Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Έλεγχος πίνακα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή Έλεγχος πίνακα

    Μιλώντας εχθές με το μέλος Prezonautis μου ζήτησε να του στείλω κάποιες φωτογραφίες με τον πίνακα. Μου ζήτησε να ανοίξω και θέμα γιατί δεν του άρεσαν κάποια πράματα όπως η έλλειψη γείωσης (αλλά εγώ μεταξύ φάσης και γείωσης μετράω 220volt).

    Παραθέτω (ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα Prezonauti) την συζήτηση και θα απαντήσω σε κάποια πράματα που μου είπε ο φίλος Κίμων.
    Χωρίς τίτλο.jpg

    1) Από κάθε ρολόι φεύγουν 2 καλώδια. Πως γίνεται να μην έχω γείωση και μεταξύ φάσης και γείωσης να μετράω 220volt; Μήπως γειώνει μέσω του σωλήνα ύδρευσης;
    2)Από καταναλώσεις υπάρχουν οι μεγάλες ένα ψυγείο, μια κουζίνα, ένα πλυντήριο πιάτων και ένα ρούχων (και οι 4 συσκευές είναι αγορασμένες πριν 3 χρόνια περίπου), 1 pc με κατανάλωση 400watt περίπου και ένα aircondition που ανάβει σπάνια. Θερμοσίφωνα έχουμε ηλιακό (τα τελευταία 4 χρόνια).
    3)Για την συνδεσμολογία έχω ψάξει στο nternet και οι απόψεις διίστανται. Τι ισχύει τελικά.
    4)Η πολυκατοικία είναι πολύ παλιάάάάά.
    5)Το άνοιξα το θέμα :P
    6)Δεν είπα ότι ακούω κάτι τζζζζζζζζ

    Πριν λίγο καιρό έπεσε το ρελέ μόνο του μια φορά και δεν ξανά έπεσε.

    Θα δείτε ότι ο πίνακας ήταν υπό τάση (όταν όμως έβγαζα το καπάκι ήταν τα πάντα κλειστά). Γνωρίζω ότι αυτό ήταν πολύ μεγάλο λάθος και φυσικά δεν πρόκειται να επαναληφθεί αλλά έπρεπε να γίνει πολύ άμεσα ένα έκτακτο και σημαντικό τηλέφωνο. Οπότε δόθηκε ρεύμα στο σπίτι, τράβηξα τις φωτογραφίες και έκλεισα το τζαμάκι και περίμενα μπροστά από τον πίνακα (για να μην τον πλησιάσει κανένας) και περίμενα να τελειώσουν το τηλέφωνο για να κόψω πάλι το ρεύμα και να τοποθετήσω το προστατευτικό καπάκι.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas stathopoulos : 14-01-15 στις 14:37

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Μερικές κακοτεχνίες που βλέπω στα γρήγορα:

    -Χρησιμοποιήθηκε καλώδιο καφέ χρώματος για να προεκτείνει τον ουδέτερο

    -Η φάση όπως έρχεται απο το μετρητή πάει κατευθείαν στο ΔΔΕ. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει πρίν τον ΔΔΕ κάποιος γενικός διακόπτης και ασφάλεια, είτε τηκόμενη είτε αυτόματη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Κώστας περιμένω να κανεις τις διορθώσεις στο θεμα σου ετσι οπως στα ειπα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή

    -Αυτό είδα και εγώ και μου φαίνεται απαράδεκτο όπως και η κλέμα.
    -Γενικός διακόπτης και ασφάλεια υπάρχουν απλά είναι μετά το ρελέ. Το σωστό πως είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή

    Μια διόρθωση που είχε έρθει από τον κίμων στις 9:38 αλλά δεν την είχα δει " Η μπαρα ουδετερου σου ειναι απο τα αριστερα... και ειναι ολα γρι.. οποτε οκ εισαι.
    Αλλα δεξια εχεις την μπαρα τις γειωσεις.. που εχει μονο 3 1,5mm και ενα 2,5mm αν βλεπω καλα οποτε το καλωδιο τις γειωσεις απο τον μετριτη σου που ειναι??"

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas stathopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεξια εχεις την μπαρα τις γειωσεις.. που εχει μονο 3 1,5mm και ενα 2,5mm αν βλεπω καλα οποτε το καλωδιο τις γειωσεις απο τον μετριτη σου που ειναι??"
    Απλώς δεν υπάρχει. Έτσι γινόταν παλιά. Η κουζίνα και ο θερμοσίφωνας γειώνονταν απευθείας στο δίκτυο υδρεύσεως, και από τη γείωση της κουζίνας έφευγε ένα καλώδιο 1.5 ή 2.5 mm2 που έφερνε τη γείωση στον πίνακα, στη μπάρα, για να γειωθούν οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού - όσες είχαν γείωση, διότι όπου υπήρχε πάτωμα έβαζαν διπολικές πρίζες χωρίς γείωση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή

    Σωστά. Αν θυμάμαι καλά στα ρολόγια της ύδρευσης φεύγει κάτι σαν χαλκός νομίζω. Στο δωμάτιο των γονιών μου παρόλο που έχει ξύλινο πάτωμα οι πρίζες έχουν γείωση σε αντίθεση με το δικό μου (βασικά μόνο η μία). Έχω την εντύπωση ότι η μπάρα δίπλα από την κατεβασμένη διπολική ασφάλεια δεν είναι καλά κουμπωμένη, είναι η ιδέα μου;

    Επίσης ο ουδέτερος νομίζω είναι πιο μικρός από την διπολική ασφάλεια του θερμοσίφωνα έως την διπολική ασφάλεια της κουζίνας σε αντίθεση με το ουδέτερο από την μπάρα έως την διπολική ασφάλεια του θερμοσίφωνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas stathopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά. Αν θυμάμαι καλά στα ρολόγια της ύδρευσης φεύγει κάτι σαν χαλκός νομίζω.
    Η γείωση δεν γινόταν έξω εκεί που είναι οι μετρητές του νερού. Η γείωση της κουζίνας γενικά γινόταν στις σωληνώσεις της βρύσης του νεροχύτη (από εκεί έπαιρνε γείωση και ο πίνακας μέσω ενός λεπτού καλωδίου όπως είπαμε) και η γείωση του θερμοσίφωνα γινόταν στις σωληνώσεις του εαυτού του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas stathopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δωμάτιο των γονιών μου παρόλο που έχει ξύλινο πάτωμα οι πρίζες έχουν γείωση
    Τις έχεις βγάλει προς τα έξω να δεις τι γίνεται; Πιθανότατα έχουν μόνο δυο καλώδια από πίσω. Δηλαδή έχουν γείωση μόνο ...οπτικά από μπροστά. Αυτή είναι μια εγκληματική ενέργεια που έκαναν πολλοί - αντικαθιστούσαν τις διπολικές πρίζες με σούκο χωρίς να προσθέσουν το καλώδιο της γείωσης που έλειπε... Έτσι εσύ βλέπεις απ' έξω πρίζα με γείωση, ενώ στην πραγματικότητα γείωση δεν υπάρχει!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas stathopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε αντίθεση με το δικό μου (βασικά μόνο η μία).
    Δηλαδή έχεις μη ξύλινο πάτωμα και ταυτόχρονα διπολικές πρίζες; Αν ναι, τότε κάποτε αυτό το δωμάτιο πρέπει να είχε ξύλινο πάτωμα το οποίο αφαιρέθηκε... Ή ήταν να έχει πάτωμα, αλλά τελικά άλλαξαν γνώμη, αφού όμως είχε γίνει πρώτα η ηλεκτρική εγκατάσταση...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas stathopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι η μπάρα δίπλα από την κατεβασμένη διπολική ασφάλεια δεν είναι καλά κουμπωμένη, είναι η ιδέα μου;
    Δεν μπορώ να δω αλλά συρταρώνει στο επάνω μέρος του πίνακα, όπως και να έχει αν οι βίδες που κρατάνε τα καλώδια είναι καλά σφιγμένες δεν υπάρχει ηλεκτρικό πρόβλημα παρά μόνον αισθητικό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas stathopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ο ουδέτερος νομίζω είναι πιο μικρός από την διπολική ασφάλεια του θερμοσίφωνα έως την διπολική ασφάλεια της κουζίνας σε αντίθεση με το ουδέτερο από την μπάρα έως την διπολική ασφάλεια του θερμοσίφωνα.
    Αν το χοντρό κομμάτι είναι τουλάχιστον 10mm2 και το λεπτό τουλάχιστον 6mm2 δεν υπάρχει πρόβλημα, διότι από το λεπτό κομμάτι περνάνε μόνο τα 25Α της κουζίνας ενώ από το χοντρό περνάνε τα 25Α της κουζίνας και τα 20Α του θερμοσίφωνα μαζί.

    Δεν ξέρω πόσο καλή είναι η γείωσή σου στο δίκτυο υδρεύσεως, αλλά πρέπει άμεσα να μπει γείωση στις πρίζες που δεν έχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή

    Νόμιζα ότι γινόταν στο ρολόι ύδρευσης. Τις έχω βγάλει έξω όλες τις πρίζες και μόνο σε 2 δεν έρχεται αγωγός γείωσης. Πριν είπα ότι το δωμάτιο μου (με ξύλινο πάτωμα) έχει 2 πρίζες αλλά τελικά έχει 3 (Η μία είναι πίσω από ένα έπιπλο και δεν χρησιμοποιείται και την είχα ξεχάσει). Από τις τρεις μόνο η μία έχει γείωση. Στους άλλους χώρους που υπάρχει μάρμαρο υπάρχει κανονικά γείωση καθώς και στο δωμάτιο των γονιών που υπάρχει ξύλινο πάτωμα.

    Σε κάθε πρίζα (που υπάρχει αγωγός γείωσης) μετράω φάση-γείωση 220volt. Για σωστό έλεγχο το όργανο που χρειάζεται λέγεται megger;

    Οι βίδες είναι καλά σφιγμένες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas stathopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νόμιζα ότι γινόταν στο ρολόι ύδρευσης. Τις έχω βγάλει έξω όλες τις πρίζες και μόνο σε 2 δεν έρχεται αγωγός γείωσης. Πριν είπα ότι το δωμάτιο μου (με ξύλινο πάτωμα) έχει 2 πρίζες αλλά τελικά έχει 3 (Η μία είναι πίσω από ένα έπιπλο και δεν χρησιμοποιείται και την είχα ξεχάσει). Από τις τρεις μόνο η μία έχει γείωση. Στους άλλους χώρους που υπάρχει μάρμαρο υπάρχει κανονικά γείωση καθώς και στο δωμάτιο των γονιών που υπάρχει ξύλινο πάτωμα.

    Σε κάθε πρίζα (που υπάρχει αγωγός γείωσης) μετράω φάση-γείωση 220volt. Για σωστό έλεγχο το όργανο που χρειάζεται λέγεται megger;

    Οι βίδες είναι καλά σφιγμένες.
    Για μέτρηση αντίστασης της γείωσης σου χρειάζεσαι γειωσόμετρο. Το όργανο μέτρησης megger είναι για άλλες εργασίες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΣΤΕΛΙΟΣ Ε για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (15-01-15)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα στον πίνακα
    By KleKle in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 18:21
  2. Πίνακα αυτοματισμού ερωτήσεις.
    By georgegr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-15, 01:44
  3. Θόρυβος σε ηλεκτρολογικό πίνακα.
    By tbaitasis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-13, 16:52
  4. Επέκταση Πίνακα
    By Gordona in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-12, 10:15
  5. Επεξήγηση ηλ. πίνακα
    By ΗΝ1984 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-12, 14:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας