Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Plasma TV - Όχι ξαπλωτή;

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    αυτο που μετρατε τασεις δεν μπορω να το καταλαβω...στις περισσοτερες πλασμα philips lg που μου εχουν ερθει εχουν κλασικες βλαβες stk στην y πλακετα που οι τεχνικοι παλαιας σχολης επειδη ειναι ασχετοι αλλαζουν ολοη την πλακετα ενω φταει μονο το stk και κοστιζει το πολυ 10 euro απο ebay...κριμα να μας βγαζουν το ονομα μερικοι στις επισκευες..ακου 250 αγορα ανταλακτικου...απατεωνες που υπαρχουν...

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να δεις το θέμα μου στο howtofixit αν έχεις όρεξη φυσικά!
    http://www.howtofixit.gr/forum/showt...67916&p=561221
    στην αρχή νόμιζα πως δεν έδινε το τροφοδοτικό την τάση Vs, αλλά τελικά εξαναγκάζοντας το τροφοδοτικό να ξεκινήσει, την έδωσε την τάση αυτή. Αν μπορούσες να με βοηθήσεις στη διάγνωση δηλαδή για να μην καταλήξω σε λάθος πλακέτα και φύγουν πεταμένα λεφτά σε άκυρα ανταλλακτικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανείς γιατί μια πλάσμα άρχισε να δείχνει τα πάντα ασπρόμαυρα αντί για χρώμα; Μοντέλω δεν ξέρω αλλά μπορώ να μάθω σε κανα 2ημερο να βοηθάει. Αν είναι οφτόπικ το πόστ μου παρακαλώ όπως διαγραφεί.
    ίσως πρόβλημα στην y-buffer ή να θέλουν ρύθμιση οι τάσεις; Έχουν κάτι ποτενσιομετράκια που πρέπει να ρυθμιστούν για να δίνουν τις τάσεις που λέει ο κατασκευαστής. (ψάχνοντας αυτές τις μέρες τα κατάλαβα αυτά, ίσως και να είμαι λάθος γιατί είναι η πρώτη μου επαφή με κάτι τέτοιο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .::Nikos::. : 26-12-14 στις 01:20

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    δεν πηραζεις για κανενα λογο τα ποτενσιομετρα!εκτος αν της εχουν βαλει χερι που προσωπικα θα την εδιαν πισω σαν επιστροφη γιατι με τσαντιζει πολυ οταν αλλος βαζει χερι και κανει και αλλες βλαβες...τεσπα...δες εδω να παρεις μια ιδεα http://www.teleservice-depannage.com...PS-42C96HD.htm http://www.teleservice-depannage.com...-ps42c96hd.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Αν για κάποιο λόγο είχες απόκλιση κάτι λίγα Volt τι θα έκανες δηλαδή; Δε θα το έφτιαχνες έτσι; Τέλος πάντων δεν αφορά το δικό μου πρόβλημα αυτό, είναι άσχετο Εγώ δεν έχω καθολου εικόνα και για κάποιο λόγο δεν ενεργοποιείται το κύκλωμα του τροφοδοτικού για την Vs τάση. (όταν ενεργοποιηθεί, όλες οι τάσεις είναι σωστές)
    Αυτό το stk που λες δυστυχώς δε ξέρω τι ακριβώς είναι και σε ποια πλακέτα βρίσκεται (y-main, ή buffer board).
    Δεν ομιλω και την γαλλική όμως και θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με google translate. Χωρίς όμως να διαβάσω, βλέποντας τις εικόνες στο άλλο φόρουμ βλέπω σκασμένους πυκνωτές. Εγώ με οπτικό έλεγχο σε όλες τις πλακέτες δεν είδα κάποια ορατή με το μάτι ζημιά.

    (άσχετο, αλλά επειδή φαίνεται να ξέρεις κάτι, έχεις μαγαζί κάπου που θα μπορούσα να σε επισκευτώ με την TV για παράδειγμα; )

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    οι περισσοτεροι φιλοι συναδελφοι θα σου παρουν καπου στο ποσο που ειπες πιο πανω...ειτε σου αλλαξουν ολη την πλακετα ειτε μονο το ολοκληρομενο που ειναι κατω απο την μεγαλη ψυχτρα...κοιτα εδω μια ενδειτικη τιμη http://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-SA...item23465dc3f3

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    και η κλασικη βλαβη που παθαινει η lg philips http://www.oledtvrepair.com/sdp/1250..._AEF32343.html και αν παρατηρησεις αλλαζουν μονο το ολοκληρομενο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.350

    Προεπιλογή

    βρε παιδια οι πλασμα δεν έχουν πολύ μικρο χρόνο ζωής ? εγώ τουλάχιστον αυτο γνωρισα όταν την αγορασα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    sorry για το offtopic απλά να κάνω και γώ μια ερώτηση. Έχω μια hitiachi 42PD3000P η οποία παίζει μόνο με το multimedia box που την συνόδευε. Το multimedia box παρέδωσε πνεύμα δυστυχώς και τώρα δεν το έχω καν. Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να την λειτουργήσω μόνη της ή που μπορώ να βρώ ένα multimedia box AV3000E?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Μπάμπη αν εννοείς το τσιπάκι στην tcon καταλαβαίνω ότι το κόστος είναι μικρό, ίσως να συμφέρει να πάρω και την πλακέτα καινούρια γιατί εγώ δεν έχω τον εξοπλισμό τέτοιες κολλήσεις αλλά το θέμα είναι να βεβαιωθώ ότι φταίει αυτό! Μέχρι στιγμή δεν ξέρω αν φταίει αυτό. Η TV εχει ένα πρόβλημα που μπορεί να οφείλεται σε 2-3 διαφορετικούς παράγωντες και δε μπορώ να κάνω περαιτέρω διάγνωση.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. plasma cutter
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-18, 21:30
  2. τροφοδοτικο plasma
    By sidtecn in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-12, 11:58
  3. plasma speaker
    By pizza1993 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-10, 13:59
  4. plasma speaker
    By ts0gl1s in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-10, 11:42
  5. Τηλεορασεις LCD / PLASMA
    By ggr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-07, 00:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας