Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: arduino starter kit!!!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη misigun
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή arduino starter kit!!!

    Γεια σας παιδιά!!!!

    Θέλω την βοήθεια σας για την αγορά ενός arduino kit.Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και θέλω να ξεκινήσω σιγά σιγά. Υπάρχει κάποιος να μου πει τη να αγοράσω (από ebay) ,υπάρχει κάποιο starter kit και γενικά απο που να αρχίσω?


    Ευχαριστώ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Το make magazine βγάζει καλά arduino starter kits αλλά είτε απο ebay είτε από εκεί που λέω εγώ θα πληρώσεις αρκετά χρήματα. Από το make συνοδεύεται και απο το βασικό βιβλίο
    Που είναι το Α για να ξεκινήσεις.

    Επίσης πρόταση δική μου για να μην μπλέκεις με περίεργα firmware και ταλαιπωρηθείς να πάρεις (αν όχι απο κιτ αλλά ξεχωριστά) οπωσδήποτε για αρχή ενα γνήσιο arduino και όχι οιοδήποτε 'duino"-clones. Καλό να ξεκινήσεις με βαση ενα arduino diecimilla ή uno . Το βιβλίο μιλάει για αυτές τις εκδόσεις arduino και για την πιο παλιά την diecimillanove. Aν λοιπόν πάρεις σε κιτ θα εισαι διατεθειμένος να δώσεις περί τα 50 ευρώ περίπου. Είναι καλύτερα για αρχή από το να προσπαθήσεις να πάρεις μεμονωμένα. Γιατί πέρα απο το αρντουινο θα χρειαστεις και άλλα υλικά που το κιτ τα περιέχει......

    Δες τα κιτ, αν έχουν και καμια μικρή οθόνη για τα πρώτα σου βήματα ακόμη καλύτερα....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (17-12-14)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Αν έχεις χρόνο να το ψάξεις, αγόρασε καλύτερα από ebay τα εξαρτήματα ένα ένα και όχι κάποιο starter kit. Τα starter kit είτε είναι ελλειπή είτε έχουν άχρηστα πράγματα.
    Δεν χρειάζεται να πάρεις το αυθεντικό και με ένα κλώνο μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου και θα σου βγει πολύ οικονομικά. Και επίσης αν τυχόν το κάψεις δεν θα κλαις τα λεφτά σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπωσδήποτε για αρχή ενα γνήσιο arduino και όχι οιοδήποτε 'duino"-clones.
    γιατί αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Τα διάφορα clones τρέχουν διάφορετικά bootloaders και μια φορά μου έτυχε σε fuduino να ψάχνω μια εβδομάδα να βρω την αιτία και τελικά ήταν το bootloader που έτρεχε.....καλο είναι να αρχίζει κάποιος χωρίς πολλά προβλήματα για να μην αποθαρρυνθεί....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα διάφορα clones τρέχουν διάφορετικά bootloaders και μια φορά μου έτυχε σε fuduino να ψάχνω μια εβδομάδα να βρω την αιτία και τελικά ήταν το bootloader που έτρεχε....
    υπάρχουν όντως πολλά clones όμως ποιός ο λόγος να μην έχουν το σωστό bootloader?

    δές εδώ:

    http://www.instructables.com/id/Burn...sing-Arduino-/

    αν μπορούμε εμείς δεν θα μπορεί ο κινέζος λές? επίσεις αν δεν κάνω λάθος ο επίσημος bootloader
    είναι και open, κατεβάσεις και κάνεις οτι θές με το source.

    γενικά το gayduino είναι ένα απλό πραγματάκι...2 μC ένας τρέχει πρόγραμμα usb2serial (TTL?)
    και το άλλο chipελι έχει ενα bootloader για να κάνεις εύκολα την δουλειά σου με το gayduino IDE.

    το λέω gayduino γιατί έχω μια φυσική αντιπάθεια στους atmel και στα duino μάλιστα οταν έτυχε
    να μου ζητήσουν γνώσεις πάνω σε αυτό απο δουλειά εκνευρίστικα αρκετά.

    σύντομα όμως νομίζω πως μάλλον θα ασχοληθώ και εγώ με αυτό, θα πρέπει να αφήσω
    τις φυσικές αντιπάθειες στην άκρη και να σκέφτομαι ώριμα ιδίως αν κάτι μπορεί να μου προσφέρει
    εργασία.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    θα ηθελα να συμπληρωσω αν επιτρεπει ο λεφτερης την εμπηρεια που πηρε ενας συναδεφος οταν πηγε σε μια συνεντευξη για δουλεια...και καποια απτις ερωτησεις τους για να τον προσλαβουν ηταν αν γνωριζει απο arduino...φυσικα εφαγε ακυρο και εφυγε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    καλά έκανες και το είπες ο gayduinos ειναι τις μόδας και αρκετοί ελπίζουν να
    βρούν το τεχνικό (geek) των ονείρων τους που θα προγραμματίζει κιολας!


    αν δεν βαριέσαι δες και αυτό το τόπικ που έκανα.

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78904

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη passer07
    Όνομα
    παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    έπαιξα με κινεζοαρντουινο και προσωπικά αποφάσισα να πάρω το αυθεντικό , έβγαλε κάποια σκαλώματα που δεν μπορώ να εξηγήσω , μου είναι ευκολότερο να δώ οτι δουλεύει ενα προτζεκτ στο αναπτυξιακό και να φτιάξω ενα μινιμαλ πλακετάκι που θα φορτώσω κώδικά .Στην τελικη θα μείνεις με την απορία αν φταίς εσυ αυτ´ο ή ο υπολογιστής σε κάποιο πρόβλημα .


    υπάρχουν και τα θεματα πυο άνοιξα εδώ και παιδευτήκαμε παρέα (τελικά έφαγε σκάλωμα και σήκωσα τα χέρια ψιλά )

    οταν ενα μαιουδάκι κάνει 8Ε δώσε τα 24Ε πρόσεχε τι κουμπώνεις (μην κάψεις κάτι που λέμε ) μάθε το και μετά πάρε τα υλικά και φτιάξε για τις εφαρμογές σου αν θες πλακέτες .


    υλικά αγόρασα βάση των αναγκών ,μάζεψε μια λσιτα με τα προτζεκτ που θες (υλικά ) και ανάλογα αγόρασε μετά απο έρευνα αγοράς

    0 Not allowed! Not allowed!
    __________
    Ο υπολογιστής είναι ενα μηχάνημα το οποίο μπορεί να κάνει κάποια πράγματα εκπληκτικά γρήγορα....
    όπως το να σου σπάσει τα νευρά...

Παρόμοια Θέματα

  1. Αστεροτρίγωνο - Soft starter
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-17, 07:00
  2. Arduino Starter Kit
    By john_b in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-15, 17:59
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-11, 17:07
  4. Ηλεκτρονικό starter..
    By KOKAR in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-11, 11:19
  5. Electronics Starter Kit
    By aXer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-09, 16:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας