Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Amaraad τροφοδοτικά ,τι πάθανε αυτοί;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη vagelisda
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή Amaraad τροφοδοτικά ,τι πάθανε αυτοί;

    Γεια χαρά ,ειχα μια πολυ περίεργη εμπειρία κατα την επικοινωνια μου με την εταιρία AMARAAD ,τη γνωστή με τα τροφοδοτικά .
    Εχω αγοράσει προ δεκαετίας και, ενα πολυ καλο τροφοδοτικο απο αυτους ,εργαστηριακό ,δεν ειμαι ηλεκτρονικός αλλα μου χρησιμεύει σε διαφορες αηδιουλες που κανω .
    Απο μια λανθασμένη χρήση λοιπόν επαθε μια βλάβη ,στο κύκλωμα που δίνει τη χαμηλή τάση ,και ελεγα να το παω στους ιδίους για επισκευή καθώς δεν ξέρω ετσι κι αλλιώς στην περιοχή μου έμπιστο μάστορα .

    Τους παιρνω τηλεφωνο λοιπόν ,το σηκώνει μια κοπελίτσα η οποία εξεπλάγην (!) οταν της ειπα οτι εχω ενα τροφοδοτικο 14 χρόνια , μου είπε οτι αυτή δεν τα ξερει αυτά ,τότε ηταν πολυ μικρή! Και παει να το κλείσει!!!
    Συνεχίζω την κουβέντα ,της εξηγω οτι ειναι το LPS 305 ,και δεν εχει ιδέα καν για τι μιλάω,και κυριως ,ουτε ήθελε να μαθει,"δεν τα φέρνουμε πια κυριε " μου λεει.
    "Μα αυτα δεν τα φερνατε νομίζω ρε παιδια " ειπα ," χειροποίητα δεν ηταν απο εσάς";
    Καμια απάντηση.
    Μην τα πολυλογώ η κοπέλα πήγε 5 φορές να μου το κλείσει ,μεχρι που ζήτησα κάποιον πιο εξειδικευμένο καθώς αυτή ηταν οχι μονο παντελώς άσχετη αλλα δεν ήθελε να εξυπηρετησει.

    Με δίνει και καλα στον "τεχνικο" ,του λεω πάλι εχω ενα αναλογικό lps 305 , ουτε που καταλαβαινε τι του ελεγα ο άνθρωπος .
    Μου λέει "ξέρετε ,ισως δεν τα φέρνουμε πια αυτα κυριε" .
    Εχω αρχίσει και νομιζω οτι εχω παραισθήσεις.
    Του απαντώ " Αγαπητέ ,εσείς δεν τα κατασκευαζατε αυτα; τι να φέρνετε ;
    Πυκνωτές και αντιστάσεις ;
    -"Ε,χμ... τι να σας πω ,φερτε το και ισως κάνουμε κατι ..."
    -" εγω νομιζα οτι αυτα θα ειναι για σας πανεύκολα ,ρουτίνα ,για αυτο ήθελα να το φέρω εκεί "
    -"...τι να σας πω...ξέρω γω ...φερτε το και βλέπουμε..."

    Παει η κρίση τους σαλεψε ολους,ρε παιδιά καλα δε θυμάμαι ; δεν ηταν πολυ εξπερ ο Αμαραντ στα τροφοδοτικα γενικώς ;
    Εγω νόμισα οτι κάλεσα τους γκουρού ,και βρηκα κατι εισαγωγείς κινεζικών τροφοδοτικων που δεν εχουν καν κάποιον ηλεκτρονικό στο σέρβις!
    Καμια γνώμη απο εσάς που είστε της δουλειάς ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    κοίτα που πας,για να μην πας εκεί που κοιτάς...

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    O Amarad τα τελευταία χρόνια τα έχει ψιλοπαρατήσει, δεν κατασκευάζει σχεδόν τίποτα και εισάγει κάτι κινέζικα.
    Να βρεις κάπου ένα εργαστήριο και να το πας για επισκευή και μην ασχοληθείς με αυτόν.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GiwrgosTH για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vagelisda (02-02-15)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    ειχα μια παρομοια εμπειρια καποτε αν θυμαμαι καλα ηθελα 2 μετασχηματιστες audio για εναν λαμπατο που εφτιαχνα... φερθηκε πολυ αναγωγα απο το τηλεφωνο, σαν να ημουν σκουπιδι και οχι πελατης που πρεπει να εξηπηρετησει και ο λογος επειδη η τιμη μου φανηκε ακριβη για δυο μετασχηματιστες του "κιλου" που θα μου τυλιζε και ζητησα ευγενικα να κανει κατι καλυτερο.

    νομιζω εχουν περασει πολλα!... και γι'αυτο ειναι ετσι, χωρις βεβαια να τους
    δικαιολογει απολυτα κατι τετοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lynx για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vagelisda (02-02-15)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη vagelisda
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Συμμερίζομαι την άποψη οτι ισως εχουν περάσει πολλα ,όπως και ολοι μας ,ειδικά εδω στο φόρουμ που η πλειοψηφια ειναι ελεύθεροι επαγγελματίες η επιχειρηματίες ,αλλα να μην αναγνωρίζεις και υποστηρίζεις καν τα ιδια σου τα δημιουργήματα μου φαίνεται σουρεαλ .
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
    Κρίμα για τον αμαραντ ,τον ειχα πολυ ψηλα σε υπολειψη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    κοίτα που πας,για να μην πας εκεί που κοιτάς...

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρίμα για τον αμαραντ ,τον ειχα πολυ ψηλα σε υπολειψη.
    Κοίτα, δεν είναι κακός άνθρωπος και του έχω αφήσει αρκετά χρήματα παλιότερα που έκανα κάτι κατασκευές και με εξυπηρετούσε σωστά, αλλά τα τελευταία χρόνια το έχει παρακάνει.
    Όσο για τους Μ/Τ δεν ήταν ότι καλύτερο σε ποιότητα και ο Μπογατσάς, όταν δούλευα στον ΡΟΡ, μου έλεγε όταν έκανα καμιά παραγγελία: "Γιώργο αν θες 3 Αμπέρ να του λες 5, γιατί κάνει οικονομία στα μπακίρια"

    3 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GiwrgosTH για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vagelisda (02-02-15)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Χωρίς να είμαι υποστηρικτής του σε καμμία περίπτωση, εκ πείρας θα έλεγα μάλλον τείνω αντίθετος... πρέπει να σας πω πάντως ότι ανεξάρτητα τι νομίζετε, ή θέλετε να πιστεύετε... κανένας... "κατασκευαστής" δεν έχει καμμιά υποχρέωση αν σας συντηρήσει κάτι που ξεπερνάει μάλιστα κατά πολύ την δεκαετία από κατασκευής του! Επιπροσθέτως... μετά από 14 έτη, μπορεί να μην υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ εκεί που να γνωρίζει έστω ότι κάποτε υπήρξε ένα προϊόν τους τέτοιο!
    Μπορεί ΟΛΟΙ αν είναι μεταγενέστεροι πολύ, των 14 ετών που μεσολάβησαν!

    ΚΑι δεν είναι μόνο αυτοί! Αλήθεια έχετε πάει συκσευές ηλεκτρονικές ευτελούς γενικά αξίας, 15ετίας σε κανένα σέρβις κατασκευαστή (στο εξωτερικό, ή εδώ αντιπρόσωπο)? Πόσοι σας τις έφτιαξαν? Εδώ εγώ πλυντήριο έχω 12 ετών που ΄χαλασε... και η επίσημη απάντηση είναι ότι αυτό είναι παλαιό μοντέλλο που δεν υπάρχουν ανταλλακτικά και δεν επισκευάζεται πιά, οπότε... αγοράστε λένε ένα "φρέσκο" !

    5 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  10. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Μετά απο τόσα χρόνια πράγματι έχουν αλλάξει πολλά...
    Πολλοί άφησαν τις κατασκευές και το γύρισαν στη μεταπώληση,προφανώς και στα κινέζικα,στοχεύοντας στο κέρδος..αλλά κατέλειξε η αγορά να κυνηγάει την ουρά της.
    Αυτός είναι και ο λόγος που δεν υπάρχει υποστήριξη αλλά ούτε και ενδιαφέρον πια,ειδικά και για παλαιότερα προιόντα που όντος μπορεί να μη γνωρίζουν την ύπαρξή τους πλέον.
    Χάθηκε η παραγωγή,η ιστορία και η καλή πρόθεση...
    Οσο για τα Amber στους μετασχηματιστές,απο παλια μόνο συγκεκριμένοι έφτιαχναν με τα πραγματικά.
    Το θέμα έχει ξανα αναφερθεί νομίζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Το σιγουρο ειναι οτι το κοματι της κατασκευης δεν το εχει αφησει, αφου προσφατα παρηγγειλα 2 τροφοδοτικα εναλλασσομενου ρευματος. Κοινως 2 απλους μετασχηματιστες συγκεκριμενων τιμων, μεσα σε πλαστικο κουτι με τα καλωδια τους. Περιμενα 2 ημερες για να ετοιμαστουν, και εχω να πω οτι ειναι αριστης ποιοτητας κατασκευη.
    Τωρα οσον αφορα τα ετοιμα απο Κινα μικρα σταθεροποιημενα τροφοδοτικα, ναι οντως τα δουλευει. Ειναι ευνοητο οτι δεν τον συμφερει να τα κατασκευαζει στην Ελλαδα, ειδικα οταν εχει να ανταγωνιστει τους Κινεζους οι οποιοι εχουν γεμισει το χωρο με δικες τους σαβουρες! Το λεω και το εννοω "σαβουρες", αφου μεσω ορο ζωης εχουν περιπου το ενα χρονο. Προσφατα στην εταιρεια που εργαζομαι αρχισαμε να προμηθευομαστε τα δικα του Κινεζικα μικρα σταθεροποιημενα τροφοδοτικα, κυριως για τροφοδοσια καμερων.
    Χωρις "πλακα" Κυριοι, ειναι κλασης ανωτερα απο τα υπολοιπα που ερχονται μαζι με τις διαφορες συσκευες που εγκαθιστουμε - εμπορευομαστε.
    Οσο για τον συμφορουμιτη που δεν του επισκευασε το τροφοδοτικο, θα του προτεινα να επισκευτει καποιο εργαστηριο ηλεκτρονικων για την επισκευη του. Για οσο θα υπαρχουν ακομη και αυτα φυσικα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να είμαι υποστηρικτής του σε καμμία περίπτωση, εκ πείρας θα έλεγα μάλλον τείνω αντίθετος... πρέπει να σας πω πάντως ότι ανεξάρτητα τι νομίζετε, ή θέλετε να πιστεύετε... κανένας... "κατασκευαστής" δεν έχει καμμιά υποχρέωση αν σας συντηρήσει κάτι που ξεπερνάει μάλιστα κατά πολύ την δεκαετία από κατασκευής του! Επιπροσθέτως... μετά από 14 έτη, μπορεί να μην υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ εκεί που να γνωρίζει έστω ότι κάποτε υπήρξε ένα προϊόν τους τέτοιο!
    Μπορεί ΟΛΟΙ αν είναι μεταγενέστεροι πολύ, των 14 ετών που μεσολάβησαν!

    ΚΑι δεν είναι μόνο αυτοί! Αλήθεια έχετε πάει συκσευές ηλεκτρονικές ευτελούς γενικά αξίας, 15ετίας σε κανένα σέρβις κατασκευαστή (στο εξωτερικό, ή εδώ αντιπρόσωπο)? Πόσοι σας τις έφτιαξαν? Εδώ εγώ πλυντήριο έχω 12 ετών που ΄χαλασε... και η επίσημη απάντηση είναι ότι αυτό είναι παλαιό μοντέλλο που δεν υπάρχουν ανταλλακτικά και δεν επισκευάζεται πιά, οπότε... αγοράστε λένε ένα "φρέσκο" !
    Γιώργο σε αυτά που γράφεις έχεις δίκιο, αλλά το φάουλ είναι στην αντιμετώπιση προς τον πελάτη, που αντί να του πει "ξέρετε κύριε είναι παλιό μοντέλο και δεν ξέρω αν θα έχω ανταλλακτικά", ή "δυστυχώς κύριε είναι παλιό μοντέλο και δεν μπορούμε να αναλάβουμε την επισκευή του", του λέει "δεν είδα, δεν ξέρω, τι είν' τούτο?".
    Και τι ανταλλακτικά δηλαδή, άντε κανένα 2Ν3055 ή καμιά αντίσταση 10 ωμ, αλλά και πάλι ναι, δεν έχει καμιά υποχρέωση μετά από 15 χρόνια να το υποστηρίξει, αλλά τουλάχιστον ας κατευθύνει σωστά τον πελάτη.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    Κριμα ρε γμτ..

    Με το τροφοδοτικο εργαστηριου που εψαχνα ειχα ξενερωσει απιστευτα. Ολοι μα ΟΟΟΟΟΟΛΟΙ πουλουσαν το ιδιο κινεζικο πραγμα με τα lcd display και τα απαραδεχτα ποτενσιομετρα που για να πετυχεις ταση επρεπε να κατσεις μια ωρα..Εντωμεταξυ επαιζε η αυτο η να δωσω τα 5πλασια για πολυ ποιο high end μοντελο.Μια μεση λυση πουθενα!

    Ειχα κοιταξει κ amarad και τελικα απο εκιε πηρα , το ιδιο κλασσικο κινεζικο τροφοδοτικο που εχουν ολοι.Ενταξει ζει αλλα ειναι τραγικο οσον αφορα ρυθμισεις κτλ.Εντωμεταξυ το γελοιο ειναι οτι απο την δευτερη μερα καηκε το ενα απο τα 2 βολτομετρα που ειχε επανω.. Δεν εκατσα να ασχολιθω με επισκευη η να το παω πισω.. Ζυγιζει 30 κιλα και εχω μονο μοτοσυκλετα και ηδη τον ειχα πιει για να το παω σπιτι , Ebay οργανακια και τελος..

    Ποσο καλυτερα θα ηταν να φτιαχνανε αυτοι ενα τροφοδοτικο αναλογικο σαν το κινεζικο απλα με καλη ρυθμιση και ποιοτητα και ας ειναι καπως ποιο ακριβο!Τι με νοιαζει να δωσω και μερικα λεφτα παραπανω για να παρω ενα τροφοδοτικο της προκοπης που δε στα κανει resize για να δουλεψει!Στο τσακ ημουν να παρω απο εξωτερικο που εβρισκα κατι καλα αλλα εχε χαρη που δεν εχω υπομονη να περιμενω....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι πάθανε τα GPS
    By george33 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-21, 12:06
  2. samsung galaxy mini - πέθανε;
    By rch in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-13, 19:07
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-12, 16:32
  4. DSO QUAD πάθαμε ζημιά!
    By gsouf in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-12, 23:27
  5. Πέθανε ο Κακαουνάκης?
    By bibo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-10, 23:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας