Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 104 από 104

Θέμα: Μεταβλητές σε βιβλιοθήκη C

  1. #101
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Οχι δεν κάνω λάθος. Μιλάμε για δυό διαφορετικά πράγματα.

    edit: Εγώ μιλάω για την περίπτωση που βάλεις #include stdlib.h και δεν χρησιμοποιήσεις ποτέ τελικά κάποια συνάρτηση από stdlib.
    Το stdlib είναι παράδειγμα. Βάλε αντί για stdlib το lcd.h. κάτι που να μην είναι στην βασική βιβλιοθήκη.

    edit2: Θα σε αναγκάσει να κάνεις ή delete την γραμμή #include <lcd.h> ή να αναγκαστείς να προσθέσεις στο πρόγραμμά σου την άχρηστη βιβλιοθήκη.

    edit3: Με το αναγκαστείς να προσθέσεις στο πρόγραμμα σου την άχρηστη βιβλιοθήκη δεν εννοώ θα την προσθέσει ο linker. Εννοώ θα την προσθέσεις εσύ στον IDE ή ότι χρησιμοποιείς makefile κλπ κλπ ενώ είναι άχρηστη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Control_Theory : 19-12-15 στις 13:53

  2. #102
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Φτιάχνω βιβλιοθήκη lib1a και αρχείο lib1a.h
    lib1.jpg
    Έχω περιλάβει 2 αρχεία .c, το ένα έχει μια μεγάλη συνάρτηση και έναν μεγάλο πίνακα. Το άλλο έχει μόνο μια μικρή συνάρτηση. Και τα δύο αρχεία περιγράφονται στο .h αρχείο,


    Φτιάχνω εφαρμογή app1 και χρησιμοποιώ μόνο μια συνάρτηση (τη μικρή) από τη βιβλιοθήκη (οπότε τα υπόλοιπα αρχεία της βιβλιοθήκης με τα 2Κ data και 1Κ περίπου κώδικα, δεν φορτώνονται).
    app1.png



    Φτιάχνω εφαρμογή app2 που κάνω include το lib1a.h αλλά δεν καώ καμία συνάρτηση του lib1a. Δεν χρειάζεται ούτε στο IDE να βάλω το .lib αρχείο να φορτώνεται.
    app2.jpg


    Όσα include και να βάλεις, αν δεν ΚΑΛΕΣΕΙΣ συναρτήσεις τους ή δεδομένα τους, δεν θα επιβαρύνουν το πρόγραμμα σου. Αν κάνεις λάθος στη σχεδίαση της βιβλιοθήκης ή του header αρχείου, είναι άλλο θέμα. Ακολούθησε τις οδηγίες που έχω δώσει από την αρχή για σωστή σχεδίαση των .h αρχείων και δεν υπάρχει θέμα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Φυσικά αν επίτηδες ή κατά λάθος έχει χρησιμοποιήσει στοιχεία της βιβλιοθήκης, τότε πρέπει να κάνεις include το library.
    app2b.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #104
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσα include και να βάλεις, αν δεν ΚΑΛΕΣΕΙΣ συναρτήσεις τους ή δεδομένα τους, δεν θα επιβαρύνουν το πρόγραμμα σου. Αν κάνεις λάθος στη σχεδίαση της βιβλιοθήκης ή του header αρχείου, είναι άλλο θέμα. Ακολούθησε τις οδηγίες που έχω δώσει από την αρχή για σωστή σχεδίαση των .h αρχείων και δεν υπάρχει θέμα.
    Πάντως εγώ δεν μιλάω γι' αυτό. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλιώς. Πάντως για να κλείσουμε αυτό ότι λες εδώ είναι σωστό και συμφωνώ.

    Εγώ μιλάω για εγκλεισμό και απόκρυψη δεδομένων. Όχι για το τι κάνει ο linker. Εσύ λες για τον linker και έχεις δίκιο. Αλλά κι εγώ έχω δίκιο και δεν καταλάβατε τι εννοώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταβλητές σε C
    By ds electronics in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-11, 02:51
  2. Μεταβλητός σταθεροποιητής τάσης
    By georgz in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-10, 19:34
  3. Float μεταβλητές σε GCC
    By Thansavv in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-10, 09:42
  4. πυκνωτης 2x260 pf μεταβλητός
    By thanos_ in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-07, 22:53
  5. Πως αναγνωρίζεται ένας μεταβλητός?
    By Giannis511 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-06, 11:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας