Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Επιλογη τελεστικου ενισχυτη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Marge
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή Επιλογη τελεστικου ενισχυτη

    Καλησπερα. Μπορειτε να μου προτεινετε ενα καλο και ταυτοχρονα οχι πολυ ακριβο rail to rail ενισχυτη τον οποιο να μπορω να βρω και σχετικα ευκολα;

    Επισης γενικα χρησιμοποιω τον lm358 σαν φθηνη λυση οταν δοκιμαζω κυκλωματακια αλλα μου βγαζει πολλα προβληματα κυριως με αρνητικες εισοδους. Δοκιμασα και κατι tl081 που ειχα απο παντα στο συρταρι αλλα και αυτος δεν ειναι της προκοπης! Εχετε κατι αντιστοιχο του 358 (φθηνο και κατα προτιμηση να βγαινει σε συσκευασια με 2 οπως ο 358 να προτεινετε;

    Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη CybEng
    Όνομα
    CybEng
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    332

    Προεπιλογή

    LMC6041 για μονό, LMC6042 για διπλό ή LMC6044 για τετραπλό, από Texas Instruments ή National Semiconductors

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Αν θες rail to rail είσοδο αλλά δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις για την έξοδο πιστεύω θα σου κάνει ο CA3140 (μονός) ή ο CA3240 (διπλός)

    αν θες rail to rail και είσοδο και έξοδο πιστεύω θα σου κάνει ο CA3130 που είναι μονός και δεν υπάρχει σε διπλό.

    δες τα datasheet τους...

    Φυσικά υπάρχουν και ποιο σύγχρονοι και μπορεί και φθηνότεροι όμως αυτούς θα τους βρεις εύκολα γιατί είναι κλασικοί....

    δες και το LMC6482 που είναι σαφές στο datasheet το rail to rail input και Output αλλά δεν ξέρω αν θα τον βρεις άμεσα ή θα πρέπει να τον παραγγείλεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 15-01-15 στις 10:17

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marge Εμφάνιση μηνυμάτων
    γενικα χρησιμοποιω τον lm358 σαν φθηνη λυση οταν δοκιμαζω κυκλωματακια αλλα μου βγαζει πολλα προβληματα κυριως με αρνητικες εισοδους.
    Μήπως τον χρησιμοποιείς λάθος τότε. Μπορείς να μας δείξεις το κύκλωμα που σου έκανε πρόβλημα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Marge
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

    Με τον 358 αντιμετωπιζω προβλημα σε πολυ απλα κυκλωματα οπως μια μη αναστρεφουσα ας πουμε αρχιζει να φτανει στον κορεσμο στα 0,4 στα αρνητικα ενω στα θετικα παιζει μια χαρα(με συμμετρικη διπλη τροφοδοσια)! Βαζω μετα ενα 741 στο ιδιο κυκλωμα και δουλευει μια χαρα! Μπορει να εχω πετυχει ελλατωματικη παρτιδα αλλα επειδη γενικα απ οτι διαβασα δεν ειναι και ο πιο συνεργασιμος και καλος τελεστικος ειπα να βρω εναλλακτικη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Το 0.4 που λες είναι τάση εισόδου ή εξόδου; Πόσο είναι η συμμετρική σου τροφοδοσία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    αν και μου έχει πετύχει και μένα περίπτωση κυκλώματος (tracking regulator) που ο 358 δεν ήταν συνεργάσιμος στα περισσότερα είναι πολύ συνεργάσιμος και θα έλεγα οτι έχει και φήμη συνεργάσιμου...

    με τα TL08x TL07X δεν είχα ποτέ πρόβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Γι αυτό είπα να μας πει τι ακριβώς προσπαθεί να κάνει γιατί υποψιάζομαι ότι τον χρησιμοποιεί λάθος... Δεν μπορεί να έχει πρόβλημα σε μια απλή αναστρέφουσα συνδεσμολογία...

    Θανάση, οι CA3140 / 3240 νομίζω μπορούν να φτάσουν την έξοδό τους στην αρνητική τροφοδοσία τους αλλά όχι στη θετική, και επίσης οι είσοδοί τους επιτρέπεται να φτάσουν (ή και να ξεπεράσουν κατά 500mV) την αρνητική τροφοδοσία τους αλλά όχι τη θετική. Ο CA3130 πάλι μπορεί να φτάσει την έξοδό του και στη θετική και στην αρνητική τροφοδοσία του, αλλά οι είσοδοί του επιτρέπεται να φτάσουν (ή και να ξεπεράσουν κατά 500mV) την αρνητική τροφοδοσία του αλλά όχι τη θετική.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    για τους CA ξέρω οτι έχουν κάποια δυνατότητα να ξεπερνάς την τροφοδοσία όμως δεν ξέρω τις λεπτομέριες για το θετικό και το αρνητικό γενικά έχω την εντύπωση οτι είναι κατα περίπτωση rail to rail (δηλαδή πιθανόν όχι προς το + και το - και την είσοδο και την έξοδο) γι αυτό τους πρότεινα αλλά με την σύσταση να ελέγξει το pdf αν είναι αυτό που πραγματικά ψάχνει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Marge
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Εχω 5 LM358. Τα εβαλα στο breadboard και εκανα μια πολυ απλη διαταξη για να τους τεσταρω..Ο 1 δεν εβγαζε τπτ και αλλοι δυο εκανα αυτο που σας λεω με τον κορεσμο στα αρνητικα πολυ πριν τα θετικα...Οι υπολοιποι 2 ηταν μια χαρα! Γενικα τους χρησιμοποιω και παιζω αρκετα οποτε μπορει να τους εχω χαλασει και εγω!

    Οσον αφορα τους TL081 που χρησιμοποιω με δυσκολευουν γιατι θελουν μεγαλη τροφοδοσια για να λειτουργησουν (6 νομιζω) και εγω δουλευω σε κυκλωματα με μικροελεγκτες που τα λειτουργω με μπαταριες οποτε θα ηθελα κατι να δουλευει απο τα 3,3 η εστω τα 5.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. επιλογη ενισχυτη και ηχεια help
    By giannaras13 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 23:15
  2. Επιλογη ενισχυτη
    By basilism in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-13, 15:11
  3. Null offset Τελεστικου ενισχυτη
    By nocturnal in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-12, 07:15
  4. ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΕΤΡΑΚΑΝΑΛΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By dannykostas in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-11, 09:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας