Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 97 από 97

Θέμα: ΔΔΕ αντιηλεκτροπληξιακός ρελέ

  1. #91
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπαρχει πλεον το βιβλιο μαλλον.. αυτα λενε τιποτα? http://www.public.gr/product/books/g...prod3311636pp/ ειναι του 2010
    Αν δεν κανω λαθος, νομιζω οτι το βιβλιο του Τσανακα που λεμε, ειναι πανεπιστιμιακη εκδοση του Πανεπιςτημιου Πατρων ή Ξανθης (δεν τ εχω μπροστα μου για να σου πω σιγουρα) δηλαδη δεν θα το βρεις στο εμποριο. Εμας μας το διναν απο την σχολη δωρεαν, ισως το βρεις σε καποια βιβλιοθηκη..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #92
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VirusX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κανω λαθος, νομιζω οτι το βιβλιο του Τσανακα που λεμε, ειναι πανεπιστιμιακη εκδοση του Πανεπιςτημιου Πατρων ή Ξανθης (δεν τ εχω μπροστα μου για να σου πω σιγουρα) δηλαδη δεν θα το βρεις στο εμποριο. Εμας μας το διναν απο την σχολη δωρεαν, ισως το βρεις σε καποια βιβλιοθηκη..
    δηλαδη ειναι κατι σαν τις σημειωσεις καθηγητη που μας δινουν στη σχολη? κατι παρομοια βιβλια εχω για σαε

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #93
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.033

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κινητηρας των 30 Hp τι μεθοδο εκκίνησης είχε;
    Υ/Δ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τυπου Α μιας και ειναι για ημιανορθωμενα σήματα δεν νομιζω οτι χρειάζεται για κινητηρες, κανω λαθος;
    Βασικά AC είναι, αλλά δεν μου βγάζει κουμπί edit να το διορθώσω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sted (29-12-14)

  5. #94
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα όλοι λέτε εδώ. Θα ήθελα να μου πείτε ποιά μάρκα να προτιμήσω Hager ABB ή Geyer; Γιατί βλέπω τελευταία κάτι άγνωστα ρελέ KPITAL EATON GACIA και δεν τα εμπιστεύομαι. Ρωτάω γιατί θα χρειαστεί να βάλω ρελέ σε τριφασικό πίνακα, ο οποίος εδώ και 15 χρόνια δεν έχει (χρονολογία πίνακα 2001-02) και ακόμη να αλλάξω ένα ανώνυμο ρελέ που μας έβαλαν σε έναν "αρχαίο" πίνακα στο ίδιο σπίτι πάλι WP_20160809_11_17_26_Pro.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #95
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spinalgr1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταση μεταξυ ουδετερου γης ειναι πολυ μικρη γι αυτο δεν μας χτυπαει το ρευμα οταν αγγιζουμε την μπαρα του ουδετερου
    Μην το δοκιμάζεις παντού αυτό αμα πέσεις σε τριφασικό πίνακα με ασυμετρίες και κακιά γείωση π.χ. λόγω καμένων τριφασικων τυλιγμάτων (και όχι μόνο) ρίχνει χτύπημα σπέσιαλ όχι φυσικά τόσο θανατηφόρο όσο το χέρι στη φάση

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    apavlidis1997 (07-11-16)

  8. #96
    Μέλος Το avatar του χρήστη apavlidis1997
    Όνομα
    Andreas Pavlidis
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το δοκιμάζεις παντού αυτό αμα πέσεις σε τριφασικό πίνακα με ασυμετρίες και κακιά γείωση π.χ. λόγω καμένων τριφασικων τυλιγμάτων (και όχι μόνο) ρίχνει χτύπημα σπέσιαλ όχι φυσικά τόσο θανατηφόρο όσο το χέρι στη φάση
    Με την γείωση ίσως να υπάρχει κάποιο θέμα καθώς η πολυκατοικία θεμελιώθηκε το 1974-75 και δεν ξέρω τι γειώσεις έβαζαν τότε. Ο πίνακας, του οποίου έχω την εικόνα είναι ενός από τα διαμερίσματα της "πολυκατοικίας" (3 στο σύνολο). Ο τριφασικός είναι σε άλλο διαμέρισμα, το οποίο ανακαινίστηκε το 2001, της ιδιας πολυκατοικίας το οποίο κατοικείται αραιά και που. Απλώς θα ήθελε να προσθέσω και ένα ρελέ καθώς όταν κατοικείται έχει και μεγάλα φορτία αλλά και θα ήθελα να είναι λίγο πιο ασφαλές. Αλλά επειδή δεν ξέρω τι συνδέσεις γίνανε τότε, μάλλον θα φέρω ηλεκτρολόγο για να το δεί καλύτερα και επίσης να μετρήσει τη γείωση της πολυκατοικίας. Η συγκεκριμένη πολυκατοικία είναι συγγενών μου, οι οποίοι την κατοικούν, αλλά λόγω παλαιότητας ξεκινάμε κάποια ρεκτιφιέ, όπως και στις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις. Ένα θα πω πάντως. Τα δύο από τα τρία διαμερίσματα, που δεν έχουν ανακαινισθεί, θέλουν αρκετά μαζέματα στα ηλεκτρολογικά τους. Περιστροφικοί διακόπτες για κουζίνα, πλυντήριο και δε συμμαζευόμαστε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #97
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    490

    Προεπιλογή

    Δύσκολα θέλει ακόμα ψάξιμο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΔΕ
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-15, 10:49
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-13, 15:50
  3. Πεφτει ο ΔΔΕ
    By mixalis1988 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-11, 13:49
  4. ΔΔΕ με χρονοκαθυστέρηση
    By electro65 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-08, 21:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας