Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Πόλλες άχρηστες απαντήσεις.

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    κιτσοφ
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή Πόλλες άχρηστες απαντήσεις.

    Τελικά ότι συμβαίνει στα περισσότερα φόρουμ συμβαίνει κι εδώ.Κάνει κάποιος μια ερώτηση και οι περισσότερες απαντήσεις που παίρνει δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα από άτομα που την βλέπουν ας το πουμε παλιοί και είτε μόνο ειρωνεύονται και αποθαρρύνουν κάποιον να μην ασχολείται καθόλου με κάτι (βλ. μπέτακορντ) είτε γραφουν ασυναρτησίες εντελώς άχρηστες (βλ,ο μικρός αφασίας ) .

    Αν δεν έχεις κάτι χρήσιμο επί της ουσίας να απαντήσεις καλύτερα είναι να μην απαντήσεις.

    Βέβαια υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις σε φόρουμ που λογοκρίνουν τις συνεχείς ανούσιες απαντήσεις και αφήνουν μόνο αυτές επί της ουσίας.Αυτή βέβαια είναι η άποψη μου, αλλή πιστεύω ότι αυτή η τακτική συμβάλει στην καλύτερη ανάπτυξη ενός φόρουμ πάνω σε συγκεκριμένο θέμα και δεν γεμίζει με άσχετα που στο τέλος οδηγούν το φόρουμ να είναι απλά ένα γενικό φόρουμ συζήτησης και ...πλάκας

    Τέτοιες απαντήσεις είναι π.χ. 'αγόρασε καινούριο γιατί δεν το φτιαξες καλά,είσαι άσχετος.' Ο σκοπός είναι κάποιος να μάθει .Και για να μάθει πρέπει να το φτιάξει.Ποιό το νόημα να το αγοράσει;Γι'αυτό επισκέπτεται αυτό εδώ το φόρουμ για να λάβει απαντήσεις και να συζητήσει το θέμα που τον ενδιάφερει στα ηλεκτρονικά ,όχι να κάνει γενική χαβαλετζίδικη συζήτηση.Για χαβαλέ υπάρχει πλήθος από άλλα φόρουμ.

    Με δυό λόγια εγώ παρ'ολο που δεν είμαι 'παλιός' στο θέμα γουστάρω να ασχολούμαι είτε θέλουν κάποιοι είτε όχι και δεν χρειάζομαι βλακώδεις απαντήσεις,ούτε το φόρουμ θέλω να πιστεύω.Δεν έχεις κάτι να απαντήσεις ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ μην γράφεις τίποτα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kitsof : 21-01-15 στις 11:29

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitsof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ότι συμβαίνει στα περισσότερα φόρουμ συμβαίνει κι εδώ.Κάνει κάποιος μια ερώτηση και οι περισσότερες απαντήσεις που παίρνει δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα από άτομα που την βλέπουν ας το πουμε παλιοί και είτε μόνο ειρωνεύονται (βλ. μπέτακορντ) είτε γραφουν ασυναρτησίες εντελώς άχρηστες (βλ,ο μικρός αφασίας ) .

    Αν δεν έχεις κάτι χρήσιμο επί της ουσίας να απαντήσεις καλύτερα είναι να μην απαντήσεις.

    Βέβαια υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις σε φόρουμ που λογοκρίνουν τις συνεχείς ανούσιες απαντήσεις και αφήνουν μόνο αυτές επί της ουσίας.Αυτή βέβαια είναι η άποψη μου, αλλή πιστεύω ότι αυτή η τακτική συμβάλει στην καλύτερη ανάπτυξη ενός φόρουμ πάνω σε συγκεκριμένο θέμα και δεν γεμίζει άσχετα που στο τέλος οδηγούν το φόρουμ να είναι απλά ένα γενικό φόρουμ συζήτησης και πλάκας...

    Τέτοιες απαντήσεις είναι π.χ. 'αγόρασε καινούριο γιατί δεν το φτιαξες καλά,είσαι άσχετος.' Ο σκοπός είναι κάποιος να μάθει .Και για να μάθει πρέπει να το φτιάξει.Ποιό το νόημα να το αγοράσει;Γι'αυτό επισκέπτεται αυτό εδώ το φόρουμ για να λάβει απαντήσεις και να συζητήσει το θέμα που τον ενδιάφερει στα ηλεκτρονικά ,όχι να κάνει γενική συζήτηση 'πλάκας' ειρωνείας κόμπλεξ κατωτερώτητας ,μικρής ηλικίας και δεν ξέρω εγώ τί άλλο.
    αν αναφερεσαι και σε εμενα γι αυτο που εγραψα πριν στο θεμα "ηλεκτρονικη" ηταν μια αποψη οτι δεν γινεται να εισαι πρακτικος ηλεκτρονικος... οταν ρωτας κατι αν ξερει καποιος και θελει θα σε βοηθησει αν δε θελει να 'ναι καλα τι να τον κανουμε. Εγω ρωτησα πχ για την εφορευτικη γιατι ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος επειδη εχω εργασια που κανω μερες τωρα και ερχεται κατευθειαν εξεταστικη και ειχα μια απορια "γιατι δεν βαζουν στην επιτροπη δημοσιους υπαλληλους? " και μου λεει ο δημοσιος υπαλληλος " ειναι χρεος σου να πας,οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ειναι γι αυτη τη δουλεια,αν δεν ξερεις απο δουλεια και εργασια μη μιλας,εισαι ασχετος κλπ" ... μετα εφτασα σε μια ασκηση που δεν ειχα διδαχθει και ειχα μια απορια για τα ofdm και λεω αν μπορει καποιος να με βοηθησει ,και μπηκε ο lynx και εγραψε ενα ολοκληρο κειμενο με συμπερασμα "εχεις αυτη τηναπορια,ρωτας σε φορουμ? εισαι ασχετος στρωσου και διαβασε" .... θελω να σου πω να μην ασχολεισαι με το τι λεει ο καθενας ,οπως εξω στη δουλεια και στις σπουδες μας θα συνατησεις και ανθρωπος που δε σε πανε,δεν θελουν να βοηθησουν θα συναντησεις και αλλους που θελουν.ετσι το βλεπω

    μια φορα ο dog80 με βοηθησε και τον ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    κιτσοφ
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μπηκε ο lynx και εγραψε ενα ολοκληρο κειμενο με συμπερασμα "εχεις αυτη τηναπορια,ρωτας σε φορουμ? εισαι ασχετος στρωσου και διαβασε"
    Εγώ είμαι καινούριος στο φόρουμ αλλά αυτό το φαινόμενο το χω βρει πολλές φορές κι αλλού γι'αυτό και γράφω.Και όπως είπες αν θέλει κάποιος να βοηθήσει ας βοηθησει αλλά αν δεν θέλει με γεια του με χαρά του .

    Αλλά το 'μην ασχολείσαι' δεν με καλύπτει γιατί εγώ ήθρα σ'αυτό το φόρουμ για να ασχοληθώ.Με τα ηλεκτρονικά.Εκτός αν θέλουν να διώχνουν τους 'άσχετους' να μεινουν μόνο μια χούφτα 'παλιοί' να ευλογάνε τα γένια τους μεταξύ τους.

    Όσο για τους δημοσιους υπάλληλους δεν το συζητάω ,χωράει μεγάλη συζήτηση,μεταπολιτευτικά κοπρόσκυλα καθ'έξη και κατ'επάγγελμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitsof Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Όσο για τους δημοσιους υπάλληλους δεν το συζητάω ,χωράει μεγάλη συζήτηση,μεταπολιτευτικά κοπρόσκυλα καθ'έξη και κατ'επάγγελμα...
    Μου αρέσει που τα κάνετε μερικοί όλα γήπεδο... Είναι σαν κι αυτό που λένε "βάζω τους αγίους στο σακί και μετά Γ@#$ το σακί... Τέτοιες απόψεις λυπούν γιατί δείχνουν βαθιά ύπνωση και χοντροπετσιά.

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Καμιά φορά όταν έχουμε άχρηστες ερωτήσεις είναι λογικό να έχουμε και άχρηστες απαντήσεις.
    Σε αυτό που λέει πιο πάνω ο Γιάννης για την ερώτηση "πως θα γίνω ηλεκτρονικός", απάντησα και εγώ πως τα ηλεκτρονικά δεν είναι μαγειρική.
    Θα μπορούσα ίσως να είμαι πιο ειρωνικός, αλλά δεν είναι του χαρακτήρα μου και του έδωσα με τον τρόπο μου να καταλάβει πως έκανε μια άχρηστη ερώτηση.
    Δεν την θεωρείς άχρηστη ερώτηση? Σαν να μπει κάποιος σε forum ιατρικής και να ρωτήσει αν υπάρχει κάποια απλή μέθοδος για να μάθει τα βασικά, πως δηλαδή να καταλαβαίνει αν ο άλλος έχει γρίπη, να κάνει καμιά μικροεπέμβαση κλπ.
    Και σαφώς ναι, υπάρχουν άτομα που απαντάνε για να απαντήσουν, ακόμη και σε χρήσιμες ερωτήσεις, αλλά πάντα θα υπάρχουν αυτά, γιατί ξερόλες υπάρχουν αρκετοί δίπλα μας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    κιτσοφ
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμιά φορά όταν έχουμε άχρηστες ερωτήσεις είναι λογικό να έχουμε και άχρηστες απαντήσεις.
    Εκεί ακριβώς θέλω να κατάληξω.Μην απαντάς καλύτερα αφού το βλέπεις έτσι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitsof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί ακριβώς θέλω να κατάληξω.Μην απαντάς καλύτερα αφού το βλέπεις έτσι.
    Ναι αλλά αν δεν απαντήσει κανείς στην άχρηστη ερώτηση ο άλλος δεν θα καταλάβει ότι αυτό που ρωτάει δεν έχει νόημα!

    5 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Και στο τέλος καταντάς να έχεις συμμετοχή σε ένα υποχόνδριο forum με άνοστα μέλη. Όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα όπως συμβαίνει σε όλα τα Φόρουμ απλά είναι τα πράγματα δε χρειάζεται να ψάχνουμε πολύ .

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Banned
    Όνομα
    κιτσοφ
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στο τέλος καταντάς να έχεις συμμετοχή σε ένα υποχόνδριο forum με άνοστα μέλη
    Μ'αυτό ακριβώς λεώ και εγώ, όλα είναι στο πρόγραμμα,αλλά χρειάζεται ένας μετριασμός γιατί στο τέλος 'καταντάς να έχεις συμμετοχή σε ένα υποχόνδριο forum με άνοστα μέλη' όπως το πες τα οποία δεν έχουν τίποτα να πουν επί της ουσίας.Και στο κάτω κάτω τί να το κάνω το χαβαλετζίδικο το μέλος που δεν δίνει τίποτα χρήσιμο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    απορω πως εχεις το θρασσος με τετοια συμπεριφορα και τετοιους χαρακτηρισμους οι συναδελφοι να σε βοηθησουν...κριμα...και αν λες για μενα ναι δεν ξερω τα παντα στο θεμα ηλεκτρονικα αλλα ειμαι καλος στην δουλεια μου και ειχα μαγαζι που ουτε απεξω δεν θα μπορουσες να περασεις...σε θεματα που δεν ξερω οπως Rf arduino και προγραμματισμους οπως κανει ο μανος απο την ελευσινα που πραγματικα τον θαυμαζω γι αολες τις κατασκευες του παρακολουθω τα ποστ του και περνω ιδεες χωρις να ενοχλω με χαζες ερωτησεις...μαλλον η νεα γενια ελτος οτι εχει θρασσοςισω απο ενα πληκτρολογιο δεν εχει τροπους φερεσται και σεβας σε αυτους που εχουν γνωσεις να τους προσφερουν...ναι ειμαι καυστικος και ηρωνεικος αλλα να παρατησρησες ουτε βριζω ουτε χαρακτηριζω οπως ειπες εσυ κοπρωσκλυλα και κομματοσκυλα...ο κωνσταντινος βλεπει και κλλιστα θα μπορουσε να μου πει ωπα μπαμπη μαζεψου...και το ban να επεφτε βροχη

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμφέρει το πέλλετ τόσο πολύ?
    By chuckd in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-21, 10:40
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-16, 12:39
  3. Πρόβλημα σε σόμπα πέλλετ
    By iliasver in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-16, 18:45
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-14, 15:25
  5. QUIZ: Εσείς τις ξέρετε τις απαντήσεις???
    By moutoulos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-06, 22:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας