Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Βοήθεια με εγκατάσταση ασύρματου θερμοστάτη Riello

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεοδωρίδης
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Βοήθεια με εγκατάσταση ασύρματου θερμοστάτη Riello

    Καλησπέρα σε όλους,
    έχω προμηθευτεί έναν ασύρματο θερμοστάτη της Riello. Τον ίδιο θερμοστάτη έχω και στο εξοχικό και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Ωστόσο εκείνον τον πέρασε θερμαστής και πήρε 30ευρώ για 5 λεπτά υπόθεση. Λέω να δοκιμάσω την τύχη μου μόνος μου αυτή τη φορά.

    Έχουμε και λέμε:
    - Συνδεσμολογία υπάρχοντος θερμοστάτη (Οι επαφές από αριστέρα-> δεξιά 1,3,2,4,5,6) https://www.dropbox.com/s/m6nnaea3jf...%2054.jpg?dl=0
    - Σχέδιο υπάρχοντος θερμοστάτη: https://www.dropbox.com/s/4kv04ffy0p...%2017.jpg?dl=0

    Απόσο καταλαβαίνω από την υπάρχουσα συνδεσμολογία:
    - Στο 1, καλώδιο χρώματος καφέ, έχουμε τη φάση
    - Στο 2, καλώδιο χρώματος πρασινοκίτρινο, έχουμε εντολή
    - Στο 5, καλώδιο χρώματος μπλέ, έχουμε την ουδέτερο
    - Γέφυρα 2-6, καλώδιο πρασινοκίτρινο, για το λαμπάκι του θερμοστάτη.

    Σωστά αυτά?

    Η συνδεσμολογία του ασύρματου, στη σελίδα 5 αυτού: http://www.gpnomikos.gr/ftp/Files/ri...ireless_gr.pdf

    Ο ασύρματος έχει 2 κλεμίτσες:
    - Η μια κλεμίτσα L/N είναι για ιδία τροφοδοσία. Άρα αν οι παραπάνω υποψίες μου σχετικά με τα καλώδια είναι σωστές, τότε στο L βάζω το καφέ και στο N βάζω το μπλέ που στον προηγούμενο θερμοστάτη πήγαινε στην επαφή 2.
    - Η δεύτερη κλεμίτσα, στο σχέδιο I/O, είναι το ρελεδάκι της εντολής. Σε μία από αυτές τις 2 (σε ποιά?) φαντάζομαι μπαίνει το κιτρινοπράσινο καλώδιο, αυτό της εντολής. Στην άλλη επαφή της κλέμας? Υποψιάζομαι πως πρέπει να κάνω γέφυρα από το L προς αυτή?

    Παρακαλώ τα φώτα σας. Υπεύθυνα, μην καρβουνιάσω πρώτα εμένα, μετά το θερμοστάτη και μετά κανα πίνακα αυτονομίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Εγω δεν καταλαβαινω κατι:Αφου ο παλιος θερμοστατης σου εχει καλωδιο,εσυ γιατι πηρες ασυρματο που ειναι ποιο ακριβος;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεοδωρίδης
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    O συγκεκριμένος θερμοστάτης δίνει εντολή σε ένα κύκλωμα που περιλαμβάνει την κουζίνα, μια τραπεζαρία και ένα μεγάλο σαλόνι. Οι δύο τελευταίοι χώροι χρησιμοποιούνται σπάνια πλέον για αυτό και έχουμε τον θερμοστάτη πάντα κλειστό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα στην κουζίνα που μαγειρεύουμε και τρώμε να έχει πολικές αρκούδες. Για αυτό θέλω να τον αντικαταστήσω με έναν ασύρματο που θα έχω στον χώρο της κουζίνας, θα κλείσω στον συλλέκτη τα κυκλώματα που πηγαίνουν στο σαλόνι/τραπεζαρία και θα αφήσω μόνο της κουζίνας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    Η συνδεσμολογία είναι όπως την λες, τώρα η υπευθυνότητα δι' αλληλογραφίας σε τέτοιες εφαρμογές...
    Χωρίς να είμαι του επαγγέλματος, αν η αυτονομία σου δεν έχει θερμιδομετρητές είναι άσκοπο και ζημιογόνο για σένα να κλείσεις τις παροχές σε κάποια σώματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεοδωρίδης
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνδεσμολογία είναι όπως την λες, τώρα η υπευθυνότητα δια αλληλογραφίας σε τέτοιες εφαρμογές...
    Η κλεμίτσα για την εντολή έχει απλά το σύμβολο του διακόπτη πάνω, χωρίς άλλα σύμβολα. Να βάλω αυθαίρετα σε ένα από τις 2 το καλώδιο της εντολής και στο άλλο τη γέφυρα από το L?

    Χωρίς να είμαι του επαγγέλματος, αν η αυτονομία σου δεν έχει θερμιδομετρητές είναι άσκοπο και ζημιογόνο για σένα να κλείσεις τις παροχές σε κάποια σώματα.
    Η θέρμανση είναι ενδοδαπέδια σε μονοκατοικία. Θερμιδομετρητές δεν έχω αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι τα μπετά για να ζεσταθούν, θέλουν μια μέρα τουλάχιστον. Το να γλιτώσω 40τμ παγωμένου μπετού να μου κρυώνουν το νερό στις σερπαντίνες της ενδοδαπέδιας πιστεύω πως είνια μια Χ οικονομία, ίδιως από τη στιγμή που το σαλόνι αυτό κατοικείται μόνο στις γιορτές και στα πανηγύρια. Το σπίτι δηστυχώς χτίστηκε με την χαζή νοοτροπία του "να έχω ένα σαλόνι καλό".

    Εν πάση περιπτώσει, υπάρχει έστω ακόμα κάποιος που να συμφωνεί ότι η συνδεσμολογία αυτή θα δουλέψει σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από attheodo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κλεμίτσα για την εντολή έχει απλά το σύμβολο του διακόπτη πάνω, χωρίς άλλα σύμβολα. Να βάλω αυθαίρετα σε ένα από τις 2 το καλώδιο της εντολής και στο άλλο τη γέφυρα από το L?


    Η θέρμανση είναι ενδοδαπέδια σε μονοκατοικία. Θερμιδομετρητές δεν έχω αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι τα μπετά για να ζεσταθούν, θέλουν μια μέρα τουλάχιστον. Το να γλιτώσω 40τμ παγωμένου μπετού να μου κρυώνουν το νερό στις σερπαντίνες της ενδοδαπέδιας πιστεύω πως είνια μια Χ οικονομία, ίδιως από τη στιγμή που το σαλόνι αυτό κατοικείται μόνο στις γιορτές και στα πανηγύρια. Το σπίτι δηστυχώς χτίστηκε με την χαζή νοοτροπία του "να έχω ένα σαλόνι καλό".

    Εν πάση περιπτώσει, υπάρχει έστω ακόμα κάποιος που να συμφωνεί ότι η συνδεσμολογία αυτή θα δουλέψει σωστά?


    Ναι κάνεις γέφυρα με την φάση.

    ΟΚ.
    Ο πίνακας αυτονομίας που αναφέρεις στο πρώτο σου μήνυμα παραπέμπει αλλού γι' αυτό και το σχόλιο μου, άνευ ουσίας πλέον.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 09:08
  2. εγκατάσταση θερμοστάτη Momit Home
    By george1964 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-16, 19:36
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-15, 16:52
  4. Βοήθεια σε εγκατάσταση κεραίας.
    By basilhs26 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-14, 21:40
  5. Εγκατάσταση συναγερμού (βοήθεια)
    By JimKarvo in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-10, 16:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας