Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Οι Διαβιβάσεις μας (1900-1950) & το Έπος του 40

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή Οι Διαβιβάσεις μας (1900-1950) & το Έπος του 40




    Οι Διαβιβάσεις μας (1900-1950) και το Έπος του 40



    Πρόλογος



    Γνώρισα το μεγαλύτερο μέρος του μεταπολεμικού στρατιωτικού υλικού, εργαζόμενος στις επισκευές ασύρματων Θα ήθελα να κάνω μια αναδρομή, ξεκινώντας από τις αρχές του εικοστού αιώνα και να παρουσιάσω τις συσκευές ασυρμάτων και την ιστορία τους ,που έχουν ταυτοποιηθεί και έχουν χρησιμοποιηθεί στον Ελληνικό χώρο , μέχρι σε αυτές που παραλήφθηκαν το 1950

    Ο αρχικός στόχος ήταν βεβαίως να δειχθούν οι συσκευές ,όμως κάτι τετοιο θα ηταν ελλιπές χωρις ιστορικά στοιχεία. Ετσι αποφάσισα σε αυτό εδω το βιβλίο , να δούμε την εξέλιξη των επικοινωνιών του Ε.Σ γενικά , παράλληλα με τα ιστορικά δρώμενα που θεώρησα σημαντικά

    Βέβαια ιστορικός εγώ δεν είμαι, ώστε να έχω σχηματίσει επί των θεμάτων προσωπική άποψη , γι' αυτό οι πήγες που θα χρησιμοποιήσω είναι έγκυρα διασταυρωμένες . Όμως ακόμα και αυτό μπορεί να είναι εσφαλμένο, εάν έχουν προστεθεί στοχευμένης κατεύθυνσης πληροφορίες . Δεν είναι ψέμα να λες κάτι το μη αληθές, αλλά έχει την ιδία βαρύτητα και να αποκρύπτεις άλλες αλήθειες .


    DSC_0267.jpg










    Εξομολόγηση


    Το βιβλίο χρειάστηκα να το συντάξω μόνο ένα μήνα ,αλλά είναι αποτέλεσμα ενός έργου που ξεκίνησε εδώ πριν τέσσερα χρόνια, με το θέμα
    Ασύρματοι του Ελληνικού στρατού.
    Όταν το ξεκίνησα δεν υπήρχαν πουθενά άλλες πληροφορίες, στηρίχθηκα σε αυτά που ήξερα, σε αυτά που είχα ακούσει από παλαιότερους ,σε μια εικόνα, η κάτι που ξύπναγε ένα αίσθημα υπάρξεως και τελικά όλα έχουν βγει μέχρι τώρα αληθή .
    Ξεκίνησα δειλά, με πολλά λάθη, συντακτικά και ορθογραφικά, καθότι οι γραμματικές μου γνώσεις είναι μόνο της τρίτης γυμνάσιου .Στην διάρκεια αυτού του έργου έγινα καλύτερος και τώρα απλώς υποφερτός

    Με τον καιρό βρήκα και τον Στέλιο Βεη , άτομο που είχε περάσει από διπλά μου και που αυτός είχε αναδείξει την αγάπη του σε αυτά στο φόρουμ 4Χ4 . Πέρυσι που ξεκίνησε στο facebook η σελίδα Μουσείο και η ιστορία των διαβιβάσεων και τον Χρήστο Νοταρίδη , που και εκεί συμμετέχω και μου έχει δώσει πολλές πληροφορίες και το σημαντικότερο άμορφες εικόνες

    Τέλος πολλοί μου μιλούν για οικονομική εκμετάλλευση, όμως δεν το αποφασίζω , γιατί ποτέ δεν θα είχαν γίνει όλα αυτά, εάν δεν υπήρχε αυτή η παρέα . Στο κάτω κάτω και εγώ κάπου τα βρίσκω, κάποιος άλλος κάθεται και τα γράφει





    25 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 28-11-14 στις 21:54

  2. 28 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (30-11-14), Β52 (29-11-14), Ακρίτας (29-11-14), angel_grig (28-11-14), betacord85 (30-11-14), Brown Fox (29-11-14), CYBERNETICS (30-11-14), Dragonborn (28-11-14), ezizu (29-11-14), georgegr (29-11-14), geostrom (29-11-14), gxry (29-11-14), jimnaf (28-11-14), lepouras (29-11-14), matthew (28-11-14), moutoulos (30-11-14), nikknikk4 (28-11-14), sakisr (30-11-14), SRF (29-11-14), steliosb (28-11-14), SV1JRT (29-11-14), SV2HIA (28-11-14), tasos987 (28-11-14), Thansavv (28-11-14), TSAKALI (29-11-14), ultra (29-11-14), xlife (28-11-14), xsterg (30-11-14)

  3. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Εξαιρετική Δουλειά!!! ΜΠΡΑΒΟ!!! ΜΠΡΑΒΟ!!! ΜΠΡΑΒΟ!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (28-11-14)

  5. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Διαβιβάσεις μας (1900-1950) και το Έπος του 40



    Πρόλογος



    Γνώρισα το μεγαλύτερο μέρος του μεταπολεμικού στρατιωτικού υλικού, εργαζόμενος στις επισκευές ασύρματων Θα ήθελα να κάνω μια αναδρομή, ξεκινώντας από τις αρχές του εικοστού αιώνα και να παρουσιάσω τις συσκευές ασυρμάτων και την ιστορία τους ,που έχουν ταυτοποιηθεί και έχουν χρησιμοποιηθεί στον Ελληνικό χώρο , μέχρι σε αυτές που παραλήφθηκαν το 1950

    Ο αρχικός στόχος ήταν βεβαίως να δειχθούν οι συσκευές ,όμως κάτι τετοιο θα ηταν ελλιπές χωρις ιστορικά στοιχεία. Ετσι αποφάσισα σε αυτό εδω το βιβλίο , να δούμε την εξέλιξη των επικοινωνιών του Ε.Σ γενικά , παράλληλα με τα ιστορικά δρώμενα που θεώρησα σημαντικά

    Βέβαια ιστορικός εγώ δεν είμαι, ώστε να έχω σχηματίσει επί των θεμάτων προσωπική άποψη , γι' αυτό οι πήγες που θα χρησιμοποιήσω είναι έγκυρα διασταυρωμένες . Όμως ακόμα και αυτό μπορεί να είναι εσφαλμένο, εάν έχουν προστεθεί στοχευμένης κατεύθυνσης πληροφορίες . Δεν είναι ψέμα να λες κάτι το μη αληθές, αλλά έχει την ιδία βαρύτητα και να αποκρύπτεις άλλες αλήθειες .


    DSC_0267.jpg










    Εξομολόγηση


    Το βιβλίο χρειάστηκα να το συντάξω μόνο ένα μήνα ,αλλά είναι αποτέλεσμα ενός έργου που ξεκίνησε εδώ πριν τέσσερα χρόνια, με το θέμα
    Ασύρματοι του Ελληνικού στρατού.
    Όταν το ξεκίνησα δεν υπήρχαν πουθενά άλλες πληροφορίες, στηρίχθηκα σε αυτά που ήξερα, σε αυτά που είχα ακούσει από παλαιότερους ,σε μια εικόνα, η κάτι που ξύπναγε ένα αίσθημα υπάρξεως και τελικά όλα έχουν βγει μέχρι τώρα αληθή .
    Ξεκίνησα δειλά, με πολλά λάθη, συντακτικά και ορθογραφικά, καθότι οι γραμματικές μου γνώσεις είναι μόνο της τρίτης γυμνάσιου .Στην διάρκεια αυτού του έργου έγινα καλύτερος και τώρα απλώς υποφερτός

    Με τον καιρό βρήκα και τον Στέλιο Βεη , άτομο που είχε περάσει από διπλά μου και που αυτός είχε αναδείξει την αγάπη του σε αυτά στο φόρουμ 4Χ4 . Πέρυσι που ξεκίνησε στο facebook η σελίδα Μουσείο και η ιστορία των διαβιβάσεων και τον Χρήστο Νοταρίδη , που και εκεί συμμετέχω και μου έχει δώσει πολλές πληροφορίες και το σημαντικότερο άμορφες εικόνες

    Τέλος πολλοί μου μιλούν για οικονομική εκμετάλλευση, όμως δεν το αποφασίζω , γιατί ποτέ δεν θα είχαν γίνει όλα αυτά, εάν δεν υπήρχε αυτή η παρέα . Στο κάτω κάτω και εγώ κάπου τα βρίσκω, κάποιος άλλος κάθεται και τα γράφει

    δεν διάβασα ακομα to βιβλίο συγχαρητήρια για αυτό που έγραψες

    2 Not allowed! Not allowed!
    ...

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikknikk4 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (29-11-14)

  7. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Δυτική Ελλάδα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή δουλειά από έναν ''ερασιτέχνη'' ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κάνε πως κατάλαβες για νη μη σε καταλάβουν ότι δε κατάλαβες!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Β52 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (29-11-14)

  9. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Συγχαρητηρια και απο μενα.
    Ειδικα η παραπομπη στην σελιδα στο facebook με γυρισε καποια χρονια πισω , οταν παρουσιαστικα στο ΚΕΔΒ (250 σειρα). Ο Νοταριδης ηταν δοιηκητης στο 482ΤΔΒ που μετατεθηκα μετα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ggr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (29-11-14)

  11. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη geostrom
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    συγχαρητήρια και από αλλον ένα διαβιβαστή 218 σειρα χειριστής μέσον ηλεκτρονικού πολέμου ( Χ.Μ.Η.Π.)

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον geostrom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (29-11-14)

  13. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ όλους σας



    Με αφορμή το μήνυμα του ΓΙΩΡΓΟΥ ένα ακόμα σχόλιο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητηρια και απο μενα.
    Ειδικα η παραπομπη στην σελιδα στο facebook με γυρισε καποια χρονια πισω , οταν παρουσιαστικα στο ΚΕΔΒ (250 σειρα). Ο Νοταριδης ηταν δοιηκητης στο 482ΤΔΒ που μετατεθηκα μετα.


    Ναι ο Κύριος Νοταρίδης ήταν διοικητής του 482ΤΔΒ το 1997 νομίζω .Τον γνώρισα πέρυσι σε μια επίσκεψη στο μουσείο του ΚΕΔ (ΧΑΙΔΑΡΙ)
    Σε κάθε υπηρεσία υπήρξαν άνθρωποι που έκαναν περισσότερα από αυτά που ήταν υποχρεωμένοι , γιατί αγάπησαν το αντικείμενο Δύσκολη ειδικότητα οι διαβιβάσεις, για να επιτύχεις χρειάζονται όχι μόνο ικανότητες και θυσίες, άλλα και να προσπαθείς να ακολουθείς συνεχώς την εξέλιξη .
    Να αναφέρω επίσης το όνομα του πρώην διοικητή του ΚΕΔ τον Ταξίαρχο κύριο Κουτρουμάνη, που η δραστηριότητα του σίγουρα δεν περνάει ασχολίαστη . Υποδέχθηκε εμένα ένα απλό πολίτη στο γραφείο του, λες και ήμουν ισάξιο μέλος

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 29-11-14 στις 20:55

  14. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη το ξεφύλλισα λίγο και θα το διαβάσω με την ησυχία μου αργότερα. Μια και είδα ότι αναφέρεσαι και στους κατασκοπευτικούς ασυρμάτους, θα ήταν πιο ολοκληρωμένη η παρουσίαση αν αναφερόσουν και στους ασυρμάτους του δικτύου "Κόκκινη Προβιά". Σου ανεβάζω μια εικόνα.


    Πηγή: HOTDOC, τεύχος 58, Αυγούστου 2014, σελίδα 32.

    Δες και εδώ: http://www.militaryradio.com/spyradio/rs511.html

    1 Not allowed! Not allowed!

  15. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη το ξεφύλλισα λίγο και θα το διαβάσω με την ησυχία μου αργότερα. Μια και είδα ότι αναφέρεσαι και στους κατασκοπευτικούς ασυρμάτους, θα ήταν πιο ολοκληρωμένη η παρουσίαση αν αναφερόσουν και στους ασυρμάτους του δικτύου "Κόκκινη Προβιά". Σου ανεβάζω μια εικόνα.
    Γιαννη αυτά είναι μεταγενέστερα και για τα οποία δεν υπάρχουν πληροφορίες και βεβαία είναι εκτός της ενότητας του θέματος αυτού . Δεν αμφιβάλω για αυτά που αναφέρει η παραπομπή σου ,αλλά ήταν αυτό την δεκαετία του 60 που η τεχνολογία έδινε άλλες δυνατότητες

    Για τους κατασκοπευτικούς που γνώρισα έχω μιλήσει εδώ στο άλλο θέμα Spy radio and British Paraset

    Σημαντικη στο θεμα που ανάρτησα ήταν και η πληροφορία για τους τότε κατασκοπευτικούς που παραχώρησαν οι αγγλοι στην διάρκεια της κατοχής 41-44 ,αλλά και σημαντικότερη η ανάκληση τους

    Αυτο που ακόμα δεν έχω μάθει ήταν η βοήθεια των Αγγλων το διάστημα 1944-1947 Μπορεί να μην υπάρχουν και καταγεγραμμένα στοιχεία, γιατί υπήρξε και πολύ μεγάλη ποσότητα ασυρμάτων από λάφυρα του δημοκρατικού στρατού

    Γνωρίζω όμως έναν Αγγλο τον κύριο parousis που συμμετέχει σε Ελληνικό σιτε στο FB WWII Vehicles in Greece που έχει πρόσβαση και σε αρχεία δικά τους. Αυτός μου έδωσε και την πληροφορία για τους τότε κατασκοπευτικούς Θα τον ρωτήσω. Ίσως τελικά μάθουμε τι περίπου μας είχαν χορηγήσει.

    MKiii British spy radio WW2

    10488140_881629475199108_8920060458417612081_n.jpg

    2 Not allowed! Not allowed!

  16. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη geronimo
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    ξάνθη
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ, και πάλι έγραψες!!!!!!!!!!!!!!!,,,,Διαβιβαστής 204 σειρά ΚΕΔΒ Χαιδάρι...

    1 Not allowed! Not allowed!

  17. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον geronimo για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (30-11-14)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 897
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 20:43
  2. Ταινίες που μας άρεσαν
    By spyropap in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-15, 13:01
  3. Πρόβλημα με link c&a 10W στους 1950
    By tzovani in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 13:40
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-09, 00:13
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-08, 21:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας