Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Ραδιοερασιτεχνικός Ρατσισμός ή όχι;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή Ραδιοερασιτεχνικός Ρατσισμός ή όχι;

    Πρόσφατα αποφάσισα να αποκτήσω το πτυχίο του ραδιοερασιτέχνη ώστε η ενασχόλησή μου με τον ραδιοερασιτεχνισμό στο μέλλον και η αγάπη μου για το χόμπι να έχει νόμιμο χαρακτήρα. Να ανοίξω μια παρένθεση εδώ και να πω ότι δεν είμαι άσχετος με τα ηλεκτρονικά αλλά δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά.
    Έριξα μια ματιά λοιπόν στα ερωτηματολόγια των δυο κατηγοριών και αποφάσισα να δώσω εξετάσεις για την απόκτηση του πτυχίου εισαγωγικού επιπέδου(SY) αφενός γιατί δεν υπήρξε αρκετός χρόνος για την προετοιμασία για την κατηγορία SV αλλά και αφετέρου γιατί έπρεπε να φρεσκάρω πρώτα κάποιες γνώσεις και δεν ήθελα να μάθω τις απαντήσεις παπαγαλιστί
    Επειδή θέλω να είμαι σε όλα νομοταγής και ενημερωμένος ανέτρεξα στους νόμους και διάβασα την τελευταία Υπουργική απόφαση 38200/1136/2-9-2011 σύμφωνα με την οποία η επιτρεπόμενη μέγιστη ισχύς για τους νεοεισερχόμενους είναι 10watt
    και το μέγιστο επιτρεπόμενο κέρδος της κεραίας 3dbi.
    Εδώ θέλω να ρωτήσω τους αρμόδιους αλλά και τις ενώσεις ραδιοερασιτεχνών που εκπροσωπούν και τους SY με 10watt
    και 3 dbi κέρδος κεραίας που θα ακουστώ;
    Εάν υπολογίσω τις απώλειες της γραμμής μεταφοράς,τις απώλειες των συνδέσμων και το ότι πρακτικά δεν μπορεί να υπάρξει 100% προσαρμογή του πομπού με την κεραία θα ακούγομαι μέχρι τα όρια της γειτονιάς μου. Με ποιόν θα συνομιλήσω;
    Για το θέμα της απολαβής της κεραίας. Η απολαβή ενός απλού διπόλου είναι 6-7dbi. Πως θα μπορέσω εγώ να πειραματιστώ φτιάχνοντας μια j-pole ή μια ground plan αφού δεν θα είμαι συνεπής με το γράμμα του νόμου λαμβάνοντας υπόψιν ότι η απολαβή των εν λόγω κεραιών είναι πάνω από 3dbi?
    Γιατί τα πτυχία εισαγωγικού επιπέδου της Ελλάδας δεν εναρμονίστηκαν με τα αντίστοιχα πτυχία CEPT Novice των Ευρωπαϊκών
    χωρών; Γιατί πρέπει πάντα στη χώρα μας να γκρινιάζουμε για πράγματα αυτονόητα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη performer : 30-11-14 στις 18:35

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Στην ουσία μπορείς να χρησιμοποιείς τα κλασικά ραμπεράκια ή τα κεραιάκια αυτοκινήτου που δεν δίνουν πάνω από 2.15 dbi απολαβή στα VHF. Στα UHF όμως απαγορεύονται του αυτοκινήτου διότι ανεβαίνει η απολαβή.

    Με λίγα λόγια μπορείς να είσαι ένας νόμιμος ραδιοακροατής κάνοντας και χρήση φορητών ή mobile χωρίς να ξεπερνάς την επιτρεπόμενη ισχύ (και με τις κεραίες που ανέφερα πιο πάνω) και έχοντας και κάποιες επιλογές όσον αφορά τα βραχέα.

    Να πας μια βόλτα από το σωματείο σου αν ασχολείσαι και να τους ρωτήσεις τι κάνουν αυτοί και πως συνεργάζονται όλα τα σωματεία προς την όποια κατεύθηνση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ουσία μπορείς να χρησιμοποιείς τα κλασικά ραμπεράκια ή τα κεραιάκια αυτοκινήτου που δεν δίνουν πάνω από 2.15 dbi απολαβή.
    Μπορείς να είσαι ένας νόμιμος ραδιοακροατής κάνοντας και χρήση φορητών ή mobile χωρίς να ξεπερνάς την επιτρεπόμενη ισχύ και έχοντας και κάποιες επιλογές όσον αφορά τα βραχέα.

    Να πας μια βόλτα από το σωματείο σου αν ασχολείσαι και να τους ρωτήσεις τι κάνουν αυτοί και πως συνεργάζονται όλα τα σωματεία προς την όποια κατεύθηνση.
    Φίλε μου σε ένωση δεν είμαι γραμμένος και ούτε πρόκειται να εγγραφώ.Τι να το κάνω να είμαι μόνο ραδιοακροατής;Γιατί να μπω σε όλη αυτή την διαδικασία;
    Όσο για την κεραία το θέμα δεν είναι ποια θα βάλω αλλά να μου δίνει και κάποια απολαβή για να μπορώ να ακουστώ και παρακάτω
    Ποιος είναι ο λόγος ύπαρξης της κατηγορίας αυτής εάν δεν σου δίνει και κάποια κίνητρα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Κοίτα Βασίλη, αντί να παραπονιέσαι για το ισχύον νομικό πλαίσιο και να εύχεσαι να αλλάξει, κάτσε μια και καλή και διάβασε την ύλη κατηγορίας 1 και έληξε το πράγμα. Μου πήρε 10 μέρες διάβασμα, έχοντας την ίδια σχέση με τα ηλεκτρονικά όπως και εσύ. Αφού έχεις ένα υπόβαθρο θα τα καταφέρεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα Βασίλη, αντί να παραπονιέσαι για το ισχύον νομικό πλαίσιο και να εύχεσαι να αλλάξει, κάτσε μια και καλή και διάβασε την ύλη κατηγορίας 1 και έληξε το πράγμα. Μου πήρε 10 μέρες διάβασμα, έχοντας την ίδια σχέση με τα ηλεκτρονικά όπως και εσύ. Αφού έχεις ένα υπόβαθρο θα τα καταφέρεις.
    Φίλε Γιάννη σ αυτό μπορεί να έχεις δίκαιο. Αν ήξερα από την αρχή ότι η κατηγορία εισαγωγικού επιπέδου έχει πολύ λίγα δικαιώματα (σχεδόν μηδαμινά)θα το έκανα .Όμως τώρα δεν προλαβαίνω. Την Τετάρτη γίνονται οι εξετάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Δεν πειράζει. Και εγώ στην αρχή έβγαλα την SY και μετά έναν χρόνο έβγαλα την SV. Πήγα στην SY αρχικά γιατί ήθελα να έχω τα φορητά νόμιμα. Στην πορεία που αποφάσισα να στήσω βάση και να ασχοληθώ με τα βραχέα, πήγα στην SV. Θα έχεις χρόνο μπροστά σου να κατανοήσεις και την ύλη καλύτερα και στο εξάμηνο ξαναδίνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πειράζει. Και εγώ στην αρχή έβγαλα την SY και μετά έναν χρόνο έβγαλα την SV. Πήγα στην SY αρχικά γιατί ήθελα να έχω τα φορητά νόμιμα. Στην πορεία που αποφάσισα να στήσω βάση και να ασχοληθώ με τα βραχέα, πήγα στην SV. Θα έχεις χρόνο μπροστά σου να κατανοήσεις και την ύλη καλύτερα και στο εξάμηνο ξαναδίνεις.
    Έχεις απόλυτο δίκιο και ίσως έτσι να πράξω και εγώ εάν δεν συχαθώ κάποια πράγματα.Έχω ακούσει ότι κάποιοι της κατηγορίας SV σνομπάρουν τους συναδέλφους τους SY θεωρώντας τους άσχετους και δεν καταδέχονται καν να επικοινωνίσουν μαζί τους και ότι υπάρχουν και κλίκες, παρεούλες
    Πάντως ο λόγος που ξεκίνησα να κάνω αυτά τα παράπονα είναι το γεγονός ότι όταν έγινε η τροποποίηση της 6800/763/9-12-2002 με την 38200/1136/2-9-2011 και ακολούθως μια τροποποίηση επ αυτής με την 10800/310/4-3-2013 έγιναν κάποιες διαβουλεύσεις αλλά δεν κλήθηκαν να συμμετάσχουν και εκπρόσωποι της κατηγορίας SY παρά μόνο της SV που εκπροσωπούνταν από ραδιοερασιτεχνικές ενώσεις με αποτέλεσμα όπως ήταν φυσικό αυτοί να υπερασπιστούν μόνο για τα δικά τους συμφέροντα και οι της μικρής κατηγορίας να μείνουν χωρίς ουσιαστικά δικαιώματα. Τι να το κάνω εάν εκχωρήθηκαν κάποιες παραπάνω υποζώνες στους SY όταν τους υποβίβασαν το δικαίωμα να εκπέμπουν από τα 50w στα 10w
    Μπορεί κάποιοι να ισχυριστούν ότι έτσι έπρεπε να γίνει γιατί το γνωστικό επίπεδο είναι διαφορετικό. Ναι. Δεν το αμφισβητώ. Υπάρχουν φίλοι SV που έχουν επιστημονική κατάρτηση και με μεγάλη εμπειρία.Υπάρχουν όμως και κάποιοι άλλοι SV ( και το λέω από προσωπική γνώση) που δεν ξέρουν ούτε τον νόμο του Ohm. Επομένως θέλω να πω ότι το πρόθεμα SV ή SY δεν μπορεί και δεν πρέπει να καθορίζει πάντα το γνωστικό επίπεδο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη performer : 30-11-14 στις 17:47

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Μιας κι εγω ειχα μια μικρη ενασχοληση με ραδιοερασιτεχνισμο επιβεβαιωνω τα λογια του Βασιλη για μερικους κάτοχους διπλωματων SV που δεν ξερουν καν τον νομο του ohm! Και μαλιστα οχι μονο ειναι Ασχετοι με (Α κεφαλαιο) αλλα σου βγιενουν και απο πανω, γενικα χωρις να θελω να προσβαλω ΚΑΝΕΝΑΝ εχω ακουσει κατι μπαρουφες που δεν λεγονται. Και δεν μιλαω για τπτ που θελει γνωσεις και @@ για να τα ξερεις ενοω απλα πραματα οπως πχ απλες καλωδιωσεις κτλπ. Και νταξει εμενα δεν με ενοχλει καθολου και εγω δεν εχω ιδεα σε αλλα πραματα αλλα δεν βγιενω απο πανω να κανω τον εξυπνο. Αυτα και αλλα πολλα με εχουν βαλει σε πολυ μεγαλη σκεψη αν θελω η οχι να αποκτησω οποιοδηποτε διπλωμα.....Δυστηχως αλλα περιμενα και αλλα ειδα(αυτο φυσικα ισχυει και απο την συμπεριφορα μερικων ραδιοερασιτεχνών που το παιζουν οτι ειναι οι μεγιστοι και οτι αλλοι χωρις αυτους δεν υπαρχουν)....

    Αυτα απο μενα, φυσικα επειδη δεν θελω να θειξω κανεναν εχω γνωρισει και ατομα τα οποια ειναι Κομπλε (με Κ κεφαλαιο :P) και με γνωσεις και χωρις παραξενιες, και πολυ καλοι ανθρωποι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από performer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα αποφάσισα να αποκτήσω το πτυχίο του ραδιοερασιτέχνη ώστε η ενασχόλησή μου και η αγάπη μου για το χόμπι
    να έχει νόμιμο χαρακτήρα.
    Αν το hobby ειναι η Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη (ραδιοερασιτεχνισμός λαϊκά) δεν μπορείς να ασχοληθείς μαζί του παράνομα. Είτε εισαι ραδιοερασιτέχνης και λειτουργείς σύμφωνα με τους νόμους και τους κανόνες που τον διέπουν, είτε κάνεις αλλα πράγματα. Αλλού και με άλλους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από performer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θέλω να ρωτήσω τους αρμόδιους αλλά και τις ενώσεις ραδιοερασιτεχνών που εκπροσωπούν και τους SY με 10watt
    και 3 dbi κέρδος κεραίας που θα ακουστώ;
    7,1-7,2 MHz, 14,25-14,35 MHz, 21-21,45 MHz, 28-29,7 MHz, 144-146 MHz, 430-440 MHz

    Σχεδόν παντού. Σε κάποιες απο αυτές τις συχνότητες ενίοτε χρησιμοποιώ 10-15-20W και μπορώ να σου πω πως ακούγομαι και εκτός Ευρώπης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το hobby ειναι η Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνη (ραδιοερασιτεχνισμός λαϊκά) δεν μπορείς να ασχοληθείς μαζί του παράνομα. Είτε εισαι ραδιοερασιτέχνης και λειτουργείς σύμφωνα με τους νόμους και τους κανόνες που τον διέπουν, είτε κάνεις αλλα πράγματα. Αλλού και με άλλους.



    7,1-7,2 MHz, 14,25-14,35 MHz, 21-21,45 MHz, 28-29,7 MHz, 144-146 MHz, 430-440 MHz

    Σχεδόν παντού. Σε κάποιες απο αυτές τις συχνότητες ενίοτε χρησιμοποιώ 10-15-20W και μπορώ να σου πω πως ακούγομαι και εκτός Ευρώπης.
    Με κεραία απολαβής 3dbi? Τα 15 και τα 20 w τα ξεχνάμε για τους SY. Όταν ανέφερα για την αγάπη μου για το χόμπι
    δεν εννοούσα ασφαλώς τον παράνομο ραδιοερασιτεχνισμό αλλά την ενασχόληση μου γενικά με τα ηλεκτρονικά .Ίσως να μη το διατύπωσα σωστά. Ο ραδιοερασιτεχνισμός επειδή με συναρπάσει θέλω να ασχοληθώ νόμιμα γιαυτό και αποφάσισα να μπω στην διαδικασία των εξετάσεων.
    Διακρίνω όμως μια επιθετικότητα στα λεγόμενα σου .Το <<Αλλού και με άλλους >> τι σημαίνει;

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη performer : 30-11-14 στις 17:31

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ζητείται τεχνικός RF
    By SV1EDG in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 23:01
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-16, 10:46
  3. Απλός Ραδιοερασιτεχνικός Πομποδέκτης
    By Ακρίτας in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-16, 19:19
  4. Απλός Ραδιοερασιτεχνικός Δέκτης για τα 80 Μέτρα
    By Ακρίτας in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 18:40
  5. Ανακοινώθηκε ο νέος ραδιοερασιτεχνικός νόμος !
    By aeonios in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-11, 15:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας