Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 120

Θέμα: αυτοματισμός σε ηλεκτρικά ρολά

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη πρέπει πρώτα να μας πεις αυτά που σε ρωτάνε τα παιδιά. αν κρίνω από το θέμα συζύγου τότε είναι ρολά μπαλκονόπορτας οπότε ξεχνάμε τα περί πλακέτας και τα λοιπά.

    Α) βγάζεις τους διακόπτες και βάζεις να είναι ΜΠΟΥΤΟΝ. δηλαδή να πρέπει να κρατάς πατημένο το κουμπί(πάνω ή κάτω) για να δουλεύουν αλλιώς αν ένα είναι πατημένο ότι και να κάνεις θα σου επαναφέρει το ρολό εκεί που είναι ο διακόπτης και θα έπρεπε να το ξέρει ο <<συνάδελφος>>.
    Β) έχεις 3 καλώδια από κάθε ρολό ή 3 που τρέχουν σε όλα τα ρολά? που καταλήγουν? στον διακόπτη ή στην διακλάδωση που συνδέθηκε το ρόλο στο κουτί πάνω από τον διακόπτη?
    Γ) το καλύτερο αλλά ακριβότερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις τους ασύρματους διακόπτες (πχ Legrand zigbee) http://www.legrand.com.gr/solutions/...%BB%CE%AC.html
    και δεν σε νοιάζει σε ποια θέση ήταν τα ρολά και έχεις κατέβασμα (και ανέβασμα φυσικά) με ένα πάτημα.
    Δ) αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάχνεις τοπικά πλακετάκια με το σχέδιο που σου βάλανε παραπάνω ή αν θες και κεντρικό ανέβασμα με παραπάνω ρελεδάκια κλπ κλπ(πρέπει να μας πεις πόσο ποιάνουν τα χέρια σου και βλέπουμε).
    Ε) πάρε το τηλέφωνο του Χρήστου (xstreg) μιας και είναι συντοπίτης σου να δει από κοντά και να σου βρει λύση.
    Ζ) θα πρέπει να βάλεις αυτόν που σου έκανε την εγκατάσταση να σου βρει λύση και να επωμιστεί τα όποια εξτρά του κάτσουν μιας και αυτός σου πρότεινε και έκανε το λάθος να μην ξέρει (υποθέτω στο χρέωσε και εξτρά το κόλπο) ώστε την επόμενη να μάθει και να μην παίρνει δουλειές αν δεν διαβάσει , μάθει, και πουλά τέχνη.
    ξεκαθάρισε μόνο τή είναι αυτός που σου έκανε την εγκατάσταση(είχες πάρει προσφορές? ήταν φίλος ? είπες έλα μωρέ όλοι ζητάνε πολλά αυτός μου είπε λύγα άρα οι άλλοι είναι κλέφτες?) συγνώμη που σε ρωτάω αλλά έχουμε δει τόσα που καμιά φορά τα θέλει και ο <<ποπός>> του κάθε πελάτη(χωρίς παρεξήγηση)
    καλή τύχη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Ζ) θα πρέπει να βάλεις αυτόν που σου έκανε την εγκατάσταση να σου βρει λύση και να επωμιστεί τα όποια εξτρά του κάτσουν μιας και αυτός σου πρότεινε και έκανε το λάθος να μην ξέρει (υποθέτω στο χρέωσε και εξτρά το κόλπο) ώστε την επόμενη να μάθει και να μην παίρνει δουλειές αν δεν διαβάσει , μάθει, και πουλά τέχνη.
    ξεκαθάρισε μόνο τή είναι αυτός που σου έκανε την εγκατάσταση(είχες πάρει προσφορές? ήταν φίλος ? είπες έλα μωρέ όλοι ζητάνε πολλά αυτός μου είπε λύγα άρα οι άλλοι είναι κλέφτες?) συγνώμη που σε ρωτάω αλλά έχουμε δει τόσα που καμιά φορά τα θέλει και ο <<ποπός>> του κάθε πελάτη(χωρίς παρεξήγηση)
    καλή τύχη.
    Ο ηλεκτρολόγος είναι αδειούχος και τον επέλεξα γιατί μου ζήτησε τα ιδία λεφτά που μου είχαν ζητήσει άλλοι δυο που είχα φέρει για προσφορά και γιατί ήταν και γνωστός σε σχέση με τους άλλους. Η υπόλοιπη δουλειά στο σπίτι έχει γίνει σωστά (από όσο μπορώ να καταλάβω) δεν έχω κάπου πρόβλημα και είμαι ευχαριστημένος γιατί ότι ζήτησα έγινε . Στο τελευταίο που λες σαν πελάτης τα θέλει ο ποπός μου και τον υπολοίπων πελατών πιστεύω γιατί όταν περνούμε προσφορά πρέπει εκτός από την τιμή να περιγράφεται και αναλυτικότατα η δουλειά και όχι γενικά.
    Π.Χ. κεντρικός διακόπτης ρολών αλλά κεντρικός διακόπτης ρολών με τοπικούς διακόπτες πατητούς χωρίς επαναφορά. Γιατί εγώ αυτό ζήτησα και όχι αυτό

    Α) βγάζεις τους διακόπτες και βάζεις να είναι ΜΠΟΥΤΟΝ. δηλαδή να πρέπει να κρατάς πατημένο το κουμπί(πάνω ή κάτω) για να δουλεύουν αλλιώς αν ένα είναι πατημένο ότι και να κάνεις θα σου επαναφέρει το ρολό εκεί που είναι ο διακόπτης και θα έπρεπε να το ξέρει ο <<συνάδελφος>>.
    Αυτό που περιγράφεις ήταν τελικά αυτό που μπορεί να γίνει αλλά ο ηλεκτρολόγος αρχικά (που μου είχε ξεκαθαρίσει ότι κεντρικό διακόπτη έχει βάλει μια φορά πριν χρονιά) και το γνωστό κατάστημα ηλεκτρολογικών και το αναφέρω γιατί όταν πήγαμε αρχικά μαζί με τον ηλεκτρολόγο να πάρουμε τα υλικά μου είχαν διαβεβαίωση ότι γίνεται αυτό που θέλω ακριβός και το είχαν περιγράψει και στον ίδιο.

    Τώρα αν φταίω εγώ η ο ηλεκτρολόγος δεν ξερώ. Ξερώ ότι δεν θέλω τοπικούς διακόπτες με επαναφορά και ρωτάω αν με τα πλακετακια που αναφέρεται μπορώ να κάνω κάτι η με κάποιον άλλο τρόπο.

    Τα 3 καλώδια φεύγουν από τον πίνακα ξεχωριστά για κάθε ρολό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    κανενα σχεδιακι απο τα ρολα εχουμε?Νομιζω θελουμε 4 καλωδια για ρολα αυτοματα..Παντως αν ειναι να ασχοληθεις με πατεντες κοιτα για instabus.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #14
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Βασίλη η σκέψη και μόνο του instabus κοστίζει παραπάνω από τα zigbee της Legrand(τουλάχιστον διπλάσια τιμή).
    Βαγγέλη δυστυχώς με τους διακόπτες που θες ΔΕΝ γίνετε(τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι)
    και σου εξήγησα τον λόγο. αν μείνει ένα ρολό ας πούμε με το κουμπί πατημένο για επάνω και εσύ φεύγεις και πατάς όλα κάτω μόλις τελειώσεις και επανέλθει ο αυτοματισμός θα ξανά ανέβει(αν υπάρχει η σωστή απομόνωση αλλιώς θα κάνει μπαμ και κάψιμο ρολού). εκτός αν θέλεις να κάνεις πρώτα μια βόλτα να ελέγχεις αν είναι όλοι οι διακόπτες off και μετά να πατάς τον κεντρικό. πράγμα που δεν έχει νόημα γιατί τα κατεβάζεις περνώντας(αν είναι να κάνεις βόλτα πρώτα).
    και τέλος να με συγχωρείς αν φάνηκε να σου κάνω επίθεση απλά σε ρώτησα όλα αυτά που συνήθως θέλουμε όλοι να μάθουμε (ακόμα και το ποιος φταίει) για να σου δώσουμε τις σωστές συμβουλές. δεν ήταν επί προσωπικού.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μάνδρα Αττικής
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει τι είδους εγκατάσταση έχεις Βαγγέλη. Αρχίζω και φαντάζομαι ότι ο ηλεκτρολόγος σου έχει περάσει μόνο καλώδια ρεύματος (με 3 αγωγούς: φάση [L], ουδέτερο [N] και γείωση [PE]) από τον πίνακα μέχρι κάθε μοτέρ, τα μοτέρ δεν έχουν πλακέτα (ηλεκτρονικό πίνακα ελέγχου) αλλά μόνο τερματικούς διακόπτες και ότι έτσι ο τρόπος ελέγχου τους θα είναι με μπουτόν πάνω-κάτω που δίνει την φάση [L] στο αντίστοιχο για ανέβασμα ή κατέβασμα τύλιγμα του μοτέρ.

    Εάν είναι πράγματι έτσι, μια λύση είναι το να εγκαταστήσεις κάποιο διακλαδωτή όπως ο διακλαδωτής για 3 μοτέρ της KONelectronics (προφανώς θα χρειαστείς 2 τεμάχια), που κανονικά θα εγκαταστήσεις κοντά στον πίνακα του ρεύματος, σε συνδυασμό με αντικατάσταση του υπάρχοντος καλωδίου 3 αγωγών προς κάθε ρολό με άλλο 5 αγωγών (χρειάζεσαι OPEN, CLOSE, Ν, L1 και γείωση από τον διακλαδωτή μέχρι το κάθε μοτέρ - στο σχήμα που έχει το εγχειρίδιο χρήσης υπονοείται, αλλά δεν φαίνεται, η σύνδεση της γείωσης). Ο διακλαδωτής παίρνει εντολές για ανέβασμα και κατέβασμα μέσω επαφών στις οποίες μπορείς να συνδέσεις την έξοδο από πίνακα τηλεχειρισμού, κεντρικό μπουτόν πάνω-κάτω κλπ (οι εντολές πάνω και κάτω ενεργοποιούνται δίνοντας τάση 230 VAC στις αντίστοιχες επαφές). Μπορείς ακόμη και να δίνεις ταυτόχρονα εντολή στους 2 διακλαδωτές συνδέοντάς τους παράλληλα στο κεντρικό μπουτόν ή πίνακα τηλεχειρισμού. Συνδέοντας το τοπικό μπουτόν πάνω-κάτω κάθε ρολού όπως στις οδηγίες, μπορείς να έχεις και τοπικό έλεγχο κάθε ρολού ξεχωριστά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thm : 25-01-15 στις 15:41

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη η σκέψη και μόνο του instabus κοστίζει παραπάνω από τα zigbee της Legrand(τουλάχιστον διπλάσια τιμή).
    Βαγγέλη δυστυχώς με τους διακόπτες που θες ΔΕΝ γίνετε(τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι)
    και σου εξήγησα τον λόγο. αν μείνει ένα ρολό ας πούμε με το κουμπί πατημένο για επάνω και εσύ φεύγεις και πατάς όλα κάτω μόλις τελειώσεις και επανέλθει ο αυτοματισμός θα ξανά ανέβει(αν υπάρχει η σωστή απομόνωση αλλιώς θα κάνει μπαμ και κάψιμο ρολού). εκτός αν θέλεις να κάνεις πρώτα μια βόλτα να ελέγχεις αν είναι όλοι οι διακόπτες off και μετά να πατάς τον κεντρικό. πράγμα που δεν έχει νόημα γιατί τα κατεβάζεις περνώντας(αν είναι να κάνεις βόλτα πρώτα).
    και τέλος να με συγχωρείς αν φάνηκε να σου κάνω επίθεση απλά σε ρώτησα όλα αυτά που συνήθως θέλουμε όλοι να μάθουμε (ακόμα και το ποιος φταίει) για να σου δώσουμε τις σωστές συμβουλές. δεν ήταν επί προσωπικού.
    Γιαννη και το zigbee βλεπω σε bus δουλευει η κανω λαθος? http://www.legrand.com.gr/products/%...B7-zigbee.html
    ενταξει περι τετοιας ακριβης τεχνολογιας εχεις δικιο οτι ειναι ακριβη αλλα πλακετακια και διοδακια σε σχεση με αυτο μερα με την νυχτα.
    Καταρχην διαφωνω με την λυση μονιμης τασης και να δουλευει με τερματικο διακοπτη.
    Συμφωνω με την προταση σου ,με μειονεκτημα οτι πρεπει να το κραταει το μπουτον συνεχεια πατημενο,
    Εναλακτικη πατεντα να γινει με ενα Plc η δουλεια.7 εισοδοι 6 εξοδοι (με χρονικο20-30 δευτ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μάνδρα Αττικής
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Βασίλη, μερικές παρατηρήσεις σχετικά με το "Καταρχην διαφωνω με την λυση μονιμης τασης και να δουλευει με τερματικο διακοπτη.":

    Όλα τα μονοφασικά μοτέρ ρολών της αγοράς που γνωρίζω, έχουν τερματικούς διακόπτες που κόβουν το ρεύμα στην τέρμα ανοιχτή και τέρμα κλειστή θέση. Οι διακόπτες αυτοί είναι ενσωματωμένοι στο μοτέρ και δεν είναι προαιρετικό εξάρτημα.

    Στα κεντρικά μοτέρ, οι τερματικοί διακόπτες είναι μέρος πλακετούλας η οποία επίσης απασφαλίζει αυτόματα το ηλεκτρόφρενο του μοτέρ για όσο χρόνο δίνουμε ρεύμα στο μοτέρ, για άνοιγμα ή κλείσιμο, και δεν έχει πατηθεί ο αντίστοιχος τερματικός διακόπτης. Μόλις πατηθεί ο τερματικός ή κοπεί το ρεύμα, το ηλεκτρόφρενο ασφαλίζει και ακινητοποιεί το μοτέρ.

    Το να έχεις τερματικούς διακόπτες που κόβουν το ρεύμα, δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο για 2 λόγους:
    1) Τα μοτέρ ρολών γενικά είναι σε σημεία που η πρόσβαση είναι δύσκολη και
    2) Σε μία κανονική εγκατάσταση μονοφασικών μοτέρ, αυτά δεν τροφοδοτούνται μόνιμα με ρεύμα, λόγω τρόπου χειρισμού. Οι τρόποι χειρισμού είναι βασικά 2:
    2.1) Άμεσα, με μπουτονιέρα πάνω-κάτω, που δίνει φάση στο τύλιγμα του μοτέρ για άνοιγμα ή στο τύλιγμα για κλείσιμο (και που πρέπει να έχει είτε συνδεσμολογία απομόνωσης του ενός μπουτόν από το άλλο ή μηχανική διάταξη ώστε να μην μπορώ να δώσω ταυτόχρονα ρεύμα και για άνοιγμα και για κλείσιμο). Οι τερματικοί διακόπτες απλά εξασφαλίζουν ότι ακόμη και εάν κρατήσω πατημένο για υπερβολικά πολύ χρόνο το μπουτόν, το μοτέρ δεν θα παίρνει ρεύμα και το ρολό δεν θα ξεπεράσει το όριο που έχω ρυθμίσει.
    2.2) Με ηλεκτρονικό πίνακα ελέγχου. Κάνει την ίδια δουλεία με την μπουτονιέρα αλλά με μερικές διαφορές. Σε ότι αφορά την ενεργοποίηση, αυτή γίνεται με εντολή από τηλεχειριστήριο ή με εντολή από μπουτόν (που συνήθως λειτουργεί με χαμηλή τάση από τον πίνακα και δεν επιδρά άμεσα στο μοτέρ αλλά αποτελεί σήμα για τον πίνακα που αποφασίζει πως να αποκριθεί). Επίσης, υπάρχουν 2 κατηγορίες πινάκων: στην 1η κατηγορία, ο πίνακας ανιχνεύει το τέλος της διαδρομής από το γεγονός ότι ο τερματικός διακόπτης έκοψε το ρεύμα και έτσι κόβει και αυτός το ρεύμα προς το μοτέρ ενώ ξέρει που βρίσκεται το ρολό και ποια πρέπει να είναι η επόμενη κίνηση. Στην 2η κατηγορία, ο πίνακας δουλεύει με χρόνο, οπότε, εάν για παράδειγμα δώσω εντολή για άνοιγμα και δεν δώσω άλλη εντολή στο μεταξύ, θα δίνει σταθερά ρεύμα για άνοιγμα για κάποιο χρόνο (πχ 1 λεπτό) και μετά θα το κόψει, θεωρώντας ότι το ρολό άνοιξε (οι πίνακες αυτού του τύπου είναι γενικά κατάλληλοι μόνο για ρολά για παράθυρα και μπαλκονόπορτες). Ανάλογα με τον τύπο του πίνακα, μπορεί να έχω και πρόσθετες δυνατότητες όπως αυτόματο κλείσιμο, σύνδεση φωτοκυττάρων ασφαλείας, έξοδο για φανό ή φωτισμό κλπ.

    Γενικά, δεν εγκαθιστώ ταυτόχρονα και μπουτόν πάνω-κάτω με άμεσο έλεγχο της φάσης (#1) και πίνακα ελέγχου (#2) για να αποφύγω την περίπτωση εσφαλμένου χειρισμού (πχ το μπουτόν να δίνει ρεύμα στο μοτέρ για άνοιγμα και ταυτόχρονα ο πίνακας ρεύμα για κλείσιμο).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thm : 25-01-15 στις 21:40

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίλη, μερικές παρατηρήσεις σχετικά με το "Καταρχην διαφωνω με την λυση μονιμης τασης και να δουλευει με τερματικο διακοπτη.":

    Όλα τα μονοφασικά μοτέρ ρολών της αγοράς που γνωρίζω, έχουν τερματικούς διακόπτες που κόβουν το ρεύμα στην τέρμα ανοιχτή και τέρμα κλειστή θέση. Οι διακόπτες αυτοί είναι ενσωματωμένοι στο μοτέρ και δεν είναι προαιρετικό εξάρτημα.

    Στα κεντρικά μοτέρ, οι τερματικοί διακόπτες είναι μέρος πλακετούλας η οποία επίσης απασφαλίζει αυτόματα το ηλεκτρόφρενο του μοτέρ για όσο χρόνο δίνουμε ρεύμα στο μοτέρ, για άνοιγμα ή κλείσιμο, και δεν έχει πατηθεί ο αντίστοιχος τερματικός διακόπτης. Μόλις πατηθεί ο τερματικός ή κοπεί το ρεύμα, το ηλεκτρόφρενο ασφαλίζει και ακινητοποιεί το μοτέρ.

    Το να έχεις τερματικούς διακόπτες που κόβουν το ρεύμα, δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο για 2 λόγους:
    1) Τα μοτέρ ρολών γενικά είναι σε σημεία που η πρόσβαση είναι δύσκολη και
    2) Σε μία κανονική εγκατάσταση μονοφασικών μοτέρ, αυτά δεν τροφοδοτούνται μόνιμα με ρεύμα, λόγω τρόπου χειρισμού. Οι τρόποι χειρισμού είναι βασικά 2:
    2.1) Άμεσα, με μπουτονιέρα πάνω-κάτω, που δίνει φάση στο τύλιγμα του μοτέρ για άνοιγμα ή στο τύλιγμα για κλείσιμο (και που πρέπει να έχει είτε συνδεσμολογία απομόνωσης του ενός μπουτόν από το άλλο ή μηχανική διάταξη ώστε να μην μπορώ να δώσω ταυτόχρονα ρεύμα και για άνοιγμα και για κλείσιμο). Οι τερματικοί διακόπτες απλά εξασφαλίζουν ότι ακόμη και εάν κρατήσω πατημένο για υπερβολικά πολύ χρόνο το μπουτόν, το μοτέρ δεν θα παίρνει ρεύμα και το ρολό δεν θα ξεπεράσει το όριο που έχω ρυθμίσει.
    2.2) Με ηλεκτρονικό πίνακα ελέγχου. Κάνει την ίδια δουλεία με την μπουτονιέρα αλλά με μερικές διαφορές. Σε ότι αφορά την ενεργοποίηση, αυτή γίνεται με εντολή από τηλεχειριστήριο ή με εντολή από μπουτόν (που συνήθως λειτουργεί με χαμηλή τάση από τον πίνακα και δεν επιδρά άμεσα στο μοτέρ αλλά αποτελεί σήμα για τον πίνακα που αποφασίζει πως να αποκριθεί). Επίσης, υπάρχουν 2 κατηγορίες πινάκων: στην 1η κατηγορία, ο πίνακας ανιχνεύει το τέλος της διαδρομής από το γεγονός ότι ο τερματικός διακόπτης έκοψε το ρεύμα και έτσι κόβει και αυτός το ρεύμα προς το μοτέρ ενώ ξέρει που βρίσκεται το ρολό και ποια πρέπει να είναι η επόμενη κίνηση. Στην 2η κατηγορία, ο πίνακας δουλεύει με χρόνο, οπότε, εάν για παράδειγμα δώσω εντολή για άνοιγμα και δεν δώσω άλλη εντολή στο μεταξύ, θα δίνει σταθερά ρεύμα για άνοιγμα για κάποιο χρόνο (πχ 1 λεπτό) και μετά θα το κόψει, θεωρώντας ότι το ρολό άνοιξε (οι πίνακες αυτού του τύπου είναι γενικά κατάλληλοι μόνο για ρολά για παράθυρα και μπαλκονόπορτες). Ανάλογα με τον τύπο του πίνακα, μπορεί να έχω και πρόσθετες δυνατότητες όπως αυτόματο κλείσιμο, σύνδεση φωτοκυττάρων ασφαλείας, έξοδο για φανό ή φωτισμό κλπ.

    Γενικά, δεν εγκαθιστώ ταυτόχρονα και μπουτόν πάνω-κάτω με άμεσο έλεγχο της φάσης (#1) και πίνακα ελέγχου (#2) για να αποφύγω την περίπτωση εσφαλμένου χειρισμού (πχ το μπουτόν να δίνει ρεύμα στο μοτέρ για άνοιγμα και ταυτόχρονα ο πίνακας ρεύμα για κλείσιμο).
    Σε αυτο σταθηκα.Για οσο χρονο δινεις ρευμα.Με τον διακοπτη που εχει βαλει ο φιλος δινει ρευμα συνεχεια..Το διακοπτη τον εχει να σταματησει το ρολο και να παρει ο χρηστης το χερρακι του απο πανω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μάνδρα Αττικής
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Βασίλη, εγώ πάντως ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έχει κάνει ο ηλεκτρολόγος του Βαγγέλη.

    Εάν τα μοτέρ είναι τα τυπικά μονοφασικά με τερματικούς διακόπτες (το πιθανότερο) και τα καλώδια από πίνακα προς ρολό έχουν τουλάχιστον 5 αγωγούς (απίθανο), τότε είναι και εύκολο και συνηθισμένο/δοκιμασμένο, με εγκατάσταση διακλαδωτή, να κάνει κανείς και κεντρικό και τοπικό έλεγχο, πολύ εύκολα και με χαμηλό κόστος (άλλο παράδειγμα διακλαδωτή: ο MA1 της ACM). Εάν όμως έχει καλώδιο με 3 αγωγούς τότε γίνεται μεν και πάλι (χρησιμοποιείς το καλώδιο για τους αγωγούς OPEN, CLOSE και L1) και παίρνεις N και γείωση από κοντινή παροχή, που όμως πρέπει να είναι στην ίδια φάση (πχ έναν κοντινό διακόπτη ή πρίζα). Η γνώμη μου είναι πάντως ότι κάτι τέτοιο είναι ο ορισμός της κακής εγκατάστασης (όχι ότι δεν το έχω δει ποτέ).

    Καλό θα ήταν να μας επιβεβαιώσει ο Βαγγέλης, τι είδους ρολά και καλωδιώσεις έχει (τύπος μοτέρ και τυχόν ηλεκτρονικού πίνακα ελέγχου, τάση λειτουργίας μοτέρ, τερματικοί, τυχόν ηλεκτρονικός πίνακας ελέγχου για κάθε μοτέρ, αριθμός πλήκτρων και αγωγών τοπικής μπουτονιέρας και εάν αυτή ελέγχει άμεσα την φάση του μοτέρ, αριθμός αγωγών καλωδίου από πίνακα ρεύματος μέχρι μοτέρ).

    Αυτό το πράγμα που μερικοί επαγγελματίες δεν ξεκαθαρίζουν τις απαιτήσεις της εγκατάστασης από την αρχή και δεν συμβουλεύονται κάποιον που ξέρει, πολλές φορές κάνει τα εύκολα απίστευτα δύσκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    είπε ότι τράβηξε 3 σύρματα(τα ρωτήσαμε ποιο πριν)από κάθε ρολό στον πίνακα.
    Βασίλη ναι μπορεί να βάλει ένα χρονικό για να πατά και να φεύγει.
    τα ρολά είναι προφανώς τα κλασικά ρολά μπαλκονόπορτας άρα μονοφασικά με τερματικά διακοπτάκια κλπ τα απλά κλασικά.
    το θέμα που πρέπει να απαντήσει ο Βαγγέλης είναι σε ποιά διαδικασία θέλει να μπει.
    εξήγησα παραπάνω γιατί σε φθηνή μορφή(και γενικά δηλαδή ) ΔΕΝ μπορεί να φτιάξει οποιονδήποτε αυτοματισμό με διακόπτες. θέλει μπουτόν.
    τα μόνα που του δίνουν την δυνατότητα να πατά και να φεύγει και να μην είναι διακόπτες είναι σε έξυπνα συστήματα(ΕΙΒ zigbee BMS κλπ κλπ)που έχουν μπουτόν αλλά η λειτουργία ελέγχετε από επεξεργαστές κλπ.
    που έχουν από αρκετά έως υψηλό κόστος που προφανώς δεν θέλει να επωμιστεί ο άνθρωπος.
    ας επιλέξει να μας πει τη λύση θέλει.
    σε αυτό που έχει και φθηνή λύση ΔΕΝ γίνετε


    γιαυτό επιμένω μπας και ζοριστούν μερικοί συνάδελφοι. αν ο ηλεκτρολόγος του είπε ότι γίνετε να το πληρώσει για να του βρει λύση. έτσι μπαίνει και μυαλό καμιά φορά.
    το ότι το επιβεβαίωσε το μαγαζί δεν μου λέει κάτι γιατί το κάθε κατάστημα εμπορεύεται κάτι. ΔΕΝ σημαίνει ότι ο κάθε πωλητής που είναι μέσα ξέρει και είναι ηλεκτρολόγος για να σου προτείνει και να βασιστείς. αλλιώς ας πάει ο ηλεκτρολόγος του και να του βρει λύση το μαγαζί(όχι ο Βαγγέλης)
    ας λύση το πρόβλημα ο ηλεκτρολόγος με το μαγαζί. όχι ο πελάτης.

    και το ξαναλέω. στην υπάρχουσα κατάσταση ΔΕΝ υπάρχει φθηνή λύση.

    κάνουμε ένα επάγγελμα που καλός ή κακός θέλει συνέχεια έρευνα αγοράς και ΒΙΑΒΑΣΜΑ. ΔΕΝ είναι έμαθα έναν τρόπο και αρκετά τώρα οικονομάω. αλλιώς μην μπλεκόμαστε σε πράγματα που ΔΕΝ ξέρουμε.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 26-01-15 στις 01:54
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    el greco 1 (26-01-15)

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτοματισμός σε λεβητοστάσιο
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 16:53
  2. Ρολά αλουμινίου
    By MacGyver in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 09:19
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 21:07
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 08:51
  5. Ηλεκτρικό ρολό μπαλκονόπορτας
    By SDrikos in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-12, 13:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας