Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Φωτοβολταικο σύστημα για περιμετρικό φωτισμό κήπου και βλέπουμε!!!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή Φωτοβολταικο σύστημα για περιμετρικό φωτισμό κήπου και βλέπουμε!!!

    Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας για αυτό τον φωτοβολταικό σύστημα.
    θα δώσει παροχή σε περιμετρικό φωτισμό κήπου. (Όλες οι λάμπες θα είναι 12Volt Led).


    Φωτοβολταικό Πάνελ "ECO LINE LX-250P" Wp:250w Amp:8.16 Volt:30.83 http://luxorsolar.com/root/img/pool/...30-250w_en.pdf
    Ρυθμιστής "Phocos CML 15" Max. panel voltage 30V in 12V system http://www.phocos.com/sites/default/..._CML_e-web.pdf
    Μπαταρία "SLB 70AH" 12v Max Charge Current 27A. http://www.eshops.gr/slb-70ah-battery.html

    Στο σύστημα θα προσαρμοστή και Dual Axis Tracking System απο project του GR_KYROS.

    Δεν ξέρω και πολλά από φωτοβολταικά.. Έκανα καλή επιλογή στην σύνθεση του συστήματος;
    Η απορία μου είναι αν τα με τα Volt θα έχω κάποιο πρόβλημα μην κάψω τον ρυθμηστή με το Panel ή τον έχω στα όρια του συνέχεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Prezonautis : 18-01-15 στις 16:45

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Tracking system για μπαταρία 70ΑΗ και τουρμπάτο πάνελ ? κάτι έχει ξεφύγει από άποψη υπερδιαστασολόγισης και από πλευράς του πάνελ. (εξαιρώντας την περίπτωση να θέλεις αυτό το πάνελ για μελλοντικά επεκτάσιμες μπαταρίες ) ή για τις δύσκολες μέρες με σχετική συννεφιά.

    Στο λέω γιατί εγώ έχω 140W (συνολικά και χωριστά 2 πάνελ τον 70W) με μπαταρίες Χ 2 (στα 220 ΑΗ ) σύνολο 440ΑΗ και γεμίζουν "φουλάρουν " στις πρώτες μόνο πρωινές ώρες. Δεν είπες και τι και πόσες λάμπες Led θα βάλεις συνολικά.

    Ρυθμιστής φόρτισης πάρε κάποιον που να έχεις την δυνατότητα να βλέπεις σε μια οθόνη και άλλες "επιλογές" π.χ. πόσα αμπέρ βγάζουν τα πάνελ ανά πάσα στιγμή / πόσα αμπέρ "κατευθύνονται" προς μπαταρία ανά πάσα στιγμή φόρτισης / πότε φόρτισε σε ποσοστό της % κτλ κτλ (έτσι ώστε και εμπειρικά και σιγά σιγά να μην ξεφεύγεις σε υπερδιαστασιολογήσεις του συνόλου)
    http://www.donrowe.com/Steca-PR2020-...r-p/pr2020.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 18-01-15 στις 19:04

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Υπαρχει καποιο πρόγραμμα που μπορει να μας βοηθησει στον υπολογισμο για το τι πανελ μπαταρια θα χρειαστούμε;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Επειδη εχω κανει κατι παρομοιο πριν 3 χρονια σχεδον, θα ηθελα να σε προβληματισω κυριως για την πτωση τασης που εχεις στα καλωδια οταν θα φυγεις αρκετα μακρια απο την μπαταρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Πέτρο τον PR2020 τον έχω βάλει στο μάτι. Λοιπόν όσο για την μπαταρία την έχω στα χέρια μου για αυτό δεν θα αγοράσω για αρχή, μετά θα πάρω δυο 12v στα 200ΑΗ για να τις κάνω 24v. Και θα προσθέσω ακόμα ένα ίδιο πάνελ, ο tracker μου έχει βάση για δύο πάνελ.
    Οι λάμπες είναι 12 Volt στα 7 Watt. 7w*20Τεμάχια=140Watt

    Γιώργο το ξέρω, εδώ θέλω 6mm2 καλώδιο για τον ρυθμιστή με το πάνελ που θα έχουν απόσταση 15 μέτρον.
    Όσο για την παροχή στον κήπο θα την κατεβάσω με 220v inverter και μετά πάλι με τροφοδοτικά για τις λάμπες.
    Για να γλιτώσω την πτώση τάσης και τα χοντρά καλώδια που θα έχω στα 12Volt. To σκέφτομαι σωστά ή πάω να κάνω μ@λ@κίες...

    Το σύστημα θα είναι και για άλλες παροχές στο μέλλων..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Prezonautis : 18-01-15 στις 21:22

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων


    Οι λάμπες είναι 12 Volt στα 7 Watt. 7w*20Τεμάχια=140Watt
    Εντελως εμπειρικα (δεν ειμαι επιστημονας του χωρου). Ο καθε λαμπηρας σου θελει 0,6Α την ωρα. Αρα οι 20 θελουν 12Α την ωρα. Σε 5 ωρες αδειαζε η μπαταρια σου. Αυτο εαν δωσεις απευθειας DC. Ταπεινη μου γνωμη παρε led με πολυ χαμηλα watt π.χ πλαφονιερες αυτοκινητου
    Ομως οι αλλοι θα σου δωσουν πιο σωστες απαντησεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι λάμπες είναι 12 Volt στα 7 Watt. 7w*20Τεμάχια=140Watt
    δεν είπες και τι λάμπες είναι (πόσα lumen σου δίνει στα 7W έκαστη?) . αλλά θα εννοείς στα 220V ηλεκτρονικές και γιατί ινβέρτερ?
    Δοκίμασε και αυτές που έχω δοκιμάσει (στα 12V έκαστη 1,2W με 64 Lumen είναι σποτάκι και έχει 24 led) http://www.electrohoros.gr/more_deta...p?id_prod=9250
    Και κάνε σύγκριση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Πέτρο οι λάμπες είναι στα ~370 Lumen δηλαδή ~6,5w LED. Σκέφτηκα ένα inverter στα 500W γιατί η μπαταρίες θα έχουν απόσταση από τον κήπο 35 μέτρα!! Δηλαδή 35 μέτρα απόσταση 140W στα 12V και 1.5mm2 που έχει τραβηχτεί είδει έχουμε 100% πτώση τάσης... άρα πάμε σε 250W inverter. Να κάνει τα 12V 220V και μετά ανά 6 λάμπες θα έχω ένα τροφοδοτικό ιδιοκατασκευή στα 60W. Τα λέω καλά??

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    370lumen => 6.5w
    τα 12v, θα τα κανειs 220v, και μετα θα τα κανεις 60w?

    Μηπως λιγο εμπλεξες τις μοναδες? Μηπως δεν αξιζει αυτο που πας να κανεις?

    Γιατι δεν γραφεις αναλυτικα ολην σου την σκεψη και σιγουρα υπαρχουν γνωστες που θα σε βοηθησουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    20 Λάμπες, ή κάθε μια στα 12Volt 7Watt Άρα έχουμε 7Watt * 20ΤΕΜ = 140Watt
    Και θα βάλω ανά 6 λάμπες (6*7=42Watt) 60W τροφοδοτικό γιατί αυτά έχω, από τα 220v να τα κάνει 12v για να πάρουν οι λάμπες ρεύμα και θέλω ακόμα 2 τροφοδοτικά για τις υπόλοιπες Λάμπες γιατί οι αποστάσεις είναι μεγάλες και όπως είπες και εσύ θα έχω πτώση τάσεις και με τους υπολογισμούς που έκανα θέλει πολύ χοντρά καλώδια. Σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σκέψεις (και απορίες) για φώτα κήπου
    By Ninetie in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 00:07
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-11, 12:29
  3. Ηλιακά φωτιστικά κήπου (και όχι μόνο)
    By otakis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-11, 20:35
  4. Φωτοκύτταρα για φωτισμό χώρο
    By JimKarvo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-10, 00:10
  5. Συμφέρουν τα leds για φωτισμό?
    By lastid in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-09, 13:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας