Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Διαφορα GPS με A-GPS

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.689

    Προεπιλογή Διαφορα GPS με A-GPS

    Ειμαι στην φαση αγορας τηλεφωνου και προσπαθω να καταλαβω τι διαφορα εχει το GPS με το A-GPS. Ακομα δεν εχω παρει καποια ικανοποιητικη απαντηση απο τις ερωτησεις που θετω στα καταστηματα.
    1. Εχουν κανονικο δεκτη?
    2. Εχουν τους χαρτες?
    3. Χρειαζονται wifi (?) για να δουλεψουν? (Το ακουσα και αυτο...)
    4. Αν εκτος απο οδικους (navigator), βαλω χαρτες βουνου, λειτουργουν κανονικα?

    Help!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Το A-GPS είναι βοηθητικό στο GPS.Λόγο του οτι για να βρει σήμα απο δορυφόρο μπορεί να καθυστερεί σημαντικά το GPS χρησιμοποιήτε το A-GPS για υποβοήθηση εύρεσης θέσης μέσω της κυψέλης κινητής.Απ ότι ξέρω δεν χρεώνετε αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις για σίγουρα μιας και χρησιμοποιεί κάποια kb για την επικοινωνία με τους σταθμούς βάσης. Όταν γίνει ο ακριβής εντοπισμός μέσω A-GPS τότε αναλαμβάνει το κανονικό GPS. Εχω ακούσει οτι θα βγαίναν και σκέτες συσκευές A-GPS αλλά δεν θα δούλευαν σε περιοχές χωρίς κάλυψη και σε περιοχές που έχεις σήμα απο μία κεραία. Οι χάρτες είναι άλλο πράγμα. Βρίσκεις ένα πρόγραμμα που σε βολεύει, πχ IGO και βάζεις χάρτες απο την περιοχή σου , πχ Navteq Ελλάδα, Για το βουνό ισχύει το ίδιο απλά υπάρχουν κάποια εξειδικευμένα προγράμματα με ειδικούς χάρτες που έχουν όλους τους κατσικόδρομους

    υγ. Δεν χρειάζεται wifi

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xlife για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (10-01-15)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το A-GPS είναι βοηθητικό στο GPS.Λόγο του οτι για να βρει σήμα απο δορυφόρο μπορεί να καθυστερεί σημαντικά το GPS χρησιμοποιήτε το A-GPS για υποβοήθηση εύρεσης θέσης μέσω της κυψέλης κινητής.
    Οποτε, το να εχει ή να μην εχει A-GPS μου ειναι αδιαφορα (χρηση οχι για Navigator).
    Το GPS δουλευει ΚΑΙ χωρις το A-GPS κανονικα...
    (ισως να αργει λιγο μεσα στον αστικο ιστο αλλα αυτο δεν με ενδιαφερει..)
    Σωστα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Ναι, αργεί πολύ. Το δικό μου Sony κάνει ενα τέταρτο να βρει δορυφόρους χωρίς να έχω ενεργοποιημένο A-GPS.
    Για την ιστορία να πούμε οτι τα πιο καινούρια κινητά δεν χρησιμοποιούν το αμερικάνικο GPS αλλά το ρώσικο GLONASS το οποίο είναι πιο γρήγορο(Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά απο αυτά που διαβάζω) άλλα στα καταστήματα όλοι το αναφέρουν σαν gps

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xlife για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (10-01-15)

  7. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Τα καινούρια χρησιμοποιούν και τα δυο συστήματα. Το λιγότερο GPS και μετά glonass.
    Οι καινούριοι δέκτες είναι αρκετά γρήγοροι πλέον και χωρίς assisted gps.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (10-01-15)

  9. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    [QUOTE=αλπινιστης;686623]Ειμαι στην φαση αγορας τηλεφωνου και προσπαθω να καταλαβω τι διαφορα εχει το GPS με το A-GPS. Ακομα δεν εχω παρει καποια ικανοποιητικη απαντηση απο τις ερωτησεις που θετω στα καταστηματα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Εχουν κανονικο δεκτη?
    Κανονηκότατο αλλα πιο εξελιγμενο καθώς την ιδια στιγμή αν το εχεις ανοιχτο ( το agps ) περνουν ταυτοχρονα δεδομενα απο δυο διαφορετικα σηματα ( δορυφόρους και 3g/4g ή και wifi ) . Σφενδονη δηλαδη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Εχουν τους χαρτες?
    Υπάρχουν τηλ. που εχουν μεσα χάρτες και λογισμικο. Δεν ξέρω άν ή mls βγαζει μικρη συσκευή . αν ναι κοιτα το.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Χρειαζονται wifi (?) για να δουλεψουν? (Το ακουσα και αυτο...)
    αν εισαι μεσα στο σπιτι σου δουλευουν με wifi, μολις βγεις απο την εμβελεια του θα ψάχνουν 3g/4g. Φυσικά μεσα στο σπιτι σου το gps δεν βλεπει δορυφορους οποτε βασιζεται μονο στο agps.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Αν εκτος απο οδικους (navigator), βαλω χαρτες βουνου, λειτουργουν κανονικα?
    οι μονοι χάρτες βουνου αξιιποιστοι ειναι της pathaway. πρεπει ομως να βρεις το αντιστοιχο προβλημα το οποιο ειναι μονο για βουνο. Αυτο θέλει λιγο προσοχή καθώς η εταιρια που κραταει λογισμικο για να τρεχουν οι συγκεκριμενοι χάρτες βγαζει το λογισμικο μόνο για συγκεκριμένες πλατφόρμες.
    αν βρεις προγραμμα εν κατακλειδι που εκμεταλευται και το agps τοτε ειναι πολύ ομορφο για τα δεδομενα ( 3d ktiria κτλ) ενημερόνονται συνεχώς . Επισης απλα προγραμματα οπως το google earth μπουρουν πλεον να δουλευουν αφου η πληροφοριες οσο αφορα στους χαρτες ειναι online. Φυσικά όσο χρησιμοποιεις agps το σημα θα ειναι δυνατο δεν θα χανεσαι μεσα σε τουνελ δεν θα πρεπει να περιμένεις μεσα στο αυτοκινητο να ξανακλειδώσει το gps αλλά θα εχεις χρεωση.

    πλεον όλα τα τσιπακια εχουν a-gps .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Gaou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (10-01-15)

  11. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Κάποιο λάθος κάνεις μαστορα.
    AGPS = λογισμικό που μέσω IP βρίσκει ΠΕΡΙΠΟΥ που είσαι.
    GPS = hardware που βρίκει μέσω λήψεις από δορυφόρους που είσαι και δεν χρειάζεται internet.

    Επίσης 3D κτήρια εξαρτάται ΜΟΝΟ από το λογισμικό σου αν θα δεις. Εμένα το i-GO π.χ δείχνει τα πάντα ακόμη και ύψη (βουνά, πλαγιές κλπ) όχι μόνο κτήρια. Χωρίς internet όλα αυτά και agps.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Τα πιό πολλά κινητά είναι άθλια στο θέμα GPS και γι αυτό χρειάζονται υποβοήθηση απο το A-GPS.

    Αν έχεις τη δυνατότητα πρίν αγοράσεις κάνε την εξής δοκιμή: Εγκατέστησε αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/d....gpstest&hl=el και με σβηστό το 3g και wifi δές πόσο γρήγορα κλειδώνει το gps απο μόνο του.

    Έχω δεί τρελές διαφορές, πχ δύο κινητά δίπλα-δίπλα, το ένα κινητό με το ζόρι να βρίσκει 3 δορυφόρους και το άλλο 10 με τη μία

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιο λάθος κάνεις μαστορα.
    AGPS = λογισμικό που μέσω IP βρίσκει ΠΕΡΙΠΟΥ που είσαι.
    GPS = hardware που βρίκει μέσω λήψεις από δορυφόρους που είσαι και δεν χρειάζεται internet.

    Επίσης 3D κτήρια εξαρτάται ΜΟΝΟ από το λογισμικό σου αν θα δεις. Εμένα το i-GO π.χ δείχνει τα πάντα ακόμη και ύψη (βουνά, πλαγιές κλπ) όχι μόνο κτήρια. Χωρίς internet όλα αυτά και agps.
    Η ip απο που παιρνει δεδομενα ?
    Δεν αντιλργω για το ιγκο. Εχεις παρατηρησει φυσικα οτι εχει φακελο buildings. Δεν μιλησα για το igo μιλησα για λογισμικα πιο συχρονα που εχουν την δυανοτητα να παιρνουν πληροφοριες μεσω των δικτυων κινητης ταυτοχρονα. Εκει τα αποτελεσματα ειναι εντυπωσιακα.
    Εμενα μεσα στο σπιτι με με agps μου δινει κατευθειαν θεση ακριβειας gps <10m ενω δεν εχει λοκαρει πανω απο τρεις δορυφορους.
    Εν πασι περιοτωση δεν καταλαβα που εκανα λαθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα μεσα στο σπιτι με με agps μου δινει κατευθειαν θεση ακριβειας gps <10m ενω δεν εχει λοκαρει πανω απο τρεις δορυφορους.
    Κλείσε το GPS και ξαναδοκίμασε το.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. gps
    By akisssssssss in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-11, 16:08
  2. Tι GPS να παρω;
    By furtune in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 12:51
  3. GPS help
    By tronic in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-07, 17:28
  4. GPS
    By furtune in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-06, 19:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας