Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα με σκληρό δίσκο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή Πρόβλημα με σκληρό δίσκο

    Kαλησπέρα σας

    Εχτές πήγα να κάνω ένα νέο partition από το disk manager στα win 7 ultimate.

    Έγινε αλλά μπήκε σε high priority και δεν είχε μέσα το λειτουργικό.

    Οπότε και από κεινη την στιγμή δεν μπορεί να ανοίξει το pc.

    Το θέμα είναι το εξής.

    Στο BIOS στο storage configuration menu, τον αναγνωρίζει. μου λέει όλα του τα στοιχεία.

    στο boot priority menu δεν τον έχει καν... μόνο το CD....

    Έκανα clean τον δίσκο,με το CD των Win 7 ( αλλά είχε μόνο ένα εννιαίο παρτιτιον ) και πάλι το ίδιο....

    και όταν πάω να κάνω εγκατάσταση τα windows μου βγάζει στο μενού για το που θα γίνει η εγκατάσταση έναν δίσκο (λογικό) και το μνμ ''Τα windows δεν είναι δυνατό να εγκατασταθούν σε αυτόν τον δίσκο.Το υλικό αυτού του υπολογιστή ενδέχεται να μην υποστηρίζει την εκκίνηση σε αυτόν το δίσκο.Βεβαιωθείτε ότι ελεγκτής δίσκου είναι ενεργοποιημένος στο μενού του BIOS του υπολογιστή''

    Όταν δε τον έβαλα σε έναν άλλον υπολογιστή σαν εξωτερικό, ενώ έγινε η εγκατάσταση του και μου είπε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά, δεν μου εμφάνιζε στον υπολογιστή μου το εικονίδιο του σκληρού, αλλά στο device manager μου τον έδειχνε...


    Μπορεί κάποιος να μου πει τι και πως μπορώ να κάνω???

    Επίσης τώρα που πήγα μέσα απότ το CD των win 7 Στο command prompt και έδωσα την εντολή bootrec.ex /fixboot μπας και έχει θέμα ο Bootloader μου βγάζει: "μια συσκευή που είναι συνδεδεμένη με το σύστημα δεν λειτουργεί"

    Τέλος, τον έβαλα ξανά στην εξωτερική θήκη, πάω στην διαχείρηση δίσκων και μου εμφανίζει ένα εικονίδιο προετοιμασία δίσκου, πατάω την επιλογή MBR και μου βγάζει μνμ σφάλματος: παρουσιάστηκε σφάλμα δεδομένων( κυκλικός έλεγχος πλεονασμού)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    μπορεις να δοκιμασεις με ενα live usb linux να το φορμαρεις σε ntfs?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Δεν το έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Μισό λεπτό...
    ΠΟΣΟΥΣ σκληρους εχεις στο pc σου ?
    Αν βλεπεις το "νεο partition" στο bios, σημαινει οτι δεν ειναι απλα ενα νεο partition στον υπαρχον σκληρό, αλλα ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ σκληρός δΐσκος !!!

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    θα σου έλεγα να ψαξεις να βρεις το cd του hiren. αυτο θα σε βοηθήσεις και να κρυψεις καποιο παρτισιον αλλά και έχει κι αλλα εργαλεια που διορθώνουν προβληματ εκινησης .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Λοιπον, στο πισι τώρα, τρέχει ένας παλιός από το λάπτοπ μου..... τον σκληρό για τον οποίο γίνετε η κουβέντα, το έβαλα σε θήκη εξωτερικού.... αυτοί οι δύο είναι..... τώρα, όσο ήταν σε θήκη εξωτερικού ( με usb ) τον είδα στο boot priority σαν τρίτη επιλογή ( πίσω από αυτόν που έχω τώρα, και το CD ) αλλά όταν πάω στην διαχείρηση δίσκων μου βγάζει ότι είναι δίχως προετοιμασία και όταν πατάω να γίνει με επιλογή mbr μου βγάζει κυκλικός έλεγχος πλεονασμού. Ένα παλικάρι μου έδειξε ένα diagnostic της WD και το έβαλα και μου έλεγε ότι έχω πολλά bad sectors. Το πρωί και το μεσημεράκι στο BIOS, έβλεπα ότι είναι συνδεδεμένος ο δίσκος στο SATA 3, έβλεπα από πάνω τα στοιχεία του, όνομα κτλ αλλά στο boot priority δεν εμφανιζόταν...και εγώ το μόνο που έκανα ήταν από το command prompt να κάνω ένα clean στον δίσκο.... δεν με άφηνε να τον πειράξω άλλο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Συγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά. Τον έχεις σε θήκη;
    Αν ναι, μπορει να φταίει η θήκη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mdxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον, στο πισι τώρα, τρέχει ένας παλιός από το λάπτοπ μου..... τον σκληρό για τον οποίο γίνετε η κουβέντα, το έβαλα σε θήκη εξωτερικού.... αυτοί οι δύο είναι..... τώρα, όσο ήταν σε θήκη εξωτερικού ( με usb ) τον είδα στο boot priority σαν τρίτη επιλογή ( πίσω από αυτόν που έχω τώρα, και το CD ) αλλά όταν πάω στην διαχείρηση δίσκων μου βγάζει ότι είναι δίχως προετοιμασία και όταν πατάω να γίνει με επιλογή mbr μου βγάζει κυκλικός έλεγχος πλεονασμού. Ένα παλικάρι μου έδειξε ένα diagnostic της WD και το έβαλα και μου έλεγε ότι έχω πολλά bad sectors. Το πρωί και το μεσημεράκι στο BIOS, έβλεπα ότι είναι συνδεδεμένος ο δίσκος στο SATA 3, έβλεπα από πάνω τα στοιχεία του, όνομα κτλ αλλά στο boot priority δεν εμφανιζόταν...και εγώ το μόνο που έκανα ήταν από το command prompt να κάνω ένα clean στον δίσκο.... δεν με άφηνε να τον πειράξω άλλο....
    OK.
    Λοιπόν, για να τα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.
    1) Στην περίπτωση που βάζεις τον δίσκο εξωτερικά με USB, μπορεί να φταίει η θήκη, όπως είπε και ο Παναγιώτης.
    2) Οταν βάζεις τον σκληρό εσωτερικά με SATA, είναι λογικό που δεν σου τον δείχνει στο boot order. ΠΟΣΑ options μπορεί να έχει εκεί....
    Τον δίσκο στο BIOS θα τον δεις ΜΟΝΟ στίς λεπτομέρειες συστήματος, μαζί με τους άλλους δίσκους και CD.

    ΛΥΣΗ:
    Σύνδεσε τον "προβληματικό" δίσκο σαν εσωτερικί - δευτερο δίσκο. Ξεκίνα τα windows και πήγενε στο "Πινακασ ελέγχου" -> "Εργαλεία διαχείρησης" -> Διαχείρηση υπολογιστή" -> "Διαχείρηση Δίσκων".
    Εκεί πρέπει να βλέπεις τον δευτερο σκληρό. Κάνε διαγραφή του partition και ξαναφτιάξε το.
    Μετά αγόρασε το πρόγραμμα "HD SENTINEL" και κάνε έλεγχο των δίσκων σου με αυτό.
    Αν σου βγάλει "bad tracks" ή οτιδήποτε κάτω απο 100% disk health, ο δίσκος πάει για πέταμα.

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα καταγραφικού και σκληρό δίσκο
    By paulk in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-17, 00:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-16, 01:22
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-13, 15:57
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-10, 21:42
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-09, 22:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας