Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 66 από 66

Θέμα: Απορία σχετικά με πορτατίφ της ΙΚΕΑ

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    πεσμου μπορεις να ξερεις στα αληθεια? μονο διαισθητικα και με οσες πληροφοριες
    σου κανει το ιδιο το ατομο διαθεσιμες.

    τσπ...εγω ηθελα να υπερασπιστω την αποψη οτι ειναι λαθος να υπαρχει ελλειψη
    ανεκτικοτητας στις "χαζες" ερωτησεις των νεων...εχω πανω απο 10 χρονια εμπειρια
    γενικοτερα με τα φορουμ εγω δει διαφορα πραγματα ν συμβαινουν και θελω να πιστευω....
    οτι ξερω τι λεω!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο καντήλια δεν του ρίξανε .Ολα τα υπόλοιπα τα εισέπραξε μια χαρά .Και αν υποθέσουμε ότι πρόκειται για μικρό σε ηλικία άτομο π.χ. 15 χρονο, τότε τι να πω, λυπάμαι

    Τι να πείτε? Είπατε ήδη... πόσο λυπάστε, που κάποιος ρωτάει πως δουλεύει μιά λάμπα που αναγράφει πάνω της ότι είναι για τα 230V AC στα 230V AC, και δεν του απαντάμε αναλυτικά συγχαίρωντάς τον κιόλας για την πραγματικά εύστοχη απορία του! Το έψαξε λέτε πριν ρωτήσει? Και ΔΕΝ βρήκε τίποτα, εεε? Και "εμείς" οι "κακοί" το αποπήραμε... το παιδί... που ΗΘΕΛΕ... να μαθει... ΝΟΜΙΖΕΤΕ!

    ΕΜΑΘΕ!!! Αυτό είναι σίγουρο... "ΚΑΤΙ" ! Αλλά το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να ασχοληθεί λιγάκι πραγματικά και να μάθει 2 πράγματα παραπάνω ΑΝ έχει τέτοια ΑΓΝΟΙΑ ακόμα! Το καλύτερο? Να μην παίξει με λάμπες 230V AC τουλάχιστον ΠΡΙΝ μάθει τι και πως και γιατί! Ας ξεκινήσει λοιπόν από τα απλά... Λάμπα νήματος, αντίσταση σύρματος και νόμος του Ωμ! Πριν λυπθούμε ΟΛΟΙ γιατί θα του συμβεί κάτι ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟ...
    Από την άλλη... λυπόμαστε ένα ΤΡΟΛΛΕΫ?

    υγ... τέλος πάντων... δικαίωμα καθενός μας να πιστεύει ότι θέλει... Πλέον τρολλάρουμε εμείς μου φαίνεται! Αν ρωτήσει κάτι "σοβαρό" να είστε σίγουροι ότι θα του απαντήσουν πολλοί από εδώ... αυτοί οι ίδιοι δηλαδή "κακοί" ... που τους επικρίνετε κιόλας!

    2 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #62
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να πείτε? Είπατε ήδη... πόσο λυπάστε, που κάποιος ρωτάει πως δουλεύει μιά λάμπα που αναγράφει πάνω της ότι είναι για τα 230V AC στα 230V AC, και δεν του απαντάμε αναλυτικά συγχαίρωντάς τον κιόλας για την πραγματικά εύστοχη απορία του! Το έψαξε λέτε πριν ρωτήσει? Και ΔΕΝ βρήκε τίποτα, εεε? Και "εμείς" οι "κακοί" το αποπήραμε... το παιδί... που ΗΘΕΛΕ... να μαθει... ΝΟΜΙΖΕΤΕ!

    ΕΜΑΘΕ!!! Αυτό είναι σίγουρο... "ΚΑΤΙ" ! Αλλά το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να ασχοληθεί λιγάκι πραγματικά και να μάθει 2 πράγματα παραπάνω ΑΝ έχει τέτοια ΑΓΝΟΙΑ ακόμα! Το καλύτερο? Να μην παίξει με λάμπες 230V AC τουλάχιστον ΠΡΙΝ μάθει τι και πως και γιατί! Ας ξεκινήσει λοιπόν από τα απλά... Λάμπα νήματος, αντίσταση σύρματος και νόμος του Ωμ! Πριν λυπθούμε ΟΛΟΙ γιατί θα του συμβεί κάτι ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΟ...
    Από την άλλη... λυπόμαστε ένα ΤΡΟΛΛΕΫ?

    υγ... τέλος πάντων... δικαίωμα καθενός μας να πιστεύει ότι θέλει... Πλέον τρολλάρουμε εμείς μου φαίνεται! Αν ρωτήσει κάτι "σοβαρό" να είστε σίγουροι ότι θα του απαντήσουν πολλοί από εδώ... αυτοί οι ίδιοι δηλαδή "κακοί" ... που τους επικρίνετε κιόλας!
    Εύστοχος ο σχολιασμός σας έστω και αν δεν συμφωνώ στο σύνολό του. Όποιος βρέθηκε στη θέση του ατόμου αυτού και εισέπραξε ανάλογα σχόλια και χλευασμό και του ΑΡΕΣΕ, έ ,τότε το να το επαναλαμβάνει στους υπόλοιπους .Έχει ένα λόγο , ένα υπόβαθρο μια δικαιολογία !!!!
    Προσωπικα δεν σας αποκάλεσα κακό ούτε εσάς ούτε κανένα μέλος . Αντίθετα σε προηγούμενο σχόλιό μου έγραψα για παρουσία στο παρόν Forum πολύ αξιόλογων Ανθρώπων . Το έχω γράψει και θα το ξαναγράψω .Όταν δεν γνώριζα την τύφλα μου , από ΄δω άντλησα τόση βοήθεια, που είμαι το λιγότερο ευγνώμων απέναντι σε αυτούς που με βοηθήσαν .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ironda19 : 06-12-14 στις 21:40

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    @SRF οκ δεν συμφωνείς...γιατι αρπάζεσαι όμως? επίσεις η άποψη μου δεν νομίζω οτι είναι εντελός
    παράλογη... είναι??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    @SRF οκ δεν συμφωνείς...γιατι αρπάζεσαι όμως? επίσεις η άποψη μου δεν νομίζω οτι είναι εντελός
    παράλογη... είναι??
    Δεν "αρπάζομαι" ! Σας θέτω έναν διαφορετικό προβληματισμό ως προς τι "βοήθεια" και πως την προσφέρει ένα φόρουμ που στο κάτω κα΄τω νομίζω ότι είναι τεχνικού αντικειμένου και προϋποθέτει την ελάχιστη καταννόηση κάποιων έστω στοιχειωδών πραγματων του ηλεκτρισμού για να συμμετέχει και στην πρώτη ερώτησή του κάποιος! Καμμία άποψη δεν είναι παράλογη... αφού όπως λες είναι ΑΠΟΨΗ και εξ' αυτού υποκειμενική θέση! Αντικειμενικά όμως... τι θα απαντούσες εσύ στην ερώτηση του "φίλου" μας τελικά, ως ασχολούμενος, και σε ένα φόρουμ που είναι τεχνικά εξειδικευμένο?
    Αν το δεις αντικειμενικά τότε θα έπρεπε να του αναλύσεις πλήρως την αρχή της θεωρείας του ηλεκτρισμού... μετά να πας σε φυσικές ιδιότητες μετάλλων στον ηλεκτρισμό, κλπ, κλπ, για να φτάσεις να του εξηγήσεις ότι ΝΑΙ υπάρχουν "λάμπες 230V AC" που δεν καίγονται όταν τις τροφοδοτήσεις με ΝΑΙ... 230V AC!

    2 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Αν ο φίλος που άνοιξε το θέμα δέν κάνει πλάκα, μιλάμε για αγνοια επικίνδυνων διαστασεων.

    Θα μπορούσε να βάλει το χέρι του σε κανενα ντουί νομίζοντας οτι έχει χαμηλή τάση και να την ακούσει στερεοφωνικά.

    3 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dog80 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (15-12-14)

  7. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Eγώ προτείνω να κλειδωθεί το θέμα γιατί το κάναμε κορδέλες....και ο φίλος Τρολευ έχει καταφέρει ήδη το σκοπό του.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7

Παρόμοια Θέματα

  1. απορία σχετικά με caddx nx 8
    By panagiotis78 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-14, 18:33
  2. Απορία σχετικά με εξαρτήματα..
    By nikolasr200 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-12, 13:26
  3. Απορία σχετικά με arduino
    By Prithan in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 11:39
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 23:06
  5. Απορία σχετικά με το LM350
    By giannis1986 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-09, 00:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας