Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Dimming ballast 1-10v και δυνατοτητα ελεγχου

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    kvs
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    tsats
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Dimming ballast 1-10v και δυνατοτητα ελεγχου

    Καλησπερα,

    Εχω κανει μια διαταξη που χρησιμοποιει ενα βαλλαστ 1-10v για καποιες λαμπες φθορισμου, και ενα διακοπτακι που δινει ταση 1-10V στα ακρα. Το προβλημα ειναι οτι καθως αυξομειωνω την ταση σε καποιο σημειο της διαδικασιας (στην μια λαμπα ειναι στο 80% και στην αλλη λαμπα στο 20%) το φως κλεινει κατι που φανταζομαι σημαινει οτι το ballast δεν λαμβανει το καταλληλο input. Το περιεργο ειναι οτι για ολες τις αλλς σταθμες (ανα 10 %) το dimmeraki λειτουργει κανονικα. Ειναι σαν να οριζεται ενα σημειο που τον ενοχλει στην λειτουργια κατι που δεν το αντιλαμβανομαι γιατι συμβαινει.

    Γνωριζει καποιες περισσοτερες λεπτομερειες για την συγκεκριμενη περιπτωση? Μπορει καποιος κυκλωματικα να μου εξηγησει πως γινεται σε μια συγκεκριμενη σταθμη το ballast να μην λειτουργει και οι λαμπες να κλεινουν?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μπορείς να μας δείξεις ποιο μπάλαστ και ντιμερ έχεις βάλει?
    το ντιμερ είναι τις LEGRAND?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    kvs
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    tsats
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να μας δείξεις ποιο μπάλαστ και ντιμερ έχεις βάλει?
    το ντιμερ είναι τις LEGRAND?
    Καλησπερα φιλε μου μετα απο καιρο.Δυστυχως το προβλημα ειναι οτι εχω 2 ballasts, ενα της helvar και ενα της Philips. Αρχικα πιστεψα οτι εινα κυκλλωματικο το προβλημα γιατι πλεον με αλλαγη της συνδεσμολογιας τροφοδοτουντια κανονικα. Απλα πλεον το φαινομενο ειναι μετα απο 2-3 λεπτα να κλεινουν παλι τα φωτα. Σας εχει ξανατυχει κατι τετοιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    για το ντίμερ δεν είπες. επειδή έχω πετύχει κάποιες παρτίδες ντίμερ για 1-10 βολτ που απλά είχαν μέσα μόνο ένα ποτενσιόμετρο και τίποτε άλλο. οπότε αν έχει μόνο το ποτενσιόμετρο δεν μου κάνει εντύπωση να έχεις προβλήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    kvs
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    tsats
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το ντίμερ δεν είπες. επειδή έχω πετύχει κάποιες παρτίδες ντίμερ για 1-10 βολτ που απλά είχαν μέσα μόνο ένα ποτενσιόμετρο και τίποτε άλλο. οπότε αν έχει μόνο το ποτενσιόμετρο δεν μου κάνει εντύπωση να έχεις προβλήματα.

    Καλησπερα και παλι. Τo dimmer μου δεν ειναι καποιο εμπορικο αλλα ειναι customed το οποιο ομως δινει κανονικα τη ταση και το ρευμα που απαιτειται. Απλα να αναφερω οτι εμενα η περιπτωση δεν ειναι οτι λειτουργει 'η οτι δεν λειτουργει. Το προβλημα μου ειναι οτι στο ιδιο dimmer εχω συνδεσει 6 ballasts (απο δυο εταιριες) και απο αυτα 1+1 μονο δεν λειτουργουν σε μια συγκεκριμενη σταθμη (το ενα στο 30% και το αλλο στο 80%) και μονο σε αυτη την σταθμη. Και μαλιστα για να ειμαι απολυτα ακριβης, οταν ανοιγω τον διακοπτη ανοιγουν και τα φωτα αλλα μετα απο 4-5 λεπτα σβηνουν (αναφερομαι μονο στις 2 συγκερκιμενες σταθμες).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ε τότε αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα θορύβου κοντά σε αυτούς ίσως(δεν ξέρω να στο αναλύσω και αν όντος μπορεί να συμβεί αυτό). να έχουν απλά πρόβλημα οι μετασχηματιστές. μου έχει τύχη κάποιες φορές. μπορεί να έπεσες στην περίπτωση. στην εσχάτη για να δοκιμάσεις αν φταίνε πραγματικά οι μετασχηματιστές δοκίμασε να τους τοποθετήσεις στην θέσει κάποιον άλλον αν είναι ίδια χαρακτηριστικά σε λάμπες(να τους κάνεις τράμπα δηλαδή).
    άν έχουν και πάλι οι ίδιοι πρόβλημα έπεσες στην περίπτωση. αν τους αγόρασες τώρα μπορείς να ζητήσεις αντικατάσταση από το μαγαζί που τους πήρες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Παρόμοια Θέματα

  1. Dimming ballast και συνδεσμολογια FL
    By fragos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-15, 22:37
  2. PWM σε αναλογικό για dimmer ballast 1-10V
    By Ultrasound in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-14, 15:39
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-12, 23:15
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-09, 02:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας