Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 118 από 118

Θέμα: Κουτιά:Αλουμίνιο - Γαλβανιζέ - Λαμαρίνα - Πλαστικά κτπλ...

  1. #111
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    btw εχω φτιαξει απειρα πραματα και με οτι υλικο μπορεις να φανταστεις και σε υδροκοπη και σε laser, και το δευτερο δε συμφερει αφου η ποιοτητα εργασιας δεν διαφερει οπτικα (μεχρι γυαλια και πορσελανες εχω κοψει σε υδροκοπη και το αποτελεσμα ηταν αριστο)
    αυτην την στιγμή τουλαχιστον η πιο συμφέρουσα κοπή σε λαμαρίνα μεχρι και αρκετα χιλιοστα ειναι το λέιζερ . αυτο το δεν συμφέρει δεν το καταλαβα και νομίζω ότι το μετρας λίγο λάθος....! αυτο το κουτι που εχει ο φίλος ειναι υποθεση περιπου 45 δευτερολέπτων σε λέιζερ με δέσμη που το πάχος της ειναι υποπολαπλασιο του πάχους της υδροκοπής. η υδροκοπή συμφέρει σε πολύ χοντρα και κεραμικά υλικα...

    όσο αφορα στο αέριο το κοψιμο αυτο θα στοιχιζε σε αζωτο το πολύ 1.5 ευρώ ( τα αέρια αλλαζουν κατα βούληση και εννοειτε ότι μπορουσε να κοπει και με πιο φθηνα αέρια) . οποτε το θέμα δεν ειναι ποσο κοστίζει αλλα γιατι του ζήτησε τόσο....

    αν θέλεται λαμαρίνες πάντως υπάρχει ανθρωπος στα πετράλωνα που εχει λογικές τιμες ( καλά ακριβός ειναι και αυτος αλλα όχι αυτο το χάλι.)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #112
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    [QUOTE=nick1974;913831]ΠΑΡΑ πολυ ακριβα... Στην υδροκοπη για τετοια μεγεθη συνηθως δινω κανενα 30ευρω αντε 40ευρω. για 2-3 συνηθως μου κανει ιδια τιμη γιατι τα βαζει μαζι.
    180 να φανταστεις εχω πληρωσει για ολοκληρο ταμπλω σε κονσολα κοτερου που ηταν απο ειδικο inox κι αυτο μαζι με το γυαλισμα που το αναλαβαν οι ιδιοι.

    Το κακο ειναι πως στη Θεσσαλονικη δεν παιζουν τιμες Πειραια γιατι δεν υπαρχει ιδιος ογκος εργασιας αλλα και παλι μου φαινεται ακριβο...

    Δεν ξέρω Νίκο πως πρόεκυψε αυτή η τιμή πάντως το μαγαζί φαινόταν ότι είχε πολύ δουλειά. Πήγα μάλιστα συστημένος από έναν φίλο που είχε στενή συνεργασία μαζί του. Δεν την έχω ψάξει και πολύ, δεν χρειάστηκε εξάλλου . Ίσως σε δυο τρία μαγαζιά-μηχανουργεία να πήγα και από ότι κατάλαβα δεν θέλουν και πολύ να δουλέψουν για ένα δυο κομμάτια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #113
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asterixx25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ, έχεις κάνει φοβερή δουλειά. Φαντάζομαι θα σου πήρε αρκετό χρόνο, αλλά αν κάποιος δεν βιάζεται και έχει αρκετό μπορεί να τα καταφέρει!

    Τι πάχος λαμαρίνας χρησημοποίησες?
    Το πάχος της λαμαρίνας είναι 1,5mm.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #114
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτην την στιγμή τουλαχιστον η πιο συμφέρουσα κοπή σε λαμαρίνα μεχρι και αρκετα χιλιοστα ειναι το λέιζερ . αυτο το δεν συμφέρει δεν το καταλαβα και νομίζω ότι το μετρας λίγο λάθος....!
    Δε μπορω να ξερω τι κοστος εχει το ενα και τι το αλλο, αλλα αυτο που ξερω ειναι ποσο μου στοιχιζει εμενα σαν πελατη, και απ τη στιγμη που εχω βρει υδροκοπη που μου κανει πολυ καλυτερες τιμες απο καποιους αλλους με laser εμενα με συμφερει να φτιαχνω εκει.
    Τωρα αν ο ενας δουλευει με 1000% κερδος κι ο αλλος με 500% ειναι αλλο θεμα αλλα αυτο που μας ενδιαφερει εμας ειναι η τελικη τιμη

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #115
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Η τιμή εξαρτάτε από χίλια δύο πράγματα, σε ποιο μαγαζί πήγες, πόση δουλειά έχει αυτές τις μέρες, αν "είσαι πελάτης" (πχ ο Νίκος μπορεί να είναι τακτικός πελάτης σε ένα μαγαζί οπότε να μην τον χρεώσουν ακριβά για μια δουλειά "αγγαρεία"), ακόμα και αν έχει πιει τον καφέ του ακόμα η όχι το αφεντικό...

    Αν σου στρατζάρουν μία λαμαρίνα τσάμπα (η σχεδόν τσάμπα) σε ένα μηχανουργείο και μετά φτιάξεις μόνος σου τα υπόλοιπα (βαφή, τρύπες, κτλ) τότε μπορεί και να συμφέρει να το φτιάξεις εσύ το κουτί, αλλιώς αν χρειάζεται να το πας αλλού για στράντζα, αλλού για τρύπες, αλλού για ηλεκτροστατική βαφή, αλλού για μεταξοτυπία κτλ, θα σου βγει χρυσάφι το κουτί...

    Η περίπτωση με τις 200 τρύπες για εξαερισμό είναι περίπλοκη υπόθεση και μανίκι για να την κάνεις μόνος σου (και πάλι μπράβο στον ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ για την πολύ καλή δουλειά που έκανε!), γενικά όμως να κάνεις 2-3-5 τρύπες χωρίς να στραβώσεις την λαμαρίνα δεν είναι και τόσο δύσκολο, αν ξέρεις να βάλεις κάτι από κάτω για στήριγμα, πόντα πριν την τρύπα με σωστό σημάδεμα, έχεις καινούργια τρυπανάκια και όχι τίποτα αρχαία που δεν είναι ακονισμένα και θα βάζεις τρελή δύναμη ΜΠΑΣ και κόψει το θηρίο την 1.5mm λαμαρίνα, αν έχεις και κολωνάτο τρυπάνι ή έστω μία βάση για να βάλεις το απλό, τότε είναι εύκολο να κάνεις σωστή δουλειά, για 3-4-5mm τρύπες σε λαμαρίνα λεπτή/αλουμήνιο μιλάμε, δεν φτιάχνεις πύραυλο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #116
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    εφτιαξα και εγώ ενα κουτί επιτέλυος που βλέπεται...! ας ειναι καλά το αφετνικό με το μαστιγιο, και φυσικά το σιενσι.

    η ηλετρκοστατική ψιλοσκατα και πήγαμε στον πιο γνωστο . εγώ το ψαλιδι της μηχανής το ειχα πάει σε ανθρωπο που εκανε ηλεκτροστατικές σε επιπλα και μου το ειχε βγάλει απιστευτο. τωρα πήγαμε σε ανθρωπο που κάνει αξεσουάρ μοτοσυκλετών και η δουλεια ειναι κακή... εν πάσι περιτπώση το αλουμίνιο ειναι 6χιλ και χρησιμοποιήσα κοπτικά 4-3 και τρυπάνι 2.5

    Galvo-1.jpgGalvo-2.jpgGalvo3.jpgGalvo4.jpg

    ή πισω οψη εχει μπει εκει για τις αναγκες τις φωτογράφισης..

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Gaou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (08-12-21)

  8. #117
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ακόμα και η σίτα στο cnc? Αν υπάρχουν τα εργαλεία και όρεξη όλα γίνονται.

    - Προσωπικά, τώρα που έχω πρόσβαση σε όλα τα είδη μηχανών για να κατασκευάσω οτιδήποτε και μάλιστα δωρεάν, δεν υπάρχει η όρεξη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #118
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    βρε παιδιά ειχα διαβάσει για ενα μαγαζί στο κεντρο που πουλούσε διακοπτες απο παλια ραδιοφωνα . θυμαμαι καλά ή λάθος . αν θυμαμαι καλά μηπως ξερει κανεις να μου πει πώς λεγεται ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Κουτιά από χυτό πλαστικό
    By elektronio in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-16, 20:53
  2. Ψύκτρα απο λαμαρίνα
    By Dbnn in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-15, 17:14
  3. Τρύπες σε χοντρό αλουμίνιο
    By Danza in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 09:16
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-08, 01:35
  5. Αλουμίνιο ή χαλκός?
    By GR_mitSOS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-06, 22:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας