Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 109

Θέμα: Εργαστηριακό τροφοδοτικό 0-30v 3A

  1. #81
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπε ο eleCtroAsxetos, το ότι βαράει το buzzer/ανάβει το LED σημαίνει ότι χαμηλώνει η τάση εξόδου του τελεστικού U3 οπότε 1ον άγει το PNP Q3 (BC557 έχει πλέον >0.6V μεταξύ Β-Ε) και έχεις ένδειξη LED/buzzer και 2ον "γειώνει" την μη-αναστρέφουσα είσοδο του U2 (ο οποίος ελένχει την τάση εξόδου) οπότε κατεβαίνει και η τάση εξόδου του τροφοδοτικού.

    1) Τσέκαρε ότι είναι όλα σωστά, δεν έχει νόημα να σου πω να ελένξεις μόνο τα 2N3772 ή τον U2/U3, κάνε έναν έλενχο γραμμή-γραμμή στο PCB για να ξέρουμε ότι τουλάχιστον η συνδεσμολογία είναι σωστή. Και καμία φωτογραφία από την κατασκευή δεν θα έκανε κακό.
    2) Μέτρα την τάση τροφοδοσίας των U2 και U3. Το μέγιστο για τους TL081 είναι 30V μεταξύ των πινς 4 και 7.
    3) Μέτρα αν δουλεύει το κύκλωμα παραγωγής αρνητικής τάσης: Μέτρα την τάση στα άκρα της D7 (Zener 5.6V), πρέπει να είναι περίπου -5V (μαύρο του πολύμετρου στην Κάθοδο της Zener).
    4) Έλενξε το P2 (pot 10K) και δες τι διαφορά τάσης έχεις ανάμεσα στις δύο εισόδους του U3. Ρίξε και μια ματιά στην τάση πάνω R7, και γιατί όχι βάλε και ένα αμπερόμετρο σε σειρά με την τάση εισόδου, πριν (AC) ή μετά (DC) την γέφυρα για την περίπτωση που όντως για κάποιον λόγο τραβάει μεγάλο ρεύμα το τροφοδοτικό (αν και χλομό IMHO).
    5) Αν δεν δουλέψει τίποτα, σήκωσε στον αέρα το ένα ποδαράκι της D9 (1N4148 στο ποδαράκι 3 του U2) ώστε να παρακάμψεις τον περιορισμό ρεύματος και να δεις αν έτσι έχεις τάση στην έξοδο οπότε το πρόβλημα είναι κάπου στο κομμάτι του U3. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν κάτι άλλο φταίει μπορεί να γίνει ζημιά αν περάσει μεγάλο ρεύμα! Σύνδεσε έναν άλλο, μικρό μετ/στη αν έχεις (ας πούμε από "πακάκι" των μερικών VA), βάλε μία αντίσταση/ασφάλεια/λάμπα σε σειρά με την τάση εισόδου για να περιορίσεις το μέγιστο ρεύμα κάτω από μισό ή ένα Αμπέρ.

    Αυτά για αρχή και τα ξαναλέμε


    Θα απαντήσω με την σειρά που τα έχεις1). Τα ελεξα όσο μπορούσα και δεν βρησκο αλλά λάθη
    2) δεν μου βγάζει καθόλου τάση στα U3 και U2
    3)μου έβγαλε -3,7 στην D7
    4)στην R7 δεν βγάζει τάση
    5) δεν το έκανα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #82
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apostolh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα απαντήσω με την σειρά που τα έχεις1). Τα ελεξα όσο μπορούσα και δεν βρησκο αλλά λάθη
    2) δεν μου βγάζει καθόλου τάση στα U3 και U2
    3)μου έβγαλε -3,7 στην D7
    4)στην R7 δεν βγάζει τάση
    5) δεν το έκανα
    Πως γίνεται να μην έχεις τάση μεταξύ των πιν 4-7 στους τελεστικούς, αφού παίρνουν + από την γέφυρα και οι δύο - στα -5V και ο ένας στα "0V" μετά την R7 ??? Πως σου έβγαλε 20V στην έξοδο του τροφοδοτικού αφού δεν έχουν τάση οι τελεστικοί ???

    Spoiler: 







    Μήπως υπάρχουν και άλλα λάθη? Η δύο Zener είναι τοποθετημένες σωστά (όπως δείχνει το PCB σου)? Μήπως σου κάηκε η ασφάλεια κάποια στιγμή (και μέχρι να δουλέψει βάλε μία ~1Α)?

    Τώρα τι τρανζίστορ εξόδου έχεις πάνω, είναι εντάξει, τα μέτρησες?

    Σε ρώτησα τι διαφορά τάσης έχεις στις εισόδους του τελεστικού που ελένχει το ρεύμα (U3 στο original σχέδιο), γιατί με ρεύμα εξόδου μηδέν είναι και η τάση πάνω στην R7 (0.47Ω) μηδέν, άρα δεν θα έπρεπε να διεγείρει ο τελεστικός το BC557 και να ανάβει το LED/Buzzer κτλ...
    Το pot των 10Κ για το ρεύμα είναι συνδεδεμένο σωστά? Είναι 10ΚΩ?

    Η τάση αναφοράς που πρέπει να βγάζει το U1 (πάλι "U1" στο αρχικό σχέδιο) είναι σωστή στα ~5.6V? Μέτρα μεταξύ πιν6 του U1 και - της γέφυρας/C1.

    Εδώ είναι το αρχικό project (ΧΩΡΙΣ τις μετατροπές του GR_KYROS !!!) που εξηγεί πως δουλεύει το κύκλωμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #83
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Θα είμαι μακριά από το PC μου το σαββατοκύριακο αυτό, οπότε διάβασε αν θες την λειτουργία του κυκλώματος που έχει στο λινκ που σου έβαλα, δεν υπάρχουν πραγματικά διαφορές με την έκδοση του GR_KYROS στο αρχικό ποστ αυτού του thread: απλώς πρόσθεσε ένα buzzer παράλληλα με το LED και έβαλε πιο ψωμωμένα τρανζίστορ εξόδου.

    Αν καταλάβεις το πως δουλεύει το κύκλωμα θα μπορείς να κάνεις κι εσύ μόνος σου troubleshooting για να δεις ποιό είναι το πρόβλημα
    Μην νομίζεις, κι εγώ δεν είμαι κανένας μάστορας της προκοπής

    Άντε, καλό ΣΚ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #84
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω πολύ φιλέ μου και ναι εκεί είχα μπει να καταλάβω το πώς λειτουργεί το τροφοδοτικό και κατάφερα και το έφτιαξα παίζει κανονικά βγάζει την τάση από 0 μέχρι και 30,5 τόρα το αμπερόμετρο δεν έχω ιδέα πως να το ηνδεσω για να δω αν δηνει το ρεύμα σωστά έχω πάρει από το ebaynενα ψηφιακό όργανο που μου δειγνη την τάση και το ρεύμα και έχει μόνο τρία καλώδια και δεν ξέρω πως θα βάλω το ρεύμα και καλό σαββατοκύριακο!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #85
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apostolh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω πολύ φιλέ μου και ναι εκεί είχα μπει να καταλάβω το πώς λειτουργεί το τροφοδοτικό και κατάφερα και το έφτιαξα παίζει κανονικά βγάζει την τάση από 0 μέχρι και 30,5 τόρα το αμπερόμετρο δεν έχω ιδέα πως να το ηνδεσω για να δω αν δηνει το ρεύμα σωστά έχω πάρει από το ebaynενα ψηφιακό όργανο που μου δειγνη την τάση και το ρεύμα και έχει μόνο τρία καλώδια και δεν ξέρω πως θα βάλω το ρεύμα και καλό σαββατοκύριακο!!
    Καλησπέρα Αποστόλη. Βάλε εδώ το αμπερόμετρο που πήρες, να σου πούμε πως να το συνδέσεις. Είναι απλό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #86
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Αποστόλη προφανώς αυτό το όργανο αγόρασες, έτσι θα το συνδέσεις, και βέβαια παίρνει και τροφοδοσία 5v
    http://diyprojects.eu/how-to-wire-di...t-and-ammeter/

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #87
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Ναι αυτό πήρα δηλαδή λες ότι το κόκκινο πάει στο σην και το μαύρο στο μυων και μετα περνώ το κόκκινο μαζι με το μπλέ και βάζω το φωρτιω μου αν δεν κάνω λάθος

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #88
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Επειδή η τροφοδοσία (ανάλογα και με τον μετασχηματιστή) μπορεί να ξεπεράσει τα 30V καλό είναι το οργανάκι να τροφοδοτηθεί μέσω ενός 7824 ή ακόμη καλύτερα μέσω ενός steo down converter σαν αυτόν

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #89
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή η τροφοδοσία (ανάλογα και με τον μετασχηματιστή) μπορεί να ξεπεράσει τα 30V καλό είναι το οργανάκι να τροφοδοτηθεί μέσω ενός 7824 ή ακόμη καλύτερα μέσω ενός steo down converter σαν αυτόν
    Καλημέρα και ναι φιλε μου θα βαλω ένα ξεχωριστω μετασχηματιστη για το οργανακη και για τον ανεμηστηρα που θα βαλω αν ξερεις και μπορεις να βοηθεισης ψαχνω ένα κύκλωμα που αν φταση σε καπια θεμοκρασια η ψυχτρα να μπανει προστα ο ανεμηστηρας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #90
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apostolh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και ναι φιλε μου θα βαλω ένα ξεχωριστω μετασχηματιστη για το οργανακη και για τον ανεμηστηρα που θα βαλω αν ξερεις και μπορεις να βοηθεισης ψαχνω ένα κύκλωμα που αν φταση σε καπια θεμοκρασια η ψυχτρα να μπανει προστα ο ανεμηστηρας?
    To κυκλωματάκι που σου έβαλα λινκ μπορεί να τροφοδοτηθεί από τον κύριο μετασχηματιστή παράλληλα με την πλακέτα του τροφοδοτικού και να δώσει χαμηλότερη τάση μόνο στο οργανάκι. Έτσι με λιγότερο από 1 ευρώ αποφεύγεις τον επιπλέον μετασχηματιστή.

    Για το ανεμιστήρα θέλεις ένα συγκριτή κάτι σαν αυτό

    Υ.Γ. Η για πιο ανεβασμένη λειτουργία κάτι σαν αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 30-07-17 στις 13:45
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9 10 11 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργαστηριακό Τροφοδοτικό 0-30V 0-10A P & L
    By thodoris1975 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-18, 11:36
  2. Εργαστηριακό τροφοδοτικό
    By mtzag in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-16, 22:14
  3. Εργαστηριακό τροφοδοτικό 0-30 V 5 A
    By blueriver in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 20:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας