Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?

    Γεια μας και χαρά μας ετσι επειδη ειμαι νεο μέλος.

    Το θεμα ειναι πως εχω 2 μετασχηματιστες και θελω να τους συνδιασω, δεν ξερω ομως εαν ειναι εφικτο.
    παρακαλω τους ειδικους τις γνωμες σας.

    ο ενας μ/τ ειναι απο φουρνο μικροκυματων, θα γνωριζεται αυτους τους μ/τ ειναι 220V-2500VAC 500W ή μεγαλυτεροι.
    θεωρουμε δεδομενο πως γνωριζουμε την επικινδυνοτητα της υψηλης τασης και λαμβανουμε μετρα.

    δοκιμασα να κανω βολταϊκα τοξα με αυτον και ειδα πως συντομα ο μ/τ θερμανθηκε πολυ.
    σκεφτηκα πως δεν θελω τοσο υψηλη ταση για τις δοκιμες μου θα μου εκανε με λιγοτερα βολτ μικροτερα τοξα διχως τον κινδυνο να καει.
    σκεφτηκα να του βαλω στο πρωτευον πηνιο οχι 220 αλλα 86V AC ωστε να πεσουν τα βολτ στο δευτερευον.

    βρηκα και εναν αλλο μ/τ που ειναι σε μεγεθος μεγαλυτερος (σχεδον διπλασιος) με χοντρα συρματα, δεν γραφει στοιχεια αλλα τον μετρησα και βγαζει τα 86V AC.

    σκεφτομαι να συνδεσω τον μ/τ στα 220 για να παρω 86 να τα βαλω στον αλλο μ/τ στο πρωτευον για να παρω απο το δευτερευον περιπου 1000 βολτ.
    ετσι ο μ/τ απο τον φουρνο μικροκυματων θα ζεσταινεται λιγοτερο σκεφτηκα οταν θα κανω τα βολταϊκα τοξα.

    τι λετε να προχωρησω με αυτη την λογικη ή να κανω κατι διαφορετικο;
    αυτα τα σκεφτηκα διοτι εχω αυτους τους 2 μ/τ.
    δεν ξερω εαν τα διαφορετικα σε παχος συρματα των 2 μ/τ μπορουν να συνδεθουν διχως προβληματα.

    καποιοι στο youtube συνδεουν πριν το μ/τ (ΜΟΤ) εναν ρυθμιστη αυτομετασχηματιστη, εγω ομως δεν μπορω να βρω τετοιο για τις δοκιμες μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Οκ ειναι. Το νου σου με τοξα ενα απλο λαστιχενιο γαντι δεν θα αντεξει και δεν ειναι μονο ο κινδυνος ηλεκτροπληξιας στο παιχνιδι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    φαντάζομαι πως και μ ενα απλό ντιμερ στο πρωτεύων θα κάνεις δουλειά. Και επιπλέον θα μπορείς να έχεις όλο το εύρος των τιμών, 0-100%, δηλαδή απο 0-230V

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Μην ασχολείσαι με τους ΜΟΤ είναι απίστευτα επικίνδυνοι σε σύνδεση με το δίκτυο.(και όχι μόνο) Κάποτε βρήκα έναν που το ένα άκρο από το δευτερεύον υψηλής ήταν πιρτσινωμένο εσωτερικά στον πυρήνα. Είναι θάνατος. Χρησιμοποίησε TV flyback transformers σαν μήκος τόξου θα φτιάξεις ότι θες με ελάχιστη ισχύ ακόμα και με δυο μπαταρίες 1,5V. Εκτός φυσικά αν είσαι ηλεκτρολόγος που δουλεύεις στα δίκτυα υψηλής τάσης της ΔΕΗ. Αφού θες να πειραματιστείς στις υψηλές τάσεις κάντο με σχετική ασφάλεια σε πολύ μικρή ισχύ και υψηλές συχνότητες όχι σε σύνδεση με το δίκτυο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Θα ήταν καλύτερο να μας περιγράψεις την εμπειρία σου στις υψηλές τάσεις για να σε βοηθήσουν κάποια πιο έμπειρα μέλη από εμένα.
    Π.χ Η πρώτη μου επαφή με ένα πηνίο Rumkorf( 100ΚV σπινθήρας 10cm) ήταν ο σπινθήρας αντί να πάει από το ένα ηλεκτρόδιο στο άλλο πήγε πάνω σε μεταλλικό αντικείμενο που κρατούσα σε απόσταση 20 Cm από το πηνίο. (Το μήκος του σπινθήρα για δεδομένη τάση εξαρτάται από την υγρασία της ατμόσφαιρας) Επίσης αργότερα έμαθα ότι οι σπινθήρες ισχύος σε υψηλές τάσεις και υψηλές συχνότητες επάγουν γύρω τους υψηλές τάσεις σε αρκετά μεγάλες αποστάσεις. Επίσης κάποια εξαρτήματα συμπεριφέρονται άσχημα σε υψηλές τάσεις π.χ αν σκεφτείς να βάλεις διόδους υψηλής τάσεις θα βρεις στο ίντερνετ φωτογραφίες αιματηρού τραυματισμού ατόμων από σκάσιμο διόδου από φούρνο μικροκυμάτων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (14-01-15)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    ευχαριστω ολους οσους προσφερουν την αποψη τους για το θεμα μου.
    αυτα που γραφει ο γιωργος IRF πρεπει να εχουν υπ οψην αυτοι που ασχολουνται με υψηλη ταση.

    ο τροπος με τον οποιο κανω τα βολταϊκα τοξα ειναι με πλαστικα ραβδια μηκους 40 εκ που στην ακρη εχουν τα καλωδια με κροκοδειλα και μυτη μολυβιου για ηλεκτροδια. αυτα καποιοι ονομαζουν chicken sticks διοτι τα κρατουν απο την ακρη και φοβουνται να τα πιασουν με γυμνα χερια.

    ακομα θα πρεπει να εξηγηθω πως εχω κανει κατασκευες και με πηνιο τηλεορασης και με πηνιο αναφλεξης μπουζι.
    εαν βρω ορεξη και χρονο για την φωτογραφηση και την δημιουργια θεματος θα παρουσιασω αργοτερα το τεσλα κοϊλ μου, και αλλες κατασκευες υψηλης τασης.

    για το ποστ #3 του γιωργου μιδακος. ξερω πως τα ντιμερ χρησιμοποιουν για ρυθμιση ισχυος σε λαμπες εως 400 βατ.
    υπαρχουν καταλληλα ντιμερ για ρυθμιση σε μεγαλους μετασχηματιστες; εαν ναι μπορεις να προτεινεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    266

    Προεπιλογή

    Θα πρότεινα βάριακ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgegr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (15-01-15)

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρότεινα βάριακ.
    +1
    Στο 1ΚW με 40Ε, και θα σου μεινει για καθε κατασκευη που θες να δοκιμαζεις σταδιακα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spirakos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (15-01-15)

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    προς το παρόν το βαριακ του φτωχου ειναι ο μ/τ με εξοδο στα 86βολτ που βρηκα.
    αυτον θα συνδεσω αυριο αφου συμφωνει και ο συνονοματος.

    σκέφτομαι τι ασφαλεια να βαλω μεταξυ των 2 μ/τ ετσι ωστε οταν κανω τοξο ARC να μην κινδυνευει να καει ο μ/τ ΜΟΤ.
    εαν βαλω μια αυτόματη ασφαλεια πινακα τοτε αυτη θα θεωρει το τοξο ως βραχυκυκλωμα και θα πεφτει (νομιζω).
    τι ασφαλεια να βαλω μεταξυ των 2 μ/τ;;;
    ιδεες

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    φαντάζομαι πως και μ ενα απλό ντιμερ στο πρωτεύων θα κάνεις δουλειά. Και επιπλέον θα μπορείς να έχεις όλο το εύρος των τιμών, 0-100%, δηλαδή απο 0-230V
    Όχι dimmer. Μπορεί όμως να χρησιμοποιήσει variac.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ασχολείσαι με τους ΜΟΤ είναι απίστευτα επικίνδυνοι σε σύνδεση με το δίκτυο.(και όχι μόνο) Κάποτε βρήκα έναν που το ένα άκρο από το δευτερεύον υψηλής ήταν πιρτσινωμένο εσωτερικά στον πυρήνα. Είναι θάνατος.
    Εντάξει δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Το άκρο αυτό γειώνεται εφόσον το σώμα του μ/ς επίσης γειώνεται και κατά συνέπεια μπορείς να το αγγίζεις. Φυσικά το δεύτερο άκρο του δευτερεύοντος θα έχει τάση 2.5kV ως προς γη!

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ισχυς μετασχηματιστη
    By steliosAa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 21:24
  2. Μετασχηματιστη
    By thanospr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 22:55
  3. Αγορα Μετασχηματιστη
    By thanospr in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-13, 13:44
  4. ψαχνω μετασχηματιστη
    By galileos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 17:30
  5. Υπολογισμος μετασχηματιστη
    By leeperik in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-11, 01:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας