Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ενδειξή νυχτερινού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή Ενδειξή νυχτερινού

    Καλησπέρα σε όλους.
    Θέλοντας να αυτοματοποιήσω κάποιες συσκευές να δουλεύουν με νυχτερινό ρεύμα, αναζήτησα το περιβόητο 1.5αρι στον πίνακα του σπιτιού μου.
    Η παροχή είναι 3φ και έρχεται και αυτός ο 1.5αρης αγωγός μέσα στο ΝΥΥ καλώδιο. Το 1.5αρι ήταν επιμελώς μονωμένο με ταινία και τυλιγμένο.

    Προς μεγάλη μου έκπληξη (ευχάριστη) ανακάλυψα ότι ο πίνακας έχει μια κλέμα ράγας, η οποία παίρνει ασφαλειούλα γυάλινη κατευθείαν μετά το φυσίγγιο της μιας εκ των 3 φάσεων και είναι ασύνδετη. Υποθέτω ότι την είχανε βάλει σε αναμονή για αξιοποίηση του νυχτερινού.

    Έχοντας ενημερωθεί και από παλαιότερα θέματα στο παρόν φόρουμ, πήρα ένα ενδεικτικό πίνακα Led φ18 220v (από τα βάθη της Κίνας) και ένα ρελεδάκι ράγας 220V (με σημαιάκι) και τα συνέδεσα παράλληλα το 1 άκρο στο 1.5αρι του νυχτερινού (ουδέτερος) και το άλλο στην φάση μετά την κλεμοασφάλεια (έβαλα μέσα και μια γυάλινη των 2 αμπέρ).
    Το led άναψε (εκτός ωραρίου νυχτερινού). Μέτρησα λοιπόν και δείχνει φάση-1.5αρι 15V. κατά την διάρκεια του νυχτερινού το led σβήνει όχι όμως ακριβώς στην ώρα του. Μετά από 3-5 λεπτά αν και θεωρώ οτι είναι τυχαίο το άναμα σβήσιμο. (δεν το έχω πολλές μέρες)

    Πήγα στην χελώνα και με τον φακό από το τζαμάκι είδα ένα μαύρο 1.5αρι μονωμένο.

    Οι ερωτήσεις μου:
    Τα 15 volt είναι από επαγωγή;
    Αν ναι, τότε πώς αναπτύσσεται τάση από επαγωγή σε ανοιχτό κύκλωμα; (φάση-->λαμπάκι--> 1ο άκρο από το 1.5αρι --> 2ο άκρο μονωμένο.
    Επίσης αν είναι από επαγωγή, το Led ανάβει. Η ύπαρξη του ρελέ δεν θα έπρεπε να μηδενίζει την τάση;

    Να πάρω στις βλάβες και να ζητήσω να το συνδέσουν το 1.5αρι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    αν εχει 2 κοντερ ο μετρητηs τοτε παρε τηλ. να στο συνδεσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εχει 2 κοντερ ο μετρητηs τοτε παρε τηλ. να στο συνδεσουν.
    Έχω νυχτερινό, ένδειξη δεν έχω. Είναι διπλός ο μετρητής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    τοτε ειναι ασυνδετο στη χελωνα παρτουs τηλ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το βασικό μου ερώτημα είναι πώς έχω επαγωγικό ρεύμα πάνω σε ανοιχτό αγωγό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    αν το μετρισειs xωριs το λεντ ποση ταση διχνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.990

    Προεπιλογή

    Δεν έχεις "επαγωγικό ρεύμα". Το καλώδιο του πιλότου που τρέχει παράλληλα σε μεγάλο μήκος με τα καλώδια της παροχής χωρίς να συνδέεται με αυτά σχηματίζει έναν πυκνωτή που το ένα του άκρο είναι το καλώδιο του πιλότου ενώ το άλλο είναι το εκάστοτε παροχικό καλώδιο. Κατά συνέπεια αν βάλεις ένα αρκετό φορτίο μεταξύ μιας φάσης (προσοχή: παρμένης πριν τον ΔΔΕ) και του πιλότου, όταν δεν έχεις νυχτερινό θα μετράς μια τάση πολύ κοντά στα 0V. Πολύ μικρής ισχύος φορτία (π.χ. ενδεικτικό ΝΕΟΝ) μπορεί να σε ξεγελάσουν δεδομένου ότι το χωρητικό ρεύμα επαρκεί για να κάνει να λειτουργήσουν (ή έστω να υπολειτουργήσουν). Το ρελέ που έβαλες έπρεπε να είχε εξαλείψει το πρόβλημα, εκτός αν πρόκειται για πολύ μικρό ρελέ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-09, 23:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας