Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Φωτοβολταικο σύστημα για περιμετρικό φωτισμό κήπου και βλέπουμε!!!

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Ο πρωτος και σοβαρος ενδοιασμος μου ειναι οτι θελεις πολλα watt και μαλλον η μπαταρια σου ειναι μικρη (παντα με δικους μου υπολογισμους)

    Ο δευτερος ενδοιασμος μου ειναι εαν αξιζει η μετατροπη απο 12V -> 220V και μετα η μετατροπη απο 220V σε 12V. Δηλαδη απωλειες. Το site με το calculator που εδωσες λεει για απωλειες 0,27v για 6αρι καλωδιο στα 12vdc, αρα ασημαντες

    Επισης αναρωτιεμαι εαν πρεπει να "τρεχει" 220v ρευμα στην περιφραξη σου. Σε πιο χαμηλα volt δεν μπορεις να το κανεις ac?

    Υπαρχουν πιο ειδικοι και γνωστες απο εμενα εδω μεσα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης αναρωτιέμαι εάν πρέπει να "τρέχει" 220v ρεύμα στην περίφραξη σου. Σε πιο χαμηλά volt δεν μπορείς να το κάνεις ac?
    Δεν θα τρέχει μέσα στην περίφραξη, πιο πριν θα τα ξανά κάνω 12 και όλη η ηλεκτρολογική εγκατάσταση στον κήπο είναι IP66 .

    70Ah * 12V = 840W / 140W = 6 Ώρες... θέλω ακόμα μια σίγουρα!! για να μου βγάζει κάνα 8 ωρο σε σύνδεση παράλληλα για να πάρω 140Ah. Και να μην τις ζορίζω και πολύ σωστός?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα τρέχει μέσα στην περίφραξη, πιο πριν θα τα ξανά κάνω 12 και όλη η ηλεκτρολογική εγκατάσταση στον κήπο είναι IP66 .

    70Ah * 12V = 840W / 140W = 6 Ώρες... θέλω ακόμα μια σίγουρα!! για να μου βγάζει κάνα 8 ωρο σε σύνδεση παράλληλα για να πάρω 140Ah. Και να μην τις ζορίζω και πολύ σωστός?
    Και 2 μπαταριες να εχεις παλι θα τις γονατισεις καθε μερα (ειδικα τον χειμωνα) συν τις απωλειες λογω μετατροπων (που δεν ξερω να τις υπολογισω), οποτε δεν ξερω εαν οντως εχεις φως στην περιφραξη σου ολες τις "σκοτεινες" ωρες. Συν καποιες μερες με συνεφια αρα λιγοτερη φορτιση ........

    Γιατι δεν κοιτας να χρησιμοποιησεις λαμπες με πολυ λιγοτερα watt. Π.χ. festoon dome βαλτες σε μπουατ μεσα, στεγανοποιηση και τελειωσες. Καταναλωση αμελητεα (περιπου 0,5Α την ωρα) και φως παραπανω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Χμ.. Λες!! Ωραία ιδέα για τέτοιες λάμπες, θα ψάξω αύριο μπας και βρω από Ελλάδα στα lum που θέλω να έχουν και αν βρω θα το κάνω χωρίς inverter κατευθείαν από τον ρυθμιστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Λοιπόν θα πάρουμε μια στα 220Ah. Οπότε έχουμε και λέμε... 220Ah x 12V = 2640W - Το πανελ μου είναι στα 250W στην καλυτερη να βγαζει, λεω εγω τωρα.. 170W x 6Ώρες = 1020W στης 6Ώρες.. Άρα θέλω 2,5 Ημέρες γιανα φουλάρει.
    Και θα έχω κατανάλωση 7W x 20Λάμπες = 140W + 10W (για το Inverter και τα τρία τροφοδοτικά για τις λάμπες) έχουμε 150W την ώρα και θα λειρουργούν για 8Ώρες άρα 150W x 8Ώρες = 1200W την ημέρα.
    Δηλαδή θα τρώω την μισή μπαταρία κάθε μέρα... Σωστά τα λέω?

    Και θα πάρω το Phocos CML 20A γιανα κρατάει και το δεύτερο πάνελ όταν με το καλό το πάρουμε..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν θα πάρουμε μια στα 220Ah. Οπότε έχουμε και λέμε... 220Ah x 12V = 2640W - Το πανελ μου είναι στα 250W στην καλυτερη να βγαζει, λεω εγω τωρα.. 170W x 6Ώρες = 1020W στης 6Ώρες.. Άρα θέλω 2,5 Ημέρες γιανα φουλάρει.
    Και θα έχω κατανάλωση 7W x 20Λάμπες = 140W + 10W (για το Inverter και τα τρία τροφοδοτικά για τις λάμπες) έχουμε 150W την ώρα και θα λειρουργούν για 8Ώρες άρα 150W x 8Ώρες = 1200W την ημέρα.
    Δηλαδή θα τρώω την μισή μπαταρία κάθε μέρα... Σωστά τα λέω?

    Και θα πάρω το Phocos CML 20A γιανα κρατάει και το δεύτερο πάνελ όταν με το καλό το πάρουμε..
    Αρα ξοδευεις 1200, εισπρατεις 1020 ανα μερα. Μπαινεις μεσα καθε μερα. Εαν το ξεκινησεις χωρις το δευτερο πανελ θα εισαι σαν το ελληνικο κρατος, θα ξοδευεις παραπανω απο οσα βγαζεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    1+1=3 Και εγω που νόμιζα ότι αυτα τα 180W διαφορα θα μου περισεβουν... ξεφύγαμε πολύ από το μπάτζετ... αλλά θελει ακομα ενα πανελ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    εχετε να προτεινεται φωτιστικα κηπου για αυτη την δουλεια??
    Ελεγα για προβολακια αλλα ειναι πολυ ασχημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Μερικές γρήγορες παρατηρήσεις.

    Η μπαταρία των 220Ah δεν έχει πάνω από περίπου 1000Wh διαθέσιμες γιατί:
    1. Δεν φορτίζεται καθημερινά στο 100%. Ένα εφικτό επίπεδο φόρτισης είναι το ~90%.
    2. Δεν πρέπει να εκφορτίζεται πολύ βαθιά γιατί θα την πάρουμε στο χέρι πολύ γρήγορα. Αν είναι καλής ποιότητας μπορούμε να φτάνουμε καθημερινά μέχρι περίπου το 50% βάθος εκφόρτισης.
    3. Υπάρχει απώλεια στην μπαταρία. Δεν παίρνουμε όσο της δίνουμε. Περίπου 10 - 15% χάνεται στην εσωτερική της αντίσταση.

    Ο inverter έχει βαθμό απόδοσης που συνήθως δεν ξεπερνά το 85 - 90%. Άρα η ισχύς κατανάλωσης επιβαρύνεται με άλλο ένα 10 - 15% λόγω του inverter.

    Τελευταίο και σημαντικότερο....Το Φ/Β έχει τάση μέγιστης ισχύος (Vmp) στα 30,8V. Αν το συνδέσει κανείς με 12βολτη μπαταρία και απλό ρυθμιστή φόρτισης PWM θα πάρει το πολύ γύρω στα 100W!!. Για να δώσει την μέγιστη ισχύ που μπορεί ανάλογα με τις συνθήκες χρειάζεται ρυθμιστή φόρτισης τύπου MPPT.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Πρεπει να αλλαξει το θεμα και να γινει, "τι προσεχουμε σε μια φωτοβολταικη εγκατασταση."

    Σύγκριση-Πλεονεκτήματα ρυθμιστής φόρτισης τύπου PWM σε σχέση με ρυθμιστή φόρτσισης τύπου MPPT

    Οι ρυθμιστές φόρτισης MPPT που εγκαθίστανται στα αυτόνομα φωτοβολταϊκά συστήματα και καθορίζουν τα κατάλληλα επίπεδα φόρτισης των μπαταριών δημιουργούν προϋποθέσεις λειτουργίας των φωτοβολταϊκών συστημάτων παρέχοντας περιορισμένες έως ελάχιστες απώλειες στις πραγματικές τους αποδόσεις.
    Ένας συμβατικός ρυθμιστής φόρτισης τύπου PWM διανέμει την παραγόμενη ενέργεια του φωτοβολταϊκού πλαισίου προς τις μπαταρίες περίπου κατά το 80% ενώ η υπολειπόμενη ενέργεια της τάξεως του 20% περίπου χάνεται επειδή οι απλοί ρυθμιστές φόρτισης PWM δεν κάνουν ανίχνευση του μέγιστου σημείου ισχύος του φωτοβολταϊκού πλαισίου.

    Δείτε το ακόλουθο παράδειγμα:

    Α. Φωτοβολταϊκά πλαίσια εγκατεστημένης ισχύος 1000Wp με ένα ρυθμιστή φόρτισης τύπου PWM αποδίδουν συνολικά ενέργεια ισχύος 1000watt Χ 0.8 λόγος απόδοσης = 800W περίπου 4.0KWh το 24ωρο κατά την καλοκαιρινή περίοδο.
    Β. Φωτοβολταϊκά πλαίσια εγκατεστημένης ισχύος 1000Wp με ένα ρυθμιστή φόρτισης τύπου MPPT αποδίδουν συνολικά ενέργεια ισχύος 1000watt Χ 0.96 λόγος απόδοσης = 960W περίπου 4.8KWh το 24ωρο κατά την καλοκαιρινή περίοδο.

    Αποτέλεσμα:
    Στην δεύτερη περίπτωση με χρήση ρυθμιστού φόρτισης τύπου MPPT κερδίζουμε 800wh ( δηλαδή περίπου 16% επιπλέον της παραγόμενης ενέργειας).

    Which solar charge controller: PWM or MPPT?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Prezonautis : 20-01-15 στις 10:45

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σκέψεις (και απορίες) για φώτα κήπου
    By Ninetie in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 00:07
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-11, 12:29
  3. Ηλιακά φωτιστικά κήπου (και όχι μόνο)
    By otakis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-11, 20:35
  4. Φωτοκύτταρα για φωτισμό χώρο
    By JimKarvo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-10, 00:10
  5. Συμφέρουν τα leds για φωτισμό?
    By lastid in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-09, 13:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας