Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: απορειες για θερμανση

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kleima Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαρηστω,για την βοηθεια.κατι που δεν καταλαβα.μονο με λεβητα μπορεις να ζεστανεις εναν χωρο(σπιτι,μαγαζι)?
    Μπορεις να τον ζεστανεις με διαφορα . καταρχήν υπάρχουν λέβητες που κάνουν ενεργειακή καύση ( δηλαδή καλο πράγμα οπου σχέση αποδοσης / κατανάλωσης πολύ καλή ) ακομα και σε βαλβολίνες. Εννοειτε ότι αμα πεσεις σε λεφτά βρίσκεις και λεβητες βιοκαυσιμων υγρών και στερεων ? . Επισης υπάρχουν οι ξυλολέβητες οι οποιο σε απαιτουν παρεα.

    Τώρα αναλογως ποιος εισαι που εισαι τι θες να κάνεις και τι να δώσεις ο μηχανολογος θα σου πει πολλά. σημειωτεον ότι μπορεις να ζεστανεις και με άλλους τροπους ένα σπιτι και μερικές φορες πιο φθηνους. την σχεση αυτην ομως μπορει να στην δώσει κάποιος που να το εχει σπουδάσει.

    σαν ενεργεια ομως ειναι το ντιζελ και τα ομοια του το ρευμα της δεη ο ηλιος του κοσμου και ο αερας αν φυσαει σπιτι σου..! οπα ξεχάσαμε τον λογο που ειμα με κοντομανικο τώρα . τα ξυλα αλλά όχι σε λεβητα αλλα σε τζακι/σομπα. εγω παντα ψηφιζω υπερ σομπας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gaou : 13-01-15 στις 22:56

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Gaou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kleima (14-01-15)

  3. #12
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    το πρωι,ηρθε,ενας μηχανολογος,εκανε αναγνωριση, του χωρου.εκανε κατι υπολογισμους,προχειρους,απτι μου ειπε,και μου λεει,πως θελω λενητα 50000kval/h και καυστηρα 24kw.σαν πολλα δεν εινια βρε παιδια?ενα σπιτι 120 τ.μ.
    μπορειτε εσεις,που γνωριζεται πιο πολλα και καλυτερα,τι χρειαζομαι(λεβητα,καυστηρα)
    ολοι την προσφορα,θα την εχει ετοιμη,σε 5 μερες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.390

    Προεπιλογή

    24kw σε 120 τετραγωνικα γιατι θεωρειs οτι ειναι πολλα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη anmits2008
    Όνομα
    Ανέστης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    αγαπητέ φίλε ...μέσα σε μερικές γραμμές και λίγα λεπτά ανάγνωσης δεν υπάρχει πιθανότητα να γίνεις θερμουδραυλικος η μηχανολόγος μηχανικός. γιαυτό λοιπόν προτείνω να απευθυνθείς στον καταληλο και όχι να γίνεις εσύ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kleima Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρωι,ηρθε,ενας μηχανολογος,εκανε αναγνωριση, του χωρου.εκανε κατι υπολογισμους,προχειρους,απτι μου ειπε,και μου λεει,πως θελω λενητα 50000kval/h και καυστηρα 24kw.σαν πολλα δεν εινια βρε παιδια?ενα σπιτι 120 τ.μ.
    μπορειτε εσεις,που γνωριζεται πιο πολλα και καλυτερα,τι χρειαζομαι(λεβητα,καυστηρα)
    ολοι την προσφορα,θα την εχει ετοιμη,σε 5 μερες.
    Φίλε μου απο εκει ξεκινανε όλα τα στραβα. ¨Οταν ερχεται ενας ανθρωπος στο σπιτι σου να σου πει την επαγγελματική του την γνωμη δεν ερχεται να του κάνεις τεστ γνωσεων. Εσυ τον φωναξες για να σου πει ή για να διασταυρωσης τις γνωσεις του. ?

    Ο οποιος φανταζομαι δεν σου πηρε και λεφτα ( καλα όχι οτι λεει και πολλά αυτο) . Θα σου συνιστουσα να βρεις εναν ανθρωπο μηχανολογο στο επαγγελμα που να σου αρεσει η φάτσα του και να τον εμπιστευτεις ότι και να σου πει .

    Για να καταλαβεις αν ερθουν 10 μηχανογοι μπορουν να σου πουν και οι 10 δεκα διαφορετικες αποψεις , και προσεξε να ειναι όλες σωστες. Οποτε και εκει μεσα να τους βαλεις και τους 10 μπορει να τζακωνοται επι ώρες . Οποτε αυτο που κανεις νομιζω εγω ( σαν ανθρωπος που εχει ζησει κατασκευή ) ότι δεν σε βοηθαει .

    Σημειωτεων οτι ο μηχανολογος δεν μετραει μονο τα δεδομενα που εσύ νομιζεις αλλά και αλλα που επεσαν στην αντιληψη του ( κουφωματα, προσανατολισμος σπιτιου ) τα οποια δεν στα ανεφερε.

    γιατι αμα τα πραγματα βγαιναν μεσα απο τυπους κανονισμους και νομους δεν θα χρειαζομασταν ουτε μηχανολογους ουτε μηχανικους ουτε δικαστες αλλα ένα πολύ καλο ενχειριδιο ( ινδικο).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Βρε Κώστα επειδή βλέπω κατέχεις το θέμα να σε ρωτήσω κάτι (αν μπορείς να βηθήσεις ή όποιος άλλος μπορεί) σχετικά με τη διάμετρο των σωλήνων ένα ζεύγος σωλήνων θα εξυπηρετεί ένα σώμα 3500 Κcal ένα 2400 ένα 1000 και ένα 1500 η σειρά των σωμάτων είναι λέβητας στα 6 μέτρα διακλάδωση για το σώμα των 1500 στα επόμενα 5 διακλάδωση για το σώμα των 1000 και στα επόμενα 5 θα είναι τα δύο σώματα σε και θα απέχουν 30 εκατοστα μεταξύ τους (μεσοτοιχία) τί αρχική διάμετρο πρέπει να έχουν οι σωλήνες και αν θα πρέπει μετά απο κάθε σώμα να χαμηλώνει η διάμετρος επίσης για το ένα σώμα υπάρχει προεγκατάσταση με πολυστρωματική σωλήνα κάνει να γίνει η εγκατάσταση με χάλκινη και να υπάρχει μια διακλάδωση με πολυστρωματική? ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Θυμιο για μονοσωληνιο ρωτας?γιατι δεν επιτρεπεται 4ο σωμα στην διακλαδωση.Η σωληνα ειναι 1/2 ιντσα μεχρι 3σωματα.
    Για αν εχεις πολυστρωματικη δεν κανει χαλκος.Συνεχιζεις με την ιδια.Αν εχεις χαλκο κανει πολυστρωματικη καλο ομως ειναι να αποφευγεται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    -Βασίλη δεν θα είναι μονοσωλήνιο αλλά αλλά ζεύγος σωλήνων περοχή επιστροφη , απλά στο μπάνιο που θα μπεί το σώμα ρων 1500 θερμίδων έχω κ'ανει προεγκατάσταση με πολυστρωματική με σκοπό να διακλαδωθεί στο κεντρικό ζεύγος σωληνώσεων.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορειες για ROISCOC 208 CN
    By atevagge1983 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 150
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 23:28
  2. Τι λετε για θερμανση με υγραεριο.
    By antiprosopos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:18
  3. ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ
    By vivident in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 224
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 08:48
  4. smartkit απορειες
    By Λυκιδευς in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-12, 23:00
  5. απορειες για το linear 25 watt του site
    By dj kostas in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-09, 22:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας