Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: Ασύρματο ή καλωδίωση (ιντερνετ) ?

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    την εγκατασταση,επιβλεψει την εχει αναλαβει μια εταιρεια,που εχει και την ευθυνη για το σερβις.αυτη λενε,πως φταει,το καλωδιο,πως περνα απο σωληνες νερου,(σωληνες νερου ,μωνομενες,γιατι εινια για τα a/c,των δωματιων)πως περα διπλα απο καλωδια τηλεφωνου,απο καλωδια μεσης τασης(περσι,λεγαν πως δεν επιειαζεται απο τιποτα το καλώδιο αυτο).
    επιχωρηγηση,δεν δινεται,ουτε περνει,απο καπου.απο αλλο ξενοδοχειο,να ζητηση βοηθεια,ουτε με σφαιρες.''μαλωμενος με ολους ειναι,βοηθεια θα ζητησει?ο καθε οροφος,εχει 9 access point.το παραξενο ειναι πως,ενω εχει 2 μοντεμ,το ενα για τα γραφεια,το αλλο για τους οροφους,οταν εισαι μεσα στο ξενοδοχειο,εχεις σημα,αμα βγεις στην αυλη,χανεται!
    στην Λεμεσο,που ειμαι,3 εταιρειες,ασχολουνται με αυτο το αντικειμενο.
    προβληματα,δεν εχει κανενα αλλο ξενοδοχειο,αλλα μονο αυτο που ειμαι.η βρηκαν,την κοτα,που κανει το χρυσο αυγο,η,δεν ξερουν καλα τη δουλεια τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fm344 Εμφάνιση μηνυμάτων
    την εγκατασταση,επιβλεψει την εχει αναλαβει μια εταιρεια,που εχει και την ευθυνη για το σερβις.αυτη λενε,πως φταει,το καλωδιο,πως περνα απο σωληνες νερου,(σωληνες νερου ,μωνομενες,γιατι εινια για τα a/c,των δωματιων)πως περα διπλα απο καλωδια τηλεφωνου,απο καλωδια μεσης τασης(περσι,λεγαν πως δεν επιειαζεται απο τιποτα το καλώδιο αυτο).
    επιχωρηγηση,δεν δινεται,ουτε περνει,απο καπου.απο αλλο ξενοδοχειο,να ζητηση βοηθεια,ουτε με σφαιρες.''μαλωμενος με ολους ειναι,βοηθεια θα ζητησει?ο καθε οροφος,εχει 9 access point.το παραξενο ειναι πως,ενω εχει 2 μοντεμ,το ενα για τα γραφεια,το αλλο για τους οροφους,οταν εισαι μεσα στο ξενοδοχειο,εχεις σημα,αμα βγεις στην αυλη,χανεται!
    στην Λεμεσο,που ειμαι,3 εταιρειες,ασχολουνται με αυτο το αντικειμενο.
    προβληματα,δεν εχει κανενα αλλο ξενοδοχειο,αλλα μονο αυτο που ειμαι.η βρηκαν,την κοτα,που κανει το χρυσο αυγο,η,δεν ξερουν καλα τη δουλεια τους.
    και εξω πως ειναι η συνδεσμολογια?εχει ΑΡ ενσυρματο απο ατο συγκεκριμενο καλωδιο που λες?Με αλλο 1 ΑΡ δεν λυνεται το προβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    δεν ξερω,πως ειναι η συνδεσμολογια,ουτε αν με ενα ακομα ΑΡ μπορει να λυθει το προβλημα.δεν κατεχω,γνωσεις.απλα,ρωταω,να μαθω τι φταιει,τι μπορει,να γινει,αν γινεται κατι,για να ξερω,πιος ξερει,πιος κοροιδευη,πιος τα περνει,χωρις λογο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Φίλε μου ότι σου είπε και ο Ηρακλής #16.

    Εδώ σου γράφω τι βήματα θα έκανα εγώ προσωπικά.
    0) Μέτρηση με ειδικό όργανο τι γραμμή μπορεί να φτάσει στο ξενοδοχείο. Αν έχει θέμα πάμε στο βήμα 7.
    1) Από Internet τι Max γραμμή μπορεί να πάρει από "ΟΤΕ"?
    2) Αν έχει VDSL δεν το συζητάμε βάζει δύο!! 30άρα min.
    3) Αν έχει ADSL δεν το συζητάμε ξέχνα το... για τόσα άτομα θα είναι αντιεπαγγελματικό να τους προσφέρεις σαβούρα ταχύτητα...
    4) Mikrotik με Qos για περιορισμό ταχύτητας στους Clients-Users είναι μονόδρομος. (Σε συμφέρει και οικονομικά).
    5) Ubiquiti σε κάθε όροφο.
    6) Ατόφιο καινούργιο καλώδιο από το καφάο του "OTE".
    7) Αν το Internet είναι Κλάφτα Χαράλαμπε στην περιοχή. Πάμε ταράτσα και πετάμε Κεραία σε κάποιον, στην περιοχή και σε οπτική επαφή για να πάρουμε VDSL.
    Αυτό προϋποθέτει να τον γνωρίζουμε για να μας παρέχει την γραμμή στο σπίτι του για Internet.
    Λεφτά και δουλειά με μελέτη και προϋπολογισμό. Θα τα σκάσει μια φορά αλλά θα κάνει σωστή δουλειά.,

    Δεν υπάρχει δεν μπορώ να φτιάξω το Internet υπάρχει δεν ξέρω και δεν πληρώνω για εξοπλισμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Prezonautis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    fm344 (11-11-15)

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παίζει και ένα ακόμα σενάριο.
    Αν μπορεί να βάλει 2-3 adsl γραμμές, να πάρει ένα Mikrotik και να κάνει Load Balancing Per Connection με Fail Over.
    Δηλαδή να μοιράζετε το bandwidth από τις γραμμές σε κάθε "Connection" και σαφώς θα έχει και QoS.
    Και μπορείς να κάνεις και Port Forwarding δηλαδή τα Port 80 (Sites) να πάνε από την μία γραμμή και όλα τα υπόλοιπα (Skype Viber κ.λ.π) από την άλλη αν είναι φορτωμένες οι γραμμές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Prezonautis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    fm344 (11-11-15)

  8. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    καλα,ολα αυτα,για καπιον,που καταλαβαινει.για μενα ειναι ''κινεζικα''.το αναφερα,και στην αρχη,πως εγω,δεν γνωριζω.απλα τρεχω,να αλλαζω,καθε χρονο τα καλωδια και γελαω,οταν αναφερουν πως δεν εχει ιντερνετ,το ξενοδοχειο,διοτι ,πληρωνουν4 χρονια την ιδια εταιρεια,για να τους παρεχει ιντερνετ και ιντερνετ,δεν εχει.γελαω,γιατι ολοι εινια σχετικοι,μεχρινα αποδειχθει,πως εινια ασχετοι,πιο πλυ και απο εμενα.
    την ορολογια,που αναφερεται,πιο πανω,δεν την ξερω.
    θα ηταν πιο ευκολο για μενα,να μου λεγατε,ενα απλο παραδειγμα,με οσα αναφερεται πιο πανω,για να καταλαβω.ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    πραγματικα λυπαμαι που λογω εταιρειας δεν μπορω να ερθω κυπρο. κανουμε ολη την ωρα δομημενες και δικτυα. αλλα μονο εντος ελλαδος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί απλά δεν αλλάζει την εταιρεία τεχνικής υποστήριξης που τους παρέχει το ίντερνετ (αυτό που δεν έχει ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    TL-R470T+

    4wan σε 1
    μόνο που είναι 100Μ
    αλλά έχει και ένα άλλο μοντέλο που είναι 2wan σε 1 στο 1G


    DSC00697.jpgDSC00681.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλωδίωση rg59 konig
    By vassilios73 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-17, 22:53
  2. Καλωδίωση ενσύρματου συναγερμού
    By vassilios73 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 17:47
  3. Σωστή καλωδίωση δικτύου
    By kavouras5 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-15, 23:02
  4. Καλωδίωση τηλεφώνου
    By pinboy in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-14, 06:59
  5. power over δομημένη καλωδίωση.......
    By JIM_6146B in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-12, 15:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας