Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Αδεια ηλεκτροτεχνιτη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή Αδεια ηλεκτροτεχνιτη

    Μπορει καποιος με απλο τροπο να μου πει σαν επαγγελματικα δικαιωματα τι διαφορες εχουν οσον αφορα το πεδιο της ηλεκτρολογιας οι εξης σχολες?
    Ηλεκτρολογια ΙΕΚ - Ηλεκτρολογια ΤΕΙ - Ηλεκτρολογων Μηχανικων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Θα προσθεσω και ηλεκτρολογων απο ΟΑΕΔ που εχουν δωσει εξετασεις και εχουν παρει καποια αδεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    και αυτοι.. απλα μηπως μαθαιναμε γιατι με το νομο που διαβασα δεν εβγαλα ακρη

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    όλοι κάτω από τα ΤΕΙ παίρνουν άδειες τεχνίτη με το πτυχίο και πάνω από μια ηλικία(20 , 21 αν θυμάμαι καλά) και μπορούν να δουλέψουν σε ηλεκτρολόγους χωρίς την φυσική παρουσία του αδειούχου στον χώρο εργασίας(πράγμα που δεν μπορεί να κάνει ένας μη αδειούχος τεχνίτης) και μπορεί να επιβλέπει μη αδειούχους τεχνίτες.
    από εκεί και πέρα ανάλογα με την σχολή(ΟΑΕΔ ΙΙΕΚ ΤΕΕ ποιό παλιά ΤΕΛ ΤΕΣ κλπ) εξαρτάτε ο χρόνος που απαιτητέ σε προϋπηρεσία για να δώσει εξετάσεις για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και με την ισχύ που θα του επιτραπεί(που θα μπορεί να υπογράφει εννοούμε) και φτάνει μέχρι κάποια κιλοβατ(ανάλογα το είδος της άδεια αναλύετε σε κίνηση και φωτισμό) και φτάνει αν θυμάμαι καλά μέχρι τα 100 κιλοβατ δίνοντας εξετάσεις ανά κάποιο διάστημα και ανεβάζοντας την μέχρι εκεί. από εκεί και επάνω αρχίζουν να ανεβαίνουν τα κιλοβατ τα είδει τον μελετών που μπορούν να αναλάβουν και το δικαίωμα ανάλογα με την άδεια το πτυχίο (ΤΕΙ ΑΕΙ πολυτεχνείο κλπ δεν ξέρω τη άλλο υπάρχει) του ποσού που μπορούν να αναλάβουν σε δημόσια έργα(αν συνεργαστούν μερικοί έχουν το δικαίωμα να αθροιστεί το πόσο τον αδειών τους και να πάρουν μέρος σε διαγωνισμό αντίστοιχου προϋπολογισμού)
    αυτά τα χοντρικά έτσι για να πιάνουμε λίγο το νόημα.
    όλα αυτά από όσο ξέρω. οι ποιο σπουδαγμένη από εμένα μπορούν να μας επιβεβαιώσουν αν τα είπα καλά ή έχω κάπου λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Εγω που ειμαι τει θα παρω αδεια 150kW νομιζω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    Λοιπον ευχαριστω για τις απαντησεις... Εγω αυτα εχω ακουσει δεν ξερω αν ειναι λαθος..
    1)Παιρνεις αδεια για ηλεκτροτεχνιτη αλλα νομιζω χρειαζεται να ακολουθησεις καποιον ηλεκτρολογο για καποιο διαστημα
    1)michaelcom Ο νονος μου δουλευε ως ηλεκτρολογος σε εργοστασιο (νομιζω απο οαεδ παλια το πηρε το πτυχιο) και τον ειχαν βαλει απο τη δουλεια να δινει εξετασεις και να ανεβαζει τα kw ... και καποτε μου ειπε εφτασε στα kw τα τει.. δεν ξερω κατα ποσο γινεται αυτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει καποιος με απλο τροπο να μου πει σαν επαγγελματικα δικαιωματα τι διαφορες εχουν οσον αφορα το πεδιο της ηλεκτρολογιας οι εξης σχολες?
    Ηλεκτρολογια ΙΕΚ - Ηλεκτρολογια ΤΕΙ - Ηλεκτρολογων Μηχανικων
    Τα έβαλες με αύξουσα σειρά δυσκολίας..? (Αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας.. )

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VirusX2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έβαλες με αύξουσα σειρά δυσκολίας..? (Αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας.. )
    χαχαχαχα ναι :P μακαρι να μας πει καποιος που το εχει ψαξει

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    από ΤΕΙ ξεκινάς με 100 αν θυμάμαι καλά. και την ανεβάζεις στα 150.
    ναι πρέπει να δουλέψεις σε κάποιο ηλεκτρολόγο για να μαζέψεις προϋπηρεσία με ένσημα αλλά υπάρχει και ένας τρόπος με παροχής υπηρεσιών αλλά έχει μπέρδεμα. ΠΡΟΣΟΧΗ. η προϋπηρεσία αναγνωρίζετε από την στιγμή που θα πάρεις τις άδειες του τεχνίτη. κάθε ένσημο πριν ΔΕΝ το αναγνωρίζει το υπουργείο( μ@λ@κι@ το ξέρω αλλά τη να πεις).
    για τον νονό σου δεν ξέρω να σου πω ακριβός σε ποιο καθεστώς υπάγετε. ξέρω ότι έχουν κάτι τέτοια κόλπα σε υπαλληλική σχέση αλλά δεν την γνωρίζω ακριβός την περίπτωση. πάντως μέχρι την πρώτη άδεια θα πρέπει να του υπέγραψε κάποιος με μεγαλύτερη άδεια(ΤΕΙ και πάνω συνήθως) που είχε την ευθύνη στο εργοστάσιο για να προχωρήσει. αλλά γενικά δεν το έχω ψάξει.
    για τους παλιοχαρακτήρες παραπάνω (ΤΕΙ ΑΕΙ)δεν τους σχολιάζω, έχουν να τρώγονται μεταξύ τους οπότε ας μην μπαίνουμε ανάμεσα και φάμε καμιά δαγκωματιά

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    από ΤΕΙ ξεκινάς με 100 αν θυμάμαι καλά. και την ανεβάζεις στα 150.
    ναι πρέπει να δουλέψεις σε κάποιο ηλεκτρολόγο για να μαζέψεις προϋπηρεσία με ένσημα αλλά υπάρχει και ένας τρόπος με παροχής υπηρεσιών αλλά έχει μπέρδεμα. ΠΡΟΣΟΧΗ. η προϋπηρεσία αναγνωρίζετε από την στιγμή που θα πάρεις τις άδειες του τεχνίτη. κάθε ένσημο πριν ΔΕΝ το αναγνωρίζει το υπουργείο( μ@λ@κι@ το ξέρω αλλά τη να πεις).
    για τον νονό σου δεν ξέρω να σου πω ακριβός σε ποιο καθεστώς υπάγετε. ξέρω ότι έχουν κάτι τέτοια κόλπα σε υπαλληλική σχέση αλλά δεν την γνωρίζω ακριβός την περίπτωση. πάντως μέχρι την πρώτη άδεια θα πρέπει να του υπέγραψε κάποιος με μεγαλύτερη άδεια(ΤΕΙ και πάνω συνήθως) που είχε την ευθύνη στο εργοστάσιο για να προχωρήσει. αλλά γενικά δεν το έχω ψάξει.
    για τους παλιοχαρακτήρες παραπάνω (ΤΕΙ ΑΕΙ)δεν τους σχολιάζω, έχουν να τρώγονται μεταξύ τους οπότε ας μην μπαίνουμε ανάμεσα και φάμε καμιά δαγκωματιά
    χαχαχα βασικα... θελω να δωσω για να μπω ηλεκτρολογων μηχανικων στο πολυτεχνειο (αντι του να κανω μεταπτυχιακο) οταν τελειωσω την σχολη(ΤΕΙ(πολυ συντομα))

    Ο νονος μου ξεκινησε ως ηλεκτρολογος το 82-84 καπου εκει νομιζω.. και στο εργοστασιο ειχε και εναν αλλον απο τει

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΔΕΙΑ ΡΑΔΙΟΤΕΧΝΙΤΗ
    By m in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-20, 10:07
  2. ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΡΑΔΙΟΤΕΧΝΙΤΗ
    By nickbaz in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 18:23
  3. αδεια τεχνιτη απο επαλ
    By stelios_a in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-15, 05:34
  4. Ηλεκτροτεχνία
    By sakissalonika in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 22:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας