Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Φόρτιση μπαταρίας κινητού....

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dr_Giwrgos
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή Φόρτιση μπαταρίας κινητού....

    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα 3 ή 4 pin που έχει μια μπαταρία καθώς και για το εσωτερικό του κινητού
    που εφάπτεται η μπαταρία pin σε pin

    Συγκεκριμένα εγώ έχω αυτή την μπαταρία -ΜΠΑΤΑΡΙΑ-

    Οταν την μετράω με πολύμετρο ένα ειναι "+" δύο είναι "-" και το τέταρτο δεν βγάζει τάση.

    Δηλαδή εννοώ 1pin + 2pin τάση 3.8volt πχ
    1pin + 3pin ταση 3.8volt πχ
    1pin + 4pin 0volt

    Πάιζει ρόλο ίσως πως το ένα "-" είναι για να φορτίζει σε συνδυασμό με το "+" ενώ το δέυτερο "-" σε συνδυασμό με το μοναδικό
    "+" να τροφοδοτεί το κινητό?

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός σε αυτό που θέλω να μάθω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πληροφορήθηκε ο Αριστοτέλης από κάποιον ότι μερικοί τον έβριζαν. Ο φιλόσοφος απάντησε: «Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν».

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Συνήθως το τελευταίο ζευγάρι οδηγεί σέ ένα αισθητήριο θερμοκρασίας μήν υπέρ θερμανθεί η μπαταρία καί σκάσει. Καί ή δική σου λογικά το ίδιο θά είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dr_Giwrgos
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως το τελευταίο ζευγάρι οδηγεί σέ ένα αισθητήριο θερμοκρασίας μήν υπέρ θερμανθεί η μπαταρία καί σκάσει. Καί ή δική σου λογικά το ίδιο θά είναι.

    Δηλαδή όταν εγώ θέλω να φορτίσω μια τέτοια μπαταρία εκτός απο την βάση στο κινητό απλά θα συνδέσω το "+" και ενα απο τα δύο "-"
    με το δίπολο του φορτιστή μου.

    Επίσης παρατήρησα πως τα pin του κινητού ανεβάζουν μέχρι 3,83volt ασχέτως αν το usb παίρνει 5 volt περίπου απο την θύρα του υπολογιστή

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πληροφορήθηκε ο Αριστοτέλης από κάποιον ότι μερικοί τον έβριζαν. Ο φιλόσοφος απάντησε: «Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν».

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    θέλεις ειδικό φορτιστή για τέτοιες μπαταρίες , να μην ξεπεράσεις την τάση του που ορίζει το cell
    και 2 είδη φόρτισης, σταθερό ρεύμα και απο ένα σημείο και μετά σταθερή τάση + προστασία υπερθέρμανσης.
    Αλλιώς και μπαμ και μπούμ οι κουμπουριές

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Μην το επιχειρήσεις καν, αυτό που δίνουν με τα κινητά δεν είναι φορτιστής, ένα απλό τροφοδοτικό 5V είναι. Άσχετα που το λένε όλοι φορτιστή. Έχει εσωτερικά ελεγκτή φόρτισης το κινητό και κανονίζει μόνο του τη φόρτιση της μπαταρίας. Γι'αυτό βλέπεις στα pin του 3,8V.
    Αν βάλεις την μπαταρία στους πόλους του τροφοδοτικού δεν υπάρχει έλεγχος, θα ξεπεράσει η μπαταρία τα 4,4V και κάποια στιγμή θα κάνει μπαμ.
    Θα ήταν ωραίο για βίντεο στο youtube πάντως.
    Εκτός και αν έχεις κάτι πιο εξειδικευμένο και δεν κατάλαβα σωστά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dr_Giwrgos
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ μαζί σας ....

    Ρώτησα για να μάθω βασικά.

    Με λίγα λόγια όπως κατάλαβα η σταθερή τάση στα pin του κινητού όπως και σε κάθε τέτοια σύγχρονη συσκευή έχει
    έξυπνο controller και ρυθμίζει τον τρόπο φόρτισης της συγκεκριμένης μπαταρίας.

    Αρα τέτοιου είδους μπαταρίες είναι επικίνδυνο να τις φορτίζω ακόμη και αν στην έξοξο του τροφοδοτικού βάλω ένα κύκλωμα lm317 για
    να σταθεροποιήσω την τάση στα 3.8 πχ καθώς δεν θα ξέρω πότε έχει φορτίσει και θα γίνει χαμός!!!!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πληροφορήθηκε ο Αριστοτέλης από κάποιον ότι μερικοί τον έβριζαν. Ο φιλόσοφος απάντησε: «Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν».

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    όχι μόνο αυτό αλλά αυτές οι μπαταρίες έχουν προστασία αποφόρτισης, όταν πέσουν κάτω απο μία τάση πχ 2,7volt , κλείνουν και εσύ μετράς 0volt.
    Η μπαταρία δεν έχει 0volt αλλά τα mosfet στο κύκλωμα προστασίας κλείνουν και δεν μετράς τίποτα.
    . H προστασία για υπέρταση είναι νομίζω στα 10-20mv , αν ξεπεράσεις κατά 20mv τη τάση μπορεί πάλι να σκάσει,
    ή αν ταλεπορηθεί όταν τη βάλεις να φορτίσει μπορεί να σκάσει τότε.
    Επίσης παίζει ρόλο και με πόσο ρεύμα αποφορτίζουν, το στάνταρ είναι 2c-1c, όπου c η χωριτικότητα τους. Πχ σε μία μπαταρία 1000mAh δεν πρέπει να τραβάς πάνω απο 1-2A γιατί πάλι μπορεί να προκαλέσεις έκρηξη.
    Δες στο νετ μερικά ατυχήματα με ηλεκτρονικά τσιγάρα, και αυτοί έτσι την πάτησαν έφτιαχναν φορτιστές με πατέντες ή η μπαταρία δεν είχε κατάλληλο κύκλωμα προστασίας.

    Παρόλα αυτά υπάρχουν ολοκληρομένα που φορτίζουν τέτοιες μπαταρίες και μπαταρίες με ενσωματωμένο κύκλωμα.
    προστασίας.Εγώ είχα φτιάξει ένα φορτιστή με ολοκληρωμένο της maxim, η maxim στέλνει και δωρεάν samples με κουριερ

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dr_Giwrgos
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι μόνο αυτό αλλά αυτές οι μπαταρίες έχουν προστασία αποφόρτισης, όταν πέσουν κάτω απο μία τάση πχ 2,7volt , κλείνουν και εσύ μετράς 0volt.
    Η μπαταρία δεν έχει 0volt αλλά τα mosfet στο κύκλωμα προστασίας κλείνουν και δεν μετράς τίποτα.
    . H προστασία για υπέρταση είναι νομίζω στα 10-20mv , αν ξεπεράσεις κατά 20mv τη τάση μπορεί πάλι να σκάσει,
    ή αν ταλεπορηθεί όταν τη βάλεις να φορτίσει μπορεί να σκάσει τότε.
    Επίσης παίζει ρόλο και με πόσο ρεύμα αποφορτίζουν, το στάνταρ είναι 2c-1c, όπου c η χωριτικότητα τους. Πχ σε μία μπαταρία 1000mAh δεν πρέπει να τραβάς πάνω απο 1-2A γιατί πάλι μπορεί να προκαλέσεις έκρηξη.
    Δες στο νετ μερικά ατυχήματα με ηλεκτρονικά τσιγάρα, και αυτοί έτσι την πάτησαν έφτιαχναν φορτιστές με πατέντες ή η μπαταρία δεν είχε κατάλληλο κύκλωμα προστασίας.

    Παρόλα αυτά υπάρχουν ολοκληρομένα που φορτίζουν τέτοιες μπαταρίες και μπαταρίες με ενσωματωμένο κύκλωμα.
    προστασίας.Εγώ είχα φτιάξει ένα φορτιστή με ολοκληρωμένο της maxim, η maxim στέλνει και δωρεάν samples με κουριερ
    Εντυπωσιακό αυτό που λές. Να ξέρουμε γιατί συνέβησαν τα ατυχήματα.
    Πάντως η υπόθεση φόρτιση άρχισε να με φοβίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πληροφορήθηκε ο Αριστοτέλης από κάποιον ότι μερικοί τον έβριζαν. Ο φιλόσοφος απάντησε: «Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν».

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    αν η μπαταρία σου έχει κύκλωμα προστασίας δεν έχεις να φοβάσαι τιποτα, εγώ πήρα απο το ebay και έβγαλα λιγο το πλαστικό και είδα το πλακετάκι.
    Αν βάλεις και έναν ειδηκό φορτιστή δεν έχεις τιποτα να φοβηθείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dr_Giwrgos
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν η μπαταρία σου έχει κύκλωμα προστασίας δεν έχεις να φοβάσαι τιποτα, εγώ πήρα απο το ebay και έβγαλα λιγο το πλαστικό και είδα το πλακετάκι.
    Αν βάλεις και έναν ειδηκό φορτιστή δεν έχεις τιποτα να φοβηθείς.

    Εχεις κάποιο link?
    Τι είδους φορτιστή εννοείς? (Θέλω να γράψω ότι είναι o αντίστοιχoς LG ή Samsung Κλπ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πληροφορήθηκε ο Αριστοτέλης από κάποιον ότι μερικοί τον έβριζαν. Ο φιλόσοφος απάντησε: «Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν».

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. φόρτιση μπαταρίας
    By kong in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-16, 10:14
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-13, 22:08
  3. φόρτιση κινητού
    By haris_216 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 12:53
  4. Φόρτιση κινητού απο USB
    By PCMan in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-07, 04:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας