Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: led σε αυτοκίνητο

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Λήμνος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή led σε αυτοκίνητο

    καλησπέρα με λένε σταύρο και εδώ και λίγο καιρό άρχισα να ασχολούμαι με ηλεκτρονικά κυκλόματα. Τώρα τελευταία αποφάσισα να κάνω τα πίσω φανάρια του αυτοκινήτου μου από απλά σε led.έχω δεί μερικά στο ιντερνετ αλλά δεν με κατατόπισαν καθόλου.η απορεία μου είναι η εξείς τα led δουλευέουν από 1V εώς 4V.για να τα τροφοδοτίσω με 12V όμως πρέπει να βάλω αντιστάσεις πως θα τις συνδέσω και πόσα led σε κάθε αντίσταση; ευχαριστώ που με ακούσατε (μάλλον με διαβάσατε) περιμένω τα φώτα σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.019

    Προεπιλογή

    φαντάζομαι ότι έχεις δει ότι υπάρχουν έτοιμες λάμπες led στο internet απλά να σου πω ότι ειναι σκέτη απογοήτευση

    για να κάνεις κάτι εσύ που δεν ξέρω πως θα πειράξεις το υπάρχων φανάρι θα ξεκινήσεις με το να πάρεις υψηλής φωτεινότητας led τα αλλά τα βρεις με τον νόμο του ohm
    το πως θα τα συνδέσεις 2 τρόποι νομίζω υπάρχουν σε σειρά η παράλληλα και έτσι θα και τι αντιστάσεις θα βάλεις και πόσα βαττ θα ειναι αυτές

    αν το αυτοκίνητο σου κάνει check στις λάμπες ετοιμάσου να ανάψει λαμπάκι βλαβης

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    οπως ειπε και ο φιλος παραπανω μην το κανεις. ειναι σκετη αποτυχια. ακομη και τα εργοστασιακα εχουν πολλες αποτυχιες. ποσο μαλλον οι πατεντες και οι μετατροπες. μπορει να εχουν εξελιχθει αλλα δεν εχουν φτασει την αξιοπιστια των λαμπων πυρακτωσης. το κυριο προβλημα της αποτυχιας τους ειναι οι πολυ υψηλες θερμοκρασιες που επικρατουν στο αυτοκινητο ειδικα το καλοκαιρι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ 2
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ=ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν και λεντοταινιες στα 12βολτ. αλλά δεν μπορείς να την βάλεις μέσα. Μόνο λάμπες με λεντ αλλά πρέπει να βρεις τα καλά λεντ που να μην είναι τις πλάκας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ 2
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ=ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    πατέντα και καλή δεν γίνεται .να ξες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.019

    Προεπιλογή

    μονο τα led cree βγαζουν δυνατο και σωστο φως αλλα χρειαζονται πολυ καλη ψυξη και παλι θα εχεις θεματα οπως στα stop που θες δυο σκαλες φωτισμου οποτε αν δεν εχει το αυτοκινητο μαμα που λεμε led αστο δεν αξιζει

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Λήμνος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ για τις απαντίσεις σας και ξέρω πως όλοι έχεται δικιο σε αυτά που λέτε.Έχω δοκιμάσει της led λάμπες του εμπορίου και είναι χάλια λάθος αντανάκλαση στον καθρέφτη του φαναριού και τα λοιπά.έχω βάλει φώτα ημέρας στο αμάξει από κινέζικο μαγαζάκι (με τρείς ασφάλειες για παν ενδεχόμενο) και δουλεύουν αψογα εδώ και δύο χρόνια μέρα νύχτα χωρίς πρόβλιμα χειμώνα καλοκαίρι.Το εγχειριμά μου θα κοστίσει κάποια χρήματα και κάποιον κόπο και γνωρίζω ότι αν αποτύχει θα πάνε ολα χαμένα.για να αποφύγω μεγάλα έξοδα σκέφτικα να παραγγειλω λεδ από κίνα (500 κομμάτια 2 ευρώ) και να το ξεκεινισω.Βέβαια δεν θα πειράξω τα φανάρια του αυτοκινήτου θα πάρω άλλα μεταχειρισμένα(στην ουσία τζάμπα από γνωστο μαντρα με μεταχειρισμένα ανταλακτικά)θα το κάνω για ευχαρίστιση δικιά μου και μόνο και αν αντέξει άντεξε απλά επιδι είναι αρχάριος ως ανιδεος στα ηλεκτρονικά ήθελα μια μικρή βοήθεια στο πώς θα τα συνδέσω (παράλληλα ή σε σειρά) και πόσα σε κάθε αντίσταση.επαναλαμβάνω ότι ευχαριστώ για τις γνώμες σας και είναι αποδεκτές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.019

    Προεπιλογή

    Η σωστη κινηση αφου θες να δοκιμασεις ειναι να παρεις οχι κινεζικα led αλλα kingbrihgt που ειναι απο τα καλυτερα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Λήμνος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    ηθελα να βάλω τα κινέζικα για αρχή ωστε αν κάνω κάτι λάθος να στοιχήσει λίγο η ανακατασκευή μόλις δώ ότι πέτυχε θα πάρω άλλα λεδ και θα το ξανακάνω χωρίς λάθη.πιστεύω ότι είναι σωστή η σκέψη μου λόγο ελαφράς γνώσης χρήσης κολιτιρίου.ευχαριστώ πάντως p270 αν όντως είναι από τα καλύτερα στο τελικό αποτέλεσμα θα τα χρεισιμοποιήσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Αν έχεις σύγχρονο αυτοκίνητο (7ετίας) να ξέρεις ότι θα σου ανάψει σίγουρα η ένδειξη βλάβης. Τα μόνα φώτα που δεν ελέγχονται από τον εγκέφαλο είναι τα εσωτερικά (καμπίνας και πορτμπαγκάζ) οπότε θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από εκεί. Τα πιο αξιόπιστα led είναι τα τύπου CREE (SMD) και είναι και τα πιο φωτεινά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alfistas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (08-12-14)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 09:24
  2. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-13, 18:39
  3. Σύνδεση πλακέτας led σε αυτοκίνητο
    By Dragan in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 14:30
  4. Υποβρύχιο αυτοκίνητο.
    By leosedf in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-11, 13:58
  5. τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο
    By p_pan in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-09, 19:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας