Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Αγορά ψηφιακού θερμοστάτη

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Αγορά ψηφιακού θερμοστάτη

    Καλησπέρα στην παρέα.
    Σκοπεύω να προβώ σε αγορά ψηφιακού θερμοστάτη θέρμανσης γιατί το αναλογικό που έχω τώρα πρέπει να τα έχει παίξει γιατί ανάβει και σβήνει σε τυχαίες στιγμές.

    Βασικά κριτήρια για την αγορά είναι:
    1) Το μέγιστο ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι 80-85€
    2) Όσο γίνεται καλύτερη ακρίβεια θερμοκρασίας με βάση το όριο χρημάτων
    3)Να μπορώ να το προγραμματίσω έστω και με 2 προγράμματα γιατί υπάρχουν αρκετές ώρες που λείπουμε από το σπίτι και θέλω να το εκμεταλλευτώ όσο γίνεται.

    Η θέρμανση είναι αυτόνομη φυσικού αερίου με λέβητα στο μπαλκόνι. Πρέπει ο θερμοστάτης να είναι συμβατός με τον λέβητα?
    Έχω δει τους παρακάτω θερμοστάτες.
    http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.P...ns.755479.html
    http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.P...ns.722031.html
    http://seydap.skroutzstore.gr/p.PSIF...e-79e3ba5b3b56

    Έχει κανείς εμπειρία από αυτούς ή να προτείνει κάποιον άλλον?
    Αξίζει ο siemens που έχει και self learning?

    Επίσης μια απορία...διάβασα σε αρκετά άρθρα και φόρουμ πως θα αναβοσβήνει πιο συχνά ο λέβητας.
    Είναι επιβαρυντικό αυτό για την ζωή του λέβητα?

    Ζητώ συγνώμη αν έβαλα το θέμα σε λάθος κατηγορία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Έχω το REV13 της SIEMENS εδω και δύο χρόνια που τον δουλεύω φέτος σε self learning mode και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Είναι ίδιος με το REV17 απλώς δεν έχει το εβδομαδιαίο πρόγραμμα που έχει ο REV17. Ο έλεγχος της θερμοκρασίας χώρου είναι πολύ ποιό ακριβής και ο καυστήρας δουλεύει σαφώς λιγότερο απο το παλιό μηχανικο που είχα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Το ημερήσιο πρόγραμμα που έχει ο rev 13 πρέπει κάθε μέρα να ενεργοποιώ το πρόγραμμα ή το βάζω μια φορά και είναι το ίδιο για κάθε μέρα μέχρι να το αλλάξω?
    Μπορεί να ακούγονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν είχα ποτέ ξανά επαφή με τέτοια πράματα. Ο μάστορας που μου πέρασε την θέρμανση είπε πως ο μηχανικός μια χαρά κάνει την δουλειά του...φέτος διάβασα τυχαία για ηλεκτρονικό και self learning και έχω αναθεωρήσει.

    Περιμένω να διαβάσω και άλλες απαντήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Έχω τον AUBE TH 136 ή κάποιο τέτοιο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Διαθέτει λειτουργία "ημέρας" , νύχτας" και "απουσίας" Ρυθμίζεις π.χ. ποιά είναι η ημέρα για σένα : από τις 14.00 ( που κάποιος θα μπεί σπίτι) έως τις 23.00 και θέτεις όριο Θερμοκρασίας τους 20 β. C. Ορίζεις νύχτα 23.01 έως 06.00 και όριο θερμ. τους 19 β. C. και ξανά "ημέρα" από 06.01 έως 07.00 για να έχεις ένα ευχάριστο ξύπνημα. Μετά "νύχτα" από 07.01 έως 13.59 (που πιθανά λείπουν όλοι από το σπίτι). Τέλος ορίζεις την "απουσία" (βαλιτσάκι) για 18 ή 19 β. και όποτε είναι να λείψεις από το σπίτι πατάς το αντίστοιχο κουμπάκι. Αν κλείσεις το σύστημα για απουσία 2-3 ημερών τότε με την επιστροφή σου θα κάψεις όσο δεν έκαψες όσο έλειπες και στο μεταξύ θα "ξυλιάσεις" για 2-3 μέρες ακόμα μέχρι να συνέλθει το σπίτι. Αυτά τα τελευταία για να μην πιστεύουμε ότι φταίνε οι θερμοστάτες !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη esertas
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trelamenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ημερήσιο πρόγραμμα που έχει ο rev 13 πρέπει κάθε μέρα να ενεργοποιώ το πρόγραμμα ή το βάζω μια φορά και είναι το ίδιο για κάθε μέρα μέχρι να το αλλάξω?
    Μπορεί να ακούγονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν είχα ποτέ ξανά επαφή με τέτοια πράματα. Ο μάστορας που μου πέρασε την θέρμανση είπε πως ο μηχανικός μια χαρά κάνει την δουλειά του...φέτος διάβασα τυχαία για ηλεκτρονικό και self learning και έχω αναθεωρήσει.

    Περιμένω να διαβάσω και άλλες απαντήσεις.
    Έχω τον rev 13 από πέρσι και δουλεύει μια χαρά. Όντως τον προγραμματίζεις μια φορά και δεν ξαναασχολήσε μαζί του. Ανοιγωκλείνει όπως το ρυθμίσεις. Έχει και δεύτερο πρόγραμμα για να ανοίγει 2 φορές την μέρα αντί για μία.Μια πρωί μια βράδυ ας πούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. Αυτός ο AUBE έχει και αυτός δυνατότητα self learning?
    Γενικά αυτή η τεχνολογία (αν είναι σωστός ο όρος) έχει πλεονεκτήματα στην πράξη? Καλή η θεωρία και τα σχετικά, όπως επίσης και αντιλαμβάνομαι πως από σπίτι σε σπίτι διαφέρει η απόδοση.
    Απλά σε γενικές γραμμές θα ήθελα να μάθω αν όντως ωφέλεια προς την οικονομική πλευρά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Αυτός ο AUBE έχει και αυτός δυνατότητα self learning? Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό αλλά τι σύστημα θα ενεργοποιήσει ;;;
    Γενικά αυτή η τεχνολογία (αν είναι σωστός ο όρος) έχει πλεονεκτήματα στην πράξη? Πιστεύω ότι αφορά πιο έξυπνα συστήματα και δεν αγγίζουν συνήθως την μέση φιλοσοφία του Έλληνα.
    Καλή η θεωρία και τα σχετικά, όπως επίσης και αντιλαμβάνομαι πως από σπίτι σε σπίτι διαφέρει η απόδοση.
    Απλά σε γενικές γραμμές θα ήθελα να μάθω αν όντως ωφέλεια προς την οικονομική πλευρά.[/QUOTE] Ωφέλεια προκύπτει από την πολυτέλεια της "προ ρύθμισης " και όχι από το "ένιωσα κρύο" ή "αισθάνομαι πιο πλούσιος σήμερα" που συνήθως ορίζει την έναυση της θέρμανσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trelamenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα.
    Σκοπεύω να προβώ σε αγορά ψηφιακού θερμοστάτη θέρμανσης γιατί το αναλογικό που έχω τώρα πρέπει να τα έχει παίξει γιατί ανάβει και σβήνει σε τυχαίες στιγμές.

    Βασικά κριτήρια για την αγορά είναι:
    1) Το μέγιστο ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι 80-85€
    2) Όσο γίνεται καλύτερη ακρίβεια θερμοκρασίας με βάση το όριο χρημάτων
    3)Να μπορώ να το προγραμματίσω έστω και με 2 προγράμματα γιατί υπάρχουν αρκετές ώρες που λείπουμε από το σπίτι και θέλω να το εκμεταλλευτώ όσο γίνεται.

    Η θέρμανση είναι αυτόνομη φυσικού αερίου με λέβητα στο μπαλκόνι. Πρέπει ο θερμοστάτης να είναι συμβατός με τον λέβητα?
    Έχω δει τους παρακάτω θερμοστάτες.
    http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.P...ns.755479.html
    http://gpnomikos.skroutzstore.gr/p.P...ns.722031.html
    http://seydap.skroutzstore.gr/p.PSIF...e-79e3ba5b3b56

    Έχει κανείς εμπειρία από αυτούς ή να προτείνει κάποιον άλλον?
    Αξίζει ο siemens που έχει και self learning?

    Επίσης μια απορία...διάβασα σε αρκετά άρθρα και φόρουμ πως θα αναβοσβήνει πιο συχνά ο λέβητας.
    Είναι επιβαρυντικό αυτό για την ζωή του λέβητα?

    Ζητώ συγνώμη αν έβαλα το θέμα σε λάθος κατηγορία.
    Καλά Χριστούγεννα σε όλους.
    Εδώ και 20 χρόνια είναι κρεμασμένο στον τοίχο μου αυτό το "πραγματάκι" της Olympia Electronics,
    λειτουργεί ακόμα άψογα και πληρεί και τα 3 κρητήριά σου...(από 20ετίας).
    Την εποχή που διανύουμε ,καλό είναι να ενισχύουμε τους δικούς μας ανθρώπους....

    20141122_144022.jpg20141122_144251.jpg

    Το συγκεκριμένο δεν παράγετε πλέον αλλά υπάρχουν νεότερα μοντέλα.
    http://www.olympia-electronics.gr/BE4A836B.el.aspx

    3 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον και αυτός της Olympia Electronics.
    Πάντως μου έχει μπει στο μυαλό το self learning και διαβάζω θετικά σχόλια ως προς την εξοικονόμηση.
    Θα το ψάξω λίγο ακόμα θα περιμένω και άλλες απαντήσεις αν τυχόν υπάρξουν και βλέπουμε.

    Καλές γιορτές να έχετε όλοι και όλες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    δεs και αυτον να σου φυγουν οι αποριεs δεν νομιζω να υπαρχει καποιοs ανωτεροs! οσο για το self learning αλγοριθμοs με PID δουλευει.http://www.e-heat.gr/index.php?resou...CF%82-nest.51/

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατάστημα για αγορά θερμοστάτη?
    By VARMAX in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-16, 14:58
  2. Αναμετάδοση ψηφιακού σήματος
    By xlife in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-12, 03:34
  3. Ερώτηση για αγορά θερμοστάτη
    By alekos22 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-12, 11:54
  4. Aγορά επίγειου ψηφιακού πεδιόμετρου.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-12, 22:52
  5. σύνδεση ψηφιακού βολτομετρου
    By jean in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 17:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας