Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: γεννήτρια 36 βολτ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Αν η χρήση του μοτέρ δεν είναι συνεχής, θα μπορούσες να κάνεις δουλειά με μερικές μεγάλες μπαταρίες 12V συνδεδεμένες εν σειρά και παραλληλα για να έχεις τα 36V και τη χωρητικότητα που χρειάζεσαι, τις οποίες θα φορτίζεις στα 12V την κάθε μία με μία γεννήτρια όταν δεν εργάζεται το μοτέρ. ενδεχομένως να μπορείς να βάλεις και φωτοβολταϊκά για να βοηθήσεις την κατάσταση. Λογικά μιλάμε για κάτι απομακρυσμένο, αλλά στην επιλογή της λύσης και τυχόν αυτοματιςμών ρόλο παίζει αν θα υπάρχει και ανθρώπινη επιτήρηση & επέμβαση στην όλη λειτουργία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    θα οδηγησω μοτερ 36vdc 500 watt...
    δεν θελω σταθεροποιηση διότι θελω οσο ποιο γρηγορα γυρναει το δυναμο τοσο ποιο γρηγορα να γυρναει και το μοτερ...
    δημητρη η δδιέγερσηπως γινετε?
    δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχω ασχοληθεί ποτε με γενητριεσ κλπ...αν και την κατασκευη δεν θα την κανω εγω...ειναι για εναν δικο μου...
    αγγελε δεν μπορω να βαλω μπαταριες διότι πρεπει να ειναι ελαφρύ...
    η λειτουργια του μοτερ θα ειναι συνεχομενη....
    η κατασκευη θα ειναι σε ποδηλατο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panοs Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορω να βαλω μπαταριες διότι πρεπει να ειναι ελαφρύ....
    Αν δεν δεσμεύεσαι με μπαταρίες πως θα δεσμευτείς με το εναλλασσόμενο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί και το εναλλασσόμενο και αυτό έχει κάποιες δεσμεύσεις .
    Και γιατί ο λόγος του "control" του 2ου μοτέρ που θέλεις να ελέγχεις πρέπει σώνει και καλά να γίνεται μέσω ενός 1ου μοτέρ ? όταν μπορείς να το κάνεις απευθείας στο 2ο μοτέρ ή στο 1ο από μόνα τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panοs Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα οδηγησω μοτερ 36vdc 500 watt...
    δεν θελω σταθεροποιηση διότι θελω οσο ποιο γρηγορα γυρναει το δυναμο τοσο ποιο γρηγορα να γυρναει και το μοτερ...
    δημητρη η δδιέγερσηπως γινετε?
    δεν εχω ιδεα γιατι δεν εχω ασχοληθεί ποτε με γενητριεσ κλπ...αν και την κατασκευη δεν θα την κανω εγω...ειναι για εναν δικο μου...
    αγγελε δεν μπορω να βαλω μπαταριες διότι πρεπει να ειναι ελαφρύ...
    η λειτουργια του μοτερ θα ειναι συνεχομενη....
    η κατασκευη θα ειναι σε ποδηλατο...
    http://www.alibaba.com/product-detai...048463351.html
    Ψαξε σε δυναμο 36vdc .Πρεπει να φτιαξεις μονος το συστημα συμπλεξης με ενα κινητηρα περιπου 1,2 αλογα ,

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστω για τις απαντήσεις..
    αν βαλω δυναμο απο φορτηγό 28 βολτ και προσθέσω και εναν πυκνωτή για εξομάλυνση η ταση δεν θα φτασει καπου στα 39 βολτ?
    πως γινετε με το δυναμο?πολλαπλασιαζεται η ταση χ1.44 με την εξομάλυνση?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panοs : 30-12-14 στις 14:27

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Όχι... Πάλι 28 θα έχεις...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Τώρα που μας ξεκαθάρισες την εφαρμογή, τα πράγματα είναι πιό σαφή αλλά χωράνε αρκετές παρατηρήσεις.
    Αν θέλεις ηλεκτρικό ποδήλατο, φτιάχνεις ηλεκτρικό ποδήλατο. Αν θέλεις μηχανάκι, παίρνεις μηχανάκι. Και τα δύο μαζί, καταλήγουν σε κάτι λάθος, βαρύ, που δεν δουλεύει.
    Αν επιμένεις, θα σου έλεγα να φτιάξεις ένα υβριδικό μοντέλο, όπου θα είναι στην ουσία ένα ηλεκτρικό ποδήλατο (με μπαταρία), το οποίο θα έχει την πρόσθετη δυνατότητα φόρτισης / τροφοδοσίας με μία μικρή γεννήτρια. Η παρουσία μπαταρίας είναι πολύ ουσιαστική για την εξομάλυνση όλων των κινήσεων. Πίστεψέ με, δεν θέλεις δύσκολα ελεγχόμενη ισχύ στον μπροστινό τροχό ποδηλάτου (όπως έρχεται από θερμικό κινητήρα / μοτέρ), αλλά ομαλά ελεγχόμενη από μπαταρία / μοτέρ.
    Με λίγα λόγια, αυτό που λέω είναι οτι το "γκάζι" δεν πρέπει να ελέγχει την παροχή καυσίμου (προς γεννήτρια και τελικά στον κινητήρα) αλλά την παροχή ηλεκτρονίων απ' ευθείας στον κινητήρα. Η γεννήτρια θα δουλεύει ανεξάρτητα, ανάλογα με την κατάσταση της μπαταρίας (που δεν χρειάζεται να είναι τεράστια).
    Καταλαβαίνω επίσης οτι έχεις ήδη τον κινητήρα / κέντρο τροχού, και ψάχνεις την ανάλογη γεννήτρια, όμως στα περίεργα voltage το ανάποδο είναι πιό βολικό και εφικτό. Πάντως με αρκετό ψάξιμο στο internet, όλο και κάτι θα βρείς που θα σου ταιριάζει στα χαρακτηριστικά που θες.
    Αυτές είναι οι σκέψεις μου, καλό μαστόρεμα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    ο αυτόματος του δυναμό θα ρυθμίζει πάντα την διέγερση ώστε η τάση (με εξομάλυνση ή χωρίς) να έχει ταβάνι στα 28 V.

    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις τον αυτόματο του δυναμό και να εφαρμόσεις εσύ διέγερση έτσι ώστε να βγάζει η γεννήτρια 36V DC (δηλαδή μετά από την τριφασική ανόρθωση - εξομάλυνση) στις στροφές (της γεννήτριας) που θέλεις. Η διέγερση εφαρμόζεται από μπαταρία 24V στη σειρά με ένα λαμπάκι 24V, όσο πιο πολλά watt είναι το λαμπάκι τόσο πιο ισχυρή διέγερση έχεις, ξεκίνα με 5W λαμπάκι και πειραματίσου για να πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις στις στροφές που το θέλεις. Η μπαταρία που προανέφερα θα φορτίζεται από το ίδιο το δυναμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Βασικά λόγω του ότι οι γεννήτριες των οχημάτων είναι γενικά τριφασικές με πλήρη (εσωτερική) ανόρθωση, είτε βάλεις εσύ πυκνωτή εξομάλυνσης απ΄έξω είτε όχι, η τάση λίγο θα διαφέρει (η έξοδος της τριφασικής ανόρθωσης δεν μηδενίζεται όπως γίνεται με τη μονοφασική οπότε δεν ισχύει ο συντελεστής επί ρίζα 2)

    Η διέγερση του alternator γίνεται αρχικώς μέσα από ένα λαμπάκι πυρακτώσεως όπως είπε ο Δημήτρης, στη συνέχεια όμως αυτοδιεγείρεται από μια μικρή, ξεχωριστή εσωτερική τριφασική γέφυρα ανόρθωσης που περιλαμβάνει αποκλειστικά για αυτόν τον σκοπό.

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    στο ποστ 14 παρεθεσα δυναμο 36βολτ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 12 βολτ σε 5 βολτ
    By alen in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-17, 11:25
  2. Κατασκευη λεβητα 24 βολτ
    By charis88 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 18:09
  3. 5 βολτ απο πληκτρολόγιο PC.
    By Νικος Ρουσσος in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-15, 12:19
  4. Προστασια σε τροφοδοτικο 13.8 βολτ
    By 1kostasa50 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-12, 13:06
  5. συνδεση 5 βολτ με 3.3 (πινς)
    By jakektm in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-08, 05:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας