Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: μεγαλο θεμα με υγραεριοκινηση σε saxo

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή μεγαλο θεμα με υγραεριοκινηση σε saxo

    καταρχας δεν ηξερα που να βαλω το θεμα , οποτε ειπα να το βαλω εδω, αν μεταφερθει θα ηθελα να μου στειλετε ενα pm με το λινκ , ωστε να το παρακολουθησω. (ευχαριστω )

    στο θεμα μας ,

    πηρε ο αδερφος μου ενα saxo 1200κυβικα , με εγκατεστημενο το αεριο ,

    ο ανθρωπος του ειπε οτι ηταν γυρισμενο ΜΟΝΟ στο αεριο και οτι δεν δουλευε με βενζινη καθολου , επισης του ειπε πως αν θελει με 10-15 ευρω του το ρυθμιζουν σε καποιο μαγαζι να δουλευει και με βενζινη..


    το πηγε λοιπον να γινει αυτο ωστε να παει για περασμα κτεο μιας και ισως δεν το περνουσαν ετσι . και εκτος αυτου του ειχαν πει οτι ισως δεν επερνε μπρος με το κρυο μονο σε αεριο ..


    απο την στιγμη λοιπον που το γυρισαν και σε βενζινη το αμαξι δεν δουλευει σωστα.

    στην βενζινη δουλευει αλλα ρεταρει πολυ και φυσικα σβηνει , ( στο ρελαντι )

    αφου του αλαξαν τρομπα , εφτιαξε για μια μερα μετα τα ιδια , αυτο εγινε 3-4 φορες , κατι του αλαζαν , δουλευε για 1 μερα και μετα παλι τα ιδια .

    ενας μηχανηκος λοιπον του αλαξε καποια στιγμη μια βαλβιδα ψυχρης εκκινησης, και απο τοτε η βενζινη εστρωσε . αλλα εβγαλε το αεριο το προβλημα αυτο . οταν το αμαξι εχει πανω απο 20-30 χιλιομετρα και οι στροφες του κινητηρα πεσουν κοντα στο ρελαντι ( ητε απο φρεναρισμα ητε απο αλαγη ταχυτητας , η νεκρα , το αμαξι σβηνει .

    του ειπαν λοιπον για καποια ρυθμιση στον εγκεφαλο .

    πηγαν του την εκαναν και πλεον το αμαξι στην βενζινη δεν ακουει καν το γκαζι . παει να το βαλει μπρος και παρολο που παταει γκαζι για να μπει σε αεριο αυτο δεν ακουει καν και σβηνει ..


    το ξερω οτι δεν βγαινει πολυ νοημα με ολα αυτα ετσι οπως τα εγραψψα.


    εσεις τι προτηνεται ? ισχυει κατι απο αυτα που του ειπαν και εκανε?

    το αμαξι ειναι ενα saxo .


    τελος να σας πω , πως ενας μηχανηκος του ειπε οτι εχει βαλει σε 3 τετοια saxo αεριο και κανενα δεν δουλεψε σωστα, και πως δεν κανει αυτο το αυτοκινητο για αεριο . και αν το ξηλωσει θα δουλεψει σωστα το αμαξι ..


    ποια η γνωμη σας? το ελενξαν 5 τεχνικοι και κανενας δεν ειπε κατι που να στεκει και να λυσει φυσικα το προβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_a Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ελενξαν 5 τεχνικοι και κανενας δεν ειπε κατι που να στεκει και να λυσει φυσικα το προβλημα
    Αυτο ειναι το προβλημα οχι οτι το αμαξι δεν δουλευει σωστα. Μη δωσεις φραγκο σε κανενα πριν το δοκιμασεις οτι εστρωσε.

    Τι μοντελο ειναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    του 98 ειναι ,

    οι δυο δεν ζητησαν κατι γιατι δεν βρηκαν το προβλημα , ομως δεν ξερουμε τι να ψαξουμε και τι να κανουμε , εγω δεν πιστευω παντως οτι το αμαξι δεν ειναι ικανο να δουλεψει και με αεριο και με βενζινη. πριν αλαχτει παντως η βαλβιδα ψυχρης εκκινησης , το αεριο δουλευε ρολοι . μολις αλαχθηκε αυτο , εφτιαξε η βενζινη και χαλασε το αεριο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Κοιτα επειδη εχω ταλαιπωρηθει με 106 με προβλημα στον εγκεφαλο θα σου πω οτι κανενας δεν ξερει απο τετοια ακομα και διαφορες αντιπροσωπειες στην τυχη θα το βρουνε αφου τα πειραξουν ολα.
    Στη θεση σου θα πηγαινα εκει που μπηκε το αεριο να ρωτησω τι μετατροπες εκανε και μετα θα κοιταγα να φτιαξω τη βενζινη. Μετα το αεριο.
    Ιτζεξιον ειναι η καρμπυρατερ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    ιντζεξιον ειναι , και απο οτι μου ειπε ο αδερφος μου του αλαξαν και αυτο ( δεν ξερω απο αυτοκινητα εγω ) . απλα ειπα να ρωτησω , διοτι τρεχει απο δω και απο κει χωρις να κανει τπτ και στεναχωριετε για το αμαξι χωρις λογο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    ρε φίλε πως γίνεται να δουλεύει μονο με υγραέριο?
    Εγώ έχω κιτ της BRC, εγκατεστημένο απο την lpGAS στο πειραιά, προβλήματα=0.
    Αλλά πάντα ξεκινάει με βενζίνη και μόλις ανεβάσει ελάχιστα θερμοκρασία γυρίζει, και απο την άλλη υπάρχει και το κουμπί,
    αυτό το σύστημα που λές πρώτη φορά το ακούω.
    Απο εκεί και πέρα κάθε εταιρεία που βγάζει ένα κιτ πχ BRC έχει λίστα συμβατότητας.
    Λίγο τρελά αυτά που λές , τι μάρκα είναι το κιτ του υγραερίου ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Κοιτα πρεπει να καταλαβεις αν ρεταρει γιατι μενει απο καυσιμο η αν "πνιγεται" στο καυσιμο και μετα τρεχα γυρευε να το ρυθμισεις σε αυτο το αμαξι. Εγκεφαλο εχει bosch μονοφυσο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    αυτο δεν το γνωριζω,

    οσο για το πως δουλευει μονο με αεριο ? ηταν ρυθμισμενο να περνει μονο με το αεριο , το πως δεν το ξερω, αυτο μολις το εφτιαξαν οπως το εχεις εσυ και ολος ο κοσμος , το αμαξι αρχησε τα κουλα. το αυτοκινητο εχεις εσυ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    fabia του 2002, με brc.
    Αν δεν ξέρεις τι μάρκα είναι το κιτ τι ψάχνεις έτσι στα τυφλά?

    Εγώ έχω κατεβάσει τις οδηγίες του brc και η ρύθμιση γίνεται σχεδόν αυτόματα, κάνεις βόλτα και σου φτιάχνει το χάρτη ψεκασμού ,
    απο εκεί και πέρα έχει και κάποιες χειροκίνητες ρυθμίσεις για διάφορα προβλήματα!
    Οπως τι κάνει στις πολύ ακραίες θερμοκρασίες, και πως συμπέρεφέρεται όταν βγει εκτός close loop ο ψεκασμός! δηλαδή αν πατήσεις απότομα το γκάζι, αλλά μιλάμε για τουρμπο αυτοκίνητα και πολύ ειδικές περιπτώσεις ,


    Τον εγκαταστάτη μου δεν τον επέλεξα τυχαία αλλά τον βρήκα απο το http://www.autogasforum.gr/. έχει τουλάχιστον πτυχίο μηχανολογίας και δεν είναι κανένας μηχανικός του 80 που δεν έχει τελειώσει το σχολείο.Κάνει μονο αυτή τη δουλειά και ειδικεύεται στα brc
    Μάθε τουλάχιστον τι μάρκα είναι το κιτ και πόσταρε εκεί το πρόβλημα σου, αλλά τέτοια ρύθμιση να δουλεύει μονο με lpg πρώτη φορά το ακούω.
    Υπάρχει τρόπος , σαν έκτακτη ανάγκη αλλά μόνο αν δεν έχεις άλλη λύση γιατί γίνεται ζημιά
    Εκτός αν μιλάμε για 4ης γενιάς υγρού ψεκασμού, αλλά και πάλι σε τόσο παλιό αμάξι αποκλείεται να μπήκε ένα τόσο ακριβό σύστημα αξίας 2000ε.+++


    Απο εκεί και πέρα αν έχεις πλούσιο ή φτωχό ΜΊΓΜΑ φαίνεται απο τον αισθητήρα λ και το error που πετάει σαν σφάλμα, και έτσι κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο χάρτη ψεκασμού.
    Σε μερικά κιτ μπορείς να φτιάξεις και πλήρως χειροκίνητο χάρτη.
    Απο εκεί και πέρα είναι στο θέμα του εγκαταστάτη , πόσο μαντρακάς είναι ή αν ξέρει τι είναι το διάγραμμα ο αισθητήρας λ και ο αισθητήρα μαπ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 15-12-14 στις 01:22

  10. #10
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    δεν αντιλεγω, υπαρχει καποιο τηλεφωνο να μιλησω μαζι του ? η καποια σελιδα ? να τον βρω?

    του αδερφου μου και οι τρεις μηχανικοι του ειπαν οτι τα αμαξια αυτα δεν ειναι για αεριο παντως και πως οτι εφτιαξαν σε τετοιο αμαξι , το αυτοκινητο χαλασε η το εβγαλαν γιατι δεν δουλευε σωστα...

    αυτο παντως δεν με πηθει σαν απαντηση ....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μηπως ειναι μεγαλο μπαλαστ?
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-13, 21:51
  2. Κλοπή αυτοκινήτου Citroen Saxo ασημί
    By kontras in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-13, 00:06
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ UPS ΜΕΓΑΛΟ
    By manos423 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 16:43
  4. Manual για Citroen Saxo 1.4L 2001?
    By Stergios_[.gr] in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-10, 22:05
  5. Προβλημα των φλας σε citroen saxo
    By gus jacob in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-06, 03:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας