουμε εκμεταλλευτεί την δωρεάν ενέργεια με αποτέλεσμα χάσαμε το τσάμπα και ξοδευτήκαμε. αντίστοιχα μπορεί να ανάψαμε το πρωί τα καλοριφέρ και μετά από 2 ώρες βγήκε ο ήλιος. πάλι χάσαμε το τσάμπα και ξοδευτήκαμε.
    τελικά το ποιό οικονομικό βλέπω αυτό που είπε κάποιος παραπάνω. να πάρεις ότι έχει ο ηλιακός και να το περνάς τότε από θέρμανση ώστε να ξοδεύεις μόνο για όση του λείπει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ βλέπω και ένα άλλο πρόβλημα χασούρας στην απλή εφαρμογή. το βράδυ ας πούμε έχουμε ζεστάνει τον ηλιακό ξοδεύοντας πετρέλαιο αλλά δεν το χρησιμοποιήσαμε με αποτέλεσμα την άλλη μέρα που θα βγει ο ήλιος να μην έχουμε εκμεταλλευτεί την δωρεάν ενέργεια με αποτέλεσμα χάσαμε το τσάμπα και ξοδευτήκαμε. αντίστοιχα μπορεί να ανάψαμε το πρωί τα καλοριφέρ και μετά από 2 ώρες βγήκε ο ήλιος. πάλι χάσαμε το τσάμπα και ξοδευτήκαμε.
    τελικά το ποιό οικονομικό βλέπω αυτό που είπε κάποιος παραπάνω. να πάρεις ότι έχει ο ηλιακός και να το περνάς τότε από θέρμανση ώστε να ξοδεύεις μόνο για όση του λείπει.
    Γιαννη ετσι ειναι.Αυτο που λες ειναι το ιδανικο ,ενας τααχυθερμαντηρας θα καταναλωσει μονο οσο ενεργεια χρησιμοποιησεις σε ζεστο νερο σε αντιθεση με ολα τα αλλα συστηματα.Αυτο παλι λεω εξαρταται απο τις αναγκες καθε οικογενειας.Ας πουμε η δικια μου και την 1τ δεξαμενη πετρελαιου να τους βαλεις παλι δεν φτανει οποτε μικρο το κακο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη μου, όταν έχεις ζεστό νερό από τον ήλιο δεν καταναλώνει 3000 θερμίδες απο το πετρέλαιο !!! Απλά θα έχεις μια μικρή απώλεια στις σωληνώσεις !!!! Αυτό και μόνο αυτό !!!
    Θεωρητικά και μόνο : αν έχει ο ηλιακός πιο ζεστό νερό από την θέρμανση θα του προσφέρει κιόλας !!!! Έτσι για να μην μπερδευόμαστε !

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 09:25
  2. ηλιακος κλιματισμος
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 01:16
  3. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 08:26
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 20:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας